Правна помош и совети

Член од
3 март 2020
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.362
Живеење по кирија без договор е даночно затајување, just sayin'

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Договор треба (заради заштита на себе како кираџија), ама менување на адреса во лична карта - не.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.249
Поени од реакции
14.669
Кај многумина е различно адреса од документ, и адреса на живеење (кај мене исто)
Не знаев дека може да се направи апдејт само на местото на живеење, мислев дека ако смениш таму мора да ти сменат и во личната карта.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.898
Поени од реакции
11.826
Договор треба (заради заштита на себе како кираџија), ама менување на адреса во лична карта - не.
Не зборам за менување лична карта туку дека неправењето договор и негово непријавување во ујп е даночно затајување.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
2 март 2016
Мислења
312
Поени од реакции
209
Не зборам за менување лична карта туку дека неправењето договор и негово непријавување во ујп е даночно затајување.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ако закуподавачот ги прима парите на рака тогаш да, но ако ги прима на трансакциска сметка со цел на дознака ,,за кирија за месец..." тогаш не е, УЈП ќе му пресмета данок на доход, работата со договорите за закуп е што се евидентираат во имотен лист и после има многу трчање за да се избрише од имотен лист кога ќе заврши закупот, ова ептен ако се оди по пропис :)
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
30
Поени од реакции
16
И сега што да се прави во овој случај ? Што ќе ми бараат ако поднесам барање за престојувалиште подолго од 30 дена ? Јас верувам дека 80% немаат договор за изнајмување на стан, па ме интересира нивното мислење, како се движат во време на полициски час ? Или како пријавиле престојувалиште?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.362
работата со договорите за закуп е што се евидентираат во имотен лист
Со договор за закуп заверен на нотар сум била кираџија, и не сум била внесена во имотен лист.
Нешто си измешал, внесување во имотен лист може да е потребно на фирма кираџија, заради некои олеснувања или добивање грантови. Во нормални услови, никому не му врши работа внесување во имотен лист, ниту го прават.
Што ќе ми бараат ако поднесам барање за престојувалиште подолго од 30 дена ?
Прашај во полиција најточно ќе ти кажат што ќе ти бараат. Сепак полиција ти го заверува документот за движење во време на полициски час. Можеби некој престојува кај роднини, па нема никаков договор за закуп? Сигурно имаат решение за ова.

Јас моето искуство го имам како кираџија во истиот град како адресата според лк, па не било комплицирано :)
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
237
Поени од реакции
67
колку време се чека за рочиште, одкако ке ја добиеш тужбата
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
860
Поени од реакции
903
Има некој правилник на колку метри мора да биде одалечена трафостаница од местото на живеење? До мојата викендица се градат неколку викендици и гледам дека направиле платформа за трафо буквално на 5м од мојата куќа.
Ние летно време престојуваме во таа куќа.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Член од
2 март 2016
Мислења
312
Поени од реакции
209
колку време се чека за рочиште, одкако ке ја добиеш тужбата
Кога ќе ти пристигне тужба даваш одговор на тужба, отприлика месец ипол до два се закажува рочиште, зависи од предметот дали е од мала вредност, или се води редовна парнична постапка.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
670
Здраво, имам парцела 500м2 со право на користење, немам поднесено за да ја откупам од Р. М.
Дали може да го пренесам правото на користење на друг, па тој да си тера процес за откуп од Р. М.
Фала
 
Член од
2 март 2016
Мислења
312
Поени од реакции
209
Здраво, имам парцела 500м2 со право на користење, немам поднесено за да ја откупам од Р. М.
Дали може да го пренесам правото на користење на друг, па тој да си тера процес за откуп од Р. М.
Фала
Можеш да го пренесеш.
 
Член од
8 август 2016
Мислења
28
Поени од реакции
12
Потенцијално глупо прашање ама дали постои закон што спречува паркирање пред влез на куќа? Ме нервира со тоа што морам да ја заобиколам цела кола да си влезам дома. Местото пред мојата врата нормално е на РМ ама дали има слично нешто како за паркирање пред гаража
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.206
Поени од реакции
1.518
Здраво, имам парцела 500м2 со право на користење, немам поднесено за да ја откупам од Р. М.
Дали може да го пренесам правото на користење на друг, па тој да си тера процес за откуп од Р. М.
Фала
Можеш да го пренесеш.
Не баш, можеби претходно можело, ама сега прават проблеми,
има комшика што е заглавена со тој проблем, поднеле документи за приватизација и мажот и умре пред некоја година и таа вработената што е во УИПР (на некој 100-метри живее) и рекла да го повлечат предлогот и она да си има готов предмет без ништо да работи, сега овие кога отидоа да наследат се наследиле освен оваа што беше на РМ,
значи си платија трошоци за нотар и адвокат и сега пак поднесе ново барање за приватизација на името на мажот и (незнам како водат постапки на починати лица, да ја поведе некој работата ќе паднат пола од решенијата што ги имаат за приватизацијата) и после кога ќе ја завршат работата пак ќе одат да го наследуваат тој плац, а инаку тој плац го имат сигурно над 50г, ама ете ги пишале право на користење и оди расправај се.

Знам дека барање за приватизацијата се поднесуваат до крајот на годината, па не би било лошо да не го испуштиш последниот воз, а брзината за обработка на предметите е брзо ако ги замараш многу (неколку месеци) и 10 години + ако не ги замараш многу.
Автоматски споено мислење:

Здраво, имам парцела 500м2 со право на користење, немам поднесено за да ја откупам од Р. М.
Дали може да го пренесам правото на користење на друг, па тој да си тера процес за откуп од Р. М.
Фала
Најново инфо од прва рака, ако парцелата е празна без обијект на неа можеш да ја средиш приватизацијата во катастарот по некаква сила на закон, ќе имаш трошоци за имотен лист, историјат и што ти знам ама ако немале многу работа работата ја средувале за брзо (можеби месец максимум ќе те фати), а исто така и на умрени им приватизирале со доказ умреница.

Дива лига држава една иста работа се врши на две места со различни трошоци, ама ако случајно имало обијект на парцелата можеш само на едно место, но и ако некој умрел на едното место со умреница, на другото место со лична карта на умрениот.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2016
Мислења
312
Поени од реакции
209
Потенцијално глупо прашање ама дали постои закон што спречува паркирање пред влез на куќа? Ме нервира со тоа што морам да ја заобиколам цела кола да си влезам дома. Местото пред мојата врата нормално е на РМ ама дали има слично нешто како за паркирање пред гаража
Ако некој ти паркира пред влез слободно викни пајак служба, повеќе нема да му текне, јас му се спремам на еден комшија да му викнам пајак служба ептен ја претера најпаметен се прави од сите, никој со кола не паркира пред влез овој едино најпаметен, а ние останатите комшии ,,будали", постојано пред влез паркира али син му ми е другар и само заради него се уште сум воздржан, али кај и да е некој друг комшија кај и да е ќе му викне пајак, ептен стоиме добро сите комшии меѓусебе, али овој комшијава злоупотребува добрина, а и нашиот менталитет е таков никој нејќе ,,доброволец" да биде прв да викне пајак... :)
 
Член од
8 август 2016
Мислења
28
Поени од реакции
12
Ако некој ти паркира пред влез слободно викни пајак служба, повеќе нема да му текне, јас му се спремам на еден комшија да му викнам пајак служба ептен ја претера најпаметен се прави од сите, никој со кола не паркира пред влез овој едино најпаметен, а ние останатите комшии ,,будали", постојано пред влез паркира али син му ми е другар и само заради него се уште сум воздржан, али кај и да е некој друг комшија кај и да е ќе му викне пајак, ептен стоиме добро сите комшии меѓусебе, али овој комшијава злоупотребува добрина, а и нашиот менталитет е таков никој нејќе ,,доброволец" да биде прв да викне пајак... :)
Буквално истиот проблем го имам и јас. Само еден 'најпаметен' е. Фрката е што не постои пајак служба во мојот град
 

Kajgana Shop

На врв Bottom