Права на животните

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.921
Поени од реакции
21.406
Тоа е нивното лицемерие. Се прават "на Тошо", слепи, за уништувањето на дивиот животински свет, да можат они салата да џвакаат, но тие животни изгледа немаат права, мора да си џукела
Ne se site anima mundi vegani( mozi i se ama ne e to poentata), tuku licemerieto im e vo drugo.
Kako sto napisav nit me ljubis, nit me drugom dajes rabotata. Bukvalno nemaat nikakva odgovornost ili posledici za nivnite postapki.
Ke krenat uzbuni za tamu nekoja random djukela ama koga ista takva djukela ke napravi belja site krevaat ramenici, vo podrum bevme nie.
E pa opni gi po djebot kolku sto navodno plakja opstinata za napad i kasnuvanje pa pak neka skokaat posle.
Ti garantiram deka posle nekolku smetki za naplata, pa izvrsitel ako nemaat i koga sansata da zavrsat na ulica kako kucinjata skitnici bi stanala dosta realna, sami ke zemat da gi resavaat po ulici.
Kuce skitnik za lek nema da mozes da najdis.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.431
Поени од реакции
4.260
И кај уличните кучиња, повторно, го има тоа, го работат шинтерските служби. Кучето, потоа, се тестира од беснило и на крај се евтаназира
Не го работат. Честите напади се доволно доказ.
Автоматски споено мислење:

Ако си вистински маж, а веќе сакаш да го убиеш/повредиш сипи му се така, зошто ладно оружје или пиштол?
Да беше проблемот само едно куче по цело скопје или барем по населба.
Не ,збориме за глутници. Ја сум доволно маж да се штити себеси И ДРУГИТЕ како тебе и неблагодарници како Aceso кој се убедени дека прават добро, со секоја метода што ми располага. За огнено оружје во оваа инстанца сум против, заради импликациите на користење на пушки, пиштоли и сачмарки во урбана средина(и згора на тоа гласни и не ефикасни) во лов на стада животни.
И сум против отрови пошто се неселективни. Ја не сум против луѓето да имаат миленици, се додека имаат исав и разбирање кон другите( а луѓето често немаат )
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.511
Поени од реакции
19.992
Кд и да врту на тија од Лајку, не се јавља никој.

Ја не мрзу животни, напротиф.
Ама кое право има глутница кучиња да лаеф и трчиф по афта и точкови. Еве куде мене пред зграду ги има около 10.Некад нападаф и лаеф по станари. Мене ме имаф нападнато 3-4 пута. Како да се брану? Сс месо и галење? Наравно сс камен. И сфак вечер си лаеф, давиф се меѓу себе, неможемо да спиемо на раат.
Има и бебиња по маалу. Људи сс подочњаци до земњу идеф сабајле на работу.
Битно има неколко ливадарке што ги храниф и галиф како никад кур да не виделе у живот.
Ајт тамо нека ги собереф куде што треа и мирна глава.
А оно па што кучиња. Сфе некои џукеле што личиф на хиене.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.414
Поени од реакции
22.982
Треба глутниците да се ловат, треба јавно и транспаренто да се ништат.
НЕ како во хиперлибералните европски градови.
Јас и уште неколкумина истово го викавме и за глутниците мигранти од Африка и Азија ама никој не не слушаше. Сега ене ги на што им личат општествата.

Работата е само што разликата меѓу едното и другото е тоа што за глутниците кучиња ќе ми падне жал.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.431
Поени од реакции
4.260
Работата е само што разликата меѓу едното и другото е тоа што за глутниците кучиња ќе ми падне жал
How dog people see feral dogs
1677686209066.png

How people who got attacked by dogs see feral dogs
1677686473504.png
За во всрка на миграцијата...голем дел од тие што идат по европа идат оти државата им е срање. За жал, како габи, почнуваат да тераформираат.
Ние балканците не сме исклучок. Турбофолк, чварки и ракија сега гарант може да најдеш по европските градови. Имај разбирање не сочуство.
Од друга страна за кучињата
ќе нартам паралели
на што те асоцира оваа слика?
1677686516788.png
Се отсрани ги тетоважите, нека идат на 4ри нозе. Додај влакна и што имаш?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.921
Поени од реакции
21.406
Кд и да врту на тија од Лајку, не се јавља никој.

Ја не мрзу животни, напротиф.
Ама кое право има глутница кучиња да лаеф и трчиф по афта и точкови. Еве куде мене пред зграду ги има около 10.Некад нападаф и лаеф по станари. Мене ме имаф нападнато 3-4 пута. Како да се брану? Сс месо и галење? Наравно сс камен. И сфак вечер си лаеф, давиф се меѓу себе, неможемо да спиемо на раат.
Има и бебиња по маалу. Људи сс подочњаци до земњу идеф сабајле на работу.
Битно има неколко ливадарке што ги храниф и галиф како никад кур да не виделе у живот.
Ајт тамо нека ги собереф куде што треа и мирна глава.
А оно па што кучиња. Сфе некои џукеле што личиф на хиене.
Osven livadarki nisto drugo ne razbrav :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
@Dumbledore кога си за правата на сите животни, што правиме со животните кои се користат како експериментални заморчиња. Еве со Акесо можеби издржано ќе објасните што и како да биде сите страни да се задоволни, што и како би било со фармацијата доколку пред децении забраниле животни да се користат како тестери :toe:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.212
Поени од реакции
10.744
@Dumbledore кога си за правата на сите животни, што правиме со животните кои се користат како експериментални заморчиња. Еве со Акесо можеби издржано ќе објасните што и како да биде сите страни да се задоволни, што и како би било со фармацијата доколку пред децении забраниле животни да се користат како тестери :toe:
Свесна сум дека човекот е супериорно суштество, нема што да објаснувам.
Човештвото треба да биде благодарно на сите тие експериментални заморчиња, бидејќи благодарение на нив имаме пеницилин и други лекови, вакцини, итн. Заморчиња генерално се глодарите кои се извор на многу болести.

Миленикот кој што јас го имам дома е дел од моето семејство, го хранам, го чувам, се грижам за него, му пружам внимание и љубов, ми го разубавува животот. Никогаш не сум сама, секогаш имам друштво и некој кој ме слуша без да ми поставува прашања. Ми се радува кога си доаѓам од работа и тагува по мене кога ќе заминам. Би сакла да имаш прилика да го видиш сето тоа со моите очи.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.431
Поени од реакции
4.260
Би сакла да имаш прилика да го видиш сето тоа со моите очи.
Ја го гледам тоа прилично јасно. Меѓутоа ова не е двострано и очигледно е дека немаш разбирање за тие што се нападнати...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
:oftopik:
Миленикот кој што јас го имам дома е дел од моето семејство, го хранам, го чувам, се грижам за него, му пружам внимание и љубов, ми го разубавува животот. Никогаш не сум сама, секогаш имам друштво и некој кој ме слуша без да ми поставува прашања. Ми се радува кога си доаѓам од работа и тагува по мене кога ќе заминам. Би сакла да имаш прилика да го видиш сето тоа со моите очи.
Од човечки аспект, ова што го опиша не е баш позитивно. Не е позитивно бидејќи потсвесно ти сакаш на некого да му значиш, но замена си нашла кај миленикот. Сакаш некој да зависи од тебе, така се чуствуваш корисна и моќна, плус фактот што се работи за животно не е баш позитивно и многу е едноставно, оти животното нема друг избор. Бидејќи сме социјални суштества, ти бараш од животно да ти ја пополни празнината, наместо човек. Полесно ти е, помала одговорност и помалку труд вложуваш со животното, бидејќи не ти поставува прашања, излегуваш главна.
Сите овие работи што ги наброја се добиваат од дружба со луѓе и тоа е нормалниот процес, а не замена да се животните, но нели има разочарувања, проблеми итн итн, а со милениците оа го нема, многу полесно е, но не е баш позитивно.
Тоа што ти се радува кога си доаѓаш од работа и тагува, истото само помножено со милион ќе го добиеш од деца, (а некои и од партнерот :D). Но тоа мора да има граница, бидејќи задачата на мајката е да ги научи децата да се самостојни, да немаат потреба од неа, за разлика од миленикот кој го чуваш и ти годи што е зависен од тебе. Најтешкиот дел од таа задача на мајката е прифаќањето на успехот, т.е. успешно ја завршила својата задача. Затоа не ја троши твојата енергија, труд и време на миленик, засукај ракавите, покажи ги квалитетите, способностите, биди поистрајна, помудра личност и сето ова постигни го со луѓе. Потешко е, но наградата е многу поголема.

На темата:

Човештвото треба да биде благодарно на сите тие експериментални заморчиња, бидејќи благодарение на нив имаме пеницилин и други лекови, вакцини, итн. Заморчиња генерално се глодарите кои се извор на многу болести
Значи за работи кои ни одговараат, кој ги шиша правата на животните, без разлика дали се гвинеа свињи, мајмуни или глодари. Тоа акцентот дека глодарите се извор на болести демек како оправдување, не ти држи вода, бидејќи и кучињата се извор на болести, а убијци можат да се, плус и глодарот е животно, па по кои работи ќе делиме кој вид има повеќе права од другиот.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
@Dumbledore кога си за правата на сите животни, што правиме со животните кои се користат како експериментални заморчиња.
Го коментирав корпусот на права кој е дел од нашето законодавство, но и напорите за заштитата на животните во светот. Околу твоето прашање, имам пишувано и на Ковид темата, не само за глодарите, туку и за мајмуните, а тука и за Павлов. Кога се зборува за експериментирање, мора да се прави разлика од експерименти до експерименти, одредени експерименти се програми за следење, работење и увидување на способностите на животните (како Коко или Алекс) или преку нивно набљудување, каде не секогаш животните се однесуваат природно (пример, начинот на ловење на китот убиец за кое има низа студии или за ловот на глутницата волци за кое има серија научни тези кои се во меѓусебен конфликт).

На темава секогаш ќе има "ама", дали ќе се работи за доменот на заштита, видот на правна заштита, животните кои се под правна заштита, квантетот на животни под заштита, па и домените на заштита (спорт, медицина, образование, козметика, безбедност...). Тоа "ама" ќе ги крши копјата.

Темава ја отворив затоа што од една страна имаше интерес на сродната во Философија, која за жал се заклучи, а од друга страна ова е доста актуелно прашање со кое мислев дека ќе се стимулира одредена дебата. Но повеќе не е моја задача да стимулирам дебати. :)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.212
Поени од реакции
10.744
:oftopik:


Од човечки аспект, ова што го опиша не е баш позитивно. Не е позитивно бидејќи потсвесно ти сакаш на некого да му значиш, но замена си нашла кај миленикот. Сакаш некој да зависи од тебе, така се чуствуваш корисна и моќна, плус фактот што се работи за животно не е баш позитивно и многу е едноставно, оти животното нема друг избор. Бидејќи сме социјални суштества, ти бараш од животно да ти ја пополни празнината, наместо човек. Полесно ти е, помала одговорност и помалку труд вложуваш со животното, бидејќи не ти поставува прашања, излегуваш главна.
Сите овие работи што ги наброја се добиваат од дружба со луѓе и тоа е нормалниот процес, а не замена да се животните, но нели има разочарувања, проблеми итн итн, а со милениците оа го нема, многу полесно е, но не е баш позитивно.
Тоа што ти се радува кога си доаѓаш од работа и тагува, истото само помножено со милион ќе го добиеш од деца, (а некои и од партнерот :D). Но тоа мора да има граница, бидејќи задачата на мајката е да ги научи децата да се самостојни, да немаат потреба од неа, за разлика од миленикот кој го чуваш и ти годи што е зависен од тебе. Најтешкиот дел од таа задача на мајката е прифаќањето на успехот, т.е. успешно ја завршила својата задача. Затоа не ја троши твојата енергија, труд и време на миленик, засукај ракавите, покажи ги квалитетите, способностите, биди поистрајна, помудра личност и сето ова постигни го со луѓе. Потешко е, но наградата е многу поголема.

На темата:Значи за работи кои ни одговараат, кој ги шиша правата на животните, без разлика дали се гвинеа свињи, мајмуни или глодари. Тоа акцентот дека глодарите се извор на болести демек како оправдување, не ти држи вода, бидејќи и кучињата се извор на болести, а убијци можат да се, плус и глодарот е животно, па по кои работи ќе делиме кој вид има повеќе права од другиот.
Не, животното за мене е животно и никогаш нема да ми го пополни местото кое треба да го завземе партнерот или детето.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Го коментирав корпусот на права кој е дел од нашето законодавство, но и напорите за заштитата на животните во светот. Околу твоето прашање, имам пишувано и на Ковид темата, не само за глодарите, туку и за мајмуните, а тука и за Павлов. Кога се зборува за експериментирање, мора да се прави разлика од експерименти до експерименти, одредени експерименти се програми за следење, работење и увидување на способностите на животните (како Коко или Алекс) или преку нивно набљудување, каде не секогаш животните се однесуваат природно (пример, начинот на ловење на китот убиец за кое има низа студии или за ловот на глутницата волци за кое има серија научни тези кои се во меѓусебен конфликт).

На темава секогаш ќе има "ама", дали ќе се работи за доменот на заштита, видот на правна заштита, животните кои се под правна заштита, квантетот на животни под заштита, па и домените на заштита (спорт, медицина, образование, козметика, безбедност...). Тоа "ама" ќе ги крши копјата.

Темава ја отворив затоа што од една страна имаше интерес на сродната во Философија, која за жал се заклучи, а од друга страна ова е доста актуелно прашање со кое мислев дека ќе се стимулира одредена дебата. Но повеќе не е моја задача да стимулирам дебати. :)
Дамби, нема АМА, некои работи нема потреба да ги филозофираме, ако сте за права на животните, тогаш за сите животни мора тоа да важи. Ако сте за права на животните, тогаш никако нема шетање во природа, бидејќи се доведуваме во можност да убиеме некое животно, а бидејќи сме во неговиот дом, ние треба да сме виновни. Веганите нема да смеат да кркаат чиа семе или Калифорниски бадеми :D . Ветерниците мора да ги срушиме, оти уништуваат голема површина која би била дом за животните. Експериметни врз било кое животно, строго забрането треба да е, без разлика на намерата и целта.
Затоа ни темава не треба да постои, не е логично права, туку што похумани да се трудиме, поефикасни и посвесни за целата природа.

Не, животното за мене е животно и никогаш нема да ми го пополни местото кое треба да го завземе партнерот или детето.
Така треба, така е исправно, ти посакувам што побрзо да го реализираш напишанов, па заедно ќе се бориме против намерите на вегантардите.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.431
Поени од реакции
4.260
терниците мора да ги срушиме, оти уништуваат голема површина која би била дом за животните.
Како што ја знам, убиваат ќосеви што се штеточина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom