Прашања за Исламот III

Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Нигде не кажав дека сите муслимани се добри или дека нема муслимани кои вршат тероризам а и јас не ги оправдувам тие кои што вршат терористички напади врз луѓето напротив силно го судам тоа а и исто така никој не ги оправдува нив каде што живеам јас

а инаку он зборуваше за сите Муслимани и кажа дека на сите нас еталонот ни е исис
Јас СЕ оправдувам себеси а не другите ако некој ќе каже дека еталонот ми е исис секако дека имам право да се оправдувам нели?
Никој никогаш не збори за сите муслимани. Али Е муслимански проблем. Не само пошто 99% од бомбаши самоубијци се муслимани туку и пошто го прават тоа во името на Господ, толкувајќи ги зборовите во Куранот. Кога светата книга која што е закон над законот за повеќето муслимани нуди вечност во рајот како замена за мачеништво во името на Исламот тогаш нешто не штима со таа религија. Поради оваа причина сите муслимани се сусцептибилни на ваквoто врбување без разлика дали се суни, шиити или било што. Тоа не значи дека секој муслиман ќе се разнесе али ветувањето за вечност во рајот како трампа за мачеништво му е претставена на секој муслиман. :toe:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Како се честита утрешниот празник ?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Какво мислење имаат муслиманите за канадскиот премиер Џастин Трудо?

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.896
happy pride to Allah?![DOUBLEPOST=1498932985][/DOUBLEPOST]стварно, уште не ми се верува дека го чув тоа дека го кажа
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.686
Мислиме дека светот е одамна отиден у три лепе... :)
Зарем тоа не може да ви биде појдовна заедничка точка на гледиште за помирување со христијаните (и православни и католици и останатите неколку илјади цркви)?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Зарем тоа не може да ви биде појдовна заедничка точка на гледиште за помирување со христијаните (и православни и католици и останатите неколку илјади цркви)?
Немаме ние проблем со христијаните :)

Аллах во Куранот, во поглавје ел-Маиде(Трпеза), во стих 82 вели:
"И сигурно ќе најдеш дека на верниците најблиски пријатели им се оние кои велат ‘Ние сме Христијани!’ "
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.896
Немаме ние проблем со христијаните :)

Аллах во Куранот, во поглавје ел-Маиде(Трпеза), во стих 82 вели:
"И сигурно ќе најдеш дека на верниците најблиски пријатели им се оние кои велат ‘Ние сме Христијани!’ "
Не знам кои сте тоа вие, ама муслиманите извршија геноцид врз христијаните на блиски и среден исток, па така денес процентот на христијанско население во тие земји, во рок од една деценија се намали повеќекратно.
Можда различна книга читате.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.686
Немаме ние проблем со христијаните :)

Аллах во Куранот, во поглавје ел-Маиде(Трпеза), во стих 82 вели:
"И сигурно ќе најдеш дека на верниците најблиски пријатели им се оние кои велат ‘Ние сме Христијани!’ "
Сега ме лажеш... не може некој да ти е пријател ако му ја негираш самата суштина за живот.... да не бараме низ форумов што се расправи сте имале за тоа „чиј бог е повистинит преку верата“ ...

Друго зборуваат христијаните за вас муслиманите и некако се гледа дека не сте многу „браќа“ по вера гледајќи ги книгите и нивните суштини, посебно заради тоа што нивниот бог го сведувате само на уште еден од многуте пророци, а тие пак велат дека друг бог не ни има (тоа значи дека твојата вера е празноверие што би рекол еден православен христијанин).

И сега што значи тоа „најблиски пријатели“ на муслиманите им се христијани кога верувањата им се дијагонално спротивни? Тогаш кој знае за што ги смета муслиманот другите кои не се христијани... апсолутни непријатели?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Сега ме лажеш... не може некој да ти е пријател ако му ја негираш самата суштина за живот.... да не бараме низ форумов што се расправи сте имале за тоа „чиј бог е повистинит преку верата“ ...

Друго зборуваат христијаните за вас муслиманите и некако се гледа дека не сте многу „браќа“ по вера гледајќи ги книгите и нивните суштини, посебно заради тоа што нивниот бог го сведувате само на уште еден од многуте пророци, а тие пак велат дека друг бог не ни има (тоа значи дека твојата вера е празноверие што би рекол еден православен христијанин).

И сега што значи тоа „најблиски пријатели“ на муслиманите им се христијани кога верувањата им се дијагонално спротивни? Тогаш кој знае за што ги смета муслиманот другите кои не се христијани... апсолутни непријатели?
Јас зборев за вистинските христијани :)[DOUBLEPOST=1499320531][/DOUBLEPOST]
Не знам кои сте тоа вие, ама муслиманите извршија геноцид врз христијаните на блиски и среден исток, па така денес процентот на христијанско население во тие земји, во рок од една деценија се намали повеќекратно.
Можда различна книга читате.
Да беше некој друг можеби и ќе дискутирав на оваа тема. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.686
Дали монасите во манастирите за муслиманинот се вистински христијанин?
Дефинирајте еднаш вистински христијанин, вистински муслиман и осудете се друго...
Вака „вистински христијани“ не знам за кои мислиш...
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Дали монасите во манастирите за муслиманинот се вистински христијанин?
Дефинирајте еднаш вистински христијанин, вистински муслиман и осудете се друго...
Вака „вистински христијани“ не знам за кои мислиш...
Вистински христијани се оние кои веруваат само во Еден Бог и веруваат дека Исус(Иса) е негов пратеник и ништо повеќе, впрочем тоа е и верувањето на раните христијани кои исправно верувале во Бога и Исус како негов пратеник :)
Вистински муслимани се тие што веруваат исто така во Еден Бог, кој ги пратил како негови пратеници и Адам(Адем) и Ное(Нух) и Давид(Давуд) и Мојсеј(Муса) и Исус(Иса) и ги потврдуваат сите Божји чуда кои се случиле а се врзуваат со раѓањето на Исус и потоа во неговите способности кои му биле дадени од Бога, и на крај веруваат во Последниот Божји Пратеник, Мухаммед. Нека е мир над сите Божји пратеници.
И осудуваме се друго и други креации како исис, ал каида и слични креации кои сакаат да им ги подметнат на муслиманите со исламски предзнак, а најповеќе штета од нив доживеале самите муслимани.
Ги осудуваме убиствата на сите невини луѓе, без разлика на верска припадност од сите будали кои се дигнале во воздух, влетале со камион или пукале по луѓе на улица без повод и причина, нив ги осудуваме без разлика на нивната верска или неверска припадност. :)
Во ред ли е? :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.896
:lolzz:
Штотуку си измисли некакви "христијани" како него што му одговараат и си ги прогласи за вистински.

Епа добро тогаш, и мене ми одговараат вистинските муслимани, да земам да ги опишам? :vozbud:
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
:lolzz:
Штотуку си измисли некакви "христијани" како него што му одговараат и си ги прогласи за вистински.

Епа добро тогаш, и мене ми одговараат вистинските муслимани, да земам да ги опишам? :vozbud:
Јас ти кажувам какви биле првите христијани.. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom