Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Денес купив телефон на поспејд од т-мобиле, се најнормално работеше се додека не ја извадив сим картичката. Сега пробувам да ја вратам и не ја чита ни на новиот телефон ни на стариот. Зарем е можно да се оштетила од само едно вадење?
Можно е ... ако не ти ја чита пробај уште на некој, отиди утре земи си нова
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Промена на тач скрин за HTC ONE X колку чини? (на деловите кај што е пукнат екранот не работи тачот)
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
Ако на некој му требаат футроли за елџиво, само што добив мала количина :D
Иначе во т-мобиле веќе го немаат, им се потрошиле сите од залиха, но за 10тина дена ќе стигнел пак.
Ееј чувај мии зошто ме отече за футрола хаха[DOUBLEPOST=1400114301][/DOUBLEPOST]
Па и не се мислам, се одлучив за него во конкуренција со Идол мини, само што немаше овде во салонот кај мене, рекоа дека во понеделникот ќе добијаат нова пратка, па немаше, најново е дека за денес било префрлена испораката. :vozbud:
Гледам на ибеј се продаваат unlock кодови за сите земји и оператори. Има досега некој такво нешто купувано? Дали прво и прво работи, дали е безбедно, мождам ли сам да го направам и дали во случај да има потреба може повторно да се врати телефонот како што бил, т.е. заклучен и после да се отклучи со истиот код?
Ма каков идол мини земи го овој баш е кул а за другово иди си кај некој сервисер не чачкај сам и онака не ти се исплати
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Ееј чувај мии зошто ме отече за футрола хаха[DOUBLEPOST=1400114301][/DOUBLEPOST]
Ма каков идол мини земи го овој баш е кул а за другово иди си кај некој сервисер не чачкај сам и онака не ти се исплати
Или лажат од салонов или се потроши ко алва и нема веќе од тој модел, гледам и на страната го тргнаа :place:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
12
Здраво на сите (се надевам ќе најдам прецизен одговор:)
Имам галакси с2, купен користен, арно ама колегата од кај што го купив ми даде некој полнач од друг телефон, со 3.7 волти и 0.2 ампери излезност.
Најдов оригинал полнач за галакси с2, кој е прескап и чини 1400 денари (барам поевтин ако и користен). Батерија купив нова од тимобајл, може и ме заебале не знам, али како што ја користам држи мнооогу повеќе од предходнава.
Прашањето ми е, дали може да користам полнач од нексус 7 таблет, кој е со излезност од 5.0 волти и 2.0 ампери баш како оригиналниот полнач за галаксито? Ќе пуштам слика од оргиналниот полнач и од полначот на нексусот.

Истотака ме интересира, дали првото полнење на нова батерија треба да е неколкупати по осум саати или поинаку е (со полнат со соодветна енергетска излезност секако)? 20140513_180900-1.jpg 20140515_100957.jpg

 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Поздрав денеска земав LG G2 од т-мобиле па ма интересира зошто нема апдејт за киткат?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво на сите (се надевам ќе најдам прецизен одговор:)
Имам галакси с2, купен користен, арно ама колегата од кај што го купив ми даде некој полнач од друг телефон, со 3.7 волти и 0.2 ампери излезност.
Најдов оригинал полнач за галакси с2, кој е прескап и чини 1400 денари (барам поевтин ако и користен). Батерија купив нова од тимобајл, може и ме заебале не знам, али како што ја користам држи мнооогу повеќе од предходнава.
Прашањето ми е, дали може да користам полнач од нексус 7 таблет, кој е со излезност од 5.0 волти и 2.0 ампери баш како оригиналниот полнач за галаксито? Ќе пуштам слика од оргиналниот полнач и од полначот на нексусот.

Истотака ме интересира, дали првото полнење на нова батерија треба да е неколкупати по осум саати или поинаку е (со полнат со соодветна енергетска излезност секако)?
Тој што ти го дал полначот фрли го во канта, преслаб е
фабричкиот полнач за галаксито е од 1А, на с4ките, ноте2 па натака се белите од 2А излез
нема да му штети и со 2А да го полниш, побрзо ќе се полни ...
и НЕ, нема потреба од првите неколку пати да се полнат батериите 33432423 саати ... тоа беше пред н.е. :) кога имаше никел кадмиумски батерии, сега е друго време нови технологии
 
Член од
25 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
12
Тој што ти го дал полначот фрли го во канта, преслаб е
фабричкиот полнач за галаксито е од 1А, на с4ките, ноте2 па натака се белите од 2А излез
нема да му штети и со 2А да го полниш, побрзо ќе се полни ...
и НЕ, нема потреба од првите неколку пати да се полнат батериите 33432423 саати ... тоа беше пред н.е. :) кога имаше никел кадмиумски батерии, сега е друго време нови технологии
Од ајфонот 4ката ми е 5 волти и 1 ампер, а од нексусот е 5 волти и 2 ампери, како на сликата. Е сега, со кој од овие полначи да му удрам полнење? Денес сретнав неколку телефонџии некои викаа ќе ти потече батеријата пошто дво-амперските полначи се за батерии за таблет итн....
Твој предлог, а и на другите?
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Од ајфонот 4ката ми е 5 волти и 1 ампер, а од нексусот е 5 волти и 2 ампери, како на сликата. Е сега, со кој од овие полначи да му удрам полнење? Денес сретнав неколку телефонџии некои викаа ќе ти потече батеријата пошто дво-амперските полначи се за батерии за таблет итн....
Твој предлог, а и на другите?
Да си ги смениш „телефонџиите“. :)

2 амперски полнач во НИКОЈ случај не може да ти наштети на батеријата, дури и е подобра опција. Конкретно за тебе сеедно е, можеш и со тој од ајфонот и од нексусот, исто ти се фаќа, пошто С4 оригиналниот полнач е 1А, а 2А е само плус, никако минус.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Од ајфонот 4ката ми е 5 волти и 1 ампер, а од нексусот е 5 волти и 2 ампери, како на сликата. Е сега, со кој од овие полначи да му удрам полнење? Денес сретнав неколку телефонџии некои викаа ќе ти потече батеријата пошто дво-амперските полначи се за батерии за таблет итн....
Твој предлог, а и на другите?
Е како не ќе отечела ... јас си ги полнев сите понови самсунзи итн со тој од 2А белиот како на сликата (од ноте2)
ако ти е "шубе" земи полни го со тој од ајфонот, па некогаш пробај со 2А-скиот и види споредба може подобро ќе ти држи
 

shady3

Никогаш не вели никогаш..
Член од
22 февруари 2009
Мислења
110
Поени од реакции
61
По некоја случајност го пукнав екранот на мојот Alcatel Idol. Слика има се океј, тачот не работи, и стакленцето е пукнато. Бидејќи не сум запознаен со процедурите и првпат ми е да оштетам телефон, знае некој што треба да сменам конкретно, за да го порачам од нет? Во Мобико ми бараат 6000, и дефинитивно таму нема да го носам.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
12
Ќе го полнам прво со дво-амперскиот (новата батерија) па ќе известам што и како после тоа, како троши итн... фала дечки ;)
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Дали знае некој каде во Скопје може да се купат добри фолии за телефони што не се гребат ?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
По некоја случајност го пукнав екранот на мојот Alcatel Idol. Слика има се океј, тачот не работи, и стакленцето е пукнато. Бидејќи не сум запознаен со процедурите и првпат ми е да оштетам телефон, знае некој што треба да сменам конкретно, за да го порачам од нет? Во Мобико ми бараат 6000, и дефинитивно таму нема да го носам.
Шо се толку безобразни, нема шанси толку да кошта замена со се работна рака. Тоа едноставно е премногу. Намерно викаат така за да си речеш, не го ебам, не го поправам, ќе си купам нов. :mad:
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
119
Поени од реакции
84
Здраво некој да знае добар сервисер што поправа Nokia Lumia 800? Коа зборам не ме слушаат, мислам дека микрофончето нечини..и колку би коштала таа поправка?
Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom