Правна помош и совети

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
159
Може ли пресуда од граѓански спор да биде поништена и во кој случај? Инаку пресудата е потврдена и од апелација.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
95
Поени од реакции
63
Zavisi za kakov spor stanuva zbor, visina na tuzbeno baranje i kolku vreme e pominato od priemot na vtorostepenata presuda.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
159
Zavisi za kakov spor stanuva zbor, visina na tuzbeno baranje i kolku vreme e pominato od priemot na vtorostepenata presuda.
Значи се работи за заем. Не ми беа вратени пари си имав договор поднесов тужба и ми беше усвоено како од основен суд така и од апелација. Во меѓувреме другата страна поднесе тужба против мене за лихварство, искористи свои врски и најде т.е излажира доказ против мене кој јас не можам да го побијам. Во кривична постапка е пресудено во негова корист. Ќе биде ли сега укината претходната пресуда?
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
95
Поени од реакции
63
Tesko, stom prethodno si osudena vo krivicna postapka, nemas sansi da dobies posle vo gragjanska.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
159
Tesko, stom prethodno si osudena vo krivicna postapka, nemas sansi da dobies posle vo gragjanska.
Граѓанската постапка е добиена. Потврдена и од апелација. Веќе го дадов и на извршител. Отпосле тој поднесе кривична.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.066
Поени од реакции
30.153
Граѓанската постапка е добиена. Потврдена и од апелација. Веќе го дадов и на извршител. Отпосле тој поднесе кривична.
Мислам дека може да те тужи за штета, ако си осудена во кривична за лихварство, а тој се јави како оштетен.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
95
Поени од реакции
63
Stom te dobil vo krivicna postapka, pretpostavuvam deka so krivicnata presuda, po odnos na imotno pravnoto pobaruvanje e upaten vo gragjanska postapka, taka da logicno e potoa da povede graganska postapka protiv tebe.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.237
Поени од реакции
7.861
Малку специфично прашање, ама пошто не знам лично добар адвокат да си прашам тука пред да идам на разговор. Во 2000 и некоја година дознаваме дека пола од земјиштето што го користиме, значи од 1955 до сега, е заведено како државно во катастар. Дедо ни не немаше информирано, меѓутоа негде во 70тите за да добие дозвола за доградба потпишал дека се откажува од дел од земјиштето. Тогаш ги обележувале парцелите, и вајда толку разбирал и некој во општина го притиснал да се откаже. Е сеа прашањето ми е, дали има начин тоа земјиште да си го повратиме преку денационализација или поради користење долго време, да знам отприлика кој пат да го фатам.
Земјиштето се уште го користиме, документите дека го купил дедо ми ги иаме. И на дел од државното земјиште иаме објект кој е легално наш и дел кој е во процес на легализација :D Ако ве мрзи за подетално, главното прашање ми е дали е воопшто ова за на адвокат? На моите им е страв од тоа дека некој адвокат што не го знаеме бини отворил долг спор со државата што нема шанси да го добиеме.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
2.587
Поени од реакции
870
Малку специфично прашање, ама пошто не знам лично добар адвокат да си прашам тука пред да идам на разговор. Во 2000 и некоја година дознаваме дека пола од земјиштето што го користиме, значи од 1955 до сега, е заведено како државно во катастар. Дедо ни не немаше информирано, меѓутоа негде во 70тите за да добие дозвола за доградба потпишал дека се откажува од дел од земјиштето. Тогаш ги обележувале парцелите, и вајда толку разбирал и некој во општина го притиснал да се откаже. Е сеа прашањето ми е, дали има начин тоа земјиште да си го повратиме преку денационализација или поради користење долго време, да знам отприлика кој пат да го фатам.
Земјиштето се уште го користиме, документите дека го купил дедо ми ги иаме. И на дел од државното земјиште иаме објект кој е легално наш и дел кој е во процес на легализација :D Ако ве мрзи за подетално, главното прашање ми е дали е воопшто ова за на адвокат? На моите им е страв од тоа дека некој адвокат што не го знаеме бини отворил долг спор со државата што нема шанси да го добиеме.
У принцип кога ќе отидеш кај адвокат и ќе ги види сите документи и чуе твое мислење ќе ти каже дали ја бива или не, а и ти инсистирај пред да се нафатиш.
Мислам дека возот за денационализација е изминат.
 
Член од
19 јули 2018
Мислења
4
Поени од реакции
3
Naslednik sum na 1/6 od stan od 110kvadrati.Stanot e podelen pomegu mene,brat mi ( 1/6 ) i majka mi 4/6.Ve molam da mi kazete , koga bi sakala da mi bide isplatena mojata 1/6 ,a procenka na stanot e izvrsena pred 7 godini, kolku pari ke me sleduva.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.023
Поени од реакции
1.946
Naslednik sum na 1/6 od stan od 110kvadrati.Stanot e podelen pomegu mene,brat mi ( 1/6 ) i majka mi 4/6.Ve molam da mi kazete , koga bi sakala da mi bide isplatena mojata 1/6 ,a procenka na stanot e izvrsena pred 7 godini, kolku pari ke me sleduva.
Ќе ти следува 1/6 од продажната цена што ќе ја добиете ако го продавате станот. Ако се договарате меѓу себе, па на пример брат ти ти го отплаќа да ти го купи делот, ќе си договорите сами сума според малопродажните цени на таков стан или според данокот на имот што го плаќате, сеедно, ваш избор.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.129
Поени од реакции
1.403
Naslednik sum na 1/6 od stan od 110kvadrati.Stanot e podelen pomegu mene,brat mi ( 1/6 ) i majka mi 4/6.Ve molam da mi kazete , koga bi sakala da mi bide isplatena mojata 1/6 ,a procenka na stanot e izvrsena pred 7 godini, kolku pari ke me sleduva.
1/6 ама по најнова проценка, гледај да ти го купат твојот дел на мирен начин (ако не сте скарани) или поднеси си предлог за физичка делба до судот и таму ќе биде понудено на некој да го земе цел или ќе го пуштат на продажба па секој ќе си земе според неговиот удел.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.023
Поени од реакции
1.946
или поднеси си предлог за физичка делба до судот и таму ќе биде понудено на некој да го земе цел или ќе го пуштат на продажба
Ова само ако си скаран со другите, инаку преку суд ќе има поголеми трошоци за сите вклучени, мора да земете адвокати, на пример, а ако не се договорите пред судот кој да го откупи делот, продажбата на станот оди како извршител да го продава: пошто-зошто ќе го продаде судот.
 
Член од
19 јули 2018
Мислења
4
Поени од реакции
3
Vi blagodaram
Predlog za fizicka delba veke ima, ima i procena koja e pravosilna so resenie. Prasanjeto mi bese spored vas koja bi bila sumata na taa 1/6 koja mene i nego ne sleduvaat?
Znam deka trosocite se pregolemi , bara nova procenka, a veke bevme na rociste i sudijkata prasuva kako moze da ima fizicka delba, a potoa da se bara procenka?

Veke imame procenka koja ja dostavivme na sto kazaa da se dogovorime..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.587
Поени од реакции
870
Vi blagodaram
Predlog za fizicka delba veke ima, ima i procena koja e pravosilna so resenie. Prasanjeto mi bese spored vas koja bi bila sumata na taa 1/6 koja mene i nego ne sleduvaat?
Znam deka trosocite se pregolemi , bara nova procenka, a veke bevme na rociste i sudijkata prasuva kako moze da ima fizicka delba, a potoa da se bara procenka?

Veke imame procenka koja ja dostavivme na sto kazaa da se dogovorime..
Локација, градба, зграда со/без лифт, балкон, ниво на опременост итн се тоа доаѓа во обзир за пресметка како што ти кажале погоре.
Ако цена на м2 е 1200 евра математиката е
110*1200=132000 / 6= 22000евра би ти следувале тебе а и на брат ти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom