Правна помош и совети

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Прашање за службено возило: имам службена кола која ја возам приватно т.е цивилно возило кое цело време го возам јас. Имам документ - полномошно за неограничено користење на возилото. Дали полномошното е доволно ако ме застане полиција во, на пример, 3:00ч наутро на автопат со колата (или ќе бараат патни налози и останати документи)?

Во превод: што треба да си спремам од документација за да можам колата која е службена да ја возам неограничено колку што сакам и кога сакам јас (со оглед на тоа дека не е регистрирана како товарно возило)?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Прашање за службено возило: имам службена кола која ја возам приватно т.е цивилно возило кое цело време го возам јас. Имам документ - полномошно за неограничено користење на возилото. Дали полномошното е доволно ако ме застане полиција во, на пример, 3:00ч наутро на автопат со колата (или ќе бараат патни налози и останати документи)?

Во превод: што треба да си спремам од документација за да можам колата која е службена да ја возам неограничено колку што сакам и кога сакам јас (со оглед на тоа дека не е регистрирана како товарно возило)?
Го имам истиот случај. Иако многу ретко сум запиран, пред некое време ме запира полицаец и му го давам полномошното и ми вика мора патен налог. И му викам еве ги бланко, јас сум управител, јас си ги пишувам врз основа на менаџерски договор. Вика јас тоа не разбирам, треба да си имаш патен налог.
Исто и за преку граница на мои пријатели и барале патен налог за да излезат од нашата држава со службено возило, иако многу пати имам излегувано без проблем.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Регулирано во чл. 51 од Кривичниот законик.
Ако судот во Ресен му изрече казна затвор во траење од најмалку 2 години, тогаш тој суд ќе ја отповика условната осуда на скопскиот суд.
Ако судот во Ресен му изрече парична казна или казна затвор во траење до 2 години, тогаш тој суд ќе одлучи дали ќе ја отповика или не условната осуда на скопскиот суд, а за тоа дали ќе ја отповика или не, влијаат околности како: сродноста на кривичните дела, нивното значење и побудите за нивно сторување. Ако судот во Ресен не ја отповика условната осуда на скопскиот суд, тогаш тој суд може да му изрече условна осуда за делото во Ресен.
И во првиот и во вториот случај, ресенскиот суд мора да одлучува по службена должност, а не по барање на јавниот обвинител и/или оштетениот.
Согласно чл. 542 од Законот за кривичната постапка, јавниот обвинител може да побара од судот во Ресен да ја отповика скопската условна пресуда и за двете дела во Скопје и Ресен да изрече единствена казна, и тоа само: ако во пресудата на скопскиот суд стои дека осудениот треба да стори нешто, а тој не ја врати имотната корист од делото, ако не ја надомести штетата или пак ако не исполни друга обврска.
Меѓутоа, кај нас, едно е напишано во законите, а друго во практиката, па (само) јавниот обвинител може да поднеси предлог за отповикување на условната осуда, во овој случај до ресенскиот суд, и ресенскиот суд ќе ја отповика пресудата на скопскиот суд.
Поздрав.
Се убаво ова си напишал теореетски, во практика оштетениот треба да поднесе барање за отповикување на условна осуда до обвинитлство и така ке се заврши работа, инаку никој не се замара има со по 3-4 условни осуди и роса не ги роси.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Здраво,

Имам уште 12 дена одмор за оваа година, што според нашиот закон, колку што знам, смеам да ги искористам до јуни 2021г. Сега добивам повик од фирмата да искористам 3-4 дена во декември, и тоа не јас да изберам, туку тие ми избрале кои денови, а остатокот денови што ќе ми останат да ми го исплателе, демек иделе според американски закони, и нема да можам да ги доискористам деновите до јуни. Дали е ова законски или не?

Без разлика што фирмава за која работам е странска, сепак е регистрирана во земјава и би требало да се водиме по нашите закони, така?
 
Член од
10 ноември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,

Имам прашање во врска со истенчен договор за закуп на деловен простор. Не сме во можност да го продолжиме истечениот договор. Дали е незаконски, доколку закупувачот продолжи да го употребува дуќанот без нов договор, и ако е, какви глоби можеме да очекуваме?

Ова е од pravdiko.mk, незнам дали се веродостоен извор: "Но, доколку закупувачот продолжил да го употребува предметот и по истекот на рокот, тогаш се смета дека страните премолчано го обновиле договорот на неопределено време."
 
