Православните Албанци во Македонија

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.691
Од одамна во алсат- м го имаше интервјуто на Бранко Манојловски, кој тврди дека е албанец со ортодоксна вера....

неговот интервју е огромно, затоа ќе постирам само нешто поважно, затоа што треба да преведам од албански, се надевам понатаму ќе ми помогнат другите членови албанци...
Со ова тема немам никаква намера а потикнување негативни дискусии, туку само сакам да во кажувам дека не се си толку далечни, сакам да потенцирам дека имало мешани бракови и соживот, затоа треба сличностите да ги потенцираме, да ги употребиме сличностите за подобрување на односите......

Првично Бранко почнува да кажува за Јосиф Багери и кажува дека е роден во 1870 год во селото Нистрово, во Горна Река....
-Во Горна Река живеат повеќе ортодоксни отколку муслимани, а ортодоксните се повеќето албанци, ортодоксни немаше само во горна река, туку низ цела Македонија....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.263
Поени од реакции
78.903
Да. Има вакви. Тие си знаат дека се Албанци, но се претопени во Македонци. Не се многу, но објективноста не тера да кажеме дека ги има. Да нема забуна, тука не спаѓаат Шкретите. Тие се Македонци.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.691
- Јасно памтам, кога бев 7 годишен, мојата сестра постара 5 год, Јелица ме придружи до училиштето, кога влеговме во училницата ниту јас ниту еден од децата од моето село не знаевме ниту еден збор на српски или македонски, учителот ме тепа само затоа што не знаев како се кажи роднина на македонски...

- 3а да ја појаснам појавата на нашата асимилација, пошто и сум релативно стар, би сакал да наведам три конкретни имиња: Видео Смилевски-Бато, Матеја Матевски, Глигор Јовановски.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
- Јасно памтам, кога бев 7 годишен, мојата сестра постара 5 год, Јелица ме придружи до училиштето, кога влеговме во училницата ниту јас ниту еден од децата од моето село не знаевме ниту еден збор на српски или македонски, учителот ме тепа само затоа што не знаев како се кажи роднина на македонски.......
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 20:03 ---
- за да ја појаснам појавата на нашата асимилација, пошто и сум релативно стар, би сакал да наведам три конкретни имиња: Видео Смилевски-Бато, Матеја Матевски, Глигор Јовановски
Видое Смилевски, бројот на православните албанци во Македонија не е повеќе од неколку стотини, може и тоа е многу.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.691
- Често ми изгледа себеси како УФО, кога на моите роднини им кажувам дека сум албанец, себеси си се гледам како УФО и кога на муслиман албанец му кажувам дека се викам Бранко а му зборувам на албански...и се чудат како е можно да се вика човек Бранко да зборува на албански и да е албанец.....
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 20:09 ---
Видое Смилевски, бројот на православните албанци во Македонија не е повеќе од неколку стотини, може и тоа е многу.
За денеска да, така е....асимилирани се...
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 20:12 ---
-Матеја Матевски - неговиот татко беше пријател со мојот, албанскиот и беше мајчин јазик...
А Матевски продолжува да одрекува дека родителите не и беа албанци, грев е да кажува дека биле нешто друго....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.263
Поени од реакции
78.903
- Често ми изгледа себеси како УФО, кога на моите роднини им кажувам дека сум албанец, себеси си се гледам како УФО и кога на муслиман албанец му кажувам дека се викам Бранко а му зборувам на албански...и се чудат како е можно да се вика човек Бранко да зборува на албански и да е албанец.....
Можно е. тоа се тие православни Албанци
Ние "ви ги дадовме" Македонците со муслиманска вера, а вие на нас - овие.
и волкот сит и овците на број

Иако Македонците со муслиманска вера фала богу не се сеуште претопени во Албанци, колку што се претопени во Македонци, православните Албанци.
Да повторам, Шкретите не се тоа.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Jас познавам Албанци католици во Чаир и дефинитивно се претопуваат се повеќе кон Македонците до тоj степен што дома зборуваат Македонски. Не знам зошто религиjата мора да го диктира националното чувство. Ако тоj национално се чувствува Албанец нека си jа задржи албанската култура настрана од религиjата / истото важи и за Македонците.
Тоа дека во Jугославиjа сме вршеле културна асимилациjа, точно е но во наша одбрана, сите земjи го правеле/прават тоа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.691
Видое Смилевски - тој никогаш јавно не признал дека е албанец, зато и можеме да кажеме дека е македонец, но за неговите родители со кое право може да и го менува националноста.....
Секогаш кога Видое доаѓаше во Кичиница зборуваме секогаш на албански, на нашиот мајчин јазик...некој разговор го памтам и денеска, но не е местото да ја кажувам...
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 20:19 ---
Можно е. тоа се тие православни Албанци
Ние "ви ги дадовме" Македонците со муслиманска вера, а вие на нас - овие.
и волкот сит и овците на број

Иако Македонците со муслиманска вера фала богу не се сеуште претопени во Албанци, колку што се претопени во Македонци, православните Албанци.
Да повторам, Шкретите не се тоа.
Но зошто тоа не се употребува за наше поврзување, туку напротив, се употребува за да бидеме што повеќе скарани...

Македонците муслимани никогаш не биле приморани да бидат асимилирани, ниту пак биле субвенционирани за тоа...
Ако имало претопени во албанци тоа се случувало исклучиво заради погрешната центроверска државна политика........

А албанците ортодоксни биле инстируционално приморани да се асимилираат......
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.263
Поени од реакции
78.903
Итс прити месд ап.

Значи у Македонија имаш Албанци кои ја задржале верата, а подоцна се претопиле во Македонци.
Имаш Македонци кои ја смениле верата, а го задржале национот и денес, за жал тече нивното претопување.
Имаш Македонци кои не ја смениле верата кога првиве ја мењавале во Ислам, али го земале јазикот на Муслиманите. ( ова се Шкретите)
Имаш Албанци кои се потурчиле*.
И нормално, Македонци кои нити се потурчиле* нити смениле јазик.
И имаш дури и Албанци кои не смениле вера, али си биле од увек друга врста на Христијанство - Католици.

по три врсти од секој народ


* смениле вера
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.691
Jас познавам Албанци католици во Чаир и дефинитивно се претопуваат се повеќе кон Македонците до тоj степен што дома зборуваат Македонски. Не знам зошто религиjата мора да го диктира националното чувство. Ако тоj национално се чувствува Албанец нека си jа задржи албанската култура настрана од религиjата / истото важи и за Македонците.
Тоа дека во Jугославиjа сме вршеле културна асимилациjа, точно е но во наша одбрана, сите земjи го правеле/прават тоа.
Се согласувам со тоа, но не треба да се прикрие тоа, напротив, треба да се употребува за да се зближат нашите народи, да се пишат книги за тоа........
Мислам дека е можно да се извлечат многу интересни сценарија кои ќе придонесуваат за подобрување на односите.......
А не секој ден што повеќе да се зголемува јазот меѓу нас со разни исценирани инциденти, или пак злоупотребување на инцидентите........
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Првично Бранко почнува да кажува за Јосиф Багери и кажува дека е роден во 1870 год во селото Нистрово, во Горна Река....
Сум чул за овој Јосиф Багери. Прадедо му е прочуениот Цветан Катерпилари, градежник од Мала Река.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.263
Поени од реакции
78.903
Итс прити месд ап.

Значи у Македонија имаш Албанци кои ја задржале верата, а подоцна се претопиле во Македонци.
Имаш Македонци кои ја смениле верата, а го задржале национот и денес, за жал тече нивното претопување.
Имаш Македонци кои не ја смениле верата кога првиве ја мењавале во Ислам, али го земале јазикот на Муслиманите. ( ова се Шкретите)
Имаш Албанци кои се потурчиле*.
И нормално, Македонци кои нити се потурчиле* нити смениле јазик.
И имаш дури и Албанци кои не смениле вера, али си биле од увек друга врста на Христијанство - Католици.

по три врсти од секој народ


* смениле вера
Коа на ова ќе се додаде дека некои од Албанците се Тоски, некои Геги, плус Гораните како некоја посебна гранка кај Македонците (со исламска вера). калакурница.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Сум чул за овој Јосиф Багери. Прадедо му е прочуениот Цветан Катерпилари, градежник од Мала Река.
:pos::pos::pos:
A tatko na Cvetan bill Janko Bulldozheri gradezhnik od Skudrinje ........... :icon_mrgr: joke
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.691
-Глигор Јовановски - ги познавав неговите родители, и двете албанци, пред 6 год научив дека овој мој пријател бил правнук на Јосиф Багери, не знаев порано, и затоа никогаш немам да му простам, затоа што за Јосиф сум научил од мојот тактко кој ми научи неколку песни на Јосиф....
Знам и многу други имиња, како да не ги знам имињата на моите роднини кои денеска се персоналитети во Скопје, но не сакам да спомнувам повеќе имиња, и дури и се извинувам на тие што ги спомнав, бидејќи граделе кариери и можеби не сакаат да се знае дека се албанци...
Но немам разбирање за нитуеден, затао што во вакви слободни околности не ја кажуваат нивната вистинска националност. Разбирам ако не ја кажуваат нивната националност, но немаат право да ја фалсификуваат националноста на нивните родители...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom