Православните Албанци во Македонија

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Лингвиста специјализиран за компаративни студии, историчар на сите периоди, генетичар и автор, активист за човекови права со над 1000 потпишани онлајн петиции, докторант на теолошки студии.... ако заборавив да додадам нешто во CV-то на Пуни однапред се извинувам.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
4.880
Лингвиста специјализиран за компаративни студии, историчар на сите периоди, генетичар и автор, активист за човекови права со над 1000 потпишани онлајн петиции, докторант на теолошки студии.... ако заборавив да додадам нешто во CV-то на Пуни однапред се извинувам.
Теолошки студиии.... нах[DOUBLEPOST=1408651152][/DOUBLEPOST]
Викаш полјаците имаат таков демунитив а јужните словени не?
Иначе полскиот има повеќе деминутиви:
awd.jpg
Можеби е ИЕ, највероватно може да се поклопи и со друг јазик, има и такви шанси, сепак постојат многу јазици во светот.
И не е чудно албанците да го зеле од јужните словени, не е ни чудно ако одело и нагоре, сепак сите библиски имиња оделе нагоре.
 
Последно уредено:
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Теолошки студиии.... нах[DOUBLEPOST=1408651152][/DOUBLEPOST]
Иначе полскиот има повеќе деминутиви:
Прегледај го приврзокот 100325
Можеби е ИЕ, највероватно може да се поклопи и со друг јазик, има и такви шанси, сепак постојат многу јазици во светот.
И не е чудно албанците да го зеле од јужните словени, не е ни чудно ако одело и нагоре, сепак сите библиски имиња оделе нагоре.
Ете така, сам си постави прашање и сам си одговори. Очигледно е дека е земено од словенските јазици, и македонскиот има слични деминутиви. Не знам ни зошто воопшто ти е битно ова... мислам дека само верглаш и вртиш кругови колку нешто да се дискутир т.е да ти биде погоре рангирана темава.
Народски кажано, тресеш глупости.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
4.880
Ете така, сам си постави прашање и сам си одговори. Очигледно е дека е земено од словенските јазици, и македонскиот има слични деминутиви. Не знам ни зошто воопшто ти е битно ова... мислам дека само верглаш и вртиш кругови колку нешто да се дискутир т.е да ти биде погоре рангирана темава.
Народски кажано, тресеш глупости.
Нема доказ дека албанците го презеле од словенските јазици, може да е ИЕ, имаме многу исти зборови. Но факт е дека во балканот само албанците го употребуваат тој деминутив.
И во персискиот јазик имаме деминутив ЧЕ, но тоа не значи дека македонците го презеле од нив.

Зошто треба да се дискутира за оваа тема повеќе пати образложив.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Можеби е ИЕ, највероватно може да се поклопи и со друг јазик, има и такви шанси, сепак постојат многу јазици во светот.
И не е чудно албанците да го зеле од јужните словени, не е ни чудно ако одело и нагоре, сепак сите библиски имиња оделе нагоре.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.297
Поени од реакции
5.871
Prv pat razbiram deka vo Makedonija ima pravoslavni albanci. Znam deka vo Albania naselenieto preku nokj stanalo od katolici muslimani pred mnogu vreme. Seuste ima katolici albanci duri i iminjata im se podrugi ama se mnogu mal procent i gi ima samo vo Albanija.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Prv pat razbiram deka vo Makedonija ima pravoslavni albanci. Znam deka vo Albania naselenieto preku nokj stanalo od katolici muslimani pred mnogu vreme. Seuste ima katolici albanci duri i iminjata im se podrugi ama se mnogu mal procent i gi ima samo vo Albanija.
Према некои Албански извори околу 300.000 православни Албанци има во Македонија, знам дека ги има и од други христијански цркви (католици евангелисти... но не толку , некаде можеби 100.000, атеисти ги има најмалкумислам 40.000 а останатите 700.000 се муслимани
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
“Кои бре католици и православни “Албанци“?
Држава што постои ниту 100 години и создаде “нација“ албанска...
А до создавањето (креирањето) на “Албанци“, што биле тие православните и католиците?!?
Кај сите наоколу од нашиве комшии постои период на “национално будење“, период кога се создаваат нивните нации.
Само кај Македонците не постои национално будење. Зошто? - Затоа што Македонците од секогаш знаеле што се, отсекогаш знаеле за себе дека се Македонци (се додека “разбудените“ не почнале со своите пропаганди па го шашардисале кутриот Македонец). Сите сте наоколу новокомпонирани нации и во склад со името кое ви го “туриле“ градите засебна нација.
Никако да си го ставите прстот на чело... :facepalm:
На тој начин и оние од Пустец и од многу други места низ Албанија може да се наречат “Православни Албанци“, а оние од приморјето каде што имало влијание на Ватикан - “Католички Албанци“... А ниту едните се Албанци, ниту другите. Албанци се од формирањето на албанска држава и ништо повеќе.
Штета што турските пописни тефтери за територијата на денешна Албанија не верувам дека се преведени на македонски (или барем англиски), пада се види колку “Албанци“ имало во “Албанија“ во 16-17 век на пример (и 18 па и 19 век)...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
4.880
Prv pat razbiram deka vo Makedonija ima pravoslavni albanci. Znam deka vo Albania naselenieto preku nokj stanalo od katolici muslimani pred mnogu vreme. Seuste ima katolici albanci duri i iminjata im se podrugi ama se mnogu mal procent i gi ima samo vo Albanija.
Веќе нема, асимилирани се. На прсти се бројат тие кои признаваат дека имаат албанско потекло.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.297
Поени од реакции
5.871
Веќе нема, асимилирани се. На прсти се бројат тие кои признаваат дека имаат албанско потекло.
Neka pravat kako mislat. Nikoj zatvoren sistem ne trae dolgo... Od balkanskiov prostotilak oni se najprosti. Ima dosta od niv so na 21 vek ejj ziveat so zivotinski instikti. Nemam licno nisto protiv niv samo mi smeta toa sto imaat pristrasni veruvanja i nedovolno se socializiraat i civiliziraat golem del od niv.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Правете разлика меѓу сегашните Албанци и оние пред 3 и повеќе века. Тогаш албанците не се разликуваа многу останатото население ни по име ни по вера ни по јазик.
Си користеа ќирилица, топонимите му беа словенски, имињата им беа Радосав, Милош, Бранислав, Јелена, Зоран, Богдан, Љубинка, Љубинко, Миодраг, Тихомир.... населените места исто си имаа називи како и кај другите народи, Бела вода, Биоград, Пољанче, Ливада, Дреновица, Бистрица, Буково, трстеник.... си беа православни
После исламизацијата почнаа да им се менува јазик, имиња топоними....
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.297
Поени од реакции
5.871
Правете разлика меѓу сегашните Албанци и оние пред 3 и повеќе века. Тогаш албанците не се разликуваа многу останатото население ни по име ни по вера ни по јазик.
Си користеа ќирилица, топонимите му беа словенски, имињата им беа Радосав, Милош, Бранислав, Јелена, Зоран, Богдан, Љубинка, Љубинко, Миодраг, Тихомир.... населените места исто си имаа називи како и кај другите народи, Бела вода, Биоград, Пољанче, Ливада, Дреновица, Бистрица, Буково, трстеник.... си беа православни
После исламизацијата почнаа да им се менува јазик, имиња топоними....
Muslimanskava vera ja pocituvam kako i sekoa druga ali realno gledano koj ja prifatija site nazad trgnaa i propadnaa a baska najprostive nacii se muslimani.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Muslimanskava vera ja pocituvam kako i sekoa druga ali realno gledano koj ja prifatija site nazad trgnaa i propadnaa a baska najprostive nacii se muslimani.
Имаше свои добри моменти исламот, пример до 11 век, тој беше многу напредна религија која ги почитуваше другите вери, филозофии, учења... во муслиманските универзитети предаваа и евреи и христијани, се читаа антички писатели и класици, се изучуваше математика, астрономија....
И христијанството може да се“пофали“ со уназадување и спречување на напредокот, со забрана и прогон на идеји и истражувања. И денес на чело на државите да седи христијанин кој спроведува закон по библијата, немаше да го имаме денешниот напредок
 

Kajgana Shop

На врв Bottom