Член од
9 ноември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
3
Во врска со закон за државни празници, во член два пишува дека ако празникот се падни во Недла наредниот ден е неработен. Дали ова значи дека оние што работат во Недела на празник (а Понеделникот му е слободен ден) воопшто не треба да му се смета како неработен ден?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Во врска со закон за државни празници, во член два пишува дека ако празникот се падни во Недла наредниот ден е неработен. Дали ова значи дека оние што работат во Недела на празник (а Понеделникот му е слободен ден) воопшто не треба да му се смета како неработен ден?
Во случајов имаш два дена неработни дена, едниот е недела во кој се паѓа празникот, а другиот е понеделник иако во тој ден не се паѓа празникот, тоа е задолжително за секој работодавач да го почитува односно да исплаќа празничен додаток на дневницата, доколку вработениот работи во некој од тие денови.
 
Член од
9 ноември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
3
Во случајов имаш два дена неработни дена, едниот е недела во кој се паѓа празникот, а другиот е понеделник иако во тој ден не се паѓа празникот, тоа е задолжително за секој работодавач да го почитува односно да исплаќа празничен додаток на дневницата, доколку вработениот работи во некој од тие денови.
Јас сум во многу ретка ситуација каде што денот Недела ми се смета како Петок (односно редовно работен ден кој не е прекувремено платен).

Како функционира ова:

Работа во "4 смени". Односно ротирање на 3 смени по овај редослед (3та смена, 2ра смена, 1ва смена и после пак одново 3та смена)

3та смена 5 дена работни 2 дена викенд,
2ра смена 5 дена работни 2 дена викенд,
1ва смена 5 дена работни 1 ден викенд,

и после продолжува циклусот одново, во просек во месец имаш 1-2 дена задолжителни прекувремени денови поради преминот од 1ва на 3та смена.

Еве како изгледа ова за месец Октомври 1605288158091.png
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Здраво,

Имам прашање во врска со истенчен договор за закуп на деловен простор. Не сме во можност да го продолжиме истечениот договор. Дали е незаконски, доколку закупувачот продолжи да го употребува дуќанот без нов договор, и ако е, какви глоби можеме да очекуваме?

Ова е од pravdiko.mk, незнам дали се веродостоен извор: "Но, доколку закупувачот продолжил да го употребува предметот и по истекот на рокот, тогаш се смета дека страните премолчано го обновиле договорот на неопределено време."
dogovorot iako istecen vazi dodeka ednata stranka ne go raskine pismeno.
Автоматски споено мислење:

Здраво,

Имам уште 12 дена одмор за оваа година, што според нашиот закон, колку што знам, смеам да ги искористам до јуни 2021г. Сега добивам повик од фирмата да искористам 3-4 дена во декември, и тоа не јас да изберам, туку тие ми избрале кои денови, а остатокот денови што ќе ми останат да ми го исплателе, демек иделе според американски закони, и нема да можам да ги доискористам деновите до јуни. Дали е ова законски или не?

Без разлика што фирмава за која работам е странска, сепак е регистрирана во земјава и би требало да се водиме по нашите закони, така?
tie 3-4 dena se opravdani zaradi toa shto toj period se praznici (opravdano e zatoa sto firmata e stranska iako operira vo MK). Vo samiot dogovor (employment contract) mora da stoi do koga mozesh da gi iskoristis odmorite? Odmori smeat da se zemat od 2 Januar do 31 Dekemvri, zboruvam za stranska firma, nekoi firmi dozvoluvaat neiskoristeniot odmor od minatata godina da se vkluci vo narednata ili imas opcija da pobaras dodatok za neiskoristeniot odmor.
Автоматски споено мислење:

Long-story short, koa bev vo Makedonija po sovet na advokat ne napraviv polnomosno bidejki mi rece nemalo potreba, ne barale, sea sakame da menjame struja vo trofazna i i baraat polnomosno na majka mi bidejki kukata e na moe ime. Sea me zanima kako e najbrzo i dali moze da se napravi polnomosno bez da se vrakjam doma?
mate trkni do mak ambasada (81 Buckingham Gate, Westminster, London, SW1E 6P) napravi polnonoshno i ke go pratish so DHL ili by Royal Mail int signed for. Stay safe n speak soon!
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
може е веќе прашано и одговорено ама ете јас не успеав да најдам, а набрзинка го разлистав и законот за "ЗАКОН ЗА СОПСТВЕНОСТ И ДРУГИ СТВАРНИ ПРАВА" ама и таму не успеав да најдам (обемен е а и јас не сум од таа област баш стручен) на разбирлив јазик за обичен човек која е разликата помеѓу сопственост и право на сопственост,

конкретно се работи за земјоделско земјиште кое го продава физичко лице а за кое сум заинтересиран да го купам и истото се граничи со државно земјиште, на имотниот лист на физичкото лице пишува право на сопственост а на оноа на државата сопственост,

дали се е во ред со недвижнината т.с со имотниот лист и сопственоста или има некоја работа која не му е досредена на продавачот а за која јас понатаму би имал главоболки ако го купам такво какво што е?

однапред благодарност ;-)
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
34
Dali e mozmo da se kupi del od edna katastarska parcela I koja e procedurata za toa (primer, Ima zemjodelsko zemjiste na edna parcela od 2000 m2, a jas sakam da kupam 800 m2).
Prodavacot e soglasen, sto treba da se pravi ponatamu?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Dali e mozmo da se kupi del od edna katastarska parcela I koja e procedurata za toa (primer, Ima zemjodelsko zemjiste na edna parcela od 2000 m2, a jas sakam da kupam 800 m2).
Prodavacot e soglasen, sto treba da se pravi ponatamu?
Ова знам дека е можно, бидејќи е можно парцела да се раздели на неколку дела, на наследници. Штом може тоа, може и ова. Ќе треба делот што го купуваш да добие свој катастерски број, така што прашајте во катастер како оди тоа.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
241
Dali e mozmo da se kupi del od edna katastarska parcela I koja e procedurata za toa (primer, Ima zemjodelsko zemjiste na edna parcela od 2000 m2, a jas sakam da kupam 800 m2).
Prodavacot e soglasen, sto treba da se pravi ponatamu?
Parcelata ne moze fizicki da se deli na pomali delovi, osven ako e pogolema od 20000 m2. Znaci vo tvojot slucaj moze prodavacot da ti prodade 800/2000 m2, i za vostanovite dvajcata pravo na sosopstvenost na parcelata-zemjodelsko zemjiste, ti da imas 800, a on 1200m2.
Za podatalni informacii pisi mi vo inbox.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
може е веќе прашано и одговорено ама ете јас не успеав да најдам, а набрзинка го разлистав и законот за "ЗАКОН ЗА СОПСТВЕНОСТ И ДРУГИ СТВАРНИ ПРАВА" ама и таму не успеав да најдам (обемен е а и јас не сум од таа област баш стручен) на разбирлив јазик за обичен човек која е разликата помеѓу сопственост и право на сопственост,

конкретно се работи за земјоделско земјиште кое го продава физичко лице а за кое сум заинтересиран да го купам и истото се граничи со државно земјиште, на имотниот лист на физичкото лице пишува право на сопственост а на оноа на државата сопственост,

дали се е во ред со недвижнината т.с со имотниот лист и сопственоста или има некоја работа која не му е досредена на продавачот а за која јас понатаму би имал главоболки ако го купам такво какво што е?

однапред благодарност ;-)
Право на сопственост и сопственост е една иста работа. Се е во ред со недвижноста, слободно купувај.

Dali e mozmo da se kupi del od edna katastarska parcela I koja e procedurata za toa (primer, Ima zemjodelsko zemjiste na edna parcela od 2000 m2, a jas sakam da kupam 800 m2).
Prodavacot e soglasen, sto treba da se pravi ponatamu?
Можи да ти продаде 800м2 од вкупните 2000м2. Со тоа ќе станиш сосопственик на таа парцела. Како што ти кажаа погоре земјоделско земјиште под 2 хектари не се дели физички. Треба да направите купопродажен договор на адвокат кој се заверува на нотар и после тоа се спроведува во катастар. Откако ќе станиш сосопственик, доколку сакаш, можиш да направиш начин на користење во кој ќе бидат утврдени деловите на секој од сопствениците, но тоа не е спроведливо во катастар, туку е само начин на користење уреден меѓу вас.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Го смениле Законот за земјоделско земјиште, изгледа татко ми кога го добил својот дел и делени се помали парцели, било пред овие измени.
земјоделско земјиште под 2 хектари не се дели физички
Сега треба да го откупиш цело ако сакаш да си сам свој газда, претпоставувам ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom