Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Слободна волја постои и покрај сезнајноста Божја. Слободната волја е особина само до разумните/словесните битија, која ја немаат растенијата и животните, а ја имаат само Бог, ангелите и човекот.
Да имаше барем малку способност за логичко расудување, ќе сфатеше дека постоењето на ентитет кој е семоќен и сезнаен ја исклучува можноста за слободна воља кај човекот.

Но, на твоја среќа, не си обдарен со моќта за логичко расудување, па можеш до бескрај да верглаш небулози...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако е неограничена добрина, зошто не спречил ниедно (или да кажеме повеќето) злодело чим знаел за секое пред самата креација на универзумот. Милиони убиени, силувања, палења, мачења, војни итн итн...
Бог делува преку Неговата промисла, на два начини:
- Он го благоволи доброто,
- Он го допушта злото.

А Он го допушта злото, за да не не’ принудува да чиниме нешта, кои се против нашиот личен избор. Но порано или подоцна, ќе мораме да се појавиме пред ликот Божји, со сите наши добри и лоши дела.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Што пишува, дека Бог Е Творец на злото? И што значи тоа? Може ли тоа да значи и „нешто друго„ или ќе се фатиме ка пијани за плот: така е, оти така пишува?
Не може да значи нешто друго. Нема простор за двојни или скриени значења:

Исаија 45:
7 I form the light, and create darkness: I make peace, and create evil: I the LORD do all these things
Нема
За таквите ко тебе, Господ, на крајот од стихот се повторува СЛУЧАЈНО некој да не не примети кој тоа го створил злото во овој свет.

Можеби и Битие не треба да се разбере како што се разбира, а?

Може ниту за пенавењата на Исус ширум Новиот Завет не треба да се фаќаме како пијани за плот?

Дека е тоа шифрарникот за тоа кои стихови се, а кои стихови не се вистинити во Библијата?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Н

нихилист

Гостин
Да, Он ја знае секоја Твоја мисла, збор и дело, но Он сепак е долготрпелив и чека на Твое или на било чие покајание и обраќање кон Него. Бог не не’ створи само за да умираме, туку не повикува и на живот вечен.
Не, не е така. Бог е сезнаен, тој неможе да чека на мое покајание. Тој веќе со својата сезнајност ја знае мојата судбина и ја знаел уште пред да ме создаде, исто е и со судбината на Трпе од Битола, на Џорџ од Њујорк, на Дикембе од Могадишу итн итн. Тоа се подразбира под сезнајност.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не може да значи нешто друго. Нема простор за двојни или скриени значења:

Исаија 45:
7 I form the light, and create darkness: I make peace, and create evil: I the LORD do all these things
Нема
За таквите ко тебе, Господ, на крајот од стихот се повторува СЛУЧАЈНО некој да не не примети кој тоа го створил злото во овој свет.

Можеби и Битие не треба да се разбере како што се разбира, а?

Може ниту за пенавењата на Исус ширум Новиот Завет не треба да се фаќаме како пијани за плот?

Дека е тоа шифрарникот за тоа кои стихови се, а кои стихови не се вистинити во Библијата?
Немој така бе Дибек. Па многу е едноставно. Сите реченици во Библијата кои се во склад со црковните учења треба да се сфатат буквално, а сите кои не се, се само параболи...

Ете така, едноставно и просто...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да имаше барем малку способност за логичко расудување, ќе сфатеше дека постоењето на ентитет кој е семоќен и сезнаен ја исклучува можноста за слободна воља кај човекот.
Не галами многу: да имаше (Ти) способност за логично расудување, до сега ќе Ти текнеше дека Светот постои пред Твојот влез во пубертетот.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Да, Он ја знае секоја Твоја мисла, збор и дело, но Он сепак е долготрпелив ...
Многудолготрпелив е Он: Содома, Гомора, Потопот, Египет...

Лонг стори, шорт - еден графички приказ, пошто сликата вреди пар милиони невини жртви:



Ептен многу долго трпелив Бог овој Јахве твој. Душичка и Љубов!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не галами многу: да имаше (Ти) способност за логично расудување, до сега ќе Ти текнеше дека Светот постои пред Твојот влез во пубертетот.
Уште кога оваа реченица би имала смисла и би имала било каква врска со дискусијата...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Алал да Ти е! Ваква грешка чак и ја не би напраил...:icon_lol:
--- надополнето: Sep 7, 2011 8:37 AM ---

Може, може...
Па извини за грешката, ама научно фантастично четиво може секој да си го толкува како сака. А што ти уште мислиш одговор за тоа злото па не вртиш сега. Еве обајасни ми мене што сакаше да кажеш со тоа „Има друго значење...“ Ко на дете од прво одделение.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не, не е така. Бог е сезнаен, тој неможе да чека на мое покајание. Тој веќе со својата сезнајност ја знае мојата судбина и ја знаел уште пред да ме создаде, исто е и со судбината на Трпе од Битола, на Џорџ од Њујорк, на Дикембе од Могадишу итн итн. Тоа се подразбира под сезнајност.
Не постои судбина, како однапред одреден тек од настани, кои не можеш да ги промениш. Самото постоење на слободната волја, која ни е по раѓање дадена, ја исклучува судбината како неможност нешто да се стори, оти наводно, се е однапред предодредено. Самата слободна волја ја побива судбината па така, јас можам да сторам „нешто„ за кое немам поим дека некој веќе го предодредил, исто како што можам да не сторам „нешто„ ,ако сметам дека може да биде за мене штетно.

Значи, наспроти предодреденоста, го имам изборот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не постои судбина, како однапред одреден тек од настани, кои не можеш да ги промениш. Самото постоење на слободната волја, која ни е по раѓање дадена, ја исклучува судбината како неможност нешто да се стори, оти наводно, се е однапред предодредено. Самата слободна волја ја побива судбината па така, јас можам да сторам „нешто„ за кое немам поим дека некој веќе го предодредил, исто како што можам да не сторам „нешто„ ,ако сметам дека може да биде за мене штетно.

Значи, наспроти предодреденоста, го имам изборот.
Значи, Бог во својата сезнајност ја знае твојата судбина, но ти ќе ја смениш благодарејќи на слободната воља? Значи Бог се лаже во поглед на твојата судбина?

Семоќен Бог, а се лаже?

Има логика...
 
Н

нихилист

Гостин
Не постои судбина, како однапред одреден тек од настани, кои не можеш да ги промениш. Самото постоење на слободната волја, која ни е по раѓање дадена, ја исклучува судбината како неможност нешто да се стори, оти наводно, се е однапред предодредено. Самата слободна волја ја побива судбината па така, јас можам да сторам „нешто„ за кое немам поим дека некој веќе го предодредил, исто како што можам да не сторам „нешто„ ,ако сметам дека може да биде за мене штетно.

Значи, наспроти предодреденоста, го имам изборот.
За да ова биде точно мора да постои бог кој НЕ е сезнаен, но библијата вели друго. Едноставно, јас имам избор но тој избор е само илузија зошто Господ веќе знае што ќе направам. Ако сега од чиста мира решам да се фрлам низ прозор Господ го знае тоа и со својата сезнајност го знаел уште пред да не создаде сите. Значи Господ знаел за секое зло што ќе се случи во светот уште пред самото создавање, тоа е очигледниот заклучок. Ако во него постои неограничена добрина зошто сеуште постои зло?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па извини за грешката, ама научно фантастично четиво може секој да си го толкува како сака. А што ти уште мислиш одговор за тоа злото па не вртиш сега. Еве обајасни ми мене што сакаше да кажеш со тоа „Има друго значење...“ Ко на дете од прво одделение.
Доволно е да кажам дека Бог не Е творецот на злото, оти да беше, до сега ќе дознаевме.

Она кое е напишано во споменатиот стих од Исаија, не се однесува на човекот како зло, не се однесува ниту на Бога како творец на злото, туку се однесува на ѓаволот, кој е творец/носител на злото. Така, ако Исаија вели дека Бог е творец и на мирот и на злото, под „зло„ се подразбира ѓаволот. оти и ѓаволот е створен од Бога. Поимот “зло„ е наведен посредно па погрешното читање, ќе наведе на погрешен заклучок: демек, Бог Е творецот на злото, а всушност, Бог Е творецот на носителот на злото-ѓаволот, кој е створен како бел ангел.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
За да ова биде точно мора да постои бог кој НЕ е сезнаен, но библијата вели друго. Едноставно, јас имам избор но тој избор е само илузија зошто господ веќе знае што ќе направам. Ако сега од чиста мира решам да се фрлам низ прозор Господ го знае тоа и со својата сезнајност го знаел уште пред да не создаде сите. Значи господ знаел за секое зло што ќе се случи во светот уште пред самото создавање, тоа е очигледниот заклучок.
Да, тоа е очиглениот заклучок за секое разумно суштество.

Еве еден силогизам.

Тоа е очигледен заклучок за секое разумно суштество.
За Мики тоа не очигледен заклучок.

Мики не е разумно суштество.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom