Правна помош и совети

Член од
10 ноември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки,

На дуќанот што го користев под наем, сметките се сеуште на мое име, иако се исселив на 15 февруари. Од ЕВН ми викаат да поплниме барање за промена на сопственик со закуподавецот, и да се врати струјата на негово име. Закуподавецот веќе две недели ми вика да чекам да се договори со новиот закупец, и да ја префрлиме директно од мое на името на новиот закупец...

Некој совет, што да правам?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.151
Поени од реакции
2.201
Здраво дечки,

На дуќанот што го користев под наем, сметките се сеуште на мое име, иако се исселив на 15 февруари. Од ЕВН ми викаат да поплниме барање за промена на сопственик со закуподавецот, и да се врати струјата на негово име. Закуподавецот веќе две недели ми вика да чекам да се договори со новиот закупец, и да ја префрлиме директно од мое на името на новиот закупец...

Некој совет, што да правам?
А зошто воопшто струјата е на твое име на имот што не го поседуваш?
Многу чудно ми е ова ...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.300
Поени од реакции
3.486
А зошто воопшто струјата е на твое име на имот што не го поседуваш?
Многу чудно ми е ова ...
Zatoa sto toj e korisnik, inaku ne znam zosto deckivo voopsto se dogovara so zakupecot, odi kazi mu na EVN so dopis deka ne sakas poveke da koristis neka ja isklucat I cao.
 
Член од
12 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki mi treba sovet. Vaka kukjata doma bese na ime na baba mi, no taa e pocinata pred dve godini i togas nikoj ne se zamaral da ja sredi imotnata sostojba na kukjata i si ostana na nejzino ime. Dedo mi e ziv i imam dve tetki, koja bi bila pravnata procedura za da se prepise kukjata na ime na vnuk? Jas stalno mislam deka ova kje bidi dolgo i siroko i mnogu skapo..
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.151
Поени од реакции
2.201
Decki mi treba sovet. Vaka kukjata doma bese na ime na baba mi, no taa e pocinata pred dve godini i togas nikoj ne se zamaral da ja sredi imotnata sostojba na kukjata i si ostana na nejzino ime. Dedo mi e ziv i imam dve tetki, koja bi bila pravnata procedura za da se prepise kukjata na ime na vnuk? Jas stalno mislam deka ova kje bidi dolgo i siroko i mnogu skapo..
Треба да спроведете оставинска постапка: прво земете си адвокат, ќе ви напише писмо со барање во суд, судот определува нотар што ќе ја заврши работата, потоа законските наследници со адвокатот ќе се договорат како ќе ја извршат поделбата, адвокатот ќе ве претставува пред нотарот, и ќе се заврши постапката за неколку недели или месеци.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.704
Треба да спроведете оставинска постапка: прво земете си адвокат, ќе ви напише писмо со барање во суд, судот определува нотар што ќе ја заврши работата, потоа законските наследници со адвокатот ќе се договорат како ќе ја извршат поделбата, адвокатот ќе ве претставува пред нотарот, и ќе се заврши постапката за неколку недели или месеци.
Или, договор за доживотна издршка. Секако, адвокат
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.107
Поени од реакции
30.384
Decki mi treba sovet. Vaka kukjata doma bese na ime na baba mi, no taa e pocinata pred dve godini i togas nikoj ne se zamaral da ja sredi imotnata sostojba na kukjata i si ostana na nejzino ime. Dedo mi e ziv i imam dve tetki, koja bi bila pravnata procedura za da se prepise kukjata na ime na vnuk? Jas stalno mislam deka ova kje bidi dolgo i siroko i mnogu skapo..
Aко има согласност од тетките нема да е долго и широко. Нека се прифати дедо ти за наследник, тие нека се откажат, целиот имот ќе припадне на негово име.

Потоа можи со договор за доживотна издршка пример (или старски догледување) да ти ја препиши тебе, после неговата смрт, за што ќе треба да си платиш и данок.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
3.649
Decki mi treba sovet. Vaka kukjata doma bese na ime na baba mi, no taa e pocinata pred dve godini i togas nikoj ne se zamaral da ja sredi imotnata sostojba na kukjata i si ostana na nejzino ime. Dedo mi e ziv i imam dve tetki, koja bi bila pravnata procedura za da se prepise kukjata na ime na vnuk? Jas stalno mislam deka ova kje bidi dolgo i siroko i mnogu skapo..
Ako kukata glasi na ime na pocinata baba - ostavinska postapka preku notar. Tuka treba da se javat site naslednici, znaci dedo ti, dvete tetki I tvoj roditel.
Za da dojde imotot na tvoe ime, treba site naslednici da se otkazat od nasledno pravo I da ti ja preostapat kukata tebe. Vo vakov slucaj, nasledstvo od vtor red (baba/vnuk), ke treba da si platis danok.

Podobra opcija ti e ako site naslednici se otkazat I kukata ja zeme tvojot roditel (pri nasledno pravo od prv red, znaci majka/dete, nema danok) ... A potoa tvojot roditel ti ja prepisi tebe, (dali so poklon, dali so dogovor za dozivotna izdrska), za da ne plakas danok.

Ne e komplicirano procedura, ne trae mnogu dolgo (nekolku meseci), ne e mnogu skapo... Ama vo bilo koi slucaj zavisis od toa da site naslednici se soglasni da se otkazat I da ti ja dadat kukata tebe
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
30
Поени од реакции
16
Здраво ...Сакам да прашам едно актуелно прашање за моменталнава ситуација со полицискиов час... Ме интересира ...Работиш во Скопје и живееш во изнајмен стан ...За да се движиш за време на полициски час имаш дозвола за движење на која ја има адресата од лична карта, но не и адресата каде што реално живееш во изнајмениот стан ? Има некој проблем или ? И како да се пријавам за престој подолг од 30 дена ? Што е потребно ? Поздрав
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
63
Здраво ...Сакам да прашам едно актуелно прашање за моменталнава ситуација со полицискиов час... Ме интересира ...Работиш во Скопје и живееш во изнајмен стан ...За да се движиш за време на полициски час имаш дозвола за движење на која ја има адресата од лична карта, но не и адресата каде што реално живееш во изнајмениот стан ? Има некој проблем или ? И како да се пријавам за престој подолг од 30 дена ? Што е потребно ? Поздрав
Prijavi vo Mvr prestojuvaliste.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.156
Поени од реакции
14.334
Prijavi vo Mvr prestojuvaliste.
Дали ќе треба да менува лична карта ако го направи ова? И дали ќе му бараат договор на нотар со газдата од станот (најчесто не сакаат договори ради данокот).
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.151
Поени од реакции
2.201
Дали ќе треба да менува лична карта ако го направи ова? И дали ќе му бараат договор на нотар со газдата од станот (најчесто не сакаат договори ради данокот).
Кај многумина е различно адреса од документ, и адреса на живеење (кај мене исто)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.883
Поени од реакции
11.814
Дали ќе треба да менува лична карта ако го направи ова? И дали ќе му бараат договор на нотар со газдата од станот (најчесто не сакаат договори ради данокот).
Живеење по кирија без договор е даночно затајување, just sayin'

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom