Права на животните

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.339
Поени од реакции
46.472
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.442
тоа, да немаше казни плаќање кучињата немаше да касаат.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260

До кога? Што треба да се деси за да може да се ништат вакви ѕверови?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.529
Поени од реакции
69.311
Јас не знам ни која е убавината во чувањето на крволочни раси на кучиња. Ова се случува кога државата е во распаѓање и никакви закони не постојат. Секој си зема куче кога сака и си го фрла по улици, да не можеш пешки и со точак никаде да поминеш.
Тешки дебили чуваат кучиња кои се опасни за околината, ги шетаат пуштени без маски, им бегаат од дома, не се соодветно обезбедени.
Пред некое време пит були нападнаа старец на кеј, ќе го расчеречеа. Газдата лабаво си ги постира во групата за миленици и пишува зар овие кучиња можат да нападнат некого? И добива поддршка од илјадници луѓе.
Сакам кучиња, сакам животни, ама тие болесниците што секогаш пробуваат да ги релтивизираат работите и да бранат нешто што не може да се брани, подеднакво би ги бесел ко политичарите.
Да, државата треба да има закони за тоа кој може да чува куче и да се има сопственост како во странство и да се казнува секој чие куче ќе заврши на улица со дебела казна, ама човечкиот живот е поважен на крајот од денот.
За курац ми се да ги носат на стерилизација и пак да ги враќаат по 30 кучиња на исто место. Дека попаметни ќе се вратат ако ги стерилизираат.
Од некаде мора да се почне, никаде во Европа нема градови со толку улични кучиња.
Одам сабајле по плоштад, глутници шетаат, по кеј исто, во ГТЦ влетаа 5 кучиња, лаат по сите корнат. Парковиве се претворија во кучкарници, малку по 10-ици улични кучиња дремат таму, па уште и домашните ги пуштаат да трчаат цело време. Игралиштата се за ДЕЦА, не за да затворате врати и да ги трчате кучињата внатре, па да серат на секое метро. Земала една типка во парков спроти Алумина, пуштила ротвајлер поголем од нејзе, си ставила слушалки и си џогира во розе хеланчиња. Ало мори и викам, ќе не изеде сите до еден кучево.
Не е нормално секој ден по 3-4 каснувања да има.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.111
Поени од реакции
3.522
Земала една типка во парков спроти Алумина, пуштила ротвајлер поголем од нејзе, си ставила слушалки и си џогира во розе хеланчиња. Ало мори и викам, ќе не изеде сите до еден кучево.
Не е нормално секој ден по 3-4 каснувања да има
Еднаш мене ќе ме гризнеше за лице на другар итаљански мастиф да не ја повлечев главата на време.
Не знам како не се свесни дека без маска не се шетаат и пуштаат такви кучиња.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Еднаш мене ќе ме гризнеше за лице на другар итаљански мастиф да не ја повлечев главата на време.
Не знам како не се свесни дека без маска не се шетаат и пуштаат такви кучиња.
Тебе цел да те изедат нема да биде голема трагедија
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.442
еве повеќе детали, некакво питбул мастиф го нападнало детето.


Како можат луѓево да чуваат вакви раси не ми е јасно, што е убаво у тоа еден скротум да гледаш секој ден кој може да те убие тебе и блиските твои. Ова треба со закон да се забранат вакви раси на кучиња.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Изгледа ги гоел и ги размножувал расни џукели со педигре.
Its alwaysh about the money Shpida Man
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.810
Поени од реакции
83.589
Што е најтажно во случајов е што мислам дека сопственикот на кучето нема ни да одговара...детенцево било нападнато откако им влегло во нивен двор.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.978
Поени од реакции
3.696
Што е најтажно во случајов е што мислам дека сопственикот на кучето нема ни да одговара...детенцево било нападнато откако им влегло во нивен двор.
Тоа што детето влегло во дворот воопшто не ја исклучува одговорноста на сопственикот на џукелата. Дворот треба да е обезбеден на таков начин да човек не може да влези самоволно без совладување пречки, обивање порти...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.266
Поени од реакции
36.152
Само отров истурање по дворовите. Дај Боже они да се отрујат, уште поубаво.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.111
Поени од реакции
3.522
Како можат луѓево да чуваат вакви раси не ми е јасно, што е убаво у тоа еден скротум да гледаш секој ден кој може да те убие тебе и блиските твои. Ова треба со закон да се забранат вакви раси на кучиња.
Не е проблемот да се чуваат. Знам пример каде ротвајлер ја има спасено газдарицата од напаѓачи.

Проблемот настанува во тоа што како и се друго во државава што не функционира така и ова. Нема кој да казни кога ги шетаат и пуштаат вакви кучиња без маска или кога дворот не е заштитен за да не може секој да влегува. Друго би било да не си дома па пуштиш за тоа време 3-4 вакви низ двор поради крадци.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.442
Не е проблемот да се чуваат. Знам пример каде ротвајлер ја има спасено газдарицата од напаѓачи.

Проблемот настанува во тоа што како и се друго во државава што не функционира така и ова. Нема кој да казни кога ги шетаат и пуштаат вакви кучиња без маска или кога дворот не е заштитен за да не може секој да влегува. Друго би било да не си дома па пуштиш за тоа време 3-4 вакви низ двор поради крадци.
не знам како размислувате вие, некој ќе трча по газдите да им пишува казни? Проблем се расите.

Куче е релативна работа, имаш куче миленик малечка сорта и голема у која овие ѕверови спаѓаат.

Немој да речете дека Вучјак, Малиноа, Путбул, ротвајлер и слични се миленици. Па со свои очи имам гледано газда како се бори со ротвајлерот. Тоа е ѕвер, исто ко волк да чуваш. Тоа све треба да е забрането за чување.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.070
Поени од реакции
12.618
Само отров истурање по дворовите. Дај Боже они да се отрујат, уште поубаво.
Да те видам во мој двор како фрлаш отров,тоа ќе ти биде последно движење без штаки/количка ватевр.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom