Правна помош и совети

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
тоа не би можел да ти кажам сепак не сум правник (консултирај се со адвокат), ова го знам од тоа што го читав прирачникот деновиве,

пробај да го опоменеш пред та тужиш сепак сте јаделе леб од таму а и можеби татко ти и газдата имале некои нормални односи, тужбата нека ти биде последна опција т.с единствено ако се мора.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
molam za mislenje, za prenos na imot preku edno koleno, sto e najprakticno vo pogled na troskovi i pravno najcvrsto reshenie?
vo slucajot baba na vnuka da prepise imot direktno i gi skoka roditelite(svoi deca), moze i kontakt od nekoj pravnik so preporaka..
fala
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
molam za mislenje, za prenos na imot preku edno koleno, sto e najprakticno vo pogled na troskovi i pravno najcvrsto reshenie?
vo slucajot baba na vnuka da prepise imot direktno i gi skoka roditelite(svoi deca), moze i kontakt od nekoj pravnik so preporaka..
fala
Договор за доживотна издршка. Се плаќа данок, после смртта на примателот на издршка во случајов бабата. И потоа имотот се префрла на внуката. Истиот може да се завери на суд, 2100 денари е таксата.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
molam za mislenje, za prenos na imot preku edno koleno, sto e najprakticno vo pogled na troskovi i pravno najcvrsto reshenie?
vo slucajot baba na vnuka da prepise imot direktno i gi skoka roditelite(svoi deca), moze i kontakt od nekoj pravnik so preporaka..
fala
Договор за дар (поклон) е најбрзо решение.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Има некој што се разбира нешто повеќе и подетално во поглед на обврски на инвеститор према лицата кои ги обесштетува на местото каде ќе гради?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Има некој што се разбира нешто повеќе и подетално во поглед на обврски на инвеститор према лицата кои ги обесштетува на местото каде ќе гради?
Имате договор за заедничка градба (соинвеститортсво) со инвеститорот?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Не сеуште нема склучено никаков договор.
За жал немаш поставено доволно податоци за да може било кој некако да ти помогне поготово преку форум. Дали си ти сопственик на парцелата (или на дел и колкав е тој дел) каде што ќе се гради, ако сеуште нема договор со инвеститорот за градба зошто би барал оштета (која е штетата). Колкава е градбата која ќе се гради и евентуално колкав дел би ви припаднал од новата градба, дали старата градба е легална (битно заради ослободување од плаќање на комуналии на новата градба по основ на рушење) и слични прашања се битни елементи за договор за соинвеститорство. Непознат е и инвеститорот кој ќе гради, роковите кога треба да се заврши градбата и сл. Претпоставувам дека се работи за поголема вредност (со оглед на локацијата), па топла препорака ти е да се консултираш со адвокат пред да се склучи било каков договор.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
За жал немаш поставено доволно податоци за да може било кој некако да ти помогне поготово преку форум. Дали си ти сопственик на парцелата (или на дел и колкав е тој дел) каде што ќе се гради, ако сеуште нема договор со инвеститорот за градба зошто би барал оштета (која е штетата). Колкава е градбата која ќе се гради и евентуално колкав дел би ви припаднал од новата градба, дали старата градба е легална (битно заради ослободување од плаќање на комуналии на новата градба по основ на рушење) и слични прашања се битни елементи за договор за соинвеститорство. Непознат е и инвеститорот кој ќе гради, роковите кога треба да се заврши градбата и сл. Претпоставувам дека се работи за поголема вредност (со оглед на локацијата), па топла препорака ти е да се консултираш со адвокат пред да се склучи било каков договор.
Па затоа прашав кој се разбира повеќе....
Ме интересира дали има обврска да се даде паркинг место со секој стан или не? Еве пред два дена бев разговарав и ми вика "законот постои за да не се почитува". Се работи инаку за луна корп.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
ја знае ли некој работата со Водовод Скопје ???..
ми пуште меил некоја ликвидаторка , демек не сум имал со нив договор , а 30години сум во станот...како бе само мене, а другите што не користат меил ???
А бара во пдф документот да внесам и ЕМБГ ???
Јас сакав да пополнам, ама не можам технички, немам таков пдф програм на компјутерот...и едвај денес ги добив на телефон, пак таа референтка ми ја дадоа, сега друга приказна , Ажурирање на податоци.... Па на Мој Водовод ќе си ажурирам сам, а не гледам зошто ембг бара ???
Бај тхе веј пред 3 години ми сменија еден од водомерите, потпишав што требаше, па не би ми смениле ако немам договор со Водовод... а и во комшии менуваа воодомер, па не им праќаат договори, башка тие ни меил не користат...
И остај едвај ги добив па се налути гуската ми спушти слушалка...
А има и друга работа, долу лепат на врата листови ама јас долу не пишувам состојба туку електронски, е тоа им смета... а пред короната често праќаа и дупли сметки, па ги фрлав, бидејќи плаќам електронски...
Не ми е јасно како може да комплицираат, ете водовод Охрид фино лепо се електронски и нема никаков проблем, па се реши таму и со нискоградба, сега без проблем оди електронски
 

Kajgana Shop

На врв Bottom