Потребни ми се прозорци со максимална изолација на звук - ве молам за совет

Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
не верувајте на тие гаранции од 100 години. ПВЦ столарија долго трае но 100 години е премногу
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
@savan@
Ова цела наука упм. Овие две три фирми што ги имам како опција ми кажуваат дека имале сертификати и гаранција и за стаклото и за оковот и за профилот. Ако и ти изработуваш да ти пратам димензии во пп па да ми дадеш понуда а и да ми кажеш што е најдобро?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Дали е воопшто потребно к стакло на југ-југозапад и кога имаш три стакла, од кои првото од надвор е 4сезонско, средното обично и на крај к-стакло?
Би сакал кога ќе имам чаре да го заменам бар едниот прозор да имам со три стакла, бидејќи тука најчесто седам, а скоро цел ден е изложен на сонце.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
не, јас не изработувам, но доста ја истражував темата кога купував за мене. Тогаш немав ни време ни знаење така да купив лоши прозорци и тоа по не така мала цена. Па сега да кажам се „опаметив„ и малкуповеќе истражувам. Тие прозори со 3 панели мое мислење е дека не се толку потребни за наша клима (освен ако не се живее на Маврово или такво некое мн ладно место), пошто се доста поскапи. Повеќе е тоа за Шведска, Германија и сл.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Ок фала ти секако, сакам да вградам такви заради пред се и звучна изолација а разликата во цената е некаде околу 1000€ за цела куќа 18 парчиња а правам нова па на изолација решив да не штедам. Затоа ми требаше совет од некој искусен во тоа поле;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ок фала ти секако, сакам да вградам такви заради пред се и звучна изолација а разликата во цената е некаде околу 1000€ за цела куќа 18 парчиња а правам нова па на изолација решив да не штедам. Затоа ми требаше совет од некој искусен во тоа поле;)
А што изолација ставаш на куќата? Стиропор или нешто друго?:)
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Не сум до фасада стигнат а планот е демит водоотпорна.
Да не штедиш на изолација и фасада. Обавезно стави пластифициран абрип, нема смрт, со компресор се пере се. Стиропор минимум 10 цм, не си играј со 5ка или помалце. Еднаш се прават овие работи.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Си бос:D така е планот ќе видиме со кешот може и до 15 да одиме;)
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Пред две недели ги монтирав
Геалан С9000 е профилот, 3 стакла, 4 сезонско, флот и нискоемисионо, оков Рото НТ серија, рачки Хопе бели...многу солидно и врв во понуда со тоа што ми излегоа околу 200€ поефтини од Века или Рехау;)
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
odlic
Пред две недели ги монтирав
Геалан С9000 е профилот, 3 стакла, 4 сезонско, флот и нискоемисионо, оков Рото НТ серија, рачки Хопе бели...многу солидно и врв во понуда со тоа што ми излегоа околу 200€ поефтини од Века или Рехау;)
bravo, mi se dopaga kombinacijata. so sreka
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Мислам дека пвц столаријата е моментално помодарство и дека за брзо време ќе биде повторно заменета со дрвена.Дрвото си е дрво,а пвц почна да ги покажув негтивните страни иако има и позитивни.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275

Kajgana Shop

На врв Bottom