Правна помош и совети

Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Вака ми треба помош во врска со едно прашање незнаев каде да го сместам па мислам дека е соодветно тука. Јас сум вонреден студент, работев бев пријавена и врз основа на тоа се запишав вонредно. Но веќе има два месеци како престана работниот однос и не сум пријавена во заводот. Е сега моето прашање е дали можам да се пријавам во заводот затоа што ми требаат здраствени кратони, вака на приватно ми е многу скапо. Неколку луѓе ми имаат кажано дека неможам да се пријавам затоа што сум вонреден студент а сега во скоро време неверувам дека ќе најдам друга работа. Ако знае некој нека ми каже дали прекршувам некој закон ако се пријавам сега во заводот. Однапред благодарам.
Со завод нема да имаш проблем, можеш да се пријавиш, со тоа што кога ќе запишуваш нов семестар на факултет, ќе мора да им приложиш доказ дека работиш, а ти ќе немаш, што значи ќе станеш редовен студент (единствено во случај да однесеш некоја потврда од лекар дека неможеш да бидеш редовен)

--- надополнето ---

Pozdrav do site, ve molam ako moze nekoj da mi dade praven sovet, dali mozam da tuzam nekoj koj mi dolzi pari i ne saka da mi gi vrati, svedoci imam ama nemam crno na belo sto bi se reklo, blagodaram
Секако дека можеш, со тоа што судијата (на крајот на парницата) ќе одлучи дали сведоците кажуваат вистина или не, и од тоа ќе зависи дали ќе го добиеш случајот или не

--- надополнето ---

Прашањево е напишано од друга личност но бидејќи нема account овде го испратив јас (содржи и грешки се надевам ќе разберете)

Кои се законските услови на договор за физичка делба при учество на две странки од која едната е сопственик и е траен инвалид три години, и на нотарската солемнизација не ставил потпис. Наместо сопственикот потпишан е полномошник син на другиот сопственик, односно мајка и син за сведоци потпишани се сопруг на примателот и негов прв братучед. Дали таквиот договор е законски регуларен?
Ако го разбирам добро прашањево, од старт не ми е јасно како може нотар да солемнизира договор без потпис од едната страна. Значи ако е тоа случај, не е регуларен тој договор. Е сеа може да постои нешто друго тука, односно првиот сопственик - инвалид, да дал полномошно или да го прелажале да даде, (или ако му е одземена деловна способност па преку старател) ама тоа се веќе шпекулации, да не навлагам натака..
 
Член од
24 март 2010
Мислења
71
Поени од реакции
18
Pozdrav do site, ve molam ako moze nekoj da mi dade praven sovet, dali mozam da tuzam nekoj koj mi dolzi pari i ne saka da mi gi vrati, svedoci imam ama nemam crno na belo sto bi se reklo, blagodaram
Само имај си во предвид за колкава сума се работи и дали ќе вреди целата судска постапка, судски трошоци и сл.
 
Член од
27 ноември 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Сакам да прашам, секое дело си има свој рок за жалба предвидена во закон, или група дела 8 дена а група 15 ?
 
С

Сатори

Гостин
Сакам да прашам, секое дело си има свој рок за жалба предвидена во закон, или група дела 8 дена а група 15 ?
Првенствено треба да разграничиш кој е карактерот на делото, значи за каква тужба на старт се работи, и крај краева имаш правна поука на крајот од решението (ако зборуваме за дело од граѓанското право) во кое што се ти е објаснето.
 
Член од
27 ноември 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Првенствено треба да разграничиш кој е карактерот на делото, значи за каква тужба на старт се работи, и крај краева имаш правна поука на крајот од решението (ако зборуваме за дело од граѓанското право) во кое што се ти е објаснето.
Кривични се предметиве што ги разгледам, во поуката само роковите се посочени, ништо друго.

Не ми е од никакво суштинско значење за тоа што го работам јас, онака информативно прашувам. Дали секое кривично дело си има посебен рок за жалба или?
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Zdr imam prasanje vo vrska so stranska penzija , od svajcarija , imam rodnina koj e tuka vo mk ima 63 godini dali nekoj gi znae zakonite ,na primer , koga treba da podnese dokumenti ,kade kolku iznesuva itn pozz
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Може ли некој ако има да ми прати урнек за предлог за покренување на оставинска постапка?
Фала однапред :smir:
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
D-LEJDI,Ti blagodaram,znaci vaka;kukata e cela na tatkomi,znaes patrijarhat,majkami e pocinata,jas sum edinstven naslednik,nemam braka i sestri.jas sum laik pa ke te molam bidi na forimov vo 20 casot.Jas ke otvaram sekoj den.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ја преместив конверзацијата меѓу Д Лејди и menager, овде, зашто ова е тема за правна помош, а не кај барањето закони. Пишувајте овде. Тенкју :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
soglasnost za gradba

Vaka sosedot mi trazi dozvola za gradba ok ce mu dam soglasnost no jas imam star ducan koj ako pocne da gradi ce go osteti ili butne poradi toa sto saka da kopa temeli za zgrada e sega ne mi e jasno kako da sostavam edna soglasnost za da ako mi go osteti ducanot da mi ja nadomesti stetata .Znam deka toa se sostavuva kaj notar ama se mislam kaj znae on da napise sto jas sakam za da ne me boli utre glavata koga ce se desi nesto na ducanot .
I uste nesto dali moze da mu zabranam koga ce pocne da rusi da ne parkira kamioni pred mojot ducan poradi toa sto raboti ducanot
 
П

Паспарту

Гостин
Друже, а зашто ти не ја напишеш таа согласност па да му дадеш да ја прочита? Ти си должен да му кажеш дека дуќанот ти е стар, дека може да падне итн. Значи, не може он да напише во согласноста што сака, бидејќи таа согласност зависи од тебе, а не од него... Убаво ќе си седнете на кафе, ќе си се договорите и ќе ја напишете и потпишете согласноста :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Se znae ama zapnal da gradi a uste pozeznato pod isti krov sme ama zapnal i toa e toa ne mozes da mu prepravis .. Ima greska vo planot mu ja kazav ama on znaes toa ne e nisto pocna da me ubeduva pa mi se javuva demek e prepraveno kompjuterski samo da sum otisol kaj negoviot arhitekt da vidam ..ma nikogas ne sum se sretnal so ovie problemi ama covekot zapnal i mu se brza da gradi i de soglasnost pa soglasnost
 
П

Паспарту

Гостин
Што и да правиш, отвори 4 очи кога ќе ја потпишуваш согласноста... Ништо чудно и ако не се согласиш, човекот на своја волја да почне да гради, немој и тоа да те изненади.
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
5
Би сакала да поставам прашање во врска со кампањата на ЕВН која трае до утре 31.01.2011 за наплата на рати на стари тужени сметки за струја. Имено, кај мене дома, имаме неплатени сметки за струја во период од цели 2 години, односно 98 и 99 година.Од 99 па навака, сметките си се редовно подмирувани.Пред извесно време, на врата ни дојде еден чичко кој како што рече и сам, доаѓам само да ви кажам дека имате заостанат долг, но мајка ми му кажа дека тој долг е направен од дедо ми и баба ми кои во тоа време живееле тука. Човекот само рече еее ништо тогаш, ќе пишам тука дека луѓето кои го направиле долгот се починати, ама еве ви еден лист-(тој лист беше Предлог за извршување од 1998 година), тука горе ќе ви ја пишам само целосната сума што ја должите, па дури не покренете оставинска, нема да може да ви се наплатат побарувањата на ЕВН.
Меѓутоа, јас дојдов до заклучок, дека иако ЕВН можеби нема да има право да ги наплати побарувањата, сепак струјата ќе биде исклучена поради тоа што сеуште саатот се води на име на дедо ми.
Пребарувајќи на интернетов дојдов до една статија во Шпиц, од ноември 2010, во која народниот правобранител советува дека доколку ви биде врачен предлог за извршување кој е постар од 10 година, веднаш треба во суд да поднесете приговор и да се повикате на начелото на апсолутна застареност, односно на член 300 и нешто од Закон за облигациони односи.
Ние значи добивме дома еден предлог за извршување чиј датум е од далечната 1998 година, односно тоа е за неплатени сметки за цела 1998 година, ама за 1999 година не сме добиле никаков предлог за извршување.

Знам дека има добри правници на форумов и би сакала да ве прашам, дали мислите дека држи место муабетов за повикување на апсолутна застареност за сметки постари од 10 години?
Знам дека врз основа на првиот предлог за извршување од 1998 година би можело да се поднесе таков приговор, ама што е со сметките од 1999 година??? Имав некои врски во ЕВН и ми кажаа дека исто така и тие сметки се тужени и предлогот е со датум од крајот на 1999 година, меѓутоа ние дома го немаме добиено тој предлог?
Ве молам дајте ваше мислење на оваа ситуација, затоа што последно што ми треба е да ми исклучат струја дома во 21 век ,поради тоа што некој друг трошел струја.
Фала ви однапред!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom