Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Aбе спој ги овие работи.
Спонзор е Ристо Г.
Човекот е бизнисмен, а позната е врската меѓу бизнисмените низ светов
oдносно novus ordo seclorum

Масонската симболика од овој тип:

И

Ја мислам не треба многу паметен да бидеш.
А ја мисла дека ќе беше попаметен ако ми одгореше на прашањето а не ако Ти самиот себе се оправдуваше, оправдувајќи ги своите мисловни конструкции...:D
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Да, наводно, има(ло), дури тија масони ги поврзуваат и со илинденските востаници па дури и со убиството на кралот Александар во Марсеј.
Абе некој некого излажал нешто.
И ако некој барал повод за војна сигурно не бил некој коштаплер у некоја колиба.
Се се прави плански а сретства нормално не се бираат.
така да која и да била приказната нема да ме чуди ништо.
--- надополнето: Jun 30, 2011 12:46 PM ---
А ја мисла дека ќе беше попаметен ако ми одгореше на прашањето а не ако Ти самиот себе се оправдуваше, оправдувајќи ги своите мисловни конструкции...:D
Е ај просветли ме и кажи ми.
Aма кажи ми и што бараат по црквите по Македонија.
За катедралите по Европа не правиме муабет тоа е веќе апсолвирано прашање.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ајде посочи некоја јавно достапна или кажана изјава, во која некој од црковните ерарси дозволил ерес!
Ерес е да ффрескопишеш пагани и самоубијци.

Ерес е да благословиш црква каде Јахве е цртан со долга бела брада.

ТИ текнува на втората заповед?

Е, тоа е ерес!

..освен кога се големи парите. Тогаш не е ерес!
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Ерес е да ффрескопишеш пагани и самоубијци.

Ерес е да благословиш црква каде Јахве е цртан со долга бела брада.

ТИ текнува на втората заповед?

Е, тоа е ерес!

..освен кога се големи парите. Тогаш не е ерес!
Еретикот ќе ни кажува што било ерес. Хммм.....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Е ај просветли ме и кажи ми.
Aма кажи ми и што бараат по црквите по Македонија.
За катедралите по Европа не правиме муабет тоа е веќе апсолвирано прашање.
Модерните масони го превзедоа поимот „масони„ од оригиналните масони, т.е. слободните ѕидари, кои по професија беа архитекти и изведувачи/градители на објекти.

Модерние масони го превзедоа петоаголникот од ѕидарите, кои кои користеа петоаголникот( (како слика!) како симбол за здравје и живот.
Модерните масони го превзедоа триаголникот од Црквата, како симбол (не како геометриска слика!) за троичноста Божја.

Така? :D
--- надополнето: Jun 30, 2011 12:58 PM ---
Ерес е да ффрескопишеш пагани и самоубијци.

Ерес е да благословиш црква каде Јахве е цртан со долга бела брада.

ТИ текнува на втората заповед?

Е, тоа е ерес!

..освен кога се големи парите. Тогаш не е ерес!
Е ми, воа е саде Твој гнев кон Црквата (а преку неа и кон Христа!) а не Твој одговор на моето прашање...:mad:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Е ми, воа е саде Твој гнев кон Црквата (а преку неа и кон Христа!) а не Твој одговор на моето прашање...:mad:
Абе, зелен, ти цитирам Библија.

Слики од Господ, фрески од многубожци, фрески од смоубици...

Што сакаш повеќе?

Само пари да се земале. И Луци ќе го нацртаат „десно од“ само да има доволно нули... тибам лоповите манипулаторски!
--- надополнето: Jun 30, 2011 1:09 PM ---
Незнам за тоа, ама кога си надвор пак, неможеш да ја видиш внатрешноста.
Ајде, ој си легни...

Ова се факти. Фреските се на ѕидот. Јас не сум ги измислил, не сум ги нацртал, ниту благословил.

Дедо Боже со долга бела брада во секоја втора црква виси. А книгата јасно ти вика дека е ЗАБ-РА-НЕ-ТО!!!

Ама пари си се пари... што ќе правиш - ного нули се сигурно.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Еретикот ќе ни кажува што било ерес. Хммм.....
Ako ti go opravduvas pravenjeto idoli na samoubijci vo hram posveten Nemu...
Ke odis na edno interesno mesto i toa for a hell of a long time...:D
Ah...skripenje...portite adski...leleci...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што сакаш повеќе?
Од Тебе ништо конкретно, оти веќе посочив на кој начин доаѓаат наведените грешки во црковните храмови, на кои (грешки) јас сум очевидец. На пример, на храмот „Св Богородица„ во Центар, кој го плати Трифун, на источната фасада има два триаголни отвори/прозорци, кој облик никој и никогаш не го применил во ниту еден православен храм. Таму каде во градењето се „петљаат„ неупатени поедицни кои не се дел од Црквата, јасно е што последици можат да произлезат...
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Namesto kaenje za prethodnite grevovi ti se predavas na Nenasitnost koj e uste eden smrten grev...
Moram da priznam dosta si postignal vo gresnickata kariera....masala masala...
Човек абе везден тоа гревовите, злото, сатаната ти е во збор. Во секој твој пост ми пишуваш за лукавиот. Што е работата?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Премолчено е најбитното во одговорите - фактот што Адам и Ева биле без сознаниеза добро и зло! Без тоа сознание неможе да разликуваш исправно од погрешно, секој разумен ќе ти го потврди тоа.
Библијата не тврди дека без тоа сознание не можеш да разликуваш исправно од погрешно. Тоа ти го тврдиш, но ти не си никаков репер. Ти самиот своеглаво си толкуваш што значи тоа „познавање на доброто и злото“ и потоа твоето (погрешно) толкување го земаш како темел за да противречиш на постапките на Бог во Библијата. Но тоа не значи дека Бог си противречи на Себе, туку само дека твоето (погрешно) толкување противречи на постапките на Бог.

Факт е дека во Библијата воопшто не е објаснето за какво познавање на доброто и злото се работи. Има десетици претпоставки, но само претпоставки. Јас не зборувам за претпоставки и не се дрзнувам да зборувам таму каде што Библијата молчи. Јас само ги изнесувам фактите, а фактите се дека Бог на Адам и Ева кристално јасно и концизно им заповедал да не јадат од тоа дрво и дека ако јадат од тоа дрво ќе умрат. Точка. Крај на фактите, а почеток на претпоставките и квази-толкувањата.

Во твојов пример си го изоставил деталот каде возачот незнае дали влетување во провалија е добро или зло!
Како што кажав, ние не знаеме какво „познавање на добро и зло“ давало дрвото. Адам и Ева знаеле дека не смеат да јадат од дрвото и дека ако јадат ќе умрат. Тоа било доволна причина за да не јадат. Но тие одлучиле да му бидат непослушни на Бог, послушни на ѓаволот и да му веруваат на ѓаволот, а да не Му веруваат на нивниот Создател.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom