Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
13 август 2009
Мислења
9.537
Поени од реакции
5.768
Хуавеи Има Клонови
Пази клон да не ти увалат.

Еве ти линк од еден од клоновите
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1150201874991095.1073741913.813661825311770&type=3
Кај овој клон конкретно се познава дека е копија пошто има доста дебела лајсна/црно од страните на дисплејот.

има и 1:1 е клонови што тешко се познаваат.
Можеш да го познаеш ако се разбираш нормално али треба да го видиш
Можеш да го познаеш и ако го упалиш и инсталираш CPU-Z или слична апликација за детекција на хардвер.

Мада ако е рутиран клонот а сигурно е,може да е едитиран build.prop
И да ги пишува дека компонентите се исти ко кај оргиналот

со еден Антуту тест се ќе каже
Најпаметно,Инсталирање антуту и оцената ќе каже дали е оригинал или не.

(Ја не би зимал дур не го видам/пробам,пошто е сомнителна цената многу ептен
Скоро 700$ е оригиналот)

Линк од оригинал
http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_268585.html?gclid=CNqdzbfn9c0CFZAW0wodxwQKIA


Биди внимателен како и да е.

Sent from my iPad 2 Mini Retina using Tapatalk
Реално да, првио одма се гледа дека е копија по изработка, по логото, па и по изгледот. Онаква копија можам да ја разликувам. Тоа ме чуди мене, само цената дека е ниска. А и кутијата на овој Мате С е баш онаква каква што иди од фабрика, значи оригиналната кутија. Ќе пробам да издејствувам слики сега, да ми пушттат па да видиме.
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
Ти си знаеш.

Незнам само кој би продавал уред од 675.евра
По цена од 250.евра :)

Вакви превари неретко праат преваранти на
граница, терминал на аеродром, фришоп и слично,
Ти продава фејк ајфон/самсунг/хтц за 100.евра :)

Отвараш кутијата и ако имаш среќа си купил солиден клон/копија со солидна камера, ако немаш среќа дкрект у канта :(

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
Дечки.. братучед ми моментално е во Шведска и на сите wifi (во метро, во трговски...) Може да се конектира само на тој што е кај тетка ми во станот неможе. Што би можело да биде и како да се среди проблемот? За самсунг телефон се работи
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.082
Поени од реакции
15.003
мене ми се има случено на мојот рутер, но по грешка сум чепнал на ``пинентри`` во подесувањата и морав да го ресетирам рутерот за да се избрише тоа што сум го зафкнал
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
мене ми се има случено на мојот рутер, но по грешка сум чепнал на ``пинентри`` во подесувањата и морав да го ресетирам рутерот за да се избрише тоа што сум го зафкнал
Во ред тоа ама само кај него така е кај тетка ми се ок се е
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.082
Поени од реакции
15.003
I jas koga go napraviv toa samo od mojot telefon nemožev da surfam i samo na mojot rutet. Sekade na drugo mesto si beše ok. Go resetirav ruterot a ne se sećavam dali napraviv format na telefonot
 
Член од
28 април 2009
Мислења
749
Поени од реакции
507
Дечки вреди ли дa се дoплaти 3000 зa Galaxy S6 edge+, вo спoредбa сo S6 edge.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Дечки вреди ли дa се дoплaти 3000 зa Galaxy S6 edge+, вo спoредбa сo S6 edge.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Ако сакаш поголем екран и подобра батерија земи го плусот
секако ако не ти смета и големината

реално толку е доплатата
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
загинав ајфон 5 с, неколку дена го користев и од немукает не ми беше активиран фајнд мај ајфон и слични опции. го пријавив во полиција како изгубен и ништо. Ме чуди што со иклоудот со опцијата најди пријатели на два пати ме лоцира еднаш во битола а еднаш во струмица. го имам Имеи бројот и серискиот број ...дали може да се лоцира некако телефонот преку телеком, гпс македонија или некои онлајн начини. благодарам. Ако некој знае и го пронајде мојот телефон му давам награда од неговата половина цена. фала
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.082
Поени од реакции
15.003
загинав ајфон 5 с, неколку дена го користев и од немукает не ми беше активиран фајнд мај ајфон и слични опции. го пријавив во полиција како изгубен и ништо. Ме чуди што со иклоудот со опцијата најди пријатели на два пати ме лоцира еднаш во битола а еднаш во струмица. го имам Имеи бројот и серискиот број ...дали може да се лоцира некако телефонот преку телеком, гпс македонија или некои онлајн начини. благодарам. Ако некој знае и го пронајде мојот телефон му давам награда од неговата половина цена. фала
Полицијата го предава барањето до обвинителство, а тие до телекомите( и тоа трае долго). Што ќе пратат телекомите, тоа полицијата спроведува(т.е. ги посетува типовите на дотичната адреса)
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Полицијата го предава барањето до обвинителство, а тие до телекомите( и тоа трае долго). Што ќе пратат телекомите, тоа полицијата спроведува(т.е. ги посетува типовите на дотичната адреса)
Благодарам,но мојот мобилен го пријавив како загубен..не како украден,отпосле ја дознав разликата...следат само украдени телефони..не изгубени....
 
H

HoT IcE

Гостин
Stock Android 4.4.2 vs CyanogenMod 12 Lollipop за S3 GT-9300i Neo?
Кој е подобар?
Досега не сум имал никакви проблеми со обичниов ама никакви апдејти, закрпи и интересно ми изгледа лижавкава па сакам да пробам да го инсталирам. Никад немам правено вакво нешто, тешко е? Може да се заебе нешто гадно? Немам гаранција на телефон. Линкчиња нешто, туторијалче или да носам на сервис?
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
146
Поени од реакции
63
Здраво дечки.
Имам проблем со тел. Alcatel Idol 2s (6050Y), го користам година ипол и си немаше проблеми се си беше ок, ама во последно време ко че паднеше батеријата под 40% телефоно сам работеше ( се на екрано само се стегаше) и не можеше да се контролира освен да го заклучиш и да не го чепкаш.
Го однесов на сервис и ми рекоја демек до батеријата е , подујана била и ми порачаја нова. Ко стаса новата батерија го отворија телефоно и заклучија дека не е батеријата подујана ама сепак ја сменија батеријата. Проблемо со телефоно шо сам работеше се' се стегаше само се реши, ама сега има нов проблем , пример да работиш на него 15-20 минути замрзнува наеднаш, не реагира и по 5 секунди се рестартира сам.
Ве молам помогнете, фала однапред :)
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
^
Типично за алкател уреди.
Нешто/некоја компонента на плочата е пред "умирање"

Користи го дур работи,
ко ќе цркне ќе си земеш нив,
Според мене не би ти се исплатело да даваш пари за дијагностика и додатно пари за сервисирање.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom