Прашање за Христијанството III

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Пошто е:
Највероватно...како што би рекол јас.
Тогаш немаш правбо да одговараш на следното долу оти немаш кредибилитет, оти не си ти творецот.

Искуственото и „теоретското„ знаење за доброто, Адам и Ева го имаа, така што:

- имаа вградено разум и слободна волја
- имаа вградено подобие,
- имаа/примаа благодатна енергија Божја.
- беа во близината Божја
- битисуваа во апсолутно добро уредена рајска средина, каде злото не било присутно.
- немаа/не трпеа последици од гревопадот, како овоземните луѓе.
Нели само тој што го створил го знае тоа. Од кај ти знаеш?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
по што се разликувааат овоземните ДОБРО И ЛОШО? а и каква би била разликата во тоа “добро“ горе и ова “добро“ овде на земјава? има разлика во тоа добро?
П.С. а плус тоа убаво кажуваш, појма немам како изгледала и што било таму, значи само претпоставки.
Овоземниот живот е неизбежна мешавина од доброто и злото, каде злото почесто преовладува ради наголемената човекова огревовеност и Богоотпаднатост.

Доброто и злото, во овој Свет и во Рајот имаат и сличности и разлики, кои (разлики) се последица од состојбата на нештата: во Рајот, нештата се уредени како условно нераспадливи, а во Светов, нештата се во неповратен распад. Во Рајот, првите луѓе не беа острастени и склони кон гревот, а во Светов, луѓето се склони кон грев и сл.
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 13:10 ---
Нели само тој што го створил го знае тоа. Од кај ти знаеш?
Од она кое благоста Божја му го оставила на човечкиот род, преку записите од пророците и Апостолите Божји, како и преку Црквата Христова.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Од она кое благоста Божја му го оставила на човечкиот род, преку записите од пророците и Апостолите Божји, како и преку Црквата Христова.
Не, Ти не знаеш. Ти веруваш во напишаното. Тоа не е знаење. Знае само тој што го створил (ова се твои зборови)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не, Ти не знаеш. Ти веруваш во напишаното. Тоа не е знаење. Знае само тој што го створил (ова се твои зборови)
Според Светиите, верувањето му претходи на знаењето...:D

Према томе, ако верувам, значи и дека знам. Ако нешто е од Бога објавено, немам причина да не верувам во објавеното, а знаењето си доаѓа како последица од духовниот опит од практикувањето според верувањето.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Според Светиите, верувањето му претходи на знаењето...:D

Према томе, ако верувам, значи и дека знам. Ако нешто е од Бога објавено, немам причина да не верувам во објавеното, а знаењето си доаѓа како последица од духовниот опит од практикувањето според верувањето.
и јас верувам дека порано сум бил марсовец, дали тоа значи дека ЗНАМ? :D
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Или не, садистички смрдеш е ?
И се‘а, после ваков Богоборечки став, очекуваш да Ти одговорам на прашањето?
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 13:41 ---
и јас верувам дека порано сум бил марсовец, дали тоа значи дека ЗНАМ? :D
Не, тоа значи дека само веруваш, но не и дека знаеш. Тоа што си веруваш во своето мнение, не Те чини верник во туѓото учење, туку во своето. За да знаеш, својата вера треба и да ја провериш практично, изигрувајќи марсовец.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Според Светиите, верувањето му претходи на знаењето...:D

Према томе, ако верувам, значи и дека знам. Ако нешто е од Бога објавено, немам причина да не верувам во објавеното, а знаењето си доаѓа како последица од духовниот опит од практикувањето според верувањето.
Соред Љутви Макатоши Знаењето е сопствено искуство а верувањето е туѓо. Значи или знаеш или веруваш. Трето нема. Според тоа не знаеш. Туку веруваш некому.

Не, тоа значи дека само веруваш, но не и дека знаеш. Тоа што си веруваш во своето мнение, не Те чини верник во туѓото учење, туку во своето. За да знаеш, својата вера треба и да ја провериш практично, изигрувајќи марсовец.
Чек сега, ти изиграваше Адам и Ева? Која улога повеќе ти лежи? На Адам или на Ева?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
И се‘а, после ваков Богоборечки став, очекуваш да Ти одговорам на прашањето?
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 13:41 ---


Не, тоа значи дека само веруваш, но не и дека знаеш. Тоа што си веруваш во своето мнение, не Те чини верник во туѓото учење, туку во своето. За да знаеш, својата вера треба и да ја провериш практично, изигрувајќи марсовец.
ок, ајде тогаш мелку посериозно кога веќе спомнуваш “практична проверка“.
како јас практично ќе проверам дека тоа е напишано од некој кој е боговдахновен?
или пак како ќе проверам дека земјата е стара 10 000 години?
јас пак поради некои НЕбоговдахновени записи можам во секое време да ја оспореам таа теорија за 10 000 години. (нормално, ако не јас, некој друг кој има пари и средства да набави опрема).
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 13:46 ---
Соред Љутви Макатоши Знаењето е сопствено искуство а верувањето е туѓо. Значи или знаеш или веруваш. Трето нема. Според тоа не знаеш. Туку веруваш некому.


Чек сега ти изиграваше Адам и Ева? Која улога повеќе ти лежи? На Адам или на Ева?
е ово нисам знао
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
То ќе трајт...
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 14:03 ---
Соред Љутви Макатоши
Who the f**k is Lj. M.?...:unsure:
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 14:04 ---
Чек сега, ти изиграваше Адам и Ева? Која улога повеќе ти лежи? На Адам или на Ева?
„На погрешно прашање, се дава погрешен одговор„ -велит мојо‘ омилен професор...
--- надополнето: 26 јуни 2013 во 14:08 ---
ок, ајде тогаш мелку посериозно кога веќе спомнуваш “практична проверка“.
како јас практично ќе проверам дека тоа е напишано од некој кој е боговдахновен?
или пак како ќе проверам дека земјата е стара 10 000 години?
јас пак поради некои НЕбоговдахновени записи можам во секое време да ја оспореам таа теорија за 10 000 години. (нормално, ако не јас, некој друг кој има пари и средства да набави опрема).
Кога практично ќе провериш и ќе се убедиш во вистинитоста од делот од учењето кое можеш лично да го операционализираш, „на своја кожа„, останатиот дел од учењето, како што се на пример догмите, историските записи, туѓите искуства и сл., ќе можеш да ги прифатиш за вистинити со вер(б)а во нив.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Who the f**k is Lj. M.?...:unsure:
Истиот Who the f**k како некој си светија, свети ти сметиме ние. и тако даље. Поголем авторитет од тој твојот омилен чм.....љубец Роуз.
„На погрешно прашање, се дава погрешен одговор„ -велит мојо‘ омилен професор...
Видиш како убо ти велел твојо професор. Зато немој погрешни прашања да поставуваш, како она горе болдираното.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Истиот Who the f**k како некој си светија, свети ти сметиме ние. и тако даље. Поголем авторитет од тој твојот омилен чм.....љубец Роуз.

Видиш како убо ти велел твојо професор. Зато немој погрешни прашања да поставуваш. како она горе болдираното.
Ааааа....:unsure:
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
болдот. па нели овоземниот живот е казна (избркани од рајската градина), како тоа сега овоземниот живот е човекољубие (награда)?!??!?

Бог ги избрка луѓето но се сожали на нив.
Бог толку го возљуби светот што го прати својот единороден син кој беше убиен од грешниците за нивните гревови така вика апостол Лука.
Сите луѓе беа осудени на смрт и пекол додека не беше пратен Господ Исус да го предаде евангелието за народот и преку него да се спаси.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Бог ги избрка луѓето но се сожали на нив.
Бог толку го возљуби светот што го прати својот единороден син кој беше убиен од грешниците за нивните гревови така вика апостол Лука.
Сите луѓе беа осудени на смрт и пекол додека не беше пратен Господ Исус да го предаде евангелието за народот и преку него да се спаси.
Ај што немате одговор за апсурдот со сознанието за добро и зло немате....ама тоа не е единствен апсурд! Зошто некој би морал да го жртвува синот за да прости некому?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom