По 1.000 денари месечно ако не сте во брак?

Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Немој да спамираш со глупости.
Ако за просечна овца од дпБне Европа=Бугарија, тоа е веќе друга работа.
Едина држава во која што имало ваков моронски закон е Бугарија, и тоа од после војната до 1960.

СРАМОТА. :kesa:
Кучињата лајат-карванот си врви. Зевс, никој не ти асистира. Готова е работа. Префрли се во друга област.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.401
Поени од реакции
590
Едина држава во која што имало ваков моронски закон е Бугарија, и тоа од после војната до 1960.
СРАМОТА. :kesa:
Не знам зашто само млатиме празна слама ? Како прво вакво нешто не е ни спомнато од владата а камо ли па спроведено во закон . Или , побитно е да се плука . Јас разбирам дека не секој се согласува со оваа влада , ама да се измислуваат работи ко оваа и да се плука без причина :toe:Кој "пере" мозоци сега ...
а инаку во Бугарија уште постои овој закон , и не само во Бугарија !Се надевам дека нема за ова да ме обивниш за проБугарски ставови:nesum:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Машала 13 страни догурала темава.
За сериозни работи и фактички ситуации мукла, али ќе се протне некоја неоснована вест ко од таблоид, и опа ќе се попали рајата.

Сфаќате дека млатите празна слама, за ствар која надлежносто минстерство ја негира?
И селските оговарачки имаат поише стил од ова.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
:pos: :pos: :pos2:

:salut:

Ама размислете, ова е фантастичен закон... со тоа ќе се натераат младите да си речат уште веднаш, оние 1000 денари место да ги дадам како данок, ќе ги дадам во кафана, и таму ќе запознаам некого. И сега со тоа веднаш се проширува потрошувачката на граѓаните, со што заработуваат кафанџиите, а тие потоа плаќаат поголем данок (од обичниот граѓанин) од тоа што заработуваат, плус има обрт на пари.
И сега, за да се стапи во брак, по традицијата треба свадба бре... а за свадба се дава брдо пари, каде? Пак кај кафанџиите.
Откако ќе се стапи у брак, мажите нормално одма нагрнуваат на алкохол заради жените, и фала богу се обраќаат каде ако не... во кафана.
Модерно општество, либералност, жените не се покусо, незадоволни, и они у кафана. Пијат, се муваат со други, се разведуваат, се женат пак, пак свадба, пак кафана.

Што не носи до крајниот заклучок дека законот е нарачан и подмитен од УГОСТИТЕЛИТЕ. Срам ги било да не манипулираат, мислат они ние овци сме? :baeh:

Ти па ти!!!:pos2::pos2::nesvest:
Туку, со солзи се смеев кога го слушнав и ова пред некој ден. Неможев да се вратам во нормала ако не па!
Оваа влада е најглупава или најпаметна. Или нема памет да размисли колку контрадикторен би бил овој закон или па толку многу пари сака да собере, што не внимава повеќе ни по кој пат ќе си го добие тоа.
Значи ако не уценат со плаќање, ние побрзо ќе си го наоѓаме животниот сопатник, побрзо ќе најдеме пари да си обезбедиме свој дом и свадба пред тоа :)pos2:), многу среќен живот ќе имаме понатаму во исчекување колку деца ќе бара од нас секоја наредна година? Нечуена работа!!! Леле, искрено се надевам дека е ова само шала, дека никогаш за озбилно нема да го сфатам.
А за некои коментари тука не знам што да кажам, освен да прашам исто што праша и Боби: Ало луѓе, дишете? Што врска има патриотизмот со ова или изгледот на можните прекршувачи на законот? Леле, цареви сте, браво!:uvo:
И уште еднаш ...:pos2::pos2::pos2:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
^Дивајн, таков евентуален предлог закон е жива глупост, дискриминација, кршење на човекови права и нема да пројде и ако го дадат на усвојување.
Дополнително, фино стои дека од министерството негираат било каква размисла за ваква будалаштина.

И она што загрижува дека луѓе се спремни да го бранат/идат контра. Ај разбирам да се фаќа сеир. Ама весник да излезе со ваква небулоза и луѓе да зимаат да дискутираат за неа е кретенски.
Што е следно?
Бранко/Грујо има едно маде и ќе воведе закон секој што има две мадиња, или едното да го отстрани или да плаќа данок?
Серизно, шпекулацијата за ова со бракот, е исто апсурдна како мојот пример.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
^Дивајн, таков евентуален предлог закон е жива глупост, дискриминација, кршење на човекови права и нема да пројде и ако го дадат на усвојување.
Дополнително, фино стои дека од министерството негираат било каква размисла за ваква будалаштина.

И она што загрижува дека луѓе се спремни да го бранат/идат контра. Ај разбирам да се фаќа сеир. Ама весник да излезе со ваква небулоза и луѓе да зимаат да дискутираат за неа е кретенски.
Што е следно?
Бранко/Грујо има едно маде и ќе воведе закон секој што има две мадиња, или едното да го отстрани или да плаќа данок?
Серизно, шпекулацијата за ова со бракот, е исто апсурдна како мојот пример.
Па да ти кажам право, сомнително ми е токму поради тоа што од весник ја разбрав оваа глупост. Не може да биде т.е не смее такви лажги да пишат, ако веќе не се готви нешто. А ако сепак лажат, јас мислам дека треба да бидат некако казнети. На што личи ова ... испаѓа како новинариве да си играат курташак со нас, обичниот народ. Што сериозност нуди еден весник ако може да си дозволи да пишува што сака?
Уствари и тоа не е за чудење ... ма не сум спиена, батали ме:pos2:
 
N

n/a

Гостин
^Дивајн, таков евентуален предлог закон е жива глупост, дискриминација, кршење на човекови права и нема да пројде и ако го дадат на усвојување.

Што е следно?
.
И јас се чудам што е следно.
:toe:
Може ли да ми објасниш со кое право некој скот ми става наплата на Радиодифузна такса на фирма,и ми прети дека ќе ми ја блокира сметката и со извршител (кој што кошта додатни 7.000) ќе ми наплати присилно?

Кај се наоѓаме ние,у Мозамбик?

И за кој курац јас сум должен да ги плаќам спотовите за `успесите` на Гвујо тупото & C.O?
И да...јас сериозно сум загрижен... што е следно.



Па да ти кажам право, сомнително ми е токму поради тоа што од весник ја разбрав оваа глупост. Не може да биде т.е не смее такви лажги да пишат, ако веќе не се готви нешто. \
Остај ти Ада што ти прича...
гледај што се прави.
Ова е пробен балон за да се испита реакцијата на јавноста за уште еден `генијален` закон на владата.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Токму поради тоа, што сите што малку размислуваат, се прашуваат што е следно, се пуштаат вакви балони. Можда звучи просто, ама нека биде „Кај што има чад, има и оган“, нели? Издадено во весник, коментирано на јавни места, вклучувајќи го и ова, реагирано на истиот, позитивно или негативно...Сето тоа не крај ќе се сумира, ќе се регистрираат реакциите и според нив, ќе се донесе одлука.

Не ми е смешно, нити чудно доколку се воведе и овој закон. Ништо повеќе не ми е чудно. Власт - секоја се сфаќа себеси на различен начин, но никоја не го испушта фактот дека конците се во нејзини раце. Само се карам себеси, што не можам да најдам ни најмала логика во целово ова - и зошто сум толку глуп?

Да Зеко братче, и мене прво нешто шо ми падна на памет беше дека ќе ни издаваат уплатници за надоместок кон државата... И во прва помисла, си се поднасмеав самиот... Во наредниот момент си замислив, ама буквално за се. Немам жена, пушам ко турк, имам 8 расипани заби, не ги поддржувам пропагандите на власта, пијам ко стока...Како ќе завршам јас... плаќајќи надоместоци кон државата,сам, работејќи за истите тие надоместоци, без никаква идеја за напредок. И видиш чудо, прекинав да се поднасмевнувам...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
И јас се чудам што е следно.
:toe:
Може ли да ми објасниш со кое право некој скот ми става наплата на Радиодифузна такса на фирма,и ми прети дека ќе ми ја блокира сметката и со извршител (кој што кошта додатни 7.000) ќе ми наплати присилно?

Кај се наоѓаме ние,у Мозамбик?

И за кој курац јас сум должен да ги плаќам спотовите за `успесите` на Гвујо тупото & C.O?
И да...јас сериозно сум загрижен... што е следно.
Остај ти Ада што ти прича...
гледај што се прави.
Ова е пробен балон за да се испита реакцијата на јавноста за уште еден `генијален` закон на владата.
Седи не се нервирај, во германија мора да плаќаш радиодифузна такса ако имаш во посед и најмало радиоприемниче. И тоа зависно од тоа колку уреди имаш толку плаќаш, а тоа се рачуна по стан или деловна просторија.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Зевсус, искрено појма неам шо се подразбира под радиодифузна такса пошо други ми ги плаќаат уше сметките, а неам ни нерви да барам информации околу тоа, па ако сакаш да продискутираме и да видиме како си ти, ох така тешко дискриминиран, објасни ми подетално околу радиодифузната такса, и кажи ми дали нејзинито наплаќање е воведено од оваа влада неодамна, или постои години нананзад.

Патем, не знам како го поврза ефтиниот, низок и гнасен новинарски обид да се привлече внимание со вакви моронски статии, како и трачерската природа на народот кој се троши на глупости за што и впрочем зборев во својот пост, со ова за таксата?
 
N

n/a

Гостин
Седи не се нервирај, во германија мора да плаќаш радиодифузна такса ако имаш во посед и најмало радиоприемниче. И тоа зависно од тоа колку уреди имаш толку плаќаш, а тоа се рачуна по стан или деловна просторија.
И сметката за тоа ти ја доставуваат на име на фирма?
И ти засметуваат според бројот на вработени колку радиодифузни такси твојата фирма треба да плати?
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Токму поради тоа, што сите што малку размислуваат, се прашуваат што е следно, се пуштаат вакви балони. Можда звучи просто, ама нека биде „Кај што има чад, има и оган“, нели? Издадено во весник, коментирано на јавни места, вклучувајќи го и ова, реагирано на истиот, позитивно или негативно...Сето тоа не крај ќе се сумира, ќе се регистрираат реакциите и според нив, ќе се донесе одлука.

Не ми е смешно, нити чудно доколку се воведе и овој закон. Ништо повеќе не ми е чудно. Власт - секоја се сфаќа себеси на различен начин, но никоја не го испушта фактот дека конците се во нејзини раце. Само се карам себеси, што не можам да најдам ни најмала логика во целово ова - и зошто сум толку глуп?

Да Зеко братче, и мене прво нешто шо ми падна на памет беше дека ќе ни издаваат уплатници за надоместок кон државата... И во прва помисла, си се поднасмеав самиот... Во наредниот момент си замислив, ама буквално за се. Немам жена, пушам ко турк, имам 8 расипани заби, не ги поддржувам пропагандите на власта, пијам ко стока...Како ќе завршам јас... плаќајќи надоместоци кон државата,сам, работејќи за истите тие надоместоци, без никаква идеја за напредок. И видиш чудо, прекинав да се поднасмевнувам...
Добро, сфаќаш ли дека ваквиот закон би бил апла кршење на човековото право на избор, тешка дискриминација, и дека ни најсмела влада не би се обидела да го протурка?

И не те ли загрижува повеќе што во земја со сериозни проблеми, новинарите протињаат вакви апсурди, а народот се фаќа за нив? Не те ли загрижува што ефтиниот новинарски сензационализам раѓа сомнеж кај тебе?
 
N

n/a

Гостин
Зевсус, искрено појма неам шо се подразбира под радиодифузна такса пошо други ми ги плаќаат уше сметките, а неам ни нерви да барам информации околу тоа, па ако сакаш да продискутираме и да видиме како си ти, ох така тешко дискриминиран, објасни ми подетално околу радиодифузната такса, и кажи ми дали нејзинито наплаќање е воведено од оваа влада неодамна, или постои години нананзад.

Патем, не знам како го поврза ефтиниот, низок и гнасен новинарски обид да се привлече внимание со вакви моронски статии, како и трачерската природа на народот кој се троши на глупости за што и впрочем зборев во својот пост, со ова за таксата?
Ада... не ми верглај на мене.
Не проаѓа.
Ми се докурчи од псета авлијанери што цел живот трењираат и императив им е да станат државни чиновници.
`Искаш да влезнеш в парламента...иди :toe:
никога нјама да имаш хемороиди`
претходново беше цитат од Upsurt.

Немој да стануваш една од нив.
1000 пати ти повторив.

Таксата во превод значи пари за само еден медиум,МРТВ.
А таму сем кампања за Гвујо тупото друго и нема.
И зошто некој бара од мене да ја платам истата таа кампања у услови у кои што нити сум симпатизер,нити член на дпБне.
А на фирма ми ја ставил истата и прети дека ќе ми блокира сметка и прислно ќе ми наплати доколку во 15дневен рок не платам.

Не е ова бандитизам...мексички? :nerv:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
И до кај стигнавме со законов? :)

Шо ве гледам за никаде :):) Како е можно да се донеси закон за плаќање казна на неженети? Незнам зошто дозволувате да сте тоооолку лесно манипулативни, од 5-6 души кои се ЈАВНОДЕКЛАРИРАНИ анти влада (на секој начин) кои како што прочитав само ве потбуцнуваат а вие толку ЗРЕЛО одма рипате во тавчето :):):)

Закон за казна од 1000 денари за немажени/неженети ехехехееххеехеххехехе

Страшна работа сте биле бе :)

Ако се носи нешто слично на ова тогаш би било у случајот како со децата... значи бенифиции на тие што стапиле во брак под извесна граница... иако и тоа не е возможно но сепак е реално со оглед на УСТАВНОТО уредување на РМ

Доказ: Член 41 Став 2 - Устав на Република Македонија

Значи под хуманост што подразбирате?
а. Казна
б. Награда

Пресудете сами, колку зелени сте тропнале во изминативе дури 9 страни :pos2:

Ае поздрав, и не дозволувајте манипулации од низок ранг :)
За тие шо не прочитале...

Веќе нерв ме фаќа шо гледам како лесноманипулативни сте....

СВАТЕТЕ ОВАКВА ГЛУПОСТ НИКОГАШ НЕМА ДА БИДЕ НИТУ ПРЕДЛОЖЕНА А НЕ ПАК ДОНЕСЕНА....

Освен овдека каде што законот е веќе донесен... само кај требе да се платат казните? ц.ц.ц. лесноумни бре бре бре
 

Kajgana Shop

На врв Bottom