Прашања за Исламот III

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.257
Поени од реакции
8.885
Во основа е дозволено месото од ехлу-китаб(евреи и христијани) но христијанин во денешно време е оној што верува дека Исус е Бог, а тоа е спротивно и од ранохристијанстике учења но тоа е друга тема.
Значи, во тој џбун лежел зајакот. Како ми се чини мене, вие сте го внеле во Кур'aн-от еретичкото учење на евионитите. Така ли е?
Евионитите се првата христијанска секта, т.е. јудео-христијанска секта настаната во 1. век.
Бидејќи Христијанската Црква настанала помеѓу Јудејците, најпрвин дошла во додир со Евреите.
Тоа за последица го имало решавањето на односот помеѓу Христијанството и Јудаизмот и до укинување на старозаветниот обреден закон во 51.г, бидејќи Исус Христос со своето доаѓање го исполнил. Ова не го подржале некои христијани кои сакале да останат верни на Мојсеевиот обреден закон и основале своја група "јудејски христијани", т.е. евионити.

За нив Исус бил смртен човек, месија и пророк, но не и Богочовек.
Не го прифаќале предвечноти постоење на Исус, божественоста, раѓањето од девица и физичкото воскреснување. Ја нагласувале единственоста на Бог и човечноста на Исус
Инсистирале да се следат јудејските религиозни обреди и јудејските закони. За нив св. Апостол Павле од Тарс бил отстапник од Законот.[DOUBLEPOST=1406831050][/DOUBLEPOST]Е сега објаснување зошто Христијаните не се под Мојсеевиот обреден закон и како Исус Христос го исполнил.

Матеј 5

17. Немојте да мислите дека сум дошол да го поништам Законот или Пророците; не сум дошол да ги поништам, туку да ги исполнам.
17 Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον καταλῦσαι τὸν νόμον ἢ τοὺς προφήτας· οὐκ ἦλθον καταλῦσαι, ἀλλὰ πληρῶσαι.

Лука 16

16. Законот и Пророците беа до Јована; а оттогаш царството Божјо се благовестува и секој со усилие влегува во него.
16 ὁ νόμος καὶ οἱ προφῆται ἕως Ἰωάννου· ἀπὸ τότε ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ εὐαγγελίζεται, καὶ πᾶς εἰς αὐτὴν βιάζεται.
Лука 24

44. Па им рече: „Ете, тоа е она за што ви зборував уште додека бев со вас, оти треба да се исполни сè што е напишано за Мене во Законот Мојсеев и кај Пророците, и во Псалмите.
44 εἶπε δὲ αὐτοῖς· οὗτοι οἱ λόγοι οὓς ἐλάλησα πρὸς ὑμᾶς ἔτι ὢν σὺν ὑμῖν, ὅτι δεῖ πληρωθῆναι πάντα τὰ γεγραμμένα ἐν τῷ νόμῳ Μωϋσέως καὶ προφήταις καὶ ψαλμοῖς περὶ ἐμοῦ.

Римјаните 10

4. бидејќи свршетокот на Законот е Христос, преку Кого ќе биде оправдан секој што верува.
4 τέλος γὰρ νόμου Χριστὸς εἰς δικαιοσύνην παντὶ τῷ πιστεύοντι.

Галатјаните 3

23. Пред да дојде верата, ние бевме под стража на Законот, заклучени за верата, која имаше да се открие.
23 Πρὸ δὲ τοῦ ἐλθεῖν τὴν πίστιν ὑπὸ νόμον ἐφρουρούμεθα συγκεκλεισμένοι εἰς τὴν μέλλουσαν πίστιν ἀποκαλυφθῆναι.

24. И така, Законот беше за нас воспитувач во Христа, за да се оправдаме преку верата;
24 ὥστε ὁ νόμος παιδαγωγὸς ἡμῶν γέγονεν εἰς Χριστόν, ἵνα ἐκ πίστεως δικαιωθῶμεν·

25. а откако дојде верата, ние веќе не сме под раководство на воспитувач.
25 ἐλθούσης δὲ τῆς πίστεως οὐκέτι ὑπὸ παιδαγωγόν ἐσμεν.
 
Последно уредено:
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Јас веќе реков, не сакам да си го трошам своето време, кога за мене работата е јасна околу тоа.
Можам единствено да ти подарам книга на таа тема, ОД ИСУС ДО МУХАММЕД се вика, многу убава и јасна.
Ако не сакаш, не можам да ти помогнам.
Можам само да ти одговарам прашања за Исламот онолку колку што ми дозволува моето знаење за исламот.
Инаку, за пофалба гледам дека си еден од коректните и кој навистина има познавања за она што го пишува, за хадисите што ги објаснив мило ми е ако навистина мислиш дека убаво ги објаснив и дека не беше саркастичен.

За тоа со витамините и никабот, мене вака на прв поглед ми изгледа смешно, но ете си заслужил да се заинтересирам и за тоа :)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.257
Поени од реакции
8.885
За тоа со витамините и никабот, мене вака на прв поглед ми изгледа смешно, но ете си заслужил да се заинтересирам и за тоа :)
Не за витамините, туку за витаминот D, за чие синтетизирање во човечкиот организам неопходно е изложување на кожата на дејството на ултравиолетови зраци oд сончевата светлина. Колку е потемна бојата на кожата, толку изложувањето треба да биде подолго.
Не знам што ти е смешно, ама на долната слика убаво се гледа до што доведува ако жената не се изложува доволно време на сончева светлина. Зимата, големата географска широчина, темната боја на кожата, претераната заштита на кожата со заштитни креми и несоодветната облека (бурка, никаб) доведува до тоа организмот да прима недоволно УВ зраци од Сонцето што води кон недостаток на витамин D.
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Не за витамините, туку за витаминот D, за чие синтетизирање во човечкиот организам неопходно е изложување на кожата на дејството на ултравиолетови зраци oд сончевата светлина. Колку е потемна бојата на кожата, толку изложувањето треба да биде подолго.
Не знам што ти е смешно, ама на долната слика убаво се гледа до што доведува ако жената не се изложува доволно време на сончева светлина. Зимата, големата географска широчина, темната боја на кожата, претераната заштита на кожата со заштитни креми и несоодветната облека (бурка, никаб) доведува до тоа организмот да прима недоволно УВ зраци од Сонцето што води кон недостаток на витамин D.
Sto ima vrska ako nekoja e oblecena so hidzab so izlozuvanjeto na sonceva svetlina , taa ne sedi celo vreme doma i ona izleguva nadvor ne sedi vo temna prostorija pa da ne ja porodre sonceva svetlina spored tebe treba znaci da se trgne hidzapot i da se bide polu gol za da prodre demek soncevata svetlina heheh, a stoe so onie ete vasite monjahinki koi nosat mantija i se obleceni celosno , isto kako hidzab znaci li deka i oni nemaat dobolno vitamin. D, kolku li vie se zagrizivte hehehe a si procital kako lososot e odlicna hrana protiv stresot i ja zadovoluva dnevnata potreba od vitamin D isto taka bogat so omega3 masni kiselini koi se odlicni protvi brcki i akni i pomagaat vo hidratacija na kozata od vnatre .
 
Последно уредено:

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Колку фракции има кај вахабииве?

http://a1on.mk/wordpress/archives/365085

_____________________________________________________________________________

Прес Републике Српске: Се подготвува нов судир меѓу вахабитите во БиХ


Службите за безбедност во Босна и Херцеговина се во состојба на зголемена готовност заради сериозните предупредувања од западните разузнавачки агенции дека во Сараево и другите градови во Муслиманско-хрватската федерација се подготвуваат жестоки судири меѓу непријателските фракции на радикалното исламистичко движење вахабити, соопшти електронското издание на весникот „Прес Републике Српске“.

Според добро информирани извори на весникот, информацијата дека земјата е под закана од отворен судир меѓу две непријателски вахабитички движења е една од главните причини заради кои британската Влада уште пред половина година одлучи во БиХ да испрати дополнителни сили во рамки на Европските сили за брзо реагирање (ЕУФОР).
Едното од нив, предводено од Нусрет Имамовиќ, се поврзува со Ал Каеда, а на чело на второто е Бајро Икановиќ, кој има војувано во Сирија на страната на исламистичката група „Исламска држава во Ирак и Левантот“ (ИДИЛ).
Според босанските служби за безбедност, најголемата опасност во моментот не се потенцијалните терористи, кои можат да ги нападнат амбасадите на САД или западните земји, туку избувнувањето на вистинска мала војна меѓу вахабитите.
Главна причина за нивниот конфликт е поделбата на исламистичките доброволци во Сирија на поддржувачи на таканаречениот фронт Ан Нусра, кон кој припаѓа и неформалниот лидер на вахабитите од Горна Маоча, Нусрет Имамовиќ, и на приврзаниците на воената формација ИДИЛ (од која заради нејзината неверојатна жестокост и радикализам се откажа дури и Ал Каеда), кон која се е приклучил лидерот на босанските селафити Бајро Икановиќ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Колку фракции има кај вахабииве?

http://a1on.mk/wordpress/archives/365085

_____________________________________________________________________________

Прес Републике Српске: Се подготвува нов судир меѓу вахабитите во БиХ

Службите за безбедност во Босна и Херцеговина се во состојба на зголемена готовност заради сериозните предупредувања од западните разузнавачки агенции дека во Сараево и другите градови во Муслиманско-хрватската федерација се подготвуваат жестоки судири меѓу непријателските фракции на радикалното исламистичко движење вахабити, соопшти електронското издание на весникот „Прес Републике Српске“.

Според добро информирани извори на весникот, информацијата дека земјата е под закана од отворен судир меѓу две непријателски вахабитички движења е една од главните причини заради кои британската Влада уште пред половина година одлучи во БиХ да испрати дополнителни сили во рамки на Европските сили за брзо реагирање (ЕУФОР).
Едното од нив, предводено од Нусрет Имамовиќ, се поврзува со Ал Каеда, а на чело на второто е Бајро Икановиќ, кој има војувано во Сирија на страната на исламистичката група „Исламска држава во Ирак и Левантот“ (ИДИЛ).
Според босанските служби за безбедност, најголемата опасност во моментот не се потенцијалните терористи, кои можат да ги нападнат амбасадите на САД или западните земји, туку избувнувањето на вистинска мала војна меѓу вахабитите.
Главна причина за нивниот конфликт е поделбата на исламистичките доброволци во Сирија на поддржувачи на таканаречениот фронт Ан Нусра, кон кој припаѓа и неформалниот лидер на вахабитите од Горна Маоча, Нусрет Имамовиќ, и на приврзаниците на воената формација ИДИЛ (од која заради нејзината неверојатна жестокост и радикализам се откажа дури и Ал Каеда), кон која се е приклучил лидерот на босанските селафити Бајро Икановиќ.
vie kafirite samo vaka se raduvate koga gledate nesloga kaj musliamnite ama da znaete deka muslimanite ke se obedinat i vo bosna i na sekade

(добро му кажав?)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.257
Поени од реакции
8.885
a stoe so onie ete vasite monjahinki koi nosat mantija i se obleceni celosno , isto kako hidzab znaci li deka i oni nemaat dobolno vitamin.
Како прво: Дали мислиш дека потребите на една монахиња за витамин D се исти со потребите на обична жена која е трудна, која раѓа и која дои деца?

Како второ: Пренесов податоци од истражувањата земени од муслимански сајтови.

http://www.saudigazette.com.sa/index.cfm?method=home.regcon&contentid=20131028184953

http://muslimvillage.com/2012/06/22/24217/jordan-hijab-niqab-raise-risk-vitamin-d-deficiency/

На вториот сајт пишува дека во Јордан недостаток на витамин D имаат само 5% од мажите наспроти 30-38% од жените. Како го објаснуваш тоа?

 
Последно уредено:
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Замисли колку муслиманите за релевантни ги земаат: Глас републике српске :D
btw.
159. Ти немаш ништо со тие кои верата своја ја распарчија и во секти се поделија, Аллах за нив ќе се погрижи. Тој ќе ги извести за тоа што го правеа.(сура ел-Ен'ам)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Замисли колку муслиманите за релевантни ги земаат: Глас републике српске :D
btw.
159. Ти немаш ништо со тие кои верата своја ја распарчија и во секти се поделија, Аллах за нив ќе се погрижи. Тој ќе ги извести за тоа што го правеа.(сура ел-Ен'ам)
Се ми се чини дека некој ќе го претекне Алах, и ќе им пресуди многу порано.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Како прво: Дали мислиш дека потребите на една монахиња за витамин D се исти со потребите на обична жена која е трудна, која раѓа и која дои деца?

Како второ: Пренесов податоци од истражувањата земени од муслимански сајтови.
ti dadov primer so monjahinata i onaa koi nosat ista obleka kako i monjahinata , ne e se do toa sto mislis ti treba da se jade zdrava hrana koi pridonesuvaat za generalno dobro custvo od site vitamini a ne samo od vitamin D sekoja zdrava hrana i ovosje si ima svoi pridobivki za covekot , i koga spomnuvas burka nikab hidzab spomeni i mantijata na kalugerkite kako ja vikate ti podobro znaes., i daj na site da im kazeme i na site onie koi nosat i hidzab i onie koi nosat mantija neka gi soblecat i neka gi trgnat za da im prodre soncevata svetlina :pos:

[/quote]
На вториот сајт пишува дека во Јордан недостаток на витамин D имаат само 5% од мажите наспроти 30-38% од жените. Како го објаснуваш тоа?

[/quote] neka jadat riba neka konzumiraat mleko maslinovo maslo sirenje :) ete vitamin d a spored tebe neka se soncaat na plaza za da dobijat boja i vitamin d, do nekade si vo pravo . ajde site na plaza i malo i golemo no pod eden uslov site goli ako ne togas nema da prodre soncevata svetlina .

najprvin apel do site kalugerki da gi soblecat mantiiiute pa posle do site onie koi nosat hidzab burki.i.t.n, i pravo na soncanje u plaza ako sakate da imate vitamin D.:pos::vozbud:[DOUBLEPOST=1406987664][/DOUBLEPOST]
vie kafirite samo vaka se raduvate koga gledate nesloga kaj musliamnite ama da znaete deka muslimanite ke se obedinat i vo bosna i na sekade

(добро му кажав?)
( dobro ti kazav):P
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.257
Поени од реакции
8.885
На вториот сајт пишува дека во Јордан недостаток на витамин D имаат само 5% од мажите наспроти 30-38% од жените. Како го објаснуваш тоа?
neka jadat riba neka konzumiraat mleko maslinovo maslo sirenje :) ete vitamin d a spored tebe neka se soncaat na plaza za da dobijat boja i vitamin d, do nekade si vo pravo . ajde site na plaza i malo i golemo no pod eden uslov site goli ako ne togas nema da prodre soncevata svetlina .
Дали сакаш да кажеш дека во Јордан недостатокот на витамин D кај 5% од мажите наспроти 30-38% од жените се должи на разликата во исхрана, т.е. дека мажите се хранат многу поквалитетно, а на жените што им преостане?

najprvin apel do site kalugerki da gi soblecat mantiiiute pa posle do site onie koi nosat hidzab burki.i.t.n, i pravo na soncanje u plaza ako sakate da imate vitamin D.:pos::vozbud:
Калуѓерките носат мантии, но и сите калуѓери носат мантии. Дали мажите муслимани носат бурка и никаб? Кога ќе ја носат истата облека како и нивните жени, како што монасите носат мантија како и монахињите, тогаш ќе имате право да прозивате. Вака испаѓате само најобични лицемери.[/quote]
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Дали сакаш да кажеш дека во Јордан недостатокот на витамин D кај 5% од мажите наспроти 30-38% од жените се должи на разликата во исхрана, т.е. дека мажите се хранат многу поквалитетно, а на жените што им преостане?
[/quote] sakam da kazam medium kako medium koj kako ke mu tekne taka i ke si zapise i taka i ke objavi , zasto dosega onie zeni koi zeveea , zboruvame za milioni zeni pred, , zarem tie site imale nedostik na vitamin D, zarem tie ne bea majki i ne ragale deca?a sporet tebe ako ja ostranat pokrivkata na glavata ke nemaat nedostik na vitamin D. i ako se soncaat na plaza ke go nemaat toj problem ,:)
Калуѓерките носат мантии, но и сите калуѓери носат мантии. Дали мажите муслимани носат бурка и никаб? Кога ќе ја носат истата облека како и нивните жени, како што монасите носат мантија како и монахињите, тогаш ќе имате право да прозивате. Вака испаѓате само најобични лицемери.
[/quote]

Muslimankite nosat celosna pokrivka i mazite muslimani pobozni nosat mantii isto kako i muslimankata celosno se pokrieni osven glavata a na glavata nosat calma nekoi turban nekoi kapce, , a ima i takvi koi ne nosat , onie pomalku poboznite dodeka nekoi kalugerki se obleceni spored toa sto nivnata religija nalaga drugite pravoslavni hristijanki odat gologlavi , toa ne vazi samo za kalugerkite tuku vazi za site pravoslavni zeni vernici. istoto vazi i za pravoslavnite hristijani koi ne nosat mantii, koga site vie ke bidete kako kalugerite i kalugerkite kako sto veli vasata kniga , togas ke imate pravo da prozivate . jas mislam deka vie ispagate pogolem licemer od mene . toj sto frla so kal po drugite, mozebi i ke ja pogodi celta , no sigurno ke si gi izvalka racete, zatoa popravigo ogledaloto vo svojata kuka pred da go popravis ogledaloto na drugite luge .

eden predolg od mene; ako ti gi doneses kalugerkite na plaza i gi ubedis site kalugerki da ja soblecat nivnata pokrivka , za da si ja izlosat svojata koza na sonceva svetlina, togas ja ti vetuvam na site ke gi ubedam koi nosat islamska pokrivka da ja trgnat i site na plaza, po potraga na vitamin D.:vozbud:
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Не за витамините, туку за витаминот D, за чие синтетизирање во човечкиот организам неопходно е изложување на кожата на дејството на ултравиолетови зраци oд сончевата светлина. Колку е потемна бојата на кожата, толку изложувањето треба да биде подолго.
Не знам што ти е смешно, ама на долната слика убаво се гледа до што доведува ако жената не се изложува доволно време на сончева светлина. Зимата, големата географска широчина, темната боја на кожата, претераната заштита на кожата со заштитни креми и несоодветната облека (бурка, никаб) доведува до тоа организмот да прима недоволно УВ зраци од Сонцето што води кон недостаток на витамин D.
Scott M. Jackson, MD, FAAD Specializing in Cosmetic Dermatology



His advise

With the summer approaching, protect yourself from the harmful effects of sunlight by taking the following measures:

Apply a broad-spectrum, water-resistant sunscreen or sunblock with an SPF of 15 or higher to the sun-exposed areas, on both sunny and cloudy days. Reapply frequently.Wear a wide-brimmed hat, sunglasses, long-sleeved shirt, and pants.Look for shade.Understand that there is no safe way to tan. Tanning occurs as a response to ultraviolet damage of the skin.Talk to your doctor about healthy ways of getting Vitamin D – not from the sun.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.257
Поени од реакции
8.885
Taка е Омере. Јас тоа не го спорам. Тоа многу зависи и од меланинот во кожата.
Така што белец во Австралија и во Африка ако претерано се изложува на сонцето, сигурно добива изгореници, а чест е случајот и со рак на кожата, бидејќи неговата кожа содржи многу помалку меланин во однос на Црнците и Абориџините кои живеат на тие простори.
А пак Црнците во Сев. Америка, Канада и Северна Европа баш поради големото количество меланин во кожата која го блокира дејството на сончевите зраци, заболуваат од болести карактеристични при недостаток од витамин D како што се артритис, остеопороза, рак, депресија итн.[DOUBLEPOST=1407021876][/DOUBLEPOST]Eве ти некои фотки да видиш каква е бојата на кожата на домородните луѓе што живеат во предели со најслаба и најјака сончева светлина.

Ненеци:



Сами:


Исланѓанка:


Jaкути:


Чукчи:


Инуит (Гренланд):


Јарава:


Aбориџинка:


Нилоти:


Банту:
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Здраво. Имам неколку прашања.
1.Што вели Исламот за магијата, дали според исламот магијата постои и муслиманите веруваат во магија?
2.Дали исламот има посебна наука што проучува магија ? Имаме ли нешто како исламска магија, со куранот или други работи?
3.Колку би имала ефект љубовна магија? Дали знаете некој познат муслимански свештеник (ама сигурен) или некое друго лице што се занимава со овие работи? Од кај сака нека е, Македонија, Босна, Косово, па дури Саудиска Арабија, Индонезија, Индија, било каде. Да сте слушнале за некој, квалификуван астролог или било што. Да не биде некој од типот на Рамче од шутка.

Бев пред долго време сведок, еден мој комшија беше премногу заљубен во една девојка ама неговата фамилија не ја прифаќаше, три години ја сакаше и патеше ама не ја прифаќаа и не. Еден ден беше кај еден оџа и побара помош, ни мене не ми е јасно што точно ама ми кажа потоа оџата му дал три бомбомчиња и истите комшијава ги фрлил пред некое грдо куче скитник. После неколку дена почнал девојката да ја чувствува како грда скитничка, нешто слично на куче уличарско и му се згадила. По два месеци си најде друга девојка и денес си имаат среќен брак и дечиња. Оваа приказна ја знам одамна, мајка му понекогаш сама ја раскажува. Немам појма, не верувам додека лично не се уверам.
Како и да е, она што најмногу ме интересира е Љубовна магија, ефективност на истата и одговор на сите прашања. Благодрам однапред. Можете и приватно да пишете ако не сакате јавно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom