Правна помош и совети

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Ле, па Бог да чува на секого може да му се случи да скрши ЛК. Стварно некој бил гонет за такво нешто?
Појма немам, јас ја скршив на 4 недели пред да треба да ја сменам, кога отидов во полиција џандарот ми го нагласи ова: "среќа што ти е за редовна замена, ако ме беше ќе мораше да ја пријавиш како изгубена оти следи парична казна ако кажеме дека си ја скршил од аспект на оштетување на државна сопственост".
Ако не те мрзи прочепкај во законите, еве ти во закон за патни исправи член 44 став 4 https://mvr.gov.mk/zakon/20
 
G

Gjoksi

Гостин
Личната карта НЕ е патна исправа, па да му посочуваш одредби од Законот за патните исправи на државјаните на РМ! Патни исправи се пасош и патен лист, и точка!
Личната карта е ЈАВНА ИСПРАВА издадена од МВР и начинот на нејзино издавање, користење и замена е регулирано во Законот за личната карта.
И не кревајте паника непотребно, не постои ниту прекршочна казна во Законот за личната карта, ниту пак постои кривична казна во Кривичниот законик, за нејзино оштетување, било да е скршена на пола, било да е оштетена сликата, или да се оштетени буквите. Може да се побара нејзина замена согласно член 10 став 2 во врска со став 1 од Законот за личната карта! Казна за нејзино оштетување (во конкретниот случај кршење на пола) едноставно не постои!!!
И дај ве молам престанете со тоа: „мене еден полицаец ми кажа“, „брат ми има другар полицаец, и ми кажа...“, „со еден полицаец седевме во кафана, и он ми кажа“... :D:D И, нуму сега да ми напишиш „ама џандарот ми кажа дека личната карта е сопственост на државата и...“, оти тешко тебе! :D:D
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Личната карта НЕ е патна исправа, па да му посочуваш одредби од Законот за патните исправи на државјаните на РМ! Патни исправи се пасош и патен лист, и точка!
Личната карта е ЈАВНА ИСПРАВА издадена од МВР и начинот на нејзино издавање, користење и замена е регулирано во Законот за личната карта.
И не кревајте паника непотребно, не постои ниту прекршочна казна во Законот за личната карта, ниту пак постои кривична казна во Кривичниот законик, за нејзино оштетување, било да е скршена на пола, било да е оштетена сликата, или да се оштетени буквите. Може да се побара нејзина замена согласно член 10 став 2 во врска со став 1 од Законот за личната карта! Казна за нејзино оштетување (во конкретниот случај кршење на пола) едноставно не постои!!!
И дај ве молам престанете со тоа: „мене еден полицаец ми кажа“, „брат ми има другар полицаец, и ми кажа...“, „со еден полицаец седевме во кафана, и он ми кажа“... :D:D И, нуму сега да ми напишиш „ама џандарот ми кажа дека личната карта е сопственост на државата и...“, оти тешко тебе! :D:D
Супер, сеа што сме дужни за појаснувањево?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Личната карта НЕ е патна исправа, па да му посочуваш одредби од Законот за патните исправи на државјаните на РМ! Патни исправи се пасош и патен лист, и точка!
Личната карта е ЈАВНА ИСПРАВА издадена од МВР и начинот на нејзино издавање, користење и замена е регулирано во Законот за личната карта.
И не кревајте паника непотребно, не постои ниту прекршочна казна во Законот за личната карта, ниту пак постои кривична казна во Кривичниот законик, за нејзино оштетување, било да е скршена на пола, било да е оштетена сликата, или да се оштетени буквите. Може да се побара нејзина замена согласно член 10 став 2 во врска со став 1 од Законот за личната карта! Казна за нејзино оштетување (во конкретниот случај кршење на пола) едноставно не постои!!!
И дај ве молам престанете со тоа: „мене еден полицаец ми кажа“, „брат ми има другар полицаец, и ми кажа...“, „со еден полицаец седевме во кафана, и он ми кажа“... :D:D И, нуму сега да ми напишиш „ама џандарот ми кажа дека личната карта е сопственост на државата и...“, оти тешко тебе! :D:D
Друже, ти кажувам што ми кажаа кога отидов да ја менувам, последно што ми е од интерес да ти вртам филмови.
Супер што ти си адвокат и во случајов си седнал да ги читаш законите, јас немам време/желба/интерес да се замарам со барање на закони за ова, ваков закон би читал само и само ако ми пишат казна.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Друже, ти кажувам што ми кажаа кога отидов да ја менувам, последно што ми е од интерес да ти вртам филмови.
Супер што ти си адвокат и во случајов си седнал да ги читаш законите, јас немам време/желба/интерес да се замарам со барање на закони за ова, ваков закон би читал само и само ако ми пишат казна.
Toa e нашава вукојебина за жал. Не ме чуди, сите си измислуваат закони и толкувања како што им одговара :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
За активирање на условна има некој искуство како оди процедурата? Пример лицево има условна 2 години затвор ако во рок од 4 год (проверка) не стори ново кривично дело. Е сега осуден е во 2017та, пример за измама. Во 2018-та му започнува нова постапка за измама за ново дело во друг суд, пример првава му е изречена во Скопје, другава постапка се води во Ресен. Во случај доколку има признание на вина и надомест на штета, ресенскиов суд ќе му дај условна и за ова дело. Ме интересира дали скопскиот ќе му ја активира таа од 2 години, како би му ја активирал, дали по службена должност или треба некој барање да достави и слично? Да не навлегувам во она дефинирање за оцена на сродност на делата и тн.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
За активирање на условна има некој искуство како оди процедурата? Пример лицево има условна 2 години затвор ако во рок од 4 год (проверка) не стори ново кривично дело. Е сега осуден е во 2017та, пример за измама. Во 2018-та му започнува нова постапка за измама за ново дело во друг суд, пример првава му е изречена во Скопје, другава постапка се води во Ресен. Во случај доколку има признание на вина и надомест на штета, ресенскиов суд ќе му дај условна и за ова дело. Ме интересира дали скопскиот ќе му ја активира таа од 2 години, како би му ја активирал, дали по службена должност или треба некој барање да достави и слично? Да не навлегувам во она дефинирање за оцена на сродност на делата и тн.
Да е ова нормална држава, би требало скопскиот Суд да ја активира казната. Ама, сум слушнал за случаи со по 3-4 условни пресуди, едно врз друго
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
^
Тоа дали ќе оди во затвор зависи од партиската или паричната моќ,
се сеќавате на Боро Малборо кој шверцаше цигари и го имаше во јавноста, па човекот беше награден преку синот со добивање лиценца за садење трева.
 
G

Gjoksi

Гостин
За активирање на условна има некој искуство како оди процедурата? Пример лицево има условна 2 години затвор ако во рок од 4 год (проверка) не стори ново кривично дело. Е сега осуден е во 2017та, пример за измама. Во 2018-та му започнува нова постапка за измама за ново дело во друг суд, пример првава му е изречена во Скопје, другава постапка се води во Ресен. Во случај доколку има признание на вина и надомест на штета, ресенскиов суд ќе му дај условна и за ова дело. Ме интересира дали скопскиот ќе му ја активира таа од 2 години, како би му ја активирал, дали по службена должност или треба некој барање да достави и слично? Да не навлегувам во она дефинирање за оцена на сродност на делата и тн.
Регулирано во чл. 51 од Кривичниот законик.
Ако судот во Ресен му изрече казна затвор во траење од најмалку 2 години, тогаш тој суд ќе ја отповика условната осуда на скопскиот суд.
Ако судот во Ресен му изрече парична казна или казна затвор во траење до 2 години, тогаш тој суд ќе одлучи дали ќе ја отповика или не условната осуда на скопскиот суд, а за тоа дали ќе ја отповика или не, влијаат околности како: сродноста на кривичните дела, нивното значење и побудите за нивно сторување. Ако судот во Ресен не ја отповика условната осуда на скопскиот суд, тогаш тој суд може да му изрече условна осуда за делото во Ресен.
И во првиот и во вториот случај, ресенскиот суд мора да одлучува по службена должност, а не по барање на јавниот обвинител и/или оштетениот.
Согласно чл. 542 од Законот за кривичната постапка, јавниот обвинител може да побара од судот во Ресен да ја отповика скопската условна пресуда и за двете дела во Скопје и Ресен да изрече единствена казна, и тоа само: ако во пресудата на скопскиот суд стои дека осудениот треба да стори нешто, а тој не ја врати имотната корист од делото, ако не ја надомести штетата или пак ако не исполни друга обврска.
Меѓутоа, кај нас, едно е напишано во законите, а друго во практиката, па (само) јавниот обвинител може да поднеси предлог за отповикување на условната осуда, во овој случај до ресенскиот суд, и ресенскиот суд ќе ја отповика пресудата на скопскиот суд.
Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Long-story short, koa bev vo Makedonija po sovet na advokat ne napraviv polnomosno bidejki mi rece nemalo potreba, ne barale, sea sakame da menjame struja vo trofazna i i baraat polnomosno na majka mi bidejki kukata e na moe ime. Sea me zanima kako e najbrzo i dali moze da se napravi polnomosno bez da se vrakjam doma?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Long-story short, koa bev vo Makedonija po sovet na advokat ne napraviv polnomosno bidejki mi rece nemalo potreba, ne barale, sea sakame da menjame struja vo trofazna i i baraat polnomosno na majka mi bidejki kukata e na moe ime. Sea me zanima kako e najbrzo i dali moze da se napravi polnomosno bez da se vrakjam doma?
Таму, каде што си, направи полномошно, завери го на нотар, прати го овде, треба да се однесе на превод кај судски преведувач, па потоа кај наш нотар. Да, поедноставно било да не го послушаш адвокатот.
Сепак, може ЕВН ќе се согласат и без полномошно
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Таму, каде што си, направи полномошно, завери го на нотар, прати го овде, треба да се однесе на превод кај судски преведувач, па потоа кај наш нотар. Да, поедноставно било да не го послушаш адвокатот.
Сепак, може ЕВН ќе се согласат и без полномошно
Fala ali mislam vaka bi bilo mnogu poskapo. Jas mislev na varijanta advokat od mk sostavuva polnomosbo i mi go prakja, jas se potpisuvam i ambasadata go zaveruva pa go prakjam nazad, samo ne znam dali e mozno vaka. Inace EVN ne znaat sho sakaat. Koga prasavme ni rekoa ne treba , a sea im teknalo deka ako saatot se premestuva moze bez polnomosno, a za trofazna trebalo polnomosno.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Fala ali mislam vaka bi bilo mnogu poskapo. Jas mislev na varijanta advokat od mk sostavuva polnomosbo i mi go prakja, jas se potpisuvam i ambasadata go zaveruva pa go prakjam nazad, samo ne znam dali e mozno vaka. Inace EVN ne znaat sho sakaat. Koga prasavme ni rekoa ne treba , a sea im teknalo deka ako saatot se premestuva moze bez polnomosno, a za trofazna trebalo polnomosno.
Можеш и во амбасада да завериш, врши работа како на нотар заверено
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Можеш и во амбасада да завериш, врши работа како на нотар заверено
Samo sto poglednav na sajtot na ambasada i ustvari oni i sostavuvaat polnomosna za 10evra. Interesno e sto vo mk advokatite baraat od 1000 do 2000den za sostavuvanje na polnomosno :)
Eve izvadok od sajt na ambasada:
Составување на полномошно

Согласно ЗАТ - Тар.бр. 131 (барање) не се наплаќа, Тар.бр.139 (услуга) чини 10 евра, вкупно 10 евра
 

Kajgana Shop

На врв Bottom