Правна помош и совети

Annath

Полуактивен член.
Член од
11 јуни 2010
Мислења
338
Поени од реакции
41
Vaka , gledam deka tuka ima pravnici dosta, pa bi pobaral mislenje-se raboti za falsifikuvanje potpis na dogovor za kirija na dukan,gazdata na dukanot go falsifikuval mojot potpis na pomala suma,a kako dokaz imam negova izjava na sudenje dadena.
e sega dali moze da go tuzam i da baram obestetuvanje,posto sum u tesni mi trebaat pari vo momentov mnogu.
Drugo
Dali banka smee da dava podatoci za sostojba na mojata smetka na fiz lice i kolku sum kreditno izlozen, deka mi e blokirana smetkata.
Postoi li osnova za tuzenje ,dali imalo vakvi slucai vo MK?
Vi blagodaram
Банката не смее да дава податоци за вашата сметка. Можеш и неа да ја тужиш.
Патем, кога е случено тоа со потписот??
 
Член од
27 ноември 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Здраво. Јас сум студент, кој студира писхологија и имам неколку правни прашања во врска со еден проект што работам... поради тоа што јас сум искрено дудук за право.

Ако може некој да ми појасни неколку работи.

Во склоп на проектот што го работам, обработувам некој си 10 пресуди од наши судови. Сега гледам по пресудиве дека се поведуваат процесиве на различни начини, со Кривична Пријава, Обвинителен предлог и Обвинителен акт. Може некој да ми каже онака општо што за каква ситуација важи?

Исто така гледам се спомнува СТЕК. Сега тоа стек по дедукција и логика, ми делува на нешто како, кога две дела кој се слични и заедно ќе се извршат се судат заедно како едно... или нешто така :).

Гледам дека некои случаи се имаат рок за жалба од 8 а други 15 дена. За секое посебно дело има посебен рок за жалба? Или за одредени групи дела?

Знам на правници овие работи многу едноставни им изгледаат, ама ја сметам кога човек незнае најдобро е да праша некој што знае.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
71
Поени од реакции
18
Кривична пријава е лист хартија која се доставува до обвинителството од страна на МВР, а може да ја достави и секој поединец кој смета дека некаде е сторено кривично дело. Тоа е првата индикација за сторено кривично дело и со неа се отвора предистражната фаза од кривична постапка. Секако, кривичната пријава може да се отфрли со што нема да има почеток на постапка. Обвинителен предлог поднесува обвинителот за дела кои максималната казна затвор е до 3 години. Обвинителен акт е за посериозните кривични дела и во содржината се разликува од предлогот по тоа што актот има образложение.

Стек - тука има различни дефиниции - реален, идеален - меѓутоа на кратко: ако сторител со едно дејствие (идеален) или со повеќе дејствија (реален) сторил повеќе кривични дела за кои истовремено му се суди судот ќе изречи единствена казна, откако ќе ги утврди казните за секое од тие дела. Тука има неколку разлики и неколку начини на кои се собира вкупната казна затвор и стекот треба да се разликува од продолженото кривично дело.

Роковите за жалби не се различни за различни дела, туку зависат од тоа дали е граѓански или кривичен предмет, во кој степен е и слично. Секогаш стојат во правната поука.

Може да имам некоја грешка, не сум со 10.00 просек :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Здраво. Јас сум студент, кој студира писхологија и имам неколку правни прашања во врска со еден проект што работам... поради тоа што јас сум искрено дудук за право.

Ако може некој да ми појасни неколку работи.

Во склоп на проектот што го работам, обработувам некој си 10 пресуди од наши судови. Сега гледам по пресудиве дека се поведуваат процесиве на различни начини, со Кривична Пријава, Обвинителен предлог и Обвинителен акт. Може некој да ми каже онака општо што за каква ситуација важи?

Исто така гледам се спомнува СТЕК. Сега тоа стек по дедукција и логика, ми делува на нешто како, кога две дела кој се слични и заедно ќе се извршат се судат заедно како едно... или нешто така :).

Гледам дека некои случаи се имаат рок за жалба од 8 а други 15 дена. За секое посебно дело има посебен рок за жалба? Или за одредени групи дела?

Знам на правници овие работи многу едноставни им изгледаат, ама ја сметам кога човек незнае најдобро е да праша некој што знае.
Кривична пријава може да поднесе секој без оглед и дали е сторено кривично дело на некој начин. Кривична пријава може (и најчесто) поднесува МВР откако ќе најде некои индиции дека постои кривично дело (намерно велам индиции, не докази зашто кривична пријава како таква апсолутно ништо не значи). Она што го гледаме на тв скоро секој месец, апсења, приведувања, тоа е само да се лаже народ и да се пали, зашто без докази по поднесена кривична пријава, МВР може само да се слика и да плати оштета на осомничениот, нормално.
Обвинителен предлог се поднесува за кривично дело за кое е предвидена казна затвор до 3 год, а акт е за над 3 години.
За стекот на кривични дела е малце покомплицирано, зашто има различни видови на стек, но горе-доле добро си го сфатил.
Ќе ти преставам прост пример- Кривично дело кражба и убиство сторени од исто лице во иста ситуација (на пр. во продавница при кражба, крадецот убива некого). Тогаш се знае, се одговара за убиството бидејќи убиството ја вклучува и кражбата.
 
K

kalimer0

Гостин
Прашањево е напишано од друга личност но бидејќи нема account овде го испратив јас (содржи и грешки се надевам ќе разберете)

Кои се законските услови на договор за физичка делба при учество на две странки од која едната е сопственик и е траен инвалид три години, и на нотарската солемнизација не ставил потпис. Наместо сопственикот потпишан е полномошник син на другиот сопственик, односно мајка и син за сведоци потпишани се сопруг на примателот и негов прв братучед. Дали таквиот договор е законски регуларен?
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
18
Поени од реакции
2
Вака ми треба помош во врска со едно прашање незнаев каде да го сместам па мислам дека е соодветно тука. Јас сум вонреден студент, работев бев пријавена и врз основа на тоа се запишав вонредно. Но веќе има два месеци како престана работниот однос и не сум пријавена во заводот. Е сега моето прашање е дали можам да се пријавам во заводот затоа што ми требаат здраствени кратони, вака на приватно ми е многу скапо. Неколку луѓе ми имаат кажано дека неможам да се пријавам затоа што сум вонреден студент а сега во скоро време неверувам дека ќе најдам друга работа. Ако знае некој нека ми каже дали прекршувам некој закон ако се пријавам сега во заводот. Однапред благодарам.
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
nov sum na forumov izvinete za greski me interesira nesto od imotno pravo.Tatko mi e ziv a majkami pocinata kako edinstven naslednik dali imam pravo na edna polovina od kukata sega taa e vo sopstvenost na tatko mi.ako nekoj znae neka kaze cao.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Дали куќата цела била на мајка ти, или половина? Ова е само да ти кажам колкав процент е твој. ?Имаш браќа сестри?
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Можеби сум малце надвор од темата али стварно незнаев кај да прашам, дали некој знае што документи ми се потребни за вадење умреница по втор пат???
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
DAli znae nekoj dobar advokat za vo Strazbur? Mi treba za eden prijatel....


">
Како познат меѓународен адвокат ти го препорачувам Антонио Апостолски, има канцеларија во центар на Скопје.
Од Март 2005, Адвокатот Антонио Апостолски е назначен за главен адвокат на обвинетиот од страна на Меѓународниот кривичен трибунал за бивша Југославија, Јохан Тарчуловски, случај ИТ–04 – 82 – ПТ. Има искуство :).
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
Blagodaram Power-Mkd, ako mozes pisi mi go vo poraka mailot,sakam da te prasam nesto-pravnik si neli?



Како познат меѓународен адвокат ти го препорачувам Антонио Апостолски, има канцеларија во центар на Скопје.
Од Март 2005, Адвокатот Антонио Апостолски е назначен за главен адвокат на обвинетиот од страна на Меѓународниот кривичен трибунал за бивша Југославија, Јохан Тарчуловски, случај ИТ–04 – 82 – ПТ. Има искуство :).
">

--- надополнето ---

Me interesira covekovi prava da mu e specijalnost.
chat-pat напиша:
Blagodaram Power-Mkd, ako mozes pisi mi go vo poraka mailot,sakam da te prasam nesto-pravnik si neli?




">
">
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
70
Поени од реакции
1
Pozdrav do site, ve molam ako moze nekoj da mi dade praven sovet, dali mozam da tuzam nekoj koj mi dolzi pari i ne saka da mi gi vrati, svedoci imam ama nemam crno na belo sto bi se reklo, blagodaram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom