Прашања и одговори

Член од
14 август 2009
Мислења
27
Поени од реакции
13
Актуарска математика ?
Ја има како предмет во ФТУ-Охрид насока Осигурување, какво е оваа математика ? :)
Оваа математика се употребува во пресметките за осигурување. Од финансиската се разликува во тоа што во пресметките важност игра и староста на лицето на пр., како и некои други компоненти.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Сакам да се запишам на факултет за странски јазици само што незнам каде Скопје или Битола. Нормално Скопје би било многу поарно но дали има голема конкуренција пошо ја сум со среден успех по сите предмети освен англиски и македонски. Ако има некој овде што студира таму или битола го молам да ми каже дали конкуренцијата е голема и дали вреди да се запишам скопје?
студирањето во битола ти е промашена инвестиција, со многу неквалитетно образование ке се здобиеш, мој совет е да пробаш во скопје.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Од прилика кога се уписите за постдипломски студии?
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Абе кога се уписиве за нас матурантиве за на факултет? Јас сум слепа, не е објавено шо е работава.?:icon_lol:
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.518
Поени од реакции
224
Да ми каже некој што документи ми требаат за упис на факултет? да си вадам посовреме :)
 
P

Patience

Гостин
Да ми каже некој што документи ми требаат за упис на факултет? да си вадам посовреме :)
Извод од матична книга на родени ( не постар од 6 месеци ), државјанство, сведителствата од сите 4 години средно и дипломата... тоа.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Дечки да ве прашам едно питање.
Како да пресметам колку бодови имам со се матурата и предметите за да се запишам на факс...
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Со 98.9 поени ќе ме примаат ли во втор уписен на ФИНКИ?
--- надополнето: Aug 8, 2011 9:23 PM ---
Дечки да ве прашам едно питање.
Како да пресметам колку бодови имам со се матурата и предметите за да се запишам на факс...
1. Основeн критериум за селекција на кандидатите за запишување на прв циклус студии е успехот постигнат во средното образование. Вреднувањето на успехот на кандидатите се изразува во поени.

а) На студиските програми каде селекцијата се врши само според успехот од средното образование, кандидатите може да освојат најмногу 100 поени, и тоа: општиот успех по сите предмети учествува со 60%, а успехот постигнат на државната матура учествува со 40%.

а.1 На студиските програми на кои селекцијата ќе се врши само според успехот од средното образование, бодирањето се врши на следниов начин: се собираат сите оценки што се внесени во свидетелствата од сите години, добиениот збир се дели со бројот на оценките и вака добиениот среден успех се множи со 12. По оваа основа може да се добијат најмногу 60 поени.

а.2 Бодирањето на успехот постигнат на државната матура се врши на следниов начин: Оценките од екстерните предмети се множат со коефициент 2. Вака добиениот производ се корегира со перцентилниот ранг на кандидатот за секој предмет поединнечно. По оваа основа можат да се добијат најмногу 20 поени за двата екстерни предмети.

Оценките од секој од интерните предмети кои се полагаат на државната матура се множат со коефициент 1,6. Вака добиените производи се собираат. По оваа основа можат да се добијат најмногу 16 поени. Оценката добиена на проектната задача се множи со коефициент 0,8. По оваа основа можат да се добијат најмногу 4 поени. Вкупниот успех од државната матура може да донесе најмногу 40 поени.

За кандидатите кои средното образование го завршиле во претходните учебни години (пред учебната 2007/08 година ) и не полагале државна матура, освен пресметувањето на бодовите од точка 5.а.1, се пресметуваат и најмногу 40 поени од предметите кои се значајни за студиската програма, и тоа: збирот од оценките од секој од двата предмета значајни за студиската програма (Прилог 2) се дели со бројот на оценките (независно во колку години предметот се слушал во средното образование) и вака добиениот среден успех, за секој предмет одделно, се множи со 4. По оваа основа може да се добијат најмногу 20 поени за еден предмет, односно вкупно 40 поени за двата предмета.

б) На студиските програми со посебни специфичности селекцијата на кандидатите ќе се врши според успехот од средното образование и со проверка на знаењата и умеењата на кандидатите. Кандидатите се рангираат со собирање на бодовите добиени по двата основа.

· На факултетите од областа на уметностите кандидатите може да освојат најмногу 100 поени, и тоа: успехот од средното образование учествува со 40%, а успехот постигнат со проверка на знаењата и умеењата на кандидатите учествува со 60%.

Пресметка на бодовите од успехот во средното образование се врши на следниов начин:
o На факултетите од областа на уметностите бодовите од успехот од средното образование за кандидатите кои полагале државна матура се добиваат согласно точките 5.а.1 и 5.а.2 од Конкурсот. За кандидатите со завршена училишна матура вкупниот добиен збир на оцени од предметите полагани на училишната матура се множи со коефициент 0,4. По оваа основа може да се добијат најмногу 40 поени.

Пресметка на бодовите од проверката на знаењата и умеењата на кандидатите
· На факултетите од областа на уметностите вреднувањето на успехот од проверката на знаењата и умеењата на кандидатите се врши со бодување од 0 до 60 поени. Проверката има елиминаторен карактер. Не се ранги­раат канди­датите што не добиле најмалку 10 поени. Начинот на бодувањето на знаењата и умеењата и начинот на пресметката на поените се утврдуваат со посебни упатства кои се составен дел од Конкурсот.

· На Архитектонскиот факултет кандидатите може да освојат најмногу 100 поени, и тоа: успехот од средното образование учествува со 60%, а успехот постигнат со проверка на знаењата и умеењата на кандидатите учествува со 40%.

Пресметка на бодовите од успехот во средното образование се врши на следниов начин:
· бодовите од успехот од средното образование се добиваат согласно точките 5.а.1 и 5.а.2 од Конкурсот. Вкупниот добиен збир по овој основ се множи со коефициент 0,6. По оваа основа може да се добијат најмногу 60 поени.

Пресметка на бодовите од проверката на знаењата и умеењата на кандидатите
· вреднувањето на успехот од проверката на знаењата и умеењата на кандидатите се врши со бодување од 0 до 40 поени. Проверката има елиминаторен карактер. Не се ранги­раат канди­датите што не добиле најмалку 10 поени.
· На Педагошкиот факултет и на Природно-математичкиот факултет (наставни студиски програми) се врши претселекција на кандидатите, т.е. проверка на психофизичката способност на кандидатите за студирање, која не се бодира. Кандидатите се рангираат согласно точките 5.а.1 и 5.а.2 од Конкурсот.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1
Поени од реакции
1
Дали некој знај нешто за паралелно студирање на два факлутети дали е можно на двата како редовен студент?? ,оти јас познавам личност што е запишана на два како редовен студент, ама незнам мене ми проблем со сведителствата на првиот фак што сум запишана не ми ги дават оргиналите, ако знај некој за вакво нешто нека пиши
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
8
Поени од реакции
1
Да не е некој запишан на Безбедност и финансиска контрола? Сакам да се запишам во Охрид, но сакам да знам нешто повеке информации за тој смер...
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Кога веќе си запишан во квота со кофинансирање, не може после ако покажеш добри резултати да влезеш во државна?
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
На што да се запишам? Архитектура или финки?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
На што да се запишам? Архитектура или финки?


Тоа брате треба ти сам да си одлучиш, што повеќе те привлекува, што мислиш дека ќе ти биде поинтересно за учење, со кој од тие два полесно ќе најдеш работа и други фактори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom