Прашања и одговори

I

Intex

Гостин
Имам едно прашање. Кои услови треба да се исполнуваат и што треба да се направи за да се биде вонреден студент уште во прва година?
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
Имам едно прашање. Кои услови треба да се исполнуваат и што треба да се направи за да се биде вонреден студент уште во прва година?
мислам дека треба да имаш образложение поткрепено од некој доказ... како на пример тежок здравствен проблем... за друго не знам :D
 
I

Intex

Гостин
мислам дека треба да имаш образложение поткрепено од некој доказ... како на пример тежок здравствен проблем... за друго не знам :D
Аха. Ке најдеме документ од некој лекар, не е проблем за тоа.
А овие средношколци што завршиле средно пред да почне да се полага матура треба да полагаат матура?
 
Член од
28 март 2008
Мислења
210
Поени од реакции
0
Imam edno prasanje,koga se upisite na Fakultet za biznis i ekonomija (NEOKOM),fakultetot se naogja vo AERODROM. odnapred blagodaram:smir:
 
Член од
10 март 2009
Мислења
32
Поени од реакции
0
Ме интересира дали на фак. Кирил и Методиј се плаќа кредитација за странци?
 

DARK3R

Македонец
Член од
14 јули 2007
Мислења
99
Поени од реакции
0
Ме интересира кои предмети се учат во 1ва година средно право? Смер: правен техничар.
 

good girl

Неискусна!
Член од
1 јули 2009
Мислења
66
Поени од реакции
0
Зависи од тоа каде живееш,дали ти е битно каде повеке ке потрошеш...ама јас мислам Скопје подобро:)
Зошто парно скопје ако е од прилеп или битола или околината, зошто да оди дури скопје, еј како се лутам па во прилеп завршија мајка ми вујко ми сестра ми уште една година ќе заврши и јас колку шо знам ск не е којзнае со факултетот или ти си од ск па поубо ела ск или не чини овој во прилеп ха како ме изнервира па ние во бт во пп не сме луѓе не јадиме не збораме т.е.не знајме да предаваме а има и многу професори и од ск шо идат во пп на економски.
друго признат е во 90 и неколку држави и сварно не гледам причина со е економски во ск подобар од економски во пп.

Ако сакаш економски ич не му ја мисли и ако ти е блиску пп слободно запишвај се, зошто не е лош факултет т.е. немам нисто лошо слушнато, односно само добро.


И за крај да прашам дали вистина факулетеите почнуват со предавање од 15 септември?

Аха. Ке најдеме документ од некој лекар, не е проблем за тоа.
А овие средношколци што завршиле средно пред да почне да се полага матура треба да полагаат матура?

1. На единиците на Универзитетот како вонредни студенти можат да се
запишуваат кандидати кои ги исполнуваат условите за запишување и имаат
засновано работен однос, како и кандидати коишто од оправдани причини не се
во можност да се запишат како редовни студенти.
8
За оправдани причини од претходниот став се сметаат:
- инвалид кој не е во состојба да следи редовна настава
- потешка долготрајна болест
- родител на дете додека трае породилното отсуство.
2. Вонредните студенти се запишуваат според исти услови и критериуми
како и редовните студенти, а се рангираат на посебна ранг-листа.
Вонредните студенти се запишуваат со кофинансирање на трошоците како и
студентите запишани во категоријата со кофинансирање на студиите од глава
IV од Конкурсот.
Студентите што се запишуваат во оваа категорија, износот, утврден во глава I
од Конкурсот, го плаќаат во две еднакви рати, и тоа едната при запишувањето, а
другата пред почетокот на вториот семестар, во денарска противвредност, според
средниот курс на Народната банка на РМ на денот на плаќањето, согласно
склучениот Договор со единицата на Универзитетот.
3. При пријавувањето за запишување како вонредни студенти, кандидатите
поднесуваат: копија од Образец М1 и М2 заверена на нотар или лекарско
уверение за причините назначени во точка 1 став 2 алинеа 1 и 2 (издадено од
соодветна здравствена установа) или доказ дека е родител на дете за кое сеуште
трае правото на породилно отсуство.


Еве ти цел извадок од конкурсот мислам ќе ти послужи.
 
Член од
28 март 2008
Мислења
210
Поени од реакции
0
И за крај да прашам дали вистина факулетеите почнуват со предавање од 15 септември?




Vistina e,po4nuvame od 15 septemvri so predavanja>:salut:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
не треба да полагаат матура, се запишуваат според условите кои биле во годината кога матурирале. значи ако си матурирал кога не се полагаа ни приемни, ни матура, бодовите за упис ќе бидат земени од успехот (мислам дека беа 60% од општ успех и 40% од предметите релевантни за полето на студии, ама не сум скроз сигурна). а ако се запишуваш на факултет за кој е голема конкуренцијата, се полагаат влезни испити (на пример за англиски се полага приемен испит за кандидатите кои не полагале матура). најдобро да се јавиш на факултетот за кој си заинтересиран и да прашаш за условите за упис.

Аха. Ке најдеме документ од некој лекар, не е проблем за тоа.
А овие средношколци што завршиле средно пред да почне да се полага матура треба да полагаат матура?
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.048
Поени од реакции
105
IX. Документи за пријавување и запишување

При пријавувањето за запишување на Универзитетот кандидатите ги поднесуваат следниве документи:
1. пријава за запишување
2. оригинални свидетелства од сите класови
3. Државна матура, меѓународна матура или училишна матура
4. свидетелство за завршено средно образование

5. извод од матичната книга на родените
6. доказ за државјанство на РМ (уверение или решение)
7. потврда за уплатени:
 300 денари на жиро-сметката на Универзитетот, за студиски програми за кои не се врши проверка на знаењата и умеењата, односно
 500 денари на жиро сметка на Универзитетот, за студиски програми за кои се врши проверка на знаењата и умеењата.

e сега да прашам.. дали тоа Државна матура и свидетелство за завршено средно е еден ист документ ?? Јас денес бев по дипломата и на сите ни дадоа само еден документ.. ?
 

(vasko)

SiMply the Best
Член од
3 јули 2008
Мислења
57
Поени од реакции
2
Во Струга ќе има дисперзирани студии од економскиот факултет ,,св Кирил и Методиј,, и тоа два смера Финансиски менаџмент и Сметководство и ревизија...Сигурен сум дека ќе се запишам на еден од овие два факултета. Но тука е и проблемот. Прашањето ми е - кој факултет е поперспективен во денешно време? Кој има поголеми тешкотии? Што може да се работи со едниот, а што со другиот факултет?
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
e сега да прашам.. дали тоа Државна матура и свидетелство за завршено средно е еден ист документ ?? Јас денес бев по дипломата и на сите ни дадоа само еден документ.. ?
Истиот документ е.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Јас имам едно прашање. Дали некому му треба помош при насочувањето за избор на факултет?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ме интересира кои предмети се учат во 1ва година средно право? Смер: правен техничар.
Ти ги кажувам од сеќавање, може ќе пропуштам некој предмет...
Освен основните- македонски, музичко, физичко, математика(првите две год.), ликовно, историја, има и вовед во право, бизнис, конституционализам (Уставно право). Мислам дека се сите наборени. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom