Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики1, ме интересира, како ти би го објаснил или оправдал проблемот со злото. Значи од една страна го имаме Бог кој е сезнаен, семоќен и добар а од друга страна злото. Логички е да претпоставиме дека дури и пред креацијата на овој универзум Господ знаел дека 13тина милијарди години подоцна (или 6 илјади години ако си young earth creationist) одреден човек наречен Хитлер ќе дојде на власт и ќе го однесе светот во 6 годишна војна во која ќе загинат милиони. Тој истотака со својата сезнајност знаел уште пред самиот акт на креација дека јас на 15 годишна возраст ќе станам атеист и со тоа ќе си ја запечатам својата судбина со вечно проклетие, иста судбина делат милиони неверници. Знаел дека (повторно да напоменам, И ПРЕД создавањето на универзумот) дека по некое време Адам и Ева ќе заебат работа и ќе гризнат од јаболкото со што ќе го турнат човештвото во мизерија.

Господ кој е надвор од времето и е сезнаен и семоќен морал да знае за секоја лоша работа која се случила, се случува и ќе се случи пред самата креација на универзумот, тоа и се подразбира под сезнајност. Е сега прашањето е зошто воопшто не создал кога го поседувал тоа знаење или кога веќе не создал зошто не ги спречил сите злодела ако навистина е "љубов". Кое е твоето мислење?
Не постои „проблем„ со злото. Објаснувањето е во слободната волја, која ни ја дариТворецот (пошто и Он Е слободно волно битие), со која волја можеме да одбереме што ќе чиниме: добри или лоши дела.

Злото не е створено, оти во Постанокот убо си пишува дека се што Бог створи, створи како (многу) добро, но Мојсеј никаде не запишал дека Бог го ствои(л) и злото. Така, злото само по себе не постои, злото нема совја створена природа/суштина, туку злото постои во моментот или во периодот кога чиниш „нешто„ кое не е по волјата Божја, туку е целосно спротивно на таа волја. Така, злото постои само ако го сториш, но ако Ти во текот од денот сакаш да бидеш подобен на Бога, тогаш ќе постапуваш како и Он: ќе чиниш добордетели (добри дела) и со таа добродетел, ќе го спречиш појавувањето на злоделата. Еден наш вероучител, постоењето на злото го споредува со некоја краткотрајна болест: кога болеста постои, постојат и болките од таа болест, а кога болеста не постои, не постојат ни болките од истата. Така, ако си здрав, значи дека болеста не постои исто како што преку чинење бори дела, злото нема место за битисување и појавување.

Појавата на Хитлер е стек од историски околности, кој е пресложен за објаснување на форумов, но и Хитлер, како и било кој друг суров владетел, не би се појавил, доколку Бог тоа не го допуштил и доколку Бог би „притискал„ на Хитлеровата слободна волја да стори нешто дрого, а не војна и геноцид. Така, Бог не го принудил Хитлер да биде „добар„, оти Бог, како дарител на слободната волја, би испаднал некоректен: од едната страна, Он дарува слободна волја, а од друга стара, Он не би ни допуштил да ја користиме таа волја.

Слично е и со Твојот привиден атеизам, оти атеизмот е измислица од поново време, не повеќе од средината од 19-от век, во подемот на марскизмот и дарвинизмот. Бог нема да Те принуди да бидеш верник, неверник, атеист или нешто „16-то„, туку тоа е Твој личен избор, со кој можеш да живееш цел Твој живот, но на крајот од животот, на Христа Бога ќе треба да му поднесеш сметка за тоа како си го изарчил времето и животот на Земјава, кои Он Ти ги дарил. Така е и со Хитлер: Хитлер можел да прави што сака, но не тоа да го прави и до кога сака, оти порано или подоцна, смртта и него ќе го посетела, а после тоа следи или награда или казна. На Бога, не Му се „брза„ никаде, оти Он Е долготрпелив и многумилостив и порано или подоцна, сите ќе мораме да Му пријдеме на отчет.

Бог не создал од повеќе причини, како што велат Светие Оци:
- од намера да не се созерцува самиот себе,
- од желба да ја сподели својата бесконечна добрина со други разумни битија,
- од намера да ја покаже сета своја слава пред другите битија.
- од намера да ги „пополни„ местата од отпаднатите ангели.

Точно е дека Бог знае(л) се однапред: дека Адам и Ева ќе згрешат и ќе постапат спротивно на Неговата волја, но Он исто така, го промисли и нашето спасение од злото, преку спасоносната мисија од Неговиот Син Единороден.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Колку од Вас Христијани Синови божји имаат духовен татко (духовник)?
Колку од Вас постат среда и петок ?
Колку од Вас ја знаат Оче Наш?
Колку од Вас се Причестуваат и Исповедуваат?
сугурна сум дека е многу мал бројот... Христијанството не е само да се Филозофира кој е Адам , која е Ева.... Вербата во Бога се покажува на дела... Колку од вас му се поклонуваат на Бог со молитви во текот на денот? Ете тогаш љубовта божја ке ја осетиме сите во голема мера...
Ај и јас:

Колку од вас се одрекуваат од своите најблиски и најмили во име на Исус или Јахве?
Колку од вас се подготвени се' свое да продадат за меч?
Колку од вас, христијани, не носат синтетика? Колку не јадат школки, колку од вас чуваат робови?
Колку од вас жените христијанки го величате Бог кој ве смета за недостојни да се најдете на најсветото место во храмот?
Колку од вас христијанките се сметате за извор на сето зло на светов?

И, за крај, едно „дали“ прашање:

Бејби Г'рл, дали ти, ако дедо боже ти се јави и побара синот да си го заколеш како жртва нему, дали ќе го направиш тоа? Ќе му го 'ркнеш ли тоа анџарот?
--- надополнето: Sep 7, 2011 7:58 AM ---
Не пости „проблем„ со злото. Објаснувањето е во слободната волја, која ни ја дариТворецот (пошто и Он Е слободно волно битие), со која волја можеме да одбереме што ќе чиниме: добри или лоши дела.

Злото не е створено, оти во Постанокот убо си пишува дека се што Бог створи, створи како (многу) добро, но Мојсеј никаде не запишал дека Бог го ствои(л) и злото.
А ти почнеш да пенавиш на долго и на широко - јасно е дека се прпелкаш и дека тресеш дебилштини:

Каква слободна воља, бе, верник! Проблемот на злото е ужасот на секоја христијанска црква. Нема ментална гимнастика која може да го заобиколи или негира Епикур.

Околу твоето познавање на зборовите на твојот бог, бујрум каде дедо боже експлицитно се потпишува под феноменот ЗЛО ВО СВЕТОТ:

Исаија 45:
7 I form the light, and create darkness: I make peace, and create evil: I the LORD do all these things

Што е сеа работава? Мислиш дека ако напишеш 7 пасуси ќе не' одвратиш од читање, па нема да видиме какви дебилштини си испонапишал?

Господ, бре Мики, го измислил злото за тебе! Enjoy!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Господ, бре Мики, го измислил злото за тебе! Enjoy!
...:cuc:...

Со Твоево „толкување„ на Писмото, ми се чини дека ги „шиеш„ и протестантиве на форумов, све ѓутуре, у пакет...:icon_lol:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
...:cuc:...

Со Твоево „толкување„ на Писмото, ми се чини дека ги „шиеш„ и протестантиве на форумов, све ѓутуре, у пакет...:icon_lol:
Мики, ти пиши бе Мики бој. Мислиш дека Јахве лаже кога пишува ЈАС ГО СТВОРИВ ЗЛОТО? Остави ги протестантите, ти пишува јасно и гласно во библијата...

I make peace, and create evil

Ако не догледуваш, да ти го зголемем фонтов??
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мислиш дека Јахве лаже кога пишува ЈАС ГО СТВОРИВ ЗЛОТО?
Не, јас мислам дека Ти лажеш дека Бог го створи(л) злото...:icon_lol:
--- надополнето: Sep 7, 2011 8:17 AM ---
I make peace, and create evil
Стај прст на чело и размисли: кој е носител на злото?
--- надополнето: Sep 7, 2011 8:18 AM ---
Остави ги протестантите, ти пишува јасно и гласно во библијата...
Со вакви волонтаризми, во стилот „...така е, оти така пишува во Библијата...„ ги надминуваш чак и протестантите!
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
...:cuc:...

Со Твоево „толкување„ на Писмото, ми се чини дека ги „шиеш„ и протестантиве на форумов, све ѓутуре, у пакет...:icon_lol:
Е дај објасни како треба да се толкува тоа што е напишано ? Има некоја скриена порака? Читај го секој втор збор од реченицата? Или за да си ти секогаш во право ќе си измислуваме 'што сака да каже поетот со оваа реченица'
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Стај прст на чело и размисли: кој е носител на злото?
Мики, јас навистина не разбирам зошто се инаетиш како магаре. Се работи за една од најјасните реченица во библијата. Знаши Јахве вели

ЈАС ГО СТВОРИВ ЗЛОТО.

Не вели, јас створив отсутсво на добро, не споменува никакви носители на злото, апсолутно ништо. Напротив, тој ГОРДО вели

ЈАС ГО СТВОРИВ ЗЛОТО.

Јас поедноставно од ова не можам да ти објаснам, а се сомневам дека има сликовници со ваква содржина кои би ти помогнале да сфатиш...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ЈАС ГО СТВОРИВ ЗЛОТО.

Јас поедноставно од ова не можам да ти објаснам, а се сомневам дека има сликовници со ваква содржина кои би ти помогнале да сфатиш...
А ја батка, веќе Ти објаснив, ама сеа со троа поголем фонт, за поубо и полесно да прочиташ:

„...Стај прст на чело и размисли: кој е носител на злото?...„
 
Н

нихилист

Гостин
Не постои „проблем„ со злото. Објаснувањето е во слободната волја, која ни ја дариТворецот (пошто и Он Е слободно волно битие), со која волја можеме да одбереме што ќе чиниме: добри или лоши дела.

Точно е дека Бог знае(л) се однапред: дека Адам и Ева ќе згрешат и ќе постапат спротивно на Неговата волја, но Он исто така, го промисли и нашето спасение од злото, преку спасоносната мисија од Неговиот Син Единороден.
Во ред, дури и да одиме по толкувањето на свети Августин дека злото е отсутсво на добро повторно има проблем. Еве да кажеме дека Господ не го создал злото иако мислам дека во библијата го пишува спротивното, пак Господ со својата сезнајност знаел за секое зло пред да се случи. Слободната волја неможе да постои ако бог кој е сезнаен зар не? Зошто тој со својата вечност и сезнајност отсекогаш знаел за мојата и сечија судбина, знаел како ќе завршам, дури и еве да кажеме дека сум отишол против негова волја пак тој морал да го знае тоа зошто е сезнаен.

Тоа се подразбира под сезнајност. Уште пред создавањето на универзумот Господ знаел дека на 7ми септември 2011 Мики1 и нихилист ќе водат дискусија за проблемот со злото на кајгана форумот. Ако е неограничена добрина, зошто не спречил ниедно (или да кажеме повеќето) злодело чим знаел за секое пред самата креација на универзумот. Милиони убиени, силувања, палења, мачења, војни итн итн...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А ја батка, веќе Ти објаснив, ама сеа со троа поголем фонт, за поубо и полесно да прочиташ:

„...Стај прст на чело и размисли: кој е носител на злото?...„
Мики, каде во реченицата ЈАС ГО СТВОРИВ ЗЛОТО, го гледаш зборот носител??

Кој овде ја чита библијата како што пишува, а кој се обидува да најде нешто што нема?

Ех Мики, Мики. Не ти пишувам повеќе за ова, жал ми е, се прпелкаш како крап на суво...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Еве да кажеме дека Господ не го создал злото иако мислам дека во библијата го пишува спротивното,.
Што пишува, дека Бог Е Творец на злото? И што значи тоа? Може ли тоа да значи и „нешто друго„ или ќе се фатиме ка пијани за плот: така е, оти така пишува?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Во ред, дури и да одиме по толкувањето на свети Августин дека злото е отсутсво на добро повторно има проблем. Еве да кажеме дека Господ не го создал злото иако мислам дека во библијата го пишува спротивното, пак Господ со својата сезнајност знаел за секое зло пред да се случи. Слободната волја неможе да постои ако бог кој е сезнаен зар не? Зошто тој со својата вечност и сезнајност отсекогаш знаел за мојата и сечија судбина, знаел како ќе завршам, дури и еве да кажеме дека сум отишол против негова волја пак тој морал да го знае тоа зошто е сезнаен.

Тоа се подразбира под сезнајност. Уште пред создавањето на универзумот Господ знаел дека на 7ми септември 2011 Мики1 и нихилист ќе водат дискусија за проблемот со злото на кајгана форумот. Ако е неограничена добрина, зошто не спречил ниедно (или да кажеме повеќето) злодело чим знаел за нив пред самата креација на универзумот.
Синтагмата отсуство на добро е невидена хипокризија. На некој што страда во животот, кој се соочил со ЗЛО во елементарна форма, потполно му е сеедно дали неговата несреќа ќе биде наречена зло, или отсуство на добро...

Некое дете кое настрадало од педофил некаде во некоја Ирска црква, не прави дистинкција помеѓу зло и отсуство на добро...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Слободната волја неможе да постои ако бог кој е сезнаен зар не?
Слободна волја постои и покрај сезнајноста Божја. Слободната волја е особина само до разумните/словесните битија, која ја немаат растенијата и животните, а ја имаат само Бог, ангелите и човекот.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Мики, каде во реченицата ЈАС ГО СТВОРИВ ЗЛОТО, го гледаш зборот носител??

Кој овде ја чита библијата како што пишува, а кој се обидува да најде нешто што нема?

Ех Мики, Мики. Не ти пишувам повеќе за ова, жал ми е, се прпелкаш како крап на суво...
Сака да каже јас го создадов човекот (јас го создадов злото), значи човекот е злото? Така? И треба цел живот да се кае за да му се прости.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто тој со својата вечност и сезнајност отсекогаш знаел за мојата и сечија судбина, знаел како ќе завршам, дури и еве да кажеме дека сум отишол против негова волја пак тој морал да го знае тоа зошто е сезнаен.
.
Да, Он ја знае секоја Твоја мисла, збор и дело, но Он сепак е долготрпелив и чека на Твое или на било чие покајание и обраќање кон Него. Бог не не’ створи само за да умираме, туку не повикува и на живот вечен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom