Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ne znam dali gi citaat redovno ili imaat uvid od daleku bidejki imam od novite saati pa da ne imaat uvid od dalecina ili moze kaj mene inkasantot redovno cita saati.
не читаат редовно ама и немаат таква можност преку wi-fi или мрежно да пратат колку трошиш месечно биди сигурен во тоа
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Sega ja gledam smetkata za sredina Dekemvri-sredina Januari.
6.189 den. Tolku i ocekuvav.
Zapisav sostojba na strujomer na 14.01 i vo smetkata ANT e do decimala tocno, AVT nekolku kw pomalku. Sigurno se pogodilo denta da citaat. No na prethodnata desetina dena ne bea izracunati, ne citale sostojba izgela, znaci ovie 6.200 den se za negde 40-tina dena vo najladniot period.
Novata smetka ja gledam za period sredina Januari-sredina Fevruari.
3460den.
Spored moe citanje na strujomer na 12.02. tolku i stvarno imam potroseno kako iznos vo denari, no sostojbite na skapa i eftina ne soodvetstvuvaat. Mnogu poveke pisale na skapa a pomalku na eftina (duplo poveke na skapa) od stvarnata sostojba. Znaci nemaat citano, od rakav im se istreseni vrednostite, no sepak vo iznos za plakanje e toj.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
dosegashni rezultati od natprevarot nmarkovski-EVN
noemvri---------------------- 2400mkd
dekemvri (35 dena)--------4400mkd
januar (25 dena)------------2700mkd
Jas bi rekol ovaa zima sum vo vodstvo (klimata ne e isklucena od Noemvri ili Dekemvri, samo se namaluva temp po potreba, doma se mi e na struja, dva vozrasni i edno dete)
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ova samo za klima potrosuvacka ili vkupno struja za se?
kuka ili stan zivees?
Ubav iznos na smetki kamo sreka i jas da imav takvi :)
no vo kuka sekogas e poskapo greenjeto
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Ova samo za klima potrosuvacka ili vkupno struja za se?
kuka ili stan zivees?
Ubav iznos na smetki kamo sreka i jas da imav takvi :)
no vo kuka sekogas e poskapo greenjeto
ziveam vo mal stan so dobra izolacija, se trudam pametno da ja konzumiram el. energija a i cesto ne sme doma a i nema doma nevraboteni ili penzioneri. Sakam da recam ne sme non stop doma. i se pazi sekako na metenje, 90% od peglanje i 100% od perenje (sadovi i alishta) na eftina. Nekoj ova ke go nareci "steganje" ili maltretiranje a jas i mojata sopruga go narekuvame "skromno ziveenje na edno prosecno rabotnicko makedonsko semejstvo". Inace cifrite se komplet smetka.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
dosegashni rezultati od natprevarot nmarkovski-EVN
noemvri---------------------- 2400mkd
dekemvri (35 dena)--------4400mkd
januar (25 dena)------------2700mkd
Jas bi rekol ovaa zima sum vo vodstvo (klimata ne e isklucena od Noemvri ili Dekemvri, samo se namaluva temp po potreba, doma se mi e na struja, dva vozrasni i edno dete)
Твојата за декември како мојата за август.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Tvojata za avgust bar se ladi mojte sa takvi kogaj niti se gree nuti ladi. Ednas se zivee, godinite i onaka mi letaat rafalno
Јас сега ја земав климата, сеуште не сум ладел со неа.
Мене станот ми е на приземје од северна страна така да топло е само неколку дена во годината. Ја земав претежно за греење.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Tvojata za avgust bar se ladi mojte sa takvi kogaj niti se gree nuti ladi. Ednas se zivee, godinite i onaka mi letaat rafalno
rafalno ni letaat na site i zatoa parite ne treba da gi davame na EVN. Veruvaj deka ima mnogu znacenje vo zborot NAVIKA. Treba samo malce prilagoduvanje i sekako razbiranje i prifakanje na site clenovi na semejstvoto na odredeni pravila. I koga ke se naviknesh na niv, toa veke ne e BAUK.[DOUBLEPOST=1424707219][/DOUBLEPOST]
Твојата за декември како мојата за август.
ovie smetki se takvi kakvi shto se, zatoa shto pred da kupam grejno telo, prvo gi procitav site strani od pocetok do kraj na ovaa tema ovde, a posle se konsultirav so clenovi od ovaj forum koi nesebicno mi delea soveti. Racunaj koga bi ja smenil dogramata, veruvam deka smetkive bi se namalile za nekoi 15%....za ova poslednovo seushte razmilsuvam ne samo poradi vlozenite pari na start nego i poradi, skoro sigurnata pojava na vlaga na zidovite....
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
АЈДЕ ПАК
Ми треба помош при избор на камин на дрва со вграден котел за парно(посебна единка значи невградлива).Квадратурата која треба да ја загреам е 100м2 сместена на два ката со солидна изолација и ПВЦ прозори и ми е потребно одприлика 20 kw моќноста за загревање на вода и 5 на просторот каде ке стои каминот,
Сакам пред се функционалност дизајн на каминот потрошувачка и цена на истиот,
Сега почнувам да разгледувам и ме интересира искуство и мислење за камините PRITY(бугарски), KOPER(македонски).и ако имате некој предлог,
Ви благодарам,
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Скоро сигурно (99%) нема да имаш појава на влага и мувла, доколку се одлучиш за квалитетна ПВЦ столарија и вградување по пропис. Меѓутоа сметај дека оваа опција не е евтина. И не се залажувај со цени од 90-100 евра за прозор со стандардна димензија (80*140). Квалитетна столарија (4мм ниско емисионо + 16мм аргон + 5мм флох + 16мм аргон + 4мм високо енергетско, со пластичен дистанционер наместо алуминиумски, пластичниот ја зголемува точката на росење за над 10 степени, па така ако внатре е 20степени, воздухот е со 50% влажност, точката на росење би се постигнала на некаде -13, -17 степени. ) со оваа димензија и правилно вградување (РАЛ монтажа) ќе те кошта околку 200-240 евра. Далеку поевтино од дрво кое за вакви спецификации кошта над 500 евра и тоа за голо дрво. Обложувањето со алуминиум кошта +100 евра.

Инаку многу тешко е да најдеш добар мајстор кој ја познава работата а и да најдеш не знам дали ни тој ќе успее да најде квалитетни материјали.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Скоро сигурно (99%) нема да имаш појава на влага и мувла, доколку се одлучиш за квалитетна ПВЦ столарија и вградување по пропис. Меѓутоа сметај дека оваа опција не е евтина. И не се залажувај со цени од 90-100 евра за прозор со стандардна димензија (80*140). Квалитетна столарија (4мм ниско емисионо + 16мм аргон + 5мм флох + 16мм аргон + 4мм високо енергетско, со пластичен дистанционер наместо алуминиумски, пластичниот ја зголемува точката на росење за над 10 степени, па така ако внатре е 20степени, воздухот е со 50% влажност, точката на росење би се постигнала на некаде -13, -17 степени. ) со оваа димензија и правилно вградување (РАЛ монтажа) ќе те кошта околку 200-240 евра. Далеку поевтино од дрво кое за вакви спецификации кошта над 500 евра и тоа за голо дрво. Обложувањето со алуминиум кошта +100 евра.

Инаку многу тешко е да најдеш добар мајстор кој ја познава работата а и да најдеш не знам дали ни тој ќе успее да најде квалитетни материјали.
i zaklucok? ako mora da se smeni dograma, so da se pravi?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.808
Поени од реакции
21.266
АЈДЕ ПАК
Ми треба помош при избор на камин на дрва со вграден котел за парно(посебна единка значи невградлива).Квадратурата која треба да ја загреам е 100м2 сместена на два ката со солидна изолација и ПВЦ прозори и ми е потребно одприлика 20 kw моќноста за загревање на вода и 5 на просторот каде ке стои каминот,
Сакам пред се функционалност дизајн на каминот потрошувачка и цена на истиот,
Сега почнувам да разгледувам и ме интересира искуство и мислење за камините PRITY(бугарски), KOPER(македонски).и ако имате некој предлог,
Ви благодарам,
Не ти треба тебе камин туку котел, пошто каминот оддава 40: 60 во корист на водата а котелот значително помалце или отприлика колку што ти треба тебе. За моќноста тука си некаде . Значи батали камини , барај котли со таа снага.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Не ти треба тебе камин туку котел, пошто каминот оддава 40: 60 во корист на водата а котелот значително помалце или отприлика колку што ти треба тебе. За моќноста тука си некаде . Значи батали камини , барај котли со таа снага.
Проблемот е што сум на втор и трет кат од куќа и немам каде да го ставам котелот,затоа барам камин кој би го ставил во дневна соба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom