Прашања за Исламот III

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.257
Поени од реакции
8.885
ibn kesir;
Ovaj ~asni ajet predstavlja ajet kojim se zabranjuje
brak s rodbinom po krvnom srodstvu, odnosno
srodstvu po mlijeku i bra~nim odnosima (tazbinstvu).
Tako Ibn Ebi-Hatim navodi od Ibn-Abbasa: "Vama je
zabranjeno sedam stvari po krvnom srodstvu i sedam
stvari po bra~nom srodstvu!", a zatim je prou~io:
Го прочитав твојот одговор внимателно и тоа два пати и пак не најдов дека некаде спомнуваш дека е забрането да ожениш прва братучетка (српски: sestra od strica, sestra od tetke), или доколку не ме разбираш за која роднина станува збор, тоа е:

ќерка (родена ќерка по крв, не посвоена) на братот на твојот татко (чичко ти), на сестрата на твојот татко (тетка ти), на братот на твојата мајка (вујко ти), на сестрата на твојата мајка (тетка ти).

Молам за појаснување.[DOUBLEPOST=1406747180][/DOUBLEPOST]
A sto bile koptite vo egipet pri krajot na 3 i 4-ot vek, dali bile hristijani ili ne? ako ne bile sto togas bile koja vera ja nosele oni?
Вака:

Свети Антоније Велики (250-356) го основал пустиножителското монаштво. Бил пустиник во Горен Египет.

Свети Пахомије (290-340) го основа киновиското монаштво т.е. монаштво во организирана заедница или манастир. Првиот манастир го подига околу 325г. во Горен Египет.

А многу време пред нив, т.е уште за време на својот живот Сидарта Гаутама Буда уште за време на својот живот ја основа будистичката монашка заедница Санга ((Pali: सङ्घ saṅgha; Sanskrit: संघ saṃgha; Chinese: 僧伽; pinyin: Sēngjiā[1]; Tibetan: དགེ་འདུན་ dge 'dun)

Сега ако знаеш кога живеел Буда, ќе ти биде јасно дека христијаните НИКАКО не можеле да го измислат монаштвото.

Инаку Коптите се христијани. Биле православни христијани (Eastern Orthodoxy). Но монахот Ефтихије(378-454) започнува да проповеда кривоверие наречено монофизитизам.

Монофизитите учеле дека Исус Христос имал само една природа и тоа божествена, додека човечкото тело го примил само привидно.
Учеле дека Исус Христос е само Бог, а не и вистински Бог и вистински човек. Тврделе дека Исус не примил плот (тело) од девствената крв, туку бил вплотен на божествен и неискажан начин. И така и на божеството му ги припишуваат маките, тагите и страдањата, распнувањето и смртта, што само по себе е апсурдно бидејќи тоа би значело дека Бог умрел на крстот.

На четвртиот Вселенски собор, одржан во Халкидон во 451г., ова учење е прогласено за ерес.

Било потврдено дека Исус од Назарет е една Личност (Ипостас) со две природи: човечка и божја. Тој е потполн човек и Тој е потполн Бог.Исусовата човечка природа не е помешана со божјата природа, туку се соединети без да го изгубат својот различен идентитет. Како Бог, Исус Христос е едносуштен со Отецот и Светиот Дух. Како човек Исус Христос е едносуштен со сите човечки битија.

Овој христолошки догмат не го прифатиле Коптската Православна Црква, Ерменската Апостолска Црква и Сириската Православна Црква и останале на своето учење монофизитизам.
Денес овие цркви заедно се познати како древноичсточни православни цркви (Orient Orthodoxy). Покрај горенаведените, монофизитски цркви се и Етиопската Православна, Еритрејската Православна и Индиската Православна Црква.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Го прочитав твојот одговор внимателно и тоа два пати и пак не најдов дека некаде спомнуваш дека е забрането да ожениш прва братучетка (српски: sestra od strica, sestra od tetke), или доколку не ме разбираш за која роднина станува збор, тоа е:

ќерка (родена ќерка по крв, не посвоена) на братот на твојот татко (чичко ти), на сестрата на твојот татко (тетка ти), на братот на твојата мајка (вујко ти), на сестрата на твојата мајка (тетка ти).

Молам за појаснување.[DOUBLEPOST=1406747180][/DOUBLEPOST]

Вака:

Свети Антоније Велики (250-356) го основал пустиножителското монаштво. Бил пустиник во Горен Египет.

Свети Пахомије (290-340) го основа киновиското монаштво т.е. монаштво во организирана заедница или манастир. Првиот манастир го подига околу 325г. во Горен Египет.

А многу време пред нив, т.е уште за време на својот живот Сидарта Гаутама Буда уште за време на својот живот ја основа будистичката монашка заедница Санга ((Pali: सङ्घ saṅgha; Sanskrit: संघ saṃgha; Chinese: 僧伽; pinyin: Sēngjiā[1]; Tibetan: དགེ་འདུན་ dge 'dun)

Сега ако знаеш кога живеел Буда, ќе ти биде јасно дека христијаните НИКАКО не можеле да го измислат монаштвото.

Инаку Коптите се христијани. Биле православни христијани (Eastern Orthodoxy). Но монахот Ефтихије(378-454) започнува да проповеда кривоверие наречено монофизитизам.

Монофизитите учеле дека Исус Христос имал само една природа и тоа божествена, додека човечкото тело го примил само привидно.
Учеле дека Исус Христос е само Бог, а не и вистински Бог и вистински човек. Тврделе дека Исус не примил плот (тело) од девствената крв, туку бил вплотен на божествен и неискажан начин. И така и на божеството му ги припишуваат маките, тагите и страдањата, распнувањето и смртта, што само по себе е апсурдно бидејќи тоа би значело дека Бог умрел на крстот.

На четвртиот Вселенски собор, одржан во Халкидон во 451г., ова учење е прогласено за ерес.

Било потврдено дека Исус од Назарет е една Личност (Ипостас) со две природи: човечка и божја. Тој е потполн човек и Тој е потполн Бог.Исусовата човечка природа не е помешана со божјата природа, туку се соединети без да го изгубат својот различен идентитет. Како Бог, Исус Христос е едносуштен со Отецот и Светиот Дух. Како човек Исус Христос е едносуштен со сите човечки битија.

Овој христолошки догмат не го прифатиле Коптската Православна Црква, Ерменската Апостолска Црква и Сириската Православна Црква и останале на своето учење монофизитизам.
Денес овие цркви заедно се познати како древноичсточни православни цркви (Orient Orthodoxy). Покрај горенаведените, монофизитски цркви се и Етиопската Православна, Еритрејската Православна и Индиската Православна Црква.
121314,

сметам дека објаснуваш премногу детаљно, а со тоа и премногу обемно, за да бидеш разбран од припадници на друга вера, кои кон рисјанската вера приоѓаат со веќе подготвени одговори, а не со разумни, но и со поинаква ментална оптика.

Сето ова кое го пишуваш е точно, но можеш да бидеш разбран само од припаници на верата на која самиот и‘ припаѓаш и ништо појќе од тоа: ниту еден верник од друга вера нема да те разбере, колку и да му објаснуваш.

Атеистите ќе те разберат уште помалку...
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
1. Јас сега јавно се одрекувам од делата на Лавдрим Мухаџери и неговата група која себеси се нарекува Исламска држава и со тоа го валка Исламот и си поигрува со човечките животи.
Тоа не е патот на Мухаммед а.с.

2. Совет до моите браќа муслимани на форумот: Не се убедувајте со христијаните за Иса а.с. (Исус) и тие ја знаат вистината ама вртат глава од неа, Аллах во Куранот, во сура Бејјине вели

1. Не се одвоија неверниците меѓу следбениците на Книгата и многубошците, сè додека не им дојде доказот јасен:
2. Пратеник од Аллах кој чита листови чисти,
3. во коишто се наоѓаат прописи исправни.
4. А се поделија тие на коишто им е дадена Книгата токму тогаш кога им дојде доказот јасен,
5. а наредено им е само Аллах да Го обожуваат, искрено, како правоверни, верата да Му ја испoведаат, и молитвата да ја извршуваат, и зекат да даваат; - па тоа е исправната вера!

Заштедете време и енергија за други работи, Аллах упатува кого Он сака да упати, тој што има малку чистина во срцето ќе биде упатен, тој што сака да си остане во заблуда па Аллах ќе го остави во заблуда.
Иса а.с. бил Аллахов роб и пратеник,како и сите пред него и јас како таков го сакам,признавам и почитувам.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.257
Поени од реакции
8.885
Hattab1, ајде кога веќе си тука, објасни ми ги придобивките на никабот и бурката како и последиците по здравјето за жените кои ги носат (види на претходната страница да не го ставам повторно истиот пост) и објасни ми како во Кур'aн-от никаде не е наведено дека не ти е забрането да земеш за жена прва братучетка (исто така види на претходната страница).

Објасни ми го првин тоа за да не останам во заблуда.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
1. Јас сега јавно се одрекувам од делата на Лавдрим Мухаџери и неговата група која себеси се нарекува Исламска држава и со тоа го валка Исламот и си поигрува со човечките животи.
Тоа не е патот на Мухаммед а.с.

.
Но тој се бори против кафирите за шеријат да има.
Зарем тоа го отфрлаш? Ова дете чија глава е исечена кој знае колку згрешило, Можда јадело патлиџани, се смеело гласно или пак гледало телевизија. Не можеме да знаеме.
А мачениците на Исламот како Лавдрим, би требало сепак да се поупатени во таа проблематика од тебе.

Според твоево, овие од смилковско веројатно никако не го валкаат Исламот, па моравте да востанете во нивна одбрана. На крајот од краиштат тоа беа само кафирчиња, а Велигден е најголемиот кафирски празник нели.
 
Последно уредено:
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
ibn kesir;
Ovaj ~asni ajet predstavlja ajet kojim se zabranjuje
brak s rodbinom po krvnom srodstvu, odnosno
srodstvu po mlijeku i bra~nim odnosima (tazbinstvu).
Tako Ibn Ebi-Hatim navodi od Ibn-Abbasa: "Vama je
zabranjeno sedam stvari po krvnom srodstvu i sedam
stvari po bra~nom srodstvu!", a zatim je prou~io:
"Zabranjuju vam se matere va{e, i k}eri va{e, i
sestre va{e..." Od Ibn-Abbasa se, tako|er, navodi
da je rekao: "Od krvnog srodstva zabranjeno je
sedam, a od bra~nog sedam!", a zatim je prou~io:
"Zabranjuju vam se matere va{e, i k}eri va{e,
i sestre va{e, i sestre o~eva va{ih, i sestre
majki va{ih, i brati~ne va{e i sestri~ne va{e",
{to predstavlja krvno srodstvo. Ve}ina u~enjaka kao
dokaz da je djevoj~ica (`ensko dijete) nastala iz
sperme bludnika njemu zabranjena, uzimaju
op}enitost Allahovih, d`.{., rije~i: "i k}eri va{e", budu}i
da mu je ona k}i i ulazi u op}enitost ovih rije~i. To je
stav Ebu-Hanife, Malika i Ibn-Hanbela. Od [afije se
navodi neka vrsta dozvole budu}i da to nije zakonita
k}i. Stoga, kao {to ne ulazi u rije~i:
"Allah vam nala`e u vezi sa djecom va{om da
mu{kom pripadne koliko dvjema `enskim"
ona, po op}em konsenzusu, ne naslje|uje, pa nije ni
obuhva}ena ovim ajetom. Allah to najbolje zna!
"i pomajke va{e, koje su vas dojile, i sestre
va{e po mlijeku". To zna~i, kao {to su vam
zabranjene majke va{e, koje su vas rodile, tako su vam
zabranjene i pomajke, koje su vas dojile. U tom
smislu, u dva Sahiha stoji predanje od Ai{e, r.a., /667/
da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem,
rekao: "Dojenje zabranjuje ono {to zabranjuje i
ro|enje!" U Muslimovoj verziji stoji: /668/ "Od dojenja
se zabranjuje isto {to se zabranjuje od krvnog
srodstva!" (bez izuzetka). Imami se razilaze u pogledu
broja dojenja za stjecanje zabrane, tako da neki
smatraju da sami ~in dojenja zabranjuje zbog
op}enitosti ajeta. To je stav Malika, a prenosi se i od
Ibn-Omera i nekih tabiina. Drugi ka`u da ne
zabranjuje ako su manje od tri dojenja, {to se
potvr|uje i u Sahihu Muslimovom u predanju od
Ai{e, r.a., koja navodi /669/ da je Allahov Poslanik,
sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Ne zabranjuje jedan
niti dva gutljaja!" Ovo je mi{ljenje imama Ahmeda i
drugih, a prenosi se i od Alije, Ai{e, Ummil-Fadl i
drugih. Ostali ka`u: "Ne zabranjuje manje od pet
dojenja!" To je u skladu s predanjem u Sahihu
Muslimovom, koji navodi da je Ai{a, r.a., rekla: /670/
"U Kur'anu je bilo objavljeno 'deset poznatih na~ina
dojenja koja ~ine osnov za zabranu!', a potom je to
dokinuto s pet poznatih dojenja, tako da je i
Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, umro, a te su
se rije~i ostale u~iti kao dio Kur'ana!" Abdurrezzak
navodi sli~no predanje od Ai{e, a u hadisu Sehle bint
Suhejl stoji /671/ da joj je Allahov Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, naredio da zadoji Salima, roba Ebu-
Huzejfe pet dojenja! Ovo mi{ljenje zastupaju E{-[afi´i i
njegovi u~enici. Treba, me|utim, znati da - prema
ve}ini u~enjaka - to dojenje treba biti u periodu ispod
dvije godine, o ~emu smo govorili ranije, u poglavlju
"El-Bekare", uz rije~i Allaha Uzvi{enog: doje djecu
svoju pune dvije godine” 161 (I2:233).
Oni se, me|utim, razilaze u pitanju: da li dojenje
ima uticaja na mu{karca u smislu sklapanja bra~ne
veze (npr. u slu~aju kada je njegova supruga bila dojilja
`eni kojom se ho}e o`eniti), kao {to misli ve}ina
u~enjaka, te neki drugi, ili se rodbinska veza po mlijeku
odnosi samo na dojilju a ne prelazi na njenog
mu`a, kao {to misle neki predstavnici Selefa
"I udate `ene, osim onih koje zarobite", tj.
zabranjene su vam i strankinje nearapke koje su
kreposne, tj. udate, osim robinja, odnosno onih koje
su vam pripale u posjed kao zarobljenice, koje su vam
dopu{tene nakon {to pro|e zakonski rok ~ekanja, o
~emu se govori u ovim ajetima. Imam Ahmed navodi
predanje od Ebu-Seida el-Hudrija, koji ka`e: /679/ -
Dobili smo zarobljenice iz Evtasa koje su imale
mu`eve, pa nam je smetalo da s njima imamo odnos
po{to su imale mu`eve. Upitali smo Vjerovjesnika,
sallallahu alejhi ve sellem, pa je objavljen slijede}i ajet:
"I udate `ene, osim onih koje zarobite",
~ime nam je dozvoljen odnos s njima! Ovako prenose
Tirmizi, En-Nesa'i i Ibn-Mad`e, a to prenosi i Muslim u
svom Sahihu.
Taberani prenosi od Ibn-Abbasa da je objavljen
povodom zarobljenica na Hajberu, a sli~an hadis navodi
i Ebu-Seid. Me|utim, jedna grupa pripadnika
Selefa navodi da je "prodaja robinje njeno pu{tanje"
(talak), a Ibn-Mesud ka`e: "Ako se robinja koja166 ima
mu`a proda, njen gospodar ima najve}e pravo na
nju!"[DOUBLEPOST=1406741683][/DOUBLEPOST]
tuka
Privatno . . .
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Но тој се бори против кафирите за шеријат да има.
Зарем тоа го отфрлаш? Ова дете чија глава е исечена кој знае колку згрешило, Можда јадело патлиџани, се смеело гласно или пак гледало телевизија. Не можеме да знаеме.
А мачениците на Исламот како Лавдрим, би требало сепак да се поупатени во таа проблематика од тебе.

Според твоево, овие од смилковско веројатно никако не го валкаат Исламот, па моравте да востанете во нивна одбрана. На крајот од краиштат тоа беа само кафирчиња, а Велигден е најголемиот кафирски празник нели.
сега и ова не ти чини што го напишав?
јас не можам да ти помогнам повеќе, ова е веќе работа на психијатри.
Поздрав.[DOUBLEPOST=1406767779][/DOUBLEPOST]Kaко ги објаснувате овие хадити? Ме интересира дали се вистински или измислени (еретички).
Дали сите исламски школи имаат ист став кон нив, т.е. дали од некои школи се отфрлени, а од некои школи се прифатени?

حدثنا محمد بن أبي بكر حدثنا عمر بن علي ح و حدثني خليفة حدثنا عمر بن علي حدثنا أبو حازم عن سهل بن سعد الساعدي
قال النبي صلى الله عليه وسلم من توكل لي ما بين رجليه وما بين لحييه توكلت له بالجنة

Muhammad ibn Abi Bakr, Umar ibn Ali narrated and told me Khalifa Umar ibn al-Ali told us told us Abu Hazim from Sahl bin Saad Al-Saadi:The Prophet peace be upon him said: Whoever entrusts to me what is between his legs and what is between his lips will be granted paradise.Sahih Bukhari 6309
Хадисот ти е погрешно преведен на босански подолу.
инаку гласи: Кој ќе ми гарантира за она што е меѓу неговите нозе и меѓу неговите усни, јас му гарантирам џеннет(рај)
и хадисот е веродостоен.
Од хадисот има многу битни поуки.
прво, половите органи и јазикот прават најмногу и најчести гревови.
со половите органи се чини блуд, што е забрането дело во исламот
а јазикот пцуе, навредува, оговара итн итд.
Што значи: Кој ќе гарантира дека половите органи и јазикот ќе ги сочува од харам(забрането), Пратеникот а.с. му гарантира џеннет.

Narrated 'Aisha: A bedouin came to the Prophet and said, "You (people) kiss the boys! We don't kiss them." The Prophet said, "I cannot put mercy in your heart after Allah has taken it away from it."Sahih Bukhari8:73:27
И овој хадис како и претходниот, ако го гледаш како што е напишан ќе добиеш погрешен заклучок.
Бедуините се пустински луѓе и не се многу милостиви и чувствителни.
Пратеникот а.с. си играл со своите внуци, и ги бакнувал итн итд како и секој нормален човек кој се игра со своите внуци, и тука не гледам ништо чудно.

Narrated by Hisham Ibn Kasim, narrated by Huraiz, narrated by Abdul Rahman Ibn Abu Awf Al Jarashy, and narrated by Mua’wiya who said, "I saw the prophet (pbuh) sucking on the tongue or the lips of Al-Hassan son of Ali, may the prayers of Allah be upon him . For no tongue or lips that the prophet sucked on will be tormented (by hell fire).Musnad Ahmad - Hadith No. 16245
Не знам за овој хадис дали е веродостоен, ќе треба да истражам бидејќи го бележи Ахмед.

Arabic: فِيمَنْ يَلْعَبُ بالصَّبِي: إنْ أدْخَلَهُ فِيهِ فَلا يَتَزَوَّجَنَّ أُمَّهُ

As for whom(ever) plays with a boy: if he caused him to enter him, then he shall not marry his mother.
И овој хадис не можам да го најдам во ваква форма.

Muhammad lift up the shirts of his cousin Alis two boys, Hassan and Hussein, and kissed their genitals.Al Hubeir by Ibn Hagar 60-61

"He (the prophet) put Hussein's legs apart and kissed his penis." Al Nawawi v.2 p 42 hadis 169

Majma al-Zawa’id, Ali ibn Abu Bakr al-Haythami, 299/9

مجمع الزوائد لعلي بن أبى بكر الهيثمي

رأيت رسول الله صلى الله عليه و سلم فرج ما بين فخذي الحسين و قبل زبيبتهرواه الطبراني و إسناده حسن

"I saw the Messenger of Allah pbuh putting Husein’s legs apart & kissing his (little) penis."
Related by Al-Tabarani & it’s authentication is good.
Не знам за веродостојноста на овие хадиси бидејќи не ги бележат бухари и муслим

Narrated Anas bin Malik:
Whenever Allah's Apostle went to answer the call of nature, I along with another boy used to accompany him with a tumbler full of water. (Hisham commented, "So that he might wash his private parts with it.") (Sahih Al-Bukhari, Volume 1, Book 4, Number 152; see also Numbers 153-154)
И овде не гледам никаков проблем, познато е дека муслиманите после голема и мала нужда се мијат со вода, ако нема можност со вода тогаш може и тоалет хартија

Narrated Amr ibn al-'As: AbdurRahman ibn Hasanah reported: I and Amr ibn al-'As went to the Prophet (peace be upon him). He came out with a leather shield (in his hand). He covered himself with it and urinated. Then we said: Look at him. He is urinating as a woman does. .Abu Dawud 1:22

Narrated Abdullah ibn Umar: When the Prophet (peace_be_upon_him) wanted to relieve himself, he would not raise his garment, until he lowered himself near the ground. Abu-Dawud Book 1, Number 14
И овие 2 хадиси исто, познато е дека е пракса на Мухаммед а.с. да обавува нужда на овој начин.
Баш пред некое време читав една статија од некои шведски научници кои откриле дека овој вид на мокрење спречува неколку болести и е подобро отколку да се мокри стоечки.

Dawud 5224

سنن أبى داود
فرفع النبي صلى الله عليه وسلم عن قميصه فاحتضنه وجعل يقبل كشحه
الكشح: من الحجبة إلى الإبط (لسان العرب)

Muhammad lifting up his shirt for a man, who proceeded to kiss his entire torso, “from his bellybutton to his armpits.”
Не знам овој хадис колку е веродостоен.

Musnad Ahmad 17043

مسند أحمد
كان النبي صلى الله عليه وسلم يخضب بالحناء والكتم وكان شعره يبلغ كتفيه أو منكبيه

Muhammad used to dye his long hair with henna. (a hair dye used by women)

Adwa al Bayaan, al-Shanqiti 518/5

أضواء البيان للشنقيطى
..و أشهر أنواع خضاب النساء الحناء ،

The Prophet used to dye his hair with henna (Lawsonia inermis) and katam (Buxusdioica) and his hair hung over his shoulders or earlobes.

Musnad Ahmad 3308

مسند أحمد
كانت لرسول الله صلى الله عليه وسلم مكحلة يكتحل بها عند النوم ثلاثا في كل عين

Muhammad used to apply kohl on his eyes. (an eyeliner used by women)

Adwa al Bayaan, al-Shanqiti 513/5

أضواء البيان للشنقيطى
الزينة ما تزينت به المرأة من حلي أو كحل أو خضاب..

The Prophet had a kohl container from which he would smear his eyes every night,three times in each eye.
Сите овие хадиси погоре говорат за СУРМА.
Препорачливо е да ја користат и мажи и жени и деца бидејќи е многу здрава, што и Пратеникот а.с. укажува на тоа во хадисите.
А еве ти и 2 корисни линка кои говорат за тоа, од кои едниот линк е од српски форум.
http://akos.ba/u-fokusu/surma-i-zastita-ociju-kroz-hadise-poslanika-a-s
http://www.ana.rs/forum/index.php?topic=143623.0

Surma, odnosno kohl ili kajal je drevna kozmetika za oči. Originalno potice od Beduina i tamo je upotrebljavaju i muskarci i zene i deca. Osnovna funkcija je da zastiti oci od iritacije izazvane prasinom, vetrom i suncem. Kasnije je postala deo estetike sminkanja, a cak je i Guerlain, cuvena kozmeticka kuca, napravio svoju liniju kajala(bez lekovitih svojstava). Pravi se od potpuno prirodnih sastojaka i zdrava je za oči, naravno, pod uslovom da je originalna. Izrazito je postojana i ne brise se tokom dana, cak je ni suze ne spiraju.

Bukhari 2442
صحيح البخارى
فقال لها لا تؤذيني في عائشة فإن الوحي لم يأتني وأنا في ثوب امرأة إلا عائشة

“Do not injure me regarding ‘A’isha. The revelation does not come to me when I am in the garment of any woman except ‘A’isha.”
Повторно погрешна интерпретација и превод.
Објавата најчесто му доаѓала кога бил кај Аиша, а не кога бил облечен во нејзината облека.

Sahih Muslim 4415—Abu Bakr requested permission from the prophet to enter when the prophet was lying down on Aisha’s bed wearing her garment [mirt].
Ваков хадис под овој број не постои.

Напоменувам дека без добро познавање на арапскиот јазик не можеш да го проучуваш Исламот, можеш само вака да се израдуваш дека си нашол нешто спорно само затоа што така ти го превеле. :)[DOUBLEPOST=1406768739][/DOUBLEPOST]
Него и јас имам едно прашање, што заборави да ми го одговориш, а навистина ме интересира.
Те прашав дали е забрането да јадеш месо кај некој православен, пример. Ми одговори во минатото било, денес е променето тоа. Прашањето сеуште ми е ,зошто е тоа променето?

Да бидам искрен, секоја промена на подобро во твојата религија ме радува затоа што шеријатот е невидено злосторство за човекот. Ако сметаш дека Аллах ги создал мажот и жената како рамноправни (и еднакви), тогаш и денес треба да бидат размоправни (и еднакви). И ако сметаш дека со шеријатот се подига моралот кај човекот во/за тоа општество, грешиш. Шеријатот е се освен добро и корисно за/во тоа општество.
Знам дека не си во тој правец на Исламот, но сепак се работи за еден општ прост став за целава оваа работа. :)
Во основа е дозволено месото од ехлу-китаб(евреи и христијани) но христијанин во денешно време е оној што верува дека Исус е Бог, а тоа е спротивно и од ранохристијанстике учења но тоа е друга тема.
Тоа е прва пречка за јадење на тоа месо.
Втора пречка е тоа што голем број од денешните такозвани христијани преминале во атеисти, а од такви е забрането да се јаде месо.
Трето што е и најголема пречка, не само кај христијаните е начинот на колење на животното што се јаде. Ако животното прво се убива па после се коле тоа е исламски забрането месо бидејќи Аллах забранил да јадеме стрвина.
А денеска поготово во западните држави со закон е забрането да се колат животните, па прво се убиваат, дали со електро шокови или како не знам, но не го колат животното а со тоа автоматски станува забрането.

За шеријатот не сакам да правам муабет после овие твои зборови, тоа за мене е света работа и единствен начин да се извади опшстеството од темнина на светлост.
Бидејќи ти шеријатот си го сфатил само како убивање и сечење на раце, а за мене е тоа сосем друга работа.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.995
На здравје јадење.

Во ред е сево ова. Но зборуваме генерално за друг верник што не е од твојата религија и како пример земав еден христијанин. Тие веруваат во светото тројство, а тоа дека Исус бил Бог може да биде само виц.
Дали ви дозволено јадење во ресторани?

И да шеријатот според мене е глупост. Општеството така не се држи под контрола (да бидеме реални никогаш и немало контрола). Ако законот вика дека еден маж може да има 4 жени, дека по смртта на мажот жената мора да остане покрај некој близок, дека треба да оди со марама во јавноста...е дискриминација. Повторно истото ако сметаш дека Аллах ги направил мажот и жената како еднакви и рамноправни, а денес тоа не е таква, автоматски се оди против неговата волја.

Јас немам ништо против Исламот. Ни против муслиманите. Немам ни против христијаните, ниту против евреите. Но што е глупаво, глушаво е, живот да одземеш во името на својот Бог е поглупаво и од најглупавата глупост. По логика ако господ те сторил и тебе, господ го сторил и него. И тука се крши неговата волјата. Се обидувам да размислувам како нив.

Човекот треба да има право на избор, а шеријатот иститото не го нуди. :)
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
На здравје јадење.

Во ред е сево ова. Но зборуваме генерално за друг верник што не е од твојата религија и како пример земав еден христијанин. Тие веруваат во светото тројство, а тоа дека Исус бил Бог може да биде само виц.
Дали ви дозволено јадење во ресторани?
Јас ти реков што е проблемот со месото.
Во ресторани каде што знае дека месото увезено(а во поголем случаи е увезено) забрането му е да јаде бидејќи во европските држави е забрането со закон да се коле животното туку мора да се убие. И ова веќе не е проблем само ако човекот е христијанин туку и за муслиманите важи.
пример: Газда на ресторан муслиман, ако знаеш дека месото не е заклано спрема исламските прописи туку увезено, не смееш да јадеш.

И да шеријатот според мене е глупост. Општеството така не се држи под контрола (да бидеме реални никогаш и немало контрола). Ако законот вика дека еден маж може да има 4 жени, дека по смртта на мажот жената мора да остане покрај некој близок, дека треба да оди со марама во јавноста...е дискриминација. Повторно истото ако сметаш дека Аллах ги направил мажот и жената како еднакви и рамноправни, а денес тоа не е таква, автоматски се оди против неговата волја.

Јас немам ништо против Исламот. Ни против муслиманите. Немам ни против христијаните, ниту против евреите. Но што е глупаво, глушаво е, живот да одземеш во името на својот Бог е поглупаво и од најглупавата глупост. По логика ако господ те сторил и тебе, господ го сторил и него. И тука се крши неговата волјата. Се обидувам да размислувам како нив.

Човекот треба да има право на избор, а шеријатот иститото не го нуди. :)
Демократијата е најсовремен облик на дискриминација. Колку да си знаеш.
По смртта на мажот жената не мора да остане кај некој близок, тоа е лага.
Никогаш немам сметано нити сметам, а тоа е и општо познато дека Аллах не ги направил мажот и жената еднакви и рамноправни.
Ова нека ти остане во сеќавање: ВО ИСЛАМОТ НЕ ПОСТОИ РАМНОПРАВНОСТ ТУКУ ПРАВДА.
А тоа е голема разлика, еднаквоста и рамноправноста не значат правда.
илустративен пример:


Кога секој човек би имал право да прави она што душата му сака во светот би настанало безредие, мора да се стават морални и други граници.
Шеријатот како верозаконик и начин на живот само кажува на тоа дека човек на човека не може да му каже кај му е границата, туку Створителот ги познава најдобро тие што ги створил и со тоа знае и што е најдобро за нив.
Па затоа и не не створил за да не пушти низ вода, туку не створил и ни дал упатство како да проживееме на овој свет.
А тоа го сторил преку последната објава, Куранот и ни дал пример преку неговиот пратеник Мухаммед с.а.в.с. и тоа е исламското верување.
А тоа што според тебе е ова или она не е никаков параметар, туку твое лично мислење.
Мислев дека бев јасен.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.995
Јас ти реков што е проблемот со месото.
Во ресторани каде што знае дека месото увезено(а во поголем случаи е увезено) забрането му е да јаде бидејќи во европските држави е забрането со закон да се коле животното туку мора да се убие. И ова веќе не е проблем само ако човекот е христијанин туку и за муслиманите важи.
пример: Газда на ресторан муслиман, ако знаеш дека месото не е заклано спрема исламските прописи туку увезено, не смееш да јадеш.


Демократијата е најсовремен облик на дискриминација. Колку да си знаеш.
По смртта на мажот жената не мора да остане кај некој близок, тоа е лага.
Никогаш немам сметано нити сметам, а тоа е и општо познато дека Аллах не ги направил мажот и жената еднакви и рамноправни.
Ова нека ти остане во сеќавање: ВО ИСЛАМОТ НЕ ПОСТОИ РАМНОПРАВНОСТ ТУКУ ПРАВДА.
А тоа е голема разлика, еднаквоста и рамноправноста не значат правда.
илустративен пример:


Кога секој човек би имал право да прави она што душата му сака во светот би настанало безредие, мора да се стават морални и други граници.
Шеријатот како верозаконик и начин на живот само кажува на тоа дека човек на човека не може да му каже кај му е границата, туку Створителот ги познава најдобро тие што ги створил и со тоа знае и што е најдобро за нив.
Па затоа и не не створил за да не пушти низ вода, туку не створил и ни дал упатство како да проживееме на овој свет.
А тоа го сторил преку последната објава, Куранот и ни дал пример преку неговиот пратеник Мухаммед с.а.в.с. и тоа е исламското верување.
А тоа што според тебе е ова или она не е никаков параметар, туку твое лично мислење.
Мислев дека бев јасен.
Знам дека еднаквоста не е исто што и правдата. :)

Ако има правда тогаш во случајот со шеријатот може да се нарече неправда поради дискиминацијата. Секој член од законот во тоа право ја дискиминира жената. Да појдеме од најосновното. Дали таа има слободи? Има неколку можеби сврзани околу својот изглед ама тие не ја менуваат ситуацијата.

Или ај. И Северна Кореја има законик, за кои дедото на денешниот претседател мислел дека ќе го одржи општеството во некаков си ред, и го држи, ама за нас тој законик изгледа болен.

Правдата е поврзана со еднаквоста. Ако е праведно јавно камшикување поради тоа што не си постел, не знам што да кажам. (Паранормала е религијата да се става пред човекот. Тоа 100 пати сум го кажал.)
Инаку поврзана е затоа што ако нема еднаквост и на едната страна и се врзани рацете. Како може да се одбрани со врзани раце?

Во демократијата има дискриминација, но не до толкав степен како во шеријатот.

Одредени делови од твојот коментар намерно ги рипнав со цел оваа ситуација да не преиде во кавга. :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кога секој човек би имал право да прави она што душата му сака во светот би настанало безредие, мора да се стават морални и други граници.
Шеријатот како верозаконик и начин на живот само кажува на тоа дека човек на човека не може да му каже кај му е границата, туку Створителот ги познава најдобро тие што ги створил и со тоа знае и што е најдобро за нив.
Ако створителот знае што е најдобро за секого, а воедно е сезнаен и семоќен, тогаш зошто сте му потребни вие и вашето интерпретирање за тоа што е најдобро за некого? Како ти ќе знаеш што е најдобро за мене? Како јас ќе знам што е најдобро за тебе? Луѓето се клонови, копии еден на друг? Сите имаат исти потреби, интереси, цели, стремежи? Тоа што тебе ти дава смисла во животот мора по автоматизам да биде смисла за целото човештво? Ако еднаквоста незначи правда, зошто да има систем кој се стреми сите исто да се однесуваат, исто да размислуваат, во исто да веруваат, исто да се облекуваат....? Нели правдата не е еднаквост?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.257
Поени од реакции
8.885
Напоменувам дека без добро познавање на арапскиот јазик не можеш да го проучуваш Исламот, можеш само вака да се израдуваш дека си нашол нешто спорно само затоа што така ти го превеле. :)
Импресивно ги објасни хадисите! Но, зошто мислиш дека сум зе израдувал дека сум нашол нешто спорно? Јас кога поставувам прашања, очекувам објективен одговор. Никаде, никогаш и никому не поставувам прашање за која било тема да се работи,а да очекувам оној што го прашувам да ми одговори онака како што јас мислам дека е одговорот. Затоа и ги ставив хадисите како гласат на арапски, бидејќи ми беа сомнителни преводите, со надеж дека некој што го познава арапскиот јазик ќе објасни убаво за што се работи. А го имав во предвид и фактот, ако за Исус Христос можат да се најдат напишани секакви измислици, зошто да не можат да се најдат и измислици за Мухамед напишани од непријателските племиња.

Се надевам дека нема да ти одземе многу од твоето драгоцено време да ми објасниш и околу истражувањата во С.Арабија и Јордан и поврзаноста на недостатокот на витамин D кај жените со носењето бурка, хиџаб и никаб и венчавањето на првите братучеди речиси насекаде во исламскиот свет, со нивен аргумент дека таква забрана (да ожениш прва братучетка) не постои во Kур'aн.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
319
Поени од реакции
224
Го прочитав твојот одговор внимателно и тоа два пати и пак не најдов дека некаде спомнуваш дека е забрането да ожениш прва братучетка (српски: sestra od strica, sestra od tetke), или доколку не ме разбираш за која роднина станува збор, тоа е:
vo brakot opsto e poznato deka pomegu bliski krvni srodnici ne e prporacliv, bidiki doaga do zakarzavenost na neslednite osobini, kuranot odredil koi srodnici i koi licnosti megusebno ne mozat da se zemaat kako sto e opisano vo toj aet.
kuranot vo toj aet ja povlekol krajnata granica pomegu ovie dve strani , megutoa treba dobro da se znae deka dozvolenoto ne znaci i preporaclivo vo site situacii. se si ima svoi pricini cesto pati vo izuzetni pricini najstrogata zabrana postanuva dozvolena , ako edna rabota e odobrena i dozvolena poradi odredeni pricini , i pod odredeni uslovi , istata taa vo druga situacija moze da go izgubi takviot tretman.
pocetnicite na islamot t.e. prvite muslimani bile primorani da odat do ovaa granica na srodstvo koja ja spomnuva kuranot , poradi nedostig na posirok krug na vernici i vernicki. no podocna otkako se prosirile omer r,a preporacuval da se odi sto podaleku koga stanuva zbor za krvnoto srodtstvo, a Muhamedm,a,s; rekol vo eden hadis; garribyy en nikah vo eden hadis , zenete se so sto podalecno srodtvo. islamot dozvolil brak pomegu srodnici, ako za toa postojat opravdani pricini, no takviot brak ne go prporacal, samo vospostavil kraen limit do kade smee vo odredeni (vonredni) priliki da se odi vo brak.
. nie balkanskite muslimani po ova prasanje imame sosema ispravno mislenje i svakanje i odnos, izbegnuvajki brak i so najoddalecenite rodnini.a mnogu drugi muslimanski drzavi se odi striktno spored aetot i ne se sogleduvaat, gorenavedenite raboti pa zatoa i imame golem broj na defektni deca vo tie zemji.[DOUBLEPOST=1406819114][/DOUBLEPOST]
121314,



Сето ова кое го пишуваш е точно, но можеш да бидеш разбран само од припаници на верата на која самиот и‘ припаѓаш и ништо појќе од тоа: ниту еден верник од друга вера нема да те разбере, колку и да му објаснуваш.

..
nitu pa ti i ostalo mozat da ne razberat , ke ne razberat samo pripadnici na verata vo koj pripagame i nisto pojke od toa , nitu pa ti i drug vernik od druga veroispoved ne ke ne razbere i kolku da vi objasnuvame. a ateistite uste pomalku ke ne razberat.[DOUBLEPOST=1406819827][/DOUBLEPOST]
.http://www.mkd.mk/svet/vesti/isis-raznele-dzhamija-so-grobot-na-prorokot-jona-video
А мачениците на Исламот како Лавдрим, би требало сепак да се поупатени во таа проблематика од тебе.

.
eden od prtedznacite na sudniot den.
Али б.Ебу Талиб, р.а., рекол:

„Кога ќе забележите црни знамиња, држете се за земјата и немојте да мрдате од место, ниту со рацете ниту со нозете свои. Потоа ќе се појават луѓе, слаби, на кои никој нема да им придава внимание - срцата им се ( груби и тврди) како железни лостови. Ќе имаат држава (хум асхабул - девла). Нема да го исполнуваат договорот, ниту дадениот збор. Ќе повикуваат на вистина (хакк), но самите нема да бидат на вистината. Имињата им се прекари, а ќе се припишуваат на разни места. Косите ќе им бидат опуштени и долги како кај жени - се додека меѓусебно не се разединат и испотепаат. Потоа Аллах, џ.ш., ќе ја даде вистината (хакк) на оној кому Тој сака!“ (Мефкуф. Катабул - Фитен, бр.573., имам ел - мухаддис, Нуајм б. Хаммад ел - Мервези, умрел 288.х.г. - 843.год.; Џамиул - Ехадис, имам ел - Сујути, бр.32182.)

Ова предание, во својата книга, го спомнува имам ел - Мервези, рхм., уште пред 1150 години, но, со оглед на тоа дека исто така имаме и предание во кое во позитивна смисла се зборува за црните бајраци и знамиња - да се заклучи дека постојат два вида на такви бајраци - оние заблудените и оние кои се на вистината.

Врз основа на спомнатото предание, ова се знаци по кои ќе можеме да ги распознаваме заблудените црни бајраци:

- луѓе, слаби, на кои никој не им придава внимание,

- срцата им се (груби и тврди) како железни лостови,

- ќе имаат држава - девлу (хум асхабул - девла),

- нема да го исполнуваат договорот, ниту дадениот збор,

- ќе повикуваат на вистина (хакк), но и самите нема да бидат на вистината,

- имињата им се прекари, а ќе се припишуваат на разни места,

- косите ќе им бидат опуштени и долги како кај жени,

- сè додека меѓусебно не се разединат и испотепаат.

Го молиме Аллах, џ.ш., да нè сочува од интригите и искушенијата кои ќе настапат пред Судниот ден. Амин, амин, амин!
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Вака:




Инаку Коптите се христијани. Биле православни христијани (Eastern Orthodoxy). Но монахот Ефтихије(378-454) започнува да проповеда кривоверие наречено монофизитизам.

.
znaci sepak bile hristijani
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
eden od prtedznacite na sudniot den.
Али б.Ебу Талиб, р.а., рекол:

„Кога ќе забележите црни знамиња, држете се за земјата и немојте да мрдате од место, ниту со рацете ниту со нозете свои. Потоа ќе се појават луѓе, слаби, на кои никој нема да им придава внимание - срцата им се ( груби и тврди) како железни лостови. Ќе имаат држава (хум асхабул - девла). Нема да го исполнуваат договорот, ниту дадениот збор. Ќе повикуваат на вистина (хакк), но самите нема да бидат на вистината. Имињата им се прекари, а ќе се припишуваат на разни места. Косите ќе им бидат опуштени и долги како кај жени - се додека меѓусебно не се разединат и испотепаат. Потоа Аллах, џ.ш., ќе ја даде вистината (хакк) на оној кому Тој сака!“ (Мефкуф. Катабул - Фитен, бр.573., имам ел - мухаддис, Нуајм б. Хаммад ел - Мервези, умрел 288.х.г. - 843.год.; Џамиул - Ехадис, имам ел - Сујути, бр.32182.)

Ова предание, во својата книга, го спомнува имам ел - Мервези, рхм., уште пред 1150 години, но, со оглед на тоа дека исто така имаме и предание во кое во позитивна смисла се зборува за црните бајраци и знамиња - да се заклучи дека постојат два вида на такви бајраци - оние заблудените и оние кои се на вистината.
Еден од најпознатите мухадиси во денешно време, Шејх Ет-Тарифи го оценил ова предание како неисправно поради постоење на одредени маани, и поради тоа што во ланецот на преносители има слаби преносители.

Предзнаци на Судниот ден се само оние кои Аллах ги спомнал во Куранот и Мухаммед а.с. во веродостојни хадиси, сечији други зборови се прифаќаат или отфрлаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom