Прашања за Исламот III

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Не е точно дека зад злосторствата на муслиманите не стои никоја институција. сите тие злосторства се направени според јавните објави и упатства на ИСИС, во кои прецизно и отворено се инструира геноцид над кафирите. Тие дејствуваат на своја рака, но според дирекциите кои јавно ги дава врвот на ИСИС.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.702
Поени од реакции
7.830
Не се труди друже.
Поздрав.
Јас се трудам, но ти не се трудиш.:neetaka:
А таман се израдував што се врати да ја оживееме оваа заспана тема. Штета!

Туку, доколку се предомисли, дај мислење за следново:
upload_2017-7-15_13-50-12.png
upload_2017-7-15_13-50-56.png
upload_2017-7-15_13-51-35.png

Meлекот не му се претставува на Мухамед, а по наговор на својата жена Хатиџа, Мухамед оди кај нејзиниот роднина Верека, кој му кажува дека тоа е мелекот кој му доаѓал и на Муса, не споменувајќи никакво име. Подоцна, во хадисот се вели дека тоа е мелекот Џибрил, притоа не кажувајќи кој го утврдил тоа, и врз основа на што донел заклучок дека тоа бил баш мелекот Џибрил.

Инаку, Ангелот Господов што му се јавува на Мојсеј во Несогорливата капина, никаде, ама баш никаде, во ниту еден христијански и еврејски извор, не се идентификува со Гавриил.

Интересно е, што овој Ангел Господов кој се појавува на многу места во Стариот Завет, во Новиот Завет престанува да се појавува. Што мислиш, зошто?
 

Attachments

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Да резимираме, муслиманов не ви вика дека хомосексуалците, христијаните и све друго што не е алкаеда ко нив, не треба да се убие. Он само приговара за извршителите. Извршителите не требало да се тие, него некоја шеријатска установа.

Апропо Хургада - треба да си малоумен денес да идеш на одмор у муслиманска земја.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.702
Поени од реакции
7.830

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Има ли воопшто суфи џамии во Скопје? И каде?
Има текиња, кои овие "вистинскиве" муслимани редовно ги каменуваат и напаѓаат. Во чаршија имаше и ги гаѓаа со камења редовно, знаеш, како на црквите што им прават у мнозинските муслимански реони, па овие чинам се преселија негде. Тетовското теке исто мислам дека ИВЗ им го зема или сакаше да им го земе.
По оној пичкарски тертип кој ние каурите редовно го пиеме - праќаат малолетници да ја вршат таа работа, па ако ги фатат - лесно ќе биде.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.579
Поени од реакции
385
Ме интереси ова како го толкувате. Знам дека најголемиот број на жители на Косово се Сунити како и најголемиот број на муслимани во нашава земја.
https://www.facebook.com/kseshteal/photos/a.730337887113058.1073741828.453961288084054/1364571817022992/?type=3&theater
Ова е за големо неверување . . . .
:)
За големо неверување, шок.. јас еве малку како потресен сум. :D
Кога ќе си ја дадеш задницата под кирија, ќе играш како што ќе ти свират. :)
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
За големо неверување, шок.. јас еве малку како потресен сум. :D
Кога ќе си ја дадеш задницата под кирија, ќе играш како што ќе ти свират. :)
Сфаќам :) Нема ништо гратис ;)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Има текиња, кои овие "вистинскиве" муслимани редовно ги каменуваат и напаѓаат. Во чаршија имаше и ги гаѓаа со камења редовно, знаеш, како на црквите што им прават у мнозинските муслимански реони, па овие чинам се преселија негде. Тетовското теке исто мислам дека ИВЗ им го зема или сакаше да им го земе.
По оној пичкарски тертип кој ние каурите редовно го пиеме - праќаат малолетници да ја вршат таа работа, па ако ги фатат - лесно ќе биде.
Зошто сам се понижуваш и се нарекуваш каур? Зошто настапуваш во ....стил? Патиш од комплекс на ниска вредност? Дај порасни и не биди ваков[DOUBLEPOST=1543952545][/DOUBLEPOST]
Која е поентата на судниот ден, ако луѓето се казнуваат пред да настапи истиот?
Судниот ден всушност е метафора на недофатното и тајното зашто нема никогаш да се случи,барем според мојава логика,и луѓето во 25 век ќе викаат го чекаме судниот ден и тие после нив и се така ќе оди во недоглед...Замисли сега да се случи судниот ден,да се истребат сите грешници,со што ќесе занимаваат после исправните? Нема да им биде интересно,брзо ќе им здосади ова и ќе исмислат нов суден ден,нели? хехе
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Судниот ден всушност е метафора на недофатното и тајното зашто нема никогаш да се случи,барем според мојава логика,и луѓето во 25 век ќе викаат го чекаме судниот ден и тие после нив и се така ќе оди во недоглед...Замисли сега да се случи судниот ден,да се истребат сите грешници,со што ќесе занимаваат после исправните? Нема да им биде интересно,брзо ќе им здосади ова и ќе исмислат нов суден ден,нели? хехе
За верниците не е никаква метафора, можеби за тебе е, но за нив не е.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Зошто сам се понижуваш и се нарекуваш каур? Зошто настапуваш во ....стил? Патиш од комплекс на ниска вредност? Дај порасни и не биди ваков
Ако според нивното убедување јас сум неверник (каур), тогаш знам дека сум на прав пат. Кога нивното фалично верување (во чие име тие направија толку злосторства) би рекло нешто добро за мојата вера, би се загрижил. Да, јас сум каур за нив и ок сум со тоа.
 
Член од
4 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Прво,сакам Екслекс да го поздравам.
Кај си бе Екслекс,сто година није било ?

Он-топик:Дали некаде во Куранот пишува дека носењето шамија кај жените е задолжително ?

Ако пишува,цитат сакам.
Поздрав.
Да има пишано во Куранот. Поглавје 24, ајет 31, каде што пишува:

И кажи им на верничките да ги соборат опулите свои и нека ги чуваат срамните места свои, и убавините свои, освен она што се гледа, и нека не ги покажуваат; превезите свои нека ги спуштат на градите. Убавините свои, исто така, нека не ги кажуваат на други, освен пред мажите свои и бабовците свои, или пред бабовците од мажите свои и синовите свои, или пред синовите од мажите свои, или пред браќата свои, или пред синовите од браќата свои, или пред синовите од сестрите свои, или пред пријателките свои, или пред робинките свои, или пред оние мажи кои немаат желба за жени или пред деца кои не знаат за срамните места на жените. И нека не удираат со нозете свои за да се слушне накитот што го кријат. И сите заедно покајте се, о верници, за да бидете спасени!
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Прашање до муслиманите-Зошто се буткате како стока во Мека кога мавате камења по сатана бетонските столбови? :pos:
Нели гледате што направивте 2015-та? Во човечко стампедо ви загинаа 2300 верници,кога ќе ви дојде аклот? Дај организирајте се каок што треба,малку потрезвено,поцивилизирано а не како крави кога ќе почне волк да ги брка,хехе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom