Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Б

Бат Елохим

Гостин
Значи Адонај,Елохим, Господ,Лорд..се всушност замена за ова име..ако разбрав точно..
Што инаку значи..ЈХВХ?
eve link za znacenjeto na Jahve.

http://www.cephasministry.com/water/bible_believers_who_is_yhvh.html

(od nekoja baptisticka konferencija!)

A spored evrei sto gi poznavam Jahve e jhvh i toa znaci Jas sum, po primerot od noviot zavet, kade koga dosle da go privedat strazarite Isus i prasale "Koj e Isus od Nazaret" toj kazal Jas sum... i oni padnale nickum... go izgovoril toa sto ni eden evrej nikogas ne go kazuva. Inaku imam nekolku drugarki evrejki (mesijanski) i sigurna sum deka imeto Jahve nema sansi da go kazat, a vistina e toa sto kaza Corbagi deka go menuvaat so Adonai.
a ostanatite iminja kako Elohim, El shadai itn. se samo iminja koi gi pokazuvaat negovite osobini. pr. El Shadai- semoken; Elohim- vecniot tvorec.. itn.

a vo linkot isto taka se objasnuva i gramatiski deka Jhvh vo prevod bi bil forma na glagolot to be sto vo prvo lice ednina e Jas sum!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Elohim... е изведено од Ел што значи Бог..инаку Elohim означува множина..Тоа му доаѓа како потврда за сите кои се сомневаат во тројната природа на Бог.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Знам дека Eвреите избегавале да го изговорат Господовото име(заради заповедите)..ама не знев дека зад ЈХВХ се крие име..Мислев дека е "Јас сум"?!Без самогласки како што и пишуваат...
Објасни малце повеќе..
Taka da odgovorot bi bil deka e tocno si mislel! Jhvh e gramaticka forma za Jas sum... samo sto lugjeto proizvolno si tolkuvaat nekoi raboti. (ne deka se greska sekogas ama vo slucajot so JHVJ e definitivno Jas sum)

Elohim... е изведено од Ел што значи Бог..инаку Elohim означува множина..Тоа му доаѓа како потврда за сите кои се сомневаат во тројната природа на Бог.
eve eden link za elohim.... mada sekoj moze da gi najde :) ama sega mi trgna :)

http://www.hebrew4christians.com/Names_of_G-d/Elohim/elohim.html
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.828
Кога во центарот на Јод Хе Вау Хе, ќе се вметне Шем, Јахве станува Јешуа.

другпат ќе пишам повеќе за ова
 
A

ateist

Гостин
еве ги прашањата :
1 ) што поимате под терминот Бог
2) што поимате под терминот Господ
3) што поимате под терминот Дух
4) што поимате под терминот Душа
5 ) во што и каде ја согледувате Божјата сеприсутност
6)што поимате под терминот Светост...свет
7 ) каков степен на слобода му препуштил-отстапил Бог на човековот во однос на мисловноста , на практикувањето-дејствувањето а кој дел го задржал засебе зада можеда врши ( залуѓето невидливи ) интервенции

би замолил повеќе ако може со дефиниции ( пропратено со образложенија)
а помалку прикаски

8 ) што поимате под терминот личност и како каква ја поимате
а) збир на мозочни атомски конфигурации
б) одделена - засебна целина независна од материјално биолошко човеково тело која преку мозокот командува со телото
в ) нешто трето......ваше видување -мислење
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
JHVH e definitivno Jas sum
Веќе објаснив дека тетраграматонот (ЈХВХ) не е исто што е "Јас Сум", но очигледно никој не го прочита внимателно мојот коментар. Затоа ќе се обидам уште еднаш експлицитно да ја објаснам оваа дилема.

Едно од значењата на Божјото Име е "Оној Кој Е, Кој вечно постои", па затоа и некои го поистоветуваат Името со фразата "Јас Сум", но мора да се забележи дека лексички тетраграматонот (ЈХВХ) не е еквивалентен на фразата "Јас Сум" (ХЈХ).

Божјото Име = יהוה = ЈХВХ (без самогласки) = ЈАХВЕ, ЈЕХОВА (со самогласки)
"Јас Сум" = היה = ХЈХ (без самогласки) = хајах (со самогласки)

Дали е исто ЈХВХ и ХЈХ? Не би рекол.

Втор аргумент.
Фразата што во повеќе преводи на Библијата во стихот Излез 3:14 е преведена како "Јас Сум" воопшто не значи буквално "Јас Сум" во смисла "Јас сум Чорбаџија" или "Јас сум висок" или "Јас сум од Скопје" итн.
На пример, фразата "Јас Сум Господ (ЈХВХ)" се спомнува стотици пати во Стариот Завет и две работи се важни да се истакнат тука.
1. Бесмислено би било горната фраза на еврејски да звучи: "Јас Сум Jас Сум".
2. Горното "Јас Сум" кое стотици пати се повторува во обликот "Јас Сум Господ", "Јас Сум свет", "Јас Сум Бог" и сл. не е исто со дотичното ХЈХ кое што се преведува како "Јас Сум" во Излез 3:14.

На хебрејски јазик "Јас Сум Господ" се вели: "אני יהוה" (читајте од десно кон лево) = "ани ЈХВХ".
Ова "ани" (Јас) нема врска со она хајах (ХВХ) што се спомнува во Излез 3:14.
Вие никаде во Стариот Завет нема да го сретнете зборот хајах преведен како "Јас Сум" освен во дотичниот стих и во Псалм 88:4 и Псалм 102:6 (ова важи само за англискиот превод King James Version). Значи само 3 пати од вкупно 1162 пати во KJV преводот овој збор е преведен со "Јас Сум", додека пак на другите места е преведен како:
to exist, that is, be or become, come to pass (always emphatic, and not a mere copula or auxiliary): - beacon, X altogether, be (-come, accomplished, committed, like), break, cause, come (to pass), continue, do, faint, fall, + follow, happen, X have, last, pertain, quit (one-) self, require, X use.
Оттука гледаме еден широк опсег на значења на зборот хајах, додека пак зборот "ани" секогаш е преведен како јас, јас сум, мој, мојот, моето и сл.

Заклучок:
Немојте да го ограничувате Божјото Име со фразата "Јас Сум", бидејќи многумина сметаат дека таа фраза буквално го претставува Божјото Име и потоа од неа влечат еден куп теолошко погрешни заклучоци. Ако одговорите дека значењето на Божјото Име е Вечниот, Самобитниот - нема да погрешите сигурно.
Поздрав.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
corbagi jas kazav deka jhvh prevedeno e gramaticka forma na to be. to be e jas sum!
a bozjoto ime spored mene e edno i ako aludiras na jehovini svedoci toa nivni problem ne moj.iskreno da ti kazam ne mi se citaat kilometarski postovi :smir:

A i komentari vo stilot Jas veke objasniv ama nekoj ne procital... toa e zatoa sto ne mu se citalo.. i ne sum ovde da repliciram na es i sesto...heh a i aj da ne prasam: a koj si ti da morame da te citame koga objasnuvas? (ne e licno.. samo revolt kon prviot pasus...) muabeti vo stilot jas se znam... ili cekajte jas da vi kazam...ne gi biva.. barem spored mene...
a i toa e problemot so hristijanstvoto ustvari. sekogas mora nekoj da kazuva kako treba i sto treba da se kaze ili vo slucajov pise. i od 1 se mnozat na iljada....
i imam prasanje do markus: dali crkvite gi ucat hristijanite deka treba da se ponasaat ko jehovini svedoci(da se nametlivi.. sekoj da MORA da se slozi so niv ili kamenot)..... ili treba da imaaat pocituvanje za stavot na drugite a mozebi i toa se menuva so iskustvata vo zivotot....
(ne pamtam kade bese... ama pavle pisuvase nesto vo stil... so paganite sum pagan... so ne znam koi.. ne znam sto.. i se toa za da gi pridobijam).... ili filmot e da se dokaze koj e popameten ili po (crkveno) educiran....(zasto veruvaj.. i vo biblisko skolo idev... i na seminari i konferencii.. i sfativ deka see e luk i voda :)
Zosto lugjeto od crkvite svedocat samo so zborovi a ne i so nivnite dela i zivoti?

I dali vo seta taa "crkovna" nadgradba.... ne go zaboravame najvaznoto. Koj ke izodi do kraj, ke bide spasen!
Koja e dobrata vest (ne deka ne znam...) i nejzinata poenta?
I potrebata za sebe dokazuvanje... sto gledano od strana e navistina smesna....

otidov off topic...nema veze...
eden motiv za tema ako sakaj nekoj da pocne "Patot na Hristijaninot"
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
еве ги прашањата :
1 ) што поимате под терминот Бог
2) што поимате под терминот Господ
3) што поимате под терминот Дух
4) што поимате под терминот Душа
5 ) во што и каде ја согледувате Божјата сеприсутност
6)што поимате под терминот Светост...свет
7 ) каков степен на слобода му препуштил-отстапил Бог на човековот во однос на мисловноста , на практикувањето-дејствувањето а кој дел го задржал засебе зада можеда врши ( залуѓето невидливи ) интервенции

би замолил повеќе ако може со дефиниции ( пропратено со образложенија)
а помалку прикаски

8 ) што поимате под терминот личност и како каква ја поимате
а) збир на мозочни атомски конфигурации
б) одделена - засебна целина независна од материјално биолошко човеково тело која преку мозокот командува со телото
в ) нешто трето......ваше видување -мислење
На кратко, одгвоворите би биле следните:

1. „Бог„ е разумно битие, кое по своите особини е беспочетно, бескрајно, неограничено, неопишливо, непојмливо пореди неговата неограниченост и човековата ограниченост, кој неможе да го опфати и разбере Бога во Неговата полнота...
2. „Господ„ е името Божјо, „...Јас Сум Оној Кој Сум и кој одсекогаш постои...„
3. „Свет Дух„ е третиот лик од Света Троица, и Он е Бог, по суштина/природа, Кој има своја улога во Светов-дава живот и ја дели својата благодатна енергија во Црквата. „Дух„, во општа смисла, е нематеријално, разумно битите. „Дух„ кај луѓето, е енергијата која на телото му дава живот и подвижност.
4. „Душа„ е понискот дел о духот човекој, „спона„ помеѓу духот и телото, „она„ кое емотивно ги доживува нештата во Светов. Лоцирана е во срцето и мозокот човеков.
5. Божјата сеприсутност се огледува преку логиката според која е уредено се во Вселената и преку Божјата промисла за се кое се случува во Вселената.
6. „Свет“ значи сличен со Христа, по дух, по душа и по тело, значи „сличен„ во достигнатото ниво од очистување од гревовите и сторените добри дела. „Свет„ незначи и идентичен со Христа.
7. Бог на човекот му остави слобода на личен избор-дали човекот ќе живее по Божјата волја или според својата. Бог ја задржува Својата власт над се во Светов, но без принуда врз луѓето, но со Своја промисла за секоја личност посебно-како да ја оттргне од злото и да ја пренасочи кон доброто и кон нејзино спасение.
8. „Личност„ не е индивидуа, која е себична и затворена кон другите битија, туку „личност„ е релација помеѓу разумните битија. Поимот „личност„, во православието се преведува и со изразот „јас и другите„. „јас со другите„, онака како што е уреден а релацијата помеѓу ликовите од Света Троица-Они се Свети, нераздвојни, единосуштни, но неслиени. Занчи, „личност„ не е битето, не е умот, не е мозокот, туку „личност„ е релација, стапување во одреден контакт со други разумни битија. Поимот „индивидуа е негов антипод.
Нема „трето„...
 
A

ateist

Гостин
На кратко, одгвоворите би биле следните:

1. „Бог„ е разумно битие, кое по своите особини е беспочетно, бескрајно, неограничено, неопишливо, непојмливо пореди неговата неограниченост и човековата ограниченост, кој неможе да го опфати и разбере Бога во Неговата полнота...
2. „Господ„ е името Божјо, „...Јас Сум Оној Кој Сум и кој одсекогаш постои...„
3. „Свет Дух„ е третиот лик од Света Троица, и Он е Бог, по суштина/природа, Кој има своја улога во Светов-дава живот и ја дели својата благодатна енергија во Црквата. „Дух„, во општа смисла, е нематеријално, разумно битите. „Дух„ кај луѓето, е енергијата која на телото му дава живот и подвижност.
4. „Душа„ е понискот дел о духот човекој, „спона„ помеѓу духот и телото, „она„ кое емотивно ги доживува нештата во Светов. Лоцирана е во срцето и мозокот човеков.
5. Божјата сеприсутност се огледува преку логиката според која е уредено се во Вселената и преку Божјата промисла за се кое се случува во Вселената.
6. „Свет“ значи сличен со Христа, по дух, по душа и по тело, значи „сличен„ во достигнатото ниво од очистување од гревовите и сторените добри дела. „Свет„ незначи и идентичен со Христа.
7. Бог на човекот му остави слобода на личен избор-дали човекот ќе живее по Божјата волја или според својата. Бог ја задржува Својата власт над се во Светов, но без принуда врз луѓето, но со Своја промисла за секоја личност посебно-како да ја оттргне од злото и да ја пренасочи кон доброто и кон нејзино спасение.
8. „Личност„ не е индивидуа, која е себична и затворена кон другите битија, туку „личност„ е релација помеѓу разумните битија. Поимот „личност„, во православието се преведува и со изразот „јас и другите„. „јас со другите„, онака како што е уреден а релацијата помеѓу ликовите од Света Троица-Они се Свети, нераздвојни, единосуштни, но неслиени. Занчи, „личност„ не е битето, не е умот, не е мозокот, туку „личност„ е релација, стапување во одреден контакт со други разумни битија. Поимот „индивидуа е негов антипод.
Нема „трето„...
MIKI......благодарам што се изјасни

ќе причекаме да се изјаснат и другите христијански заедници

по истите прашања ( освен ако 100% се согласуваат со тебе и мпц(оти сметам дека ова што го изнесе е и горе-долу и став на мпц) или бегаат од одговорите зошто и ги немаат )

(и исламскиот центар оти и кај нив ги поставив истите прашања)
.
.
па отпосле ќе коментираме и развиваме дискусии
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ateist, јас не се согласувам со одговорите на MIKI1, но сепак искрено ме мрзи да одговарам/елаборирам на твоите прашања :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
MIKI......благодарам што се изјасни

ќе причекаме да се изјаснат и другите христијански заедници

по истите прашања ( освен ако 100% се согласуваат со тебе и мпц(оти сметам дека ова што го изнесе е и горе-долу и став на мпц) или бегаат од одговорите зошто и ги немаат )

(и исламскиот центар оти и кај нив ги поставив истите прашања)
.
.
па отпосле ќе коментираме и развиваме дискусии
Молам...
 
Б

Бат Елохим

Гостин
jas nemam pogolemi zamerki kon napisanoto na Miki... osven za svetosta. Jas mislam deka Svet=odvoen (verojatno se misli samo na grevot) E samo Bog.
i za licnosta=individua.. sekoj posebno, so posebni karakterni osobini....
i za dushata= za mene dushata e presek od dve mnozestva od koe ednoto e razumot a drugoto srceto.....(ne me sfakaj pogresno ne zboram za muskulot koj ja pumpa krvta) tuku za "softverot" na sekoj covek....ne znam dali me razbra... ama toa e moe mislenje.

ps: moe licno mislenje.

eden offtopic: Miki knigi od sv. Avgustin kade mozat da se najdat? (ako znaes)
 
A

ateist

Гостин
ateist, јас не се согласувам со одговорите на MIKI1, но сепак искрено ме мрзи да одговарам/елаборирам на твоите прашања :)
Чорбаџи..........темата нее MIKI 1.....ниту километарски елаборирања.........

туку како MIKI 1...кратки дефиниции по СУШТИНСКИТЕ прашања

такви дефиниции имам дадено и јас во мој текстови (поготово библија на атеизмот)

отпосле ќе се дискутираме за разликите и ќе правиме споредби

инаку ако разлики се сведат на свеќички , иконки .....за што пишувавте деноноќно километарски текстови......периферни НЕСУШТИНСКИ разлики .....толку бомбастични најави ...фрлање дрвја камења по мпц............за ништо
Они имале свеќи , икони ..........Вие оргуљи , музики ...проформа небитни разлики...церемонии , традиции

Нее битно.... твое - ваше право е дали сакате или не да се изјасните
(што секако после ќе игра уога...........неможе друг да критикуваш по прашања кога и самиот немаш одговор........вие сте сепак институции)
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Чорбаџи..........темата нее MIKI 1.....ниту километарски елаборирања.........

туку како MIKI 1...кратки дефиниции по СУШТИНСКИТЕ прашања

такви дефиниции имам дадено и јас во мој текстови (поготово библија на атеизмот)

отпосле ќе се дискутираме за разликите и ќе правиме споредби

инаку ако разлики се сведат на свеќички , иконки .....за што пишувавте деноноќно километарски текстови......периферни НЕСУШТИНСКИ разлики .....толку бомбастични најави ...фрлање дрвја камења по мпц............за ништо
Они имале свеќи , икони ..........Вие оргуљи , музики ...проформа небитни разлики...церемонии , традиции

Нее битно.... твое - ваше право е дали сакате или не да се изјасните
(што секако после ќе игра уога...........неможе друг да критикуваш по прашања кога и самиот немаш одговор........вие сте сепак институции)
ama "bitni" razliki nema vo temelot na verata pomegju pravoslavnite i protestantite.
samo sto mislam deka spored pravoslavnite Svetata Biblija odi nekako vo paket so Svetoto predanie...znaci zboram za temelot.. veruju-to...nema razliki, samo sto vo delot za crkvata.. pravoslavnite mislat na pravoslavnata, a protestantite na site vernici koi iskreno mu se "predale" na Bog...za mozokot ne ti odgovoriv.... mozokot e procesorot na organizmot... (?).. vo vrska so mozokot mozam da pisuvam dva dena :) eden od najmoknite organi na covekot. Mislam deka koga ne bi bile tolku samo-ograniceni so mozokot mozat da se napravi mnogu...samo sto od tele-vizor; tele-fon; i site tie napravi sme se pretvorile vo TELINJA :) ama nataka e offtopic! :)
inaku tuka jas imam problem so crkvite! Jas mislam deka mozokot treba da go vezbame, da gi razvivame negovite funkcii, a ne da prepisuvame, ili da se drzime za tugji iskustva. da se naucime na spremni odgovori i so svoja glava nikako da ne mislime. a i ne mislam deka moze da se zabega mnogu.. ako biblijata ni e postavena za standard!....

imam prasanje do hristijanite, pa i do tebe ako mozebi si razmisluval na taa tema:
Na pocetokot bese samo Bog! (znaci i nisto drugo,materijalno i nematerijalno)
ama Lucifer se vozgordea! Od kade losotilak vo srceto na Lucifer? Koj go sozdade zloto? (koga ne pocetokot bese samo Elohim?)
 
A

ateist

Гостин
Elohim... е изведено од Ел што значи Бог..инаку Elohim означува множина..Тоа му доаѓа како потврда за сите кои се сомневаат во тројната природа на Бог.
marcus...........не се сомневаме.....ЗНАЕМЕ дека непостои тројна природа

па безброј пати до сега аргументирано докажавме дека тројството е невозможно

а тоа што велиш за МНОЖИНА......чекај малку ...па граматички ...множина НИЕ ; ВИЕ ,ТИЕ

..кога тоа се подразбирало како велиш дека се однесува за ТРИ ЛИЦА.....

јас колку знам доколку децидно конкретно не се наведе бројна состојба на лицата

тоагаш ...НИЕ ; ВИЕ ; ТИЕ .........означува НЕОПРЕДЕЛЕН број на лица-личности (ако збориме за луѓе )

Па во библија токму такво е и објаснувањето за Бог

и тоа и те како си има своја логика за разлика од "триличниот"

ова веќе го имам објаснето ама еве уште еднаш :

.
.
.
.
Исто така во Нов завет многу детално се опишува и Севозможниот Љубовен Бог (Алах- Елимелах-Јехова- Отец ) ...Човекот (Елимелах преведено на Мак значи Човек) на Заедништвото , Слогата, Обединувањето ,Единството...”љубовта совршено сврзува се”Во Љубовта нема Твое и Мое (слично на вистинска младешка брачна двојка) туку сее НАШЕ ..Хр- “Се што е Мое и Твое е и се што е Твое иМое е “ (се се споделува) Во љубовта нема Јас и/ или Ти туку исклучиво само НИЕ ..Е Овој е Љубовниот Бог “НИЕ “е Тој што го создал Адам ..”Да создадеМЕ човек како НАС”…и истиот тој НИЕ го создал Христ . И сегде во биб или коран кога се обраќа Бог - Љубовнот Човек за себе вели “НИЕ” во множина .Почетната заљубеност наоѓање сродни душа/и Обединети во еден дух (идеал) , себенаоѓање , крај на осаменоста ,запоставеност, оставеноста , незгриженоста , необезбеденоста..туку закрила ,заштита....значи тој почетен Занес чувство на исполнетост на очекувања треба стварно да се негува а Љубовниот Бог на обединувањето , заедништвото ..точно тоа и го прави -“љубовта не го повредува ближниот” и Павле -“почетната убеденост мора да се задржи до крај”. E Овој е Севозможниот Бог тој е поголем од ХР..Тој мора да се има во разумот но Единствен некој што го има е Хр (кој има син има и отец еден без друг неможе ) и самиот ХР ќе рече “ВИЕ што исполнувате Мој Заповеди(Христови а не Мојсееви) СТЕ Ми И Мајка И Татко” Пази нетреба да збунува тоа еднина со множина “Бог НИЕ”Бидејќи и денес и од секогаш се употребуват такви фрази ..прост пример ..кога Поединец ќе изјави “Ние од нашата партија, религија , организација..итн” Тој мора да се има во разумот во изграден храм - изградеена висока општествена свест на човек што сака да живее во мир -безконфликтност со други такви членови ..вечно ..а за тоа мора дасе има добра волја. Љубовниот Човек е Човек на максимално возможно достигната колективна општествена свест Секој оној што го нема Хр нема шанса за вечен живот Секој оној што го нема Љубовниот Човек на Заедништвото НИЕ во размумот и тоа не само како чувство на припадност кон заедницата , не само како чувство на совесност и одговорност и пожртвуваност кон таа заедница туку точно опишан во 1-КОРИНЌАНИ-13 (љубива долго трпи-ноне и вечно , е љубезна , не љубомори,несе фали ,не се вообразува , нее непристијна ,НЕ ГО БАРА СВОЕТО, НЕСЕ РАЗДРАЗНУВА,НЕ ПАМЕТИ ЗЛО ,не и радува на неправдата,премолчува се ,нас се верува, на се се надева , се поднесува...никогаш не престанува)и тоа во св дух- максимална општествена свест - самоуправна” ни мое ни твое туку наше” секој таков/а нема шанси за вечен живот ..да не се лажеме . Љубовниот Севозмониот Бог НИЕ вели -“никогаш неќе оставам ниту заборавам” ама тоа важи за тие со кој склучил завет -договор нели нема бегање туку заедно НИЕ и во добро и во лошо , нема отстапки , нема изговори ....во оваа работа сме заедно НИЕ (љубовта) а исто така знае да толерира ,разбере , прости но не и неверство

.
.
.
2Коринќаните 6 - ред 16-ти..........".токму како што рекол Бог :" Ќе живеам во НИВ и ќе одам сред НИВ и ќе им бидам Бог , а тие ќе бидат Мој народ"

.

.
Ете и самиот Бог кажува дека НИЕ означува неопределен број на луѓе ...што незначи дека има безброј лица....туку толку колку во една заедница живеат Сложно...љубовта ги поврзува и живее во НИВ
Ова е стварно логично и сватливо ....отколку некаква трикратна личност (психијатриски случај......гледаш една надворешност а уствари незнаеш со кого точно правиш муабет.....) И кој е тој лудак тука на земјата што го привлекува некаков вечен живот со трикратна-и личност-и...и не им-му знаеш моментално расположение.....свашта човече

А инаку...Елимелах значи Бог е Човек..ЕДНИНА
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom