Права на животните

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
So se uplasi do tolku, ti e strav sam da ne si gi nacukas pa mi glumis ludilo tuka neznael kolata kolku e grafirana i so kubikaza
Ме мрзи. И така гледам чопор околу колата. Сите пит були да го ебам...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Еве една аналогија....хипотетички, им давал да си играат со празна ловечка пушка. После тоа децава влегле и се испотепале додека немало никој внатре, крив ли е у тој случај газдата?
Не е, напротив добро направил ако ги учел како се ракува со оружје.
Дедо ми имаше чифте, сите внуци знаевме каде го чува, каде ги чува куршумите, многу пати сме играле со чифтето, но никогаш никој од внуците не рекол дај да го наполниме, бидејќи ни беше објаснето, не смееме и си почитувавме.

Откако ќе се испотепаат, што е битно дал е виновен. Еве детево го нема и сега што, која казна према газдава на кучињата нешто ќе смени или намали болката и зашто да казнуваме други луѓе кои совесно си ги чуваат "ѕверовите". Ако е за во иднина да не се повтори, не се слагам, бидејќи има многу фактори кои би влијаеле на такво нешто.

Многумина на форумов за мене викале дека сум ментален, бидејќи уличните џукели ги таманам, но никогаш не сум чепнал куче што е во заграден двор, имам разбирање и за оние што чуваат во станови иако некои лаат ко мрднати кога газдите не се дома или при излегување.

Лесно е да се живее во стаклено ѕвоно, но не е баш позитивно за нашиот развој. Трагедии секогаш имало и за жал ќе има.
Тебе кој ти е виновен што пчела те каснала за мочалото... Едноставно се случило.

Еве ти случка со кокер шпаниел, треба и нив ли да ги забраниме:
Мајка доби бурни критики на „TikTok“ затоа што го сѐ уште го чува нејзиното куче, откако го каснало нејзиното мало дете, оставајќи ја нејзината ќерка со лузни на лицето.
Мајката, Клара Цеткин, ја бранеше својата одлука да не го дадат кучето Барт, откако тој ја каснал нејзината тригодишна ќерка Милана.

Иако Клара тврди дека кокер шпаниелот го каснал нејзиното дете, таа на „TikTok“ се расправаше дека тој „никогаш не ја нападнал“ нејзината ќерка и тврди дека тоа дејствувало во самоодбрана.
„Беше многу болен!“ рече таа во едно видео. „И се обидува да се сокрие под креветот.. неговите задни нозе попуштија и не можеше да се оддалечи.“

„Нашата 3-годишна ќерка не разбра дека кучето треба да се одмори денес и да не го допира… почна да го допира уште повеќе, да седи на него и се качи во неговото лице и го повреди…“
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Километража више од 210к km.
Тоа може да ти кажам. Бензинец.
И не , не се вади на возраста, 18 беше одамна. Иако сум нов шофер, тоа е точно.
Не сум бубалица за коли. Има луѓе што може да ти кажат што штрафови имаат на ауспухот и на седиштата. Ја не сум од тие луѓе.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.382
Не е, напротив добро направил ако ги учел како се ракува со оружје.
Дедо ми имаше чифте, сите внуци знаевме каде го чува, каде ги чува куршумите, многу пати сме играле со чифтето, но никогаш никој од внуците не рекол дај да го наполниме, бидејќи ни беше објаснето, не смееме и си почитувавме.

Откако ќе се испотепаат, што е битно дал е виновен. Еве детево го нема и сега што, која казна према газдава на кучињата нешто ќе смени или намали болката и зашто да казнуваме други луѓе кои совесно си ги чуваат "ѕверовите". Ако е за во иднина да не се повтори, не се слагам, бидејќи има многу фактори кои би влијаеле на такво нешто.

Многумина на форумов за мене викале дека сум ментален, бидејќи уличните џукели ги таманам, но никогаш не сум чепнал куче што е во заграден двор, имам разбирање и за оние што чуваат во станови иако некои лаат ко мрднати кога газдите не се дома или при излегување.

Лесно е да се живее во стаклено ѕвоно, но не е баш позитивно за нашиот развој. Трагедии секогаш имало и за жал ќе има.
Тебе кој ти е виновен што пчела те каснала за мочалото... Едноставно се случило.

Еве ти случка со кокер шпаниел, треба и нив ли да ги забраниме:
Не викам да се казни газдата на кучето, туку и он сноси одговорност, од причина што го промовирал кучето како играчка на децата. Самиот веројатно си знае и се кае што му се десило ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom