Потребни ми се прозорци со максимална изолација на звук - ве молам за совет

Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Такви проблеми го има 3 и 4 коморни затоа земај 5 или 6 коморни и че немаш гајле инаку поминаа односно ги надминаа вакви проблеми еве јас го имам 6 коморниот веќе три зими и не сум видел нит сум забележал влага се е дихтувано затоа во собава ќе се појави кондензација што е нормално затоа се препорачува одвреме-навреме да се проветрува .


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Кондезацијата не зависи од бројот на комори, туку од типот на стаклото. Гледајте да земете т.н К стакло со 1.1 W/m2K загуби.
Пример: пријател имаше проблем со кондензација, и само на едниот прозор го замени стаклото со К-стакло. Останатите продолжија да кондензираат, само тој остана сув.
Кондензацијата настанува кога има контакт ладна со топла површина. Проверено!

Еве на кратко
http://www.pvcprozori.mk/index.php/mk/stolarija-soveti/31-obichen-termopan-ka-ili-4-sezonsko-staklo
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Мислам дека за кондензација постои лек - топол пвц дистанционер, тоа беше оној метален дел врз кој се ставаат стаклата и се дихтуваат, во проспера има таков ама од пвц не е алуминиумски. Потребно е додатно да се распраша некој ако го интересира. Ставај ти и 3 стакла ако е надвор мраз, внатре во +, ќе имаш вода на стаклата.
Кај мене секаде се појавува роса било да се 2 стакла(едно к, аргон, едно обично), било да се 3(едно 4 сезони-аргон-обично-аргон-к стакло) и сите се со класичен алуминиумски дистанционер. Следните што ќе ги местам ќе ставам обавезно тој пвц дистанционер.

http://www.dualstolarija.com/pocetna/blog/249-chromatech-distancioneri
А најдов и пост каде што еден член објаснил: http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-349#post-7141632
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Ајде едно прашање за добри познавачи на темава:
Се думам измеѓу Рехау Генео со Рото или Ауби Сигениа
и
Века Софтлајн со Мако....
На двете комбинации би ставил три стакла 3 стакла со сите мастрафи.
Цената им е тука некаде, малку бега Рехау-то.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Ја сега стаив со дупло обично стакло прозори, сега за сега нема никаква кондензација (или треба зима за да видам тоа да чекам?). Изолација на звук е топ (или барем мене така ми личи, во споредба со старите).
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Ако си имал претходно дрвени од старите нормално е дека е топ. Јас пред да ставам пвц мислев дека комшиите ми се во соба;)
Сега правам наново и сакам да ставам најдобро што има кај нас на пазар.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Ако си имал претходно дрвени од старите нормално е дека е топ. Јас пред да ставам пвц мислев дека комшиите ми се во соба;)
Сега правам наново и сакам да ставам најдобро што има кај нас на пазар.
Не бе, и сега пак ми се дрвени новиве.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Ок е мислев на ептен стари дрвени од пред 40 год:D, такви беа моите
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сега правам наново и сакам да ставам најдобро што има кај нас на пазар.
Ако се мислиш што да ставиш, а да биде најдобро.........., не се мисли, земај Саламандер.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Ок е мислев на ептен стари дрвени од пред 40 год:D, такви беа моите
Моите стари дрвени прозорци беа од 63-та, буквално. Така да, точно е тоа дека било какви нови би ми биле подобри од тие, кај кои на некои места имаше еден прст зјаење.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
Индустријата на пвц столарија постојано се усовршува и не стои во место, она што е купено вчера е веќе застарено >>>
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дај образложение?
Прозорите ги имаат одлични карактеристики што се однесува до топлопроводливоста и трајноста. Гаранцијата за PVC столаријата е 100 години, за област на температура од -50 до +80°С без промена на боја.

Башка Саламандер е бренд што се однесува до прозори, но и цената е нешто повисока од другите прозори.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Саламандер е бренд ама Века и Рехау се супербренд а и цената им е повисока во однос на другите(саламандер);)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom