Правна помош и совети

Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Го смениле Законот за земјоделско земјиште, изгледа татко ми кога го добил својот дел и делени се помали парцели, било пред овие измени.

Сега треба да го откупиш цело ако сакаш да си сам свој газда, претпоставувам ...
Ако сакаш да си само ти сопственик во имотниот лист, тогаш да......
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ако сакаш да си само ти сопственик во имотниот лист, тогаш да......
Како и да е, со повеќе сопственици за сенешто ќе треба да ти потпишуваат дозвола за користење на нотар, на пример ако сакаш за субвенции да земаш или како земјоделец да се пријавиш, или да исечеш дрвце ако има што ти смета ...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Го имам истиот случај. Иако многу ретко сум запиран, пред некое време ме запира полицаец и му го давам полномошното и ми вика мора патен налог. И му викам еве ги бланко, јас сум управител, јас си ги пишувам врз основа на менаџерски договор. Вика јас тоа не разбирам, треба да си имаш патен налог.
Исто и за преку граница на мои пријатели и барале патен налог за да излезат од нашата држава со службено возило, иако многу пати имам излегувано без проблем.
За преку граница доволно е Овластување за управување со туѓо моторно возило. Со години возам службена кола и ова е единствен документ кој се бара на граница. Полиција никад не ми побарала патен налог, можеби ако се работи за поголемо/товарно возило има некој друг ред...
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
За преку граница доволно е Овластување за управување со туѓо моторно возило. Со години возам службена кола и ова е единствен документ кој се бара на граница. Полиција никад не ми побарала патен налог, можеби ако се работи за поголемо/товарно возило има некој друг ред...
И јас возам така со години без проблем. На моја блиска личност која има службено возило на влез во БГ и е побаран патен налог и се враќаат демек до наша територија си пишуваат на рака и поминуваат.
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Здаво на сите. Дали има правник на темава да го контактирам?
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Мала помош купувам сок со поминат рок.Значи не е тргнат од рафт или посебно ставен него ставен е во ред со други сокови од тој тип.Цела ноќ болки во стомак пролив кои се моите права тука.Знам дека можам да однесам фискална и да барам смена за друг сакам да знам можам ли јас да стегнам пријава или нешто друго оштета да си барам
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Мала помош купувам сок со поминат рок.Значи не е тргнат од рафт или посебно ставен него ставен е во ред со други сокови од тој тип.Цела ноќ болки во стомак пролив кои се моите права тука.Знам дека можам да однесам фискална и да барам смена за друг сакам да знам можам ли јас да стегнам пријава или нешто друго оштета да си барам
Прво направи испитување ако се потврди дека имаш труење од сокот, тогаш ќе треба да направиш вештачење, и после можеш да бараш надомест за штета, дополнително можеш да пријавиш во пазарен инспекторат.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, ако има некој адвокат на форумов ќе може ли ЛП да ми пише имам едно прашање. Фала многу.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Мала помош купувам сок со поминат рок.Значи не е тргнат од рафт или посебно ставен него ставен е во ред со други сокови од тој тип.Цела ноќ болки во стомак пролив кои се моите права тука.Знам дека можам да однесам фискална и да барам смена за друг сакам да знам можам ли јас да стегнам пријава или нешто друго оштета да си барам
Направи нешто во врска со оваа, или така остана ?
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Имам поднесено кривична пријава за Мечње животни за отруени 2 кучиња и се води кривична постапка,уште 2 до 3 рочишта случајот ќе се заврши и сторителот ќе биде осуден. Сега ме интересира како функционира овој Закон за заштита и благосостојба на животните од Агенција за храна и ветеринарство и дали може и како сторителот да се гони и по овој закон.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
Оние кои нема да пријават дека недвижниот имот не го користат, ќе платат пет пати повисок данок

тежок правен Дебилизам...секоје полнолетно лице си има лична карта каде му е живеалиште, а и во нотарскиот документ со кој се стекнува недвижен имот е наведено...
Значи се докажува СО ДОКУМЕНТ, лична карта..
А ако некој кој престојува во странство а тука ИМА важечка лична карта и доваѓа САМО за гласање, тоа е ПРОБЛЕМ на МВР и НЕДЕФИНИРАНИ Закони , тој всушност не би требал ни да гласа тука туку во амбасада...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Вработената која го користи своето право на породилно отсуство, ако сака може да се врати на работа и пред истекот на отсуството, но не пред да поминат 45 дена од денот на раѓањето на детето (задолжително отсуство). Е сега за да аплицира на оглас на истото работно место (пошто со договор на 3 месеци стариот и е поминат), ја тераат да дај изјава дека своеволно го прекинува породилното отсуство (пред да изминат тие задолжителни 45 дена) кои поминуваат тек во јануари. Законски ви изгледа вас нештово? :)
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Вработената која го користи своето право на породилно отсуство, ако сака може да се врати на работа и пред истекот на отсуството, но не пред да поминат 45 дена од денот на раѓањето на детето (задолжително отсуство). Е сега за да аплицира на оглас на истото работно место (пошто со договор на 3 месеци стариот и е поминат), ја тераат да дај изјава дека своеволно го прекинува породилното отсуство (пред да изминат тие задолжителни 45 дена) кои поминуваат тек во јануари. Законски ви изгледа вас нештово? :)
Ниту можат да ја натераат да се откаже, ниту и таа да сака не може да се откаже од право кое задолжително и следува, значи може да се откаже само од диспозитивни норми, а наведеното право е императивна норма. :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ниту можат да ја натераат да се откаже, ниту и таа да сака не може да се откаже од право кое задолжително и следува, значи може да се откаже само од диспозитивни норми, а наведеното право е императивна норма. :)
Истото и го реков, ама во вукојебинава наша веќе ништо не ме изненадува. Секретарката и рекла една изјава направи и на нотар завери ја и аплицирај на огласот.

Тоа се нашите правници по институции...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom