Православните Албанци во Македонија

Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
Повели докажи дека бил Албанец.
Историчарите не ги признаваш, не ги признаваш ни сведоштвата на неговите потомци, а од друга страна тврдењето дека е Албанец не го поткрепи буквално со ништо.
Владо Поповски се рачуна?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Владо Поповски се рачуна?
На кој тоа начин Владо Поповски подобро од сите историчари знае што бил Питу Гули?
Кои му се доказите?
Или него му веруваш на збор, затоа што ти одговара тоа што го тврди?
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ете, знаеш повеќе од мене граматика, но џабе...

Уш кај албанскиот, Че кај македонскиот, say that u get it1
Уш се употребува и во полскиот, што по дефиниција е словенски јазик.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Уш се употребува и во полскиот, што по дефиниција е словенски јазик.
Tоа е албански народ - Поли, кој после србите ги масакрирале и тие шо пореживеале ги пословениле
Ете само градот ВарШАва е доказ дека е Албански древен град
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Tоа е албански народ - Поли, кој после србите ги масакрирале и тие шо пореживеале ги пословениле
Ете само градот ВарШАва е доказ дека е Албански древен град
Знаев дека ќе дојде времето кога бугарите ќе бидат под сенка на албанците.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Знаев дека ќе дојде времето кога бугарите ќе бидат под сенка на албанците.
То е исто Албанско племе Вулги, кои србите ги измасакрираа и после ги пословенија, и името на нивниот град Софија е доказ за албанските корени
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
То е исто Албанско племе Вулги, кои србите ги измасакрираа и после ги пословенија, и името на нивниот град Софија е доказ за албанските корени
ЌустендилИ го заборави :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Јас мислам не ја гледате задната намера...

УШко ДолгоУШко не е МАКЕДОНСКИС!
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
На кој тоа начин Владо Поповски подобро од сите историчари знае што бил Питу Гули?
Кои му се доказите?
Или него му веруваш на збор, затоа што ти одговара тоа што го тврди?
По твојата *остра* реакција уште во првиот пост во темава забележав дека не си ме разбрала, но нејсе, не ме мрзи да се повторувам.
Не сакам и не ми е намера во никаков случај да ја негирам македонската нација, ниту сакам да *крадам некој херој*, ниту ми е грижа што бил некој некогаш, ниту ме интересира дали бил албанец или еским.

Битно ми е и криво истотака што некој уште верува во такви безмисленици дека албанците немаат врска со македонците, никогаш не допринеле за македонија, албанците дошле после 19 век и биле донесени од Турците, албанците се муслимани, албанците се душмани... Итн.

Темава ја отворив за да обелоденам мостови, не ѕидови, тоа ми е намерата. Слабата елоквентност ми чини многу, знам.

И знам дека згрешив кога го вмешав Питу Гули, се надевам дека некој влав ќе се приклучи и ќе ни појасно некои нешта, на пример што значи Питу и Гули.

Мое мислење е дека случајот на Питу Гули е сличен со Мајка Тереза, првиот локален херој, но другата светска позната, затоа за првиот не ми се веродостојни локалните историчари, затоа што тие се тие историчари кои прикриеа се што имало христијанско албанско. Тие се тие историчари кои се автори на тие учебници од кои учевме и се учи денденес.[DOUBLEPOST=1408398835][/DOUBLEPOST]
Уш се употребува и во полскиот, што по дефиниција е словенски јазик.
Со какво значење?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.561
Поени од реакции
48.106
Интересно е како Пуниша прави трансформации од про европски, граѓански ориентиран прогресивец во Кочо Данај... Не знам на кој Пуниша да му верувам.:unsure:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
Кај забележа Кочо Данај живти се????
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
По твојата *остра* реакција уште во првиот пост во темава забележав дека не си ме разбрала, но нејсе, не ме мрзи да се повторувам.
Не сакам и не ми е намера во никаков случај да ја негирам македонската нација, ниту сакам да *крадам некој херој*, ниту ми е грижа што бил некој некогаш, ниту ме интересира дали бил албанец или еским.

Битно ми е и криво истотака што некој уште верува во такви безмисленици дека албанците немаат врска со македонците, никогаш не допринеле за македонија, албанците дошле после 19 век и биле донесени од Турците, албанците се муслимани, албанците се душмани... Итн.

Темава ја отворив за да обелоденам мостови, не ѕидови, тоа ми е намерата. Слабата елоквентност ми чини многу, знам.

И знам дека згрешив кога го вмешав Питу Гули, се надевам дека некој влав ќе се приклучи и ќе ни појасно некои нешта, на пример што значи Питу и Гули.

Мое мислење е дека случајот на Питу Гули е сличен со Мајка Тереза, првиот локален херој, но другата светска позната, затоа за првиот не ми се веродостојни локалните историчари, затоа што тие се тие историчари кои прикриеа се што имало христијанско албанско. Тие се тие историчари кои се автори на тие учебници од кои учевме и се учи денденес.[DOUBLEPOST=1408398835][/DOUBLEPOST]
Со какво значење?
Со исто ко и во шкип јазикот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom