Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Dragi moi, jas sum "taze" na ovoj forum, no veruvajte - se zacleniv zatoa sto cuvstvuvam ocajna potreba, vnatresen duhoven nemir, koj me tera da gi spodelam rabotite koi gi nauciv (bidejki dolgi godini ja istrazuvam Biblijata, a baram i dobivam odgovori i od braka i sestri hristijani, koi se od celiot svet).. Imam sonuvano nekolku sonovi, za koi od pocetokot ne znaev sto znacat, no so tekot na vremeto mi stanuva jasno deka upatuvaat na VOZNESENIETO na Hristijanite od celiot svet. Voznesenieto e nastan koj se uste ne se slucil, ke se sluci doprva, sega vo nasiov zivoten vek - DENOVI SE VO PRASANJE!
Svetot ke se sooci so nastanot za koj ja otvoriv temata - i ke se zbudali, vo najblaga forma kazano - zaradi toa sto ke se sluci.
Bidejki na ovie forumi ne treba da se zamarame so dolgi mislenja i debati, nakratko - vi nudam da gi otvorite slednite linkovi, razgledajte gi pa ke komentirame.. (Se nadevam deka razbirate angliski..)

1) Getting yourself ready for the Rapture:
http://www.youtube.com/watch?v=vuBo4E77ZXo&feature=player_embedded#at=100

2) CrossChapel will never participate in CHRISLAM
http://www.youtube.com/watch?v=cL0lCzaa1lI&feature=share

3) Dream Revelation about Obama
http://www.youtube.com/watch?v=lcLqHcl8M20

4) Asteroid:
http://www.space.com/12067-asteroid-2011-md-close-earth-flyby-june-27.html

5) Red alert – Mighty dream of two separate persons, pointing to a same occurrence!

http://www.youtube.com/watch?v=IGFjlWTju4w&annotation_id=annotation_546811&feature=iv

6) North American Union, RFID Chip truth, New World Order:
http://www.youtube.com/watch?v=vuBo4E77ZXo&feature=player_embedded#at=118
Кои се соновите, ако не се тајна :)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Густо, а?
--- надополнето: Jul 13, 2011 2:37 PM ---

Малку секс добро би ти дошло...
Не мора да значи, зависи од кој дел од Писмото ќе се земе како релевантен....на пример Исус на едно место вика дека сите ќе се спасат освен оние кои хулат...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Не мора да значи, зависи од кој дел од Писмото ќе се земе како релевантен....на пример Исус на едно место вика дека сите ќе се спасат освен оние кои хулат...
Јака работе е писмото кога за се има милион различни интерпретации...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Што значи дека најмалку 35,3 милијарди а најмногу 70,6 милијарди души се сместени / ќе бидат сместени во небескиот рисајкл бин да чекаат на delete или restore.
Не мора да значи една друга религија не учи дека се чуваат на хард драјв, потоа само ги конвертираме и одново ги пуштаме во програмот. Ако некое не е мирно тогаш може Бог да му акне некој неконвенционален формат и никој да не сака да го отвори зошто ќе мисли дека е вирус или спам.

Страшна работа
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Не мора да значи една друга религија не учи дека се чуваат на хард драјв, потоа само ги конвертираме и одново ги пуштаме во програмот. Ако некое не е мирно тогаш може Бог да му акне некој неконвенционален формат и никој да не сака да го отвори зошто ќе мисли дека е вирус или спам.

Страшна работа
Ја знам таа религија, има еден тип шо се смешка и патува на средби со државници по светот...мислам дека им е водач...
А во право си, не е ислучено да се реинкарнираме како...жени!?...шо праиме тогаш?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Еве правилото 4, веќе се зборува дека треба без милост да се однесуваш кон некого, а Господ вели дека треба да му го правиш на другиот она што сакаат тебе да ти прават. Дали ти би сакал некој немилосрдно да се однесува кон тебе?
Дали бог имаше милост кога му го стврдна срцето на фараонот за да не ги пушти евреите? Дали имаше милост кога потоа го искористи тоа за да им нанесе страдање на целиот египетски народ? Од слугите до благородниците, па дури и добитокот?
Во правилото се вели третирај го сурово и без милост оној што ќе ја наруши светоста на твојот дом! Не вели третирај ги сите без милсот и суровост.
Двете најважни заповеди се: Сакај го Господ Бог со сето свое срце и со сета своја душа, и сакај го блишниот свој како себе. Ако ги почитуваш овие две заповеди, тогаш ќе ги почитуваш и родителите, твоето цело семејство, се.
Сакањето не се изнудува, сакањето се заслужува! Апсурд е да заповедаш некому да сака!
Многу е лесно да се прифатат законите на сатаната, но Божјите е потешко зошто бара труд.
Затоа што Сатаната е олицетворение на непокорот, интелектот и индивидуалноста! Наспроти безусловната покорност, коленичење и патетика! Затоа принципите на сатаната биле, се и ќе останат оние кој го ослободувале човечкиот интелект, предизвикувале револуции, носеле просперитет и се бунтувале за правда! Богот на христијанството, исламот и јудеизмот е мртов, и засекогаш ќе остане таков! Затоа што самиот си ја донесе таа пресуда наметнувајќи се како суетен, садистички и суров деспот кон луѓето!
Како што вели Лавеј - леденото доба на човечката мисла неможе вечно да трае во големата шема на човечкото постоење!
Верата е неизменлива, таа е поставена од Господ, пренесена на Апостолите и понатаму, а се тоа предвидена од пророците, сите настани до крајот. Нема тука 21 век или не знам кој век. Може да биде и 22 век, не е важно, верата е догма, еднаш поставена и никогаш неменлива.
Догмата од било кој вид секогаш била ментален затвор и кочница на човечкиот напредок. И токму поради тоа, времињата на просперитет, независност и непокорност му припаѓаат на обвинувачот и противник на религиите - Сатаната.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А во право си, не е ислучено да се реинкарнираме како...жени!?...шо праиме тогаш?
Оооо, со сите у маало, без дискриминација (мушко/женско), има лом да се праам :)

...и, нормално, цицките нема од раце да си ги пуштам :D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Оооо, со сите у маало, без дискриминација (мушко/женско), има лом да се праам :)

...и, нормално, цицките нема од раце да си ги пуштам :D
Тогаш Бог ќе го реинкарнира МИКИ 1 и Чорбаџијата у највечи фраери у маало, зоште се добри и веруваат во Бог.
Ако ова не те конвертира во верник тогаш не знам што :D
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Оооо, со сите у маало, без дискриминација (мушко/женско), има лом да се праам :)

...и, нормално, цицките нема од раце да си ги пуштам :D
Не знам...јас би сакал вака нешто отрпилика да се реинкарнирам и да видам живот како шо треба конечно...



Ако нешто тргни на лошо...тука се манастирите и покајанието...:D
 
S

smexy

Гостин
Јас сакам да се реинкарнирам во морска краставица.Чисто од љубопитност.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Господ има лик, пошто Мојсие праел маабет со него тет-а-тет.
.
Господ Бог НЕМА ЛИК. Мојсеј праел муабет со Бога по „друг основ„ а не „тет-а-тет„.
--- надополнето: Jul 13, 2011 5:07 PM ---
Јахве е еднополов, муж, што подразбира куре. Колкаво - толкаво!
Бог Е дух а не материјално битие, кое има своја полова припадност.
--- надополнето: Jul 13, 2011 5:08 PM ---
Жената во Библијата е нижа врста. И тоа експлицитно го пишува.
Жената во Библијата му е дарена на Адама како пријател а не како објект за изживување.
--- надополнето: Jul 13, 2011 5:09 PM ---
плицитно го пишува.

...аха, и Исус и неговиот муабет во Новиот завет, колку и да се порекнува самиот на моменти, е дијаметрално спротивен на Јахве, со кого би требало да се едно исто. Очигледно дека не се.
Исус Е Синот Божји , Единороден, онака како Црквата Го исповеда а не онака како DBack напишал на „Кајгана„ форумот.
--- надополнето: Jul 13, 2011 5:12 PM ---
Ти, Мики, својата вера до толку не ја разбираш, што десетинава атеисти на подфорумов те прават да изгледаш како прваче на средношколски натпревар по математика.
А ја на тија десетина атеисти, онака елегантно им имам возвратено дека појма си немаат од духовност...Така да нека не се натпреваруваат на тоа поле со мене. Има други теми на форумов, кои се за нив поинтересни.
--- надополнето: Jul 13, 2011 5:20 PM ---
Зошто Павле сметал дека е избран да остане жив, дали се сметал себеси дека е избраникот?
Христос го избра Павлета за Апостол, затоа што Он кај Павле виде ревност во вероисповеста. Имено, Савле (Савлос) беше фарисеј и ја знаеше јудејската старозаветна вера и се држеше до истата доста енергично. Таа енергичност (ревност) е причина зашто Христос го одбра Павле, иако Павле беше гонител на раната Црква. Така, откако Палве Го прифати Христа, Павле продолжи да биде ревносен, но сега не против Христа и Црквата, туку за Христа и Црквата.

Ете што се случува кога личната енергија, која од Бога ни е дарувана, се троши на вистинска работа и во вистинска насока.
--- надополнето: Jul 13, 2011 5:21 PM ---
и дали откако ќе ги "грабнат сите живи сосе облаците во воздух" нема да остане ниту еден жив на земјата?
Еве го одговорот:

http://borbazaveru.info/content/view/86/38/
--- надополнето: Jul 13, 2011 5:23 PM ---
и вонредно прашање, што ќе се случи со животните па и растенијата како биолошка целина во овој период?
По Страшнито Христов Суд, Он (Христос) ќе ја пресоздаде целата Веселана одново, што значи дека се во Вселената ќе биде пресоздадено од распадливо во нераспоадливо, со нови облици од растенија и животни.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Господ Бог НЕМА ЛИК. Мојсеј праел муабет со Бога по „друг основ„ а не „тет-а-тет„.
И тогаш Господ зборуваше со
Мојсеј лице в лице, како што човек зборува
со пријателот свој. Потоа Мојсеј се
враќаше во логорот, додека неговиот
помошник, младиот Исус, синот Навинов,
не излегуваше од скинијата. (Библијата, Исход, 33, 11)

Во книгата си е Јасно напишано и претставено а не онака како Мики1 напишал на „Кајгана„ форумот..

А ја на тија десетина атеисти, онака елегантно им имам возвратено дека појма си немаат од духовност...Така да нека не се натпреваруваат на тоа поле со мене. Има други теми на форумов, кои се за нив поинтересни.
Тие десетина Атеисти ти имаат кажано дека појма немаш што е духовност. Колективното духовно е само твоја илузија.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
- дали ќе се само христијани или ќе има и неверници и луѓе од други вери.
Ќе има само членови од Црквата Христова, кои се удостоиле да бидат „оддесно„ од Христа. А дали освен христијани, ќе се спасат и „другите„, тоа само Христос одлучува. Црковното учење вели дека најголемата веројатност за спасение на душата, е членувањето во Црквата, која е Тело Христово, но Црквата не исклучува и можност за спас и на „другите„; .т.е на оние кои не се дел од Црквата. Како и да е, само Христос знае што ќе биде.
--- надополнето: Jul 13, 2011 5:28 PM ---
И тогаш Господ зборуваше со
Мојсеј лице в лице, како што човек зборува
со пријателот свој. Потоа Мојсеј се
враќаше во логорот, додека неговиот
помошник, младиот Исус, синот Навинов,
не излегуваше од скинијата. (Библијата, Исход, 33, 11)

Во книгата си е Јасно напишано и претставено а не онака како Мики1 напишал на „Кајгана„ форумот..

Тие десетина Атеисти ти имаат кажано дека појма немаш што е духовност. Колективното духовно е само твоја илузија.
Со ваков начин на „толкување„, у стилу „...така е, оти така пишува во Библијата...„ тркни во пасторот Грозданов и убеден сум дека „оберучке„ ќе Те прими кај него у „христијанскиот „центар у Дебар-маало....:D

Че бити јаааак протестант од Тебе, паша зоти, ееееејјј....
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Со ваков начин на „толкување„, у стилу „...така е, оти така пишува во Библијата...„ тркни во пасторот Грозданов и убеден сум дека „оберучке„ ќе Те прими кај него у „христијанскиот „центар у Дебар-маало....:D

Че бити јаааак протестант од Тебе, паша зоти, ееееејјј....
Со твоето толкување пишува така, ама слушај ваму јас како ќе ти кажам а не како е пишано, од тебе кќе биде добар адвентист, одма поп Миодраг Петровиќ ќе те земе кај него.
As you say PO be more
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Со твоето толкување пишува така, ама слушај ваму јас како ќе ти кажам а не како е пишано, од тебе кќе биде добар адвентист, одма поп Миодраг Петровиќ ќе те земе кај него.
As you say PO be more
А-ха....

И шо мислиш., Атеист, шо видел Мојсеј, зборувајќи „лице в лице„ со Бога? :rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom