Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
jas nemam pogolemi zamerki kon napisanoto na Miki... osven za svetosta. Jas mislam deka Svet=odvoen (verojatno se misli samo na grevot) E samo Bog.
i za licnosta=individua.. sekoj posebno, so posebni karakterni osobini....
i za dushata= za mene dushata e presek od dve mnozestva od koe ednoto e razumot a drugoto srceto.....(ne me sfakaj pogresno ne zboram za muskulot koj ja pumpa krvta) tuku za "softverot" na sekoj covek....ne znam dali me razbra... ama toa e moe mislenje.

ps: moe licno mislenje.

eden offtopic: Miki knigi od sv. Avgustin kade mozat da se najdat? (ako znaes)
Низ скопските книжарници, многу лесно се наоѓа книгата „DE CIVITAS DEI" од блажениот Августин, за мали пари (некои 200 ден), кај нас преведена на македонски јазик и малку лошо преведена како „За државата Божја„ Преводот не е најдобар, оти претпоставувам дека книгата е преведена од лице кое не е воцрковено. Од другите негови дела тешко дека нешто може да се најде низ книжарнците, освен можеби по библиотеките од скопските Цркви, но не сум сигурен. Да се распрашаш кај некој кој е тековно студент на богословскиот факултет.

jas nemam pogolemi zamerki kon napisanoto na Miki... osven za svetosta. Jas mislam deka Svet=odvoen (verojatno se misli samo na grevot) E samo Bog.
i za licnosta=individua.. sekoj posebno, so posebni karakterni osobini....
i za dushata= za mene dushata e presek od dve mnozestva od koe ednoto e razumot a drugoto srceto.....(ne me sfakaj pogresno ne zboram za muskulot koj ja pumpa krvta) tuku za "softverot" na sekoj covek....ne znam dali me razbra... ama toa e moe mislenje.

ps: moe licno mislenje.

eden offtopic: Miki knigi od sv. Avgustin kade mozat da se najdat? (ako znaes)
-Поимот „личност„ е идентичен со поимот „индивидуа„ само во психологијата. „Личност„ во православието е релација со другите, на пример, заедничарење во Црквата со истомислениците или живеење во благословена брачна заедница. Во релацијата со другите, ниеден член не ја губи својата оригиналност (сите свои особини по кои е инукатен во Светов), туку својата волја ја прилагодува кон Божјата волја и кон потребите од другите членови од Црквата. Ништо не се губи, туку само се добива-се добива Христос, се добива Светиот Дух, се добиваат и други луѓе...
-„Свет“ не е одвоен од Светов, туку сличен со Христа (освен во безгревноста). Точно е тоа дека Светите луѓе најќесто се одвоени од Светов, но има и поинакви случани. На пример, Светиот Јован Шангаски (и Битолски) не живеел во манастир, туку во Светов, како Божји и Црковен слуга-свештеник, а сепак е Свет!
-„Духот„ човеков има три својства: разум, чувства и слободна волја (некои богослови ја додаваат и фантазијата како особина од духот човеков). „Душата„ се поистоветува со нашата особина за емотивно доживување на нештата во нашиот живот. Душата е понизок дел од духот, кој е приврзан кон телото човеково. Лоцирана е во срцето и мозокот. Најдобар доказ за тоа е осетот кој секој здраворазумен човек го има кога доживува одреден настан, кој силно се одразува на ритамот на отчукувањето на срцевиот мускул.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
marcus...........не се сомневаме.....ЗНАЕМЕ дека непостои тројна природа
Ateist..да не ја расипувам темата..оти за ова си има посебна..ама тројната природа на Бога започнува уште во првиот и вториот стих од Библијата..
Во почеток Бог ги создаде небото и земјата.
Земјата беше пуста и празна; темнината се простираше над бездната, и Божјиот Дух се движеше над водите.
Да одам понатаму...јасно е како ден.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Blazeniot Avgustin cvrsto stoel na tezata za Bozjata predestinacija a se sto postoi, taa teza sekako ja temelel na Svetoto pismo.
 
A

ateist

Гостин
Ateist..да не ја расипувам темата..оти за ова си има посебна..ама тројната природа на Бога започнува уште во првиот и вториот стих од Библијата..



Да одам понатаму...јасно е како ден.
Јасно е како улица темница

затоа повторно ја вратив темата за тројството

и таму ќе продолжиме оти нее баш разбистрена работата

мое објаснување има логика

твое и ваше.....нема
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Јасно е како улица темница

затоа повторно ја вратив темата за тројството

и таму ќе продолжиме оти нее баш разбистрена работата

мое објаснување има логика

твое и ваше.....нема
Без ВИСТИНСКОТО СОНЦЕ човекот навистина се наоѓа на улица темница!

Но дури и најмалечките деца, дури и животните знаат дека *Сонцето, *Сончевата Светлина и *Сончевата Топлина е ЕДНО!

Одсрце посакувам да се отворат секому очите и срцата за ВИСТИНАТА!

Иншалах!
 
A

ateist

Гостин
Ateist..да не ја расипувам темата...
marcus...........ја расипуваш темата..........

не одговори на прашањата туку само MIKI 1

ова да се свати дека сте истомисленици ?

дека немате суштински разлики ?

разлики се сведуваат само во надворешна небитни несуштински проформи ?

а еве за тебе (и други кој сакаат ) додатни прашања да имаме за што да разговараме

а ) што поимаш под ДУХ а што под ДУХОВНОСТ
б)што поимаш под Бог ашто под Побожност
в)што поимаш под Свет а што под Светост
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Извини не знаев дека јас сум тој што треба да одговара на сите постaвени прашањa...:)

Еве..свет во библиска смисла може да биде само Бог..неговта светост им се објавува на луѓето...кои никогаш не можат да го достигнат тоа ниво..но постои еден повик од Бога да бидеме и ние свети..Бидете свети оти јас сум свет..Светоста се настанува во човекот по милоста Божја..Тајната на светотста е тајната на божјата љубов кон нас..По Светиот Дух Христијаните учествуваат во Божјата светост.
 
A

ateist

Гостин
Извини не знаев дека јас сум тој што треба да одговара на сите постaвени прашањa...:)
Па и не си ама нее лошо да видиме и твое мислење

плус ти ја отвори темата...........

ред би било нели.............

прашањата ене ги на претходна страна под ред бр 35

.............

да видиме има или не суштински разлики меѓу религиите............

повели....

Извини не знаев дека јас сум тој што треба да одговара на сите постaвени прашањa...:)

Еве..свет во библиска смисла може да биде само Бог..неговта светост им се објавува на луѓето...кои никогаш не можат да го достигнат тоа ниво..но постои еден повик од Бога да бидеме и ние свети..Бидете свети оти јас сум свет..Светоста се настанува во човекот по милоста Божја..Тајната на светотста е тајнатана божјата љубов кон нас..
Ама marcus...........од тебе како и од другите се очекува дефиниции

а не прикаски.............

тајни ????? мистерии ??

Вака испаѓа добро вели Neemo...една кажана нејасна работа се објаснува со уште понејасно ѓубре.....уствари се фрла прашина у очи....

ЕВЕЈАС ЌЕ ПОВТОРАМ МОЈА ДЕФИНИЦИЈА....КАКО ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДА


.
.
.
Дефиниција

1 )………

Зботот СВЕТ освен што под него луѓето ги подразбираат севкуноста од цивилизациите на сите народи во светот го има и во ангелскиот речник на загатките и значи
БЕЗКОМПРОМИСЕН , НЕОТСТАПЕН ....
Света работа........која нее предмет на договор , компромис , трговија .отстапки.

Во библијата како Свет поточно како една карактерна особина на Бог се спомнува самиот Бог..........па се среќаваат изрази од типот СВЕТИОТ БОГ........СВЕТ СИ БОЖЕ ........и сегде под поимот Свет се подразбира БЕЗКОМПРОМИСЕН , НЕОТСТАПЕН-НЕОТСТАПЛИВ

Исто така за некоја работа на која што Бог и дал првостепено значение се нарекува ...БОЖЈА СВЕТОСТ...........па за некој од Божјите духови – идеали ...ќе се сретнат под називот СВЕТИОТ ДУХ..............ИДЕАЛ ОД КОЈ НЕМА ОТСТАПУВАЊЕ.............НЕОТСТАПЕН ДУХ-ИДЕАЛ..........што во библија е објаснет како Екстремно висока општествена свест од типот на Социјалистичката Самоуправна Општествена Свест ..........”ниту мое ниту твое а и мое и твое’..........што е во согласност со карактерни особини од Личноста на Бог ..........1Коринќани13-5.........”љубовта не го бара своето”…….што го одразува и системот на Божја праведност што Бог го практикува но бара да биде практикуван од секој кој сака вечен живот во рајот .

....
.
.
.
MARCUS.........баш сакам да видам одговори од тебе

досега невидов ниту еден прецизен јасен недвосмислен одговор...

повели...........

Извини не знаев дека јас сум тој што треба да одговара на сите постaвени прашањa...:)

Еве..свет во библиска смисла може да биде само Бог..неговта светост им се објавува на луѓето...кои никогаш не можат да го достигнат тоа ниво..но постои еден повик од Бога да бидеме и ние свети..Бидете свети оти јас сум свет..Светоста се настанува во човекот по милоста Божја..Тајната на светотста е тајнатана божјата љубов кон нас..
Ама marcus...........од тебе како и од другите се очекува дефиниции

а не прикаски.............

тајни ????? мистерии ??

Вака испаѓа добро вели Neemo...една кажана нејасна работа се објаснува со уште понејасно ѓубре.....уствари се фрла прашина у очи....

ЕВЕЈАС ЌЕ ПОВТОРАМ МОЈА ДЕФИНИЦИЈА....КАКО ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДА


.
.
.
Дефиниција

1 )………

Зботот СВЕТ освен што под него луѓето ги подразбираат севкуноста од цивилизациите на сите народи во светот го има и во ангелскиот речник на загатките и значи
БЕЗКОМПРОМИСЕН , НЕОТСТАПЕН ....
Света работа........која нее предмет на договор , компромис , трговија .отстапки.

Во библијата како Свет поточно како една карактерна особина на Бог се спомнува самиот Бог..........па се среќаваат изрази од типот СВЕТИОТ БОГ........СВЕТ СИ БОЖЕ ........и сегде под поимот Свет се подразбира БЕЗКОМПРОМИСЕН , НЕОТСТАПЕН-НЕОТСТАПЛИВ

Исто така за некоја работа на која што Бог и дал првостепено значение се нарекува ...БОЖЈА СВЕТОСТ...........па за некој од Божјите духови – идеали ...ќе се сретнат под називот СВЕТИОТ ДУХ..............ИДЕАЛ ОД КОЈ НЕМА ОТСТАПУВАЊЕ.............НЕОТСТАПЕН ДУХ-ИДЕАЛ..........што во библија е објаснет како Екстремно висока општествена свест од типот на Социјалистичката Самоуправна Општествена Свест ..........”ниту мое ниту твое а и мое и твое’..........што е во согласност со карактерни особини од Личноста на Бог ..........1Коринќани13-5.........”љубовта не го бара своето”…….што го одразува и системот на Божја праведност што Бог го практикува но бара да биде практикуван од секој кој сака вечен живот во рајот .

....
.
.
.
MARCUS.........баш сакам да видам одговори од тебе

досега невидов ниту еден прецизен јасен недвосмислен одговор...

повели...........
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Еве уште еден одговор..Што подразбирате под терминот Бог..Творец по соопствена волја, оној кој ја има егзистенциајта во себе..трансцендентниот,бескрајниот,вечност некој што ја преминува секоја наша мисла за поимот љубов...
п.с неможеш од друг да бараш одговри онакви какви ти си замислил туку онакви какви другите ги прифатиле за свои

што поимате под терминот Дух
што поимате под терминот Душа
Духот се однесува на нематријалниот аспект од човек,Духот му ја дава на човекот способноста за заедништвото со Бог.
Душа не се онесува само не материјалниот дел од човекот..човекот има дух но е душа..се мисли на живот..но тоа е еден мал дел оd целиот поим..
Човекот преку душата има хоризонтален однос со светот а преку духот..вертикален...кон Бог...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...Човекот преку душата има хоризонтален однос со светот а преку духот..вертикален...кон Бог...
Прекрасно кажано, marcus!

...
а еве за тебе (и други кој сакаат ) додатни прашања да имаме за што да разговараме

а ) што поимаш под ДУХ а што под ДУХОВНОСТ
б)што поимаш под Бог ашто под Побожност
в)што поимаш под Свет а што под Светост
Атеист, без БОЖЈИОТ СВЕТОЛ ДУХ нема ниту ни живот а камоли духовност.
Без БОГА нема побожност а без Неговата СВЕТЛИНА нема Светост!

Наместо да се изиграваме со најважното - би ти бил многу благодарен - ако неможеме да го прифатиме здравото учење, тогаш барем да не му се противиме!

поздрав :salut:
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Има еден стих каде што се вели дека Бог е еден али Еден преведено од еврејски значи ЕДИНСТВО што значи дека Бог е единство.
 
A

ateist

Гостин
Има еден стих каде што се вели дека Бог е еден али Еден преведено од еврејски значи ЕДИНСТВО што значи дека Бог е единство.
Човече што збориш........

Па ја ова не сум знаел а цело време им кажувам на тобоже христијаните ова :

.
.
.
Исто така во Нов завет многу детално се опишува и Севозможниот Љубовен Бог (Алах- Елимелах-Јехова- Отец ) ...Човекот (Елимелах преведено на Мак значи Човек) на Заедништвото , Слогата, Обединувањето ,Единството...”љубовта совршено сврзува се”Во Љубовта нема Твое и Мое (слично на вистинска младешка брачна двојка) туку сее НАШЕ ..Хр- “Се што е Мое и Твое е и се што е Твое иМое е “ (се се споделува) Во љубовта нема Јас и/ или Ти туку исклучиво само НИЕ ..Е Овој е Љубовниот Бог “НИЕ “е Тој што го создал Адам ..”Да создадеМЕ човек како НАС”…и истиот тој НИЕ го создал Христ . И сегде во биб или коран кога се обраќа Бог – Љубовнот Човек за себе вели “НИЕ” во множина .Почетната заљубеност наоѓање сродни душа/и Обединети во еден дух (идеал) , себенаоѓање , крај на осаменоста ,запоставеност, оставеноста , незгриженоста , необезбеденоста..туку закрила ,заштита....значи тој почетен Занес чувство на исполнетост на очекувања треба стварно да се негува а Љубовниот Бог на обединувањето , заедништвото ..точно тоа и го прави -“љубовта не го повредува ближниот” и Павле –“почетната убеденост мора да се задржи до крај”. E Овој е Севозможниот Бог тој е поголем од ХР..Тој мора да се има во разумот но Единствен некој што го има е Хр (кој има син има и отец еден без друг неможе ) и самиот ХР ќе рече “ВИЕ што исполнувате Мој Заповеди(Христови а не Мојсееви) СТЕ Ми И Мајка И Татко” Пази нетреба да збунува тоа еднина со множина “Бог НИЕ”Бидејќи и денес и од секогаш се употребуват такви фрази ..прост пример ..кога Поединец ќе изјави “Ние од нашата партија, религија , организација..итн” Тој мора да се има во разумот во изграден храм – изградеена висока општествена свест на човек што сака да живее во мир –безконфликтност со други такви членови ..вечно ..а за тоа мора дасе има добра волја. Љубовниот Човек е Човек на максимално возможно достигната колективна општествена свест Секој оној што го нема Хр нема шанса за вечен живот Секој оној што го нема Љубовниот Човек на Заедништвото НИЕ во размумот и тоа не само како чувство на припадност кон заедницата , не само како чувство на совесност и одговорност и пожртвуваност кон таа заедница туку точно опишан во 1-КОРИНЌАНИ-13 (љубива долго трпи-ноне и вечно , е љубезна , не љубомори,несе фали ,не се вообразува , нее непристијна ,НЕ ГО БАРА СВОЕТО, НЕСЕ РАЗДРАЗНУВА,НЕ ПАМЕТИ ЗЛО ,не и радува на неправдата,премолчува се ,нас се верува, на се се надева , се поднесува...никогаш не престанува)и тоа во св дух- максимална општествена свест – самоуправна” ни мое ни твое туку наше” секој таков/а нема шанси за вечен живот ..да не се лажеме . Љубовниот Севозмониот Бог НИЕ вели -“никогаш неќе оставам ниту заборавам” ама тоа важи за тие со кој склучил завет –договор нели нема бегање туку заедно НИЕ и во добро и во лошо , нема отстапки , нема изговори ....во оваа работа сме заедно НИЕ (љубовта) а исто така знае да толерира ,разбере , прости но не и неверство Е со овој Заљубен Човек секој човек од Адам наваму е разделен Затоа Павле за сите оние што не сториле смртни гревови вели- “Бог ве моли измирете се со Него но само преку Христ” Но денес двата смртни грева за кој и сам Христ вели никогаш несе проштаваат се направени ...1)не навредувај го светиот дух – самоуправна општествена свест и 2)со тоа и вториот смртен грев “не нарекувај го братти по дух-идеал глупот тоа е најтешка навреда и за Бог” Но добро . Ај да видиме што било пред 2000 години .Дела 2-ред44 и45 па вели -“А сите кој поверуваа беа заедно и се им беше општо И ги продаваа својте сопствености и имоти и тоа го споделуваа со сите ,секому според неговата потреба” ..Дела 4 ред 32-цитат “а народот кој поверува имаше едно срце и една душа , и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово , туку се им беше заедничко “ Уствари тие што немале обврски или им завршиле формирале самоуправи , задруги , кибуци ,и тие биле “внатрешните”....Павле дал инструкции кој може да биде член…е тоа било решението за Павловото – “парите се извор на сите зла”. А сите оние што имале обврски ,мали деца , или стари родители биле “надворешни” За соработка да биде подобра Павле препорачувал како главен на црква –самоуправа (нигде не подразбира камена градба) да биде некој од надворешните .
.
.
.

marjancho...ти благодарам што ми ги потврди гаранциите

значи нема никаков сомнеж..........точно сум разбрал ..точно сум објаснил

.
.
вековните лаги на тобоже христијаните...........се укинати..паѓаат у вода како неодрживи
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Човече што збориш........

Па ја ова не сум знаел а цело време им кажувам на тобоже христијаните ова :

.
.
.
ВИЕ што исполнувате Мој Заповеди(Христови а не Мојсееви) СТЕ Ми И Мајка И Татко
.
.
вековните лаги на тобоже христијаните...........се укинати..паѓаат у вода како неодрживи
Пријателе, кој ти ги кажал вака горе подвлечените зборови?
Ако некој вака ти ги кажал, треба да се соочиш со тоа, дека најверојатно те слажал!
А ако сам така ги вметнуваш, си нанесуваш сам насебе големо зло!

Внимавај те молам, зошто твојот бол е бол за целото опшество!


Поглед

Отворено небо, о прекрасна глетка
Секоја душа една Христова клетка
Некои од ними осветлени, совршено будни
Други пак сеуште во духовна ноќ спијат
И само затоа се така чудни
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Mi nalikuva deka proucavas so Jehovini svedoci.Edno od iminjata na Bog ne e Jehova nego Jahve. Ali Isus go narekuvaat Bog i on toa ne go negira. I mnogu drugi stihovi kade sto veli jas i tatkoto sme edno.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom