Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Па, ако имаш кутија со телефонот 80% треба да има usb кабел, али ако нема купи си bluetooth dongle кој треба да кошта по мое максимум 300 денари. Ако го поврзуваш со кабел ти треба официјална програма од самсунг, ако најдиш кабел, пиши ќе ти кажам од кај да симниш од нет, ако земаш со bluetooth има посебен софтвер и иди како праќање од еден телефон на друг. Сепак, не ме фаќај за збор за цената.
не е вклучен кабел со телефонот затоа и прашувам :)

блутут адаптер ти е 300 денари и е универзално за конекција со сите телефони, но усб дата кабелот има + функции и е бајаги побрзо, постабилно и посигурно за работа одколку блутутот.

е сега секој телефон не користи ист кабел, во секој случај каблите се од 300 до 800 денари.
значи подобро ми е да си побарам усб кабел:) фала дечки за информациите
и уште ова:

Конфигурирав CSD WAP, MMS и Internet преку говорниот автомат и после пораките за конфигурација ми стигна дека се што треба е да го исклучам и повторно вклучам телефонот и дека се ке е активирано.. но не работи.. неможам да отворам страна ниту да пратам или примам ммс порака.. а конфигурациите се тука... што може да е проблемот??? Во инфо центарот не знаеа да ми кажат ништо освен да ми ги пратат пак пораките ко да неможев сама преку сајтот.........
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
мануелно мора да ти се подеси.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
ме интересира да ми кажете(особено некро =) ) за мобилни со GPS навигација. кој ја има најдобрата навигација, снабденост со мапи и таму, битни детаљи со кои не се разбирам баш многу? кој мобилен(или 3-4) е најдобар во овој поглед? цени за истите? HTC ми делуваат супер, ама и вие кажете нешто, ово оно =)
фала
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
GPS ресиверот според мене од сите телфони што сум ги користел до сега најдобар имале Н95-8гб, Н96 и Н82.

и хатеце се добри.
во врска со снабденоста со мапи, телефонот и брендот немат никаква врска со тоа.
си инсталираш програм за џипиес, пр. гармин, томтом, нокиамапс, гуглмапс, итн...
и ако инасталираш гармин имаш повеќе видови на мапи - адриа мапс, рут66 итн... :D

секоја си има своја цена, се разбира фри мапа и 120 долари мапа сигурно нема да бидат исти, нели?
зависи за што ти треба.

иначе гармин го произведе својот прв мобилен телефон, читај тука: http://gsmmkd.com/novosti.aspx?id=87
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
глеам ова н82 ептен ме бендиса =) некро колку е цената на апаратот?
е сеа, ми кажаа гугл мапс биле тиња, за нокиа незнам, па којзнае и дали ја има македонија. ми ги фалеа гармин, томтом и уште некои. коштале 30 евра од прилика. нешто како "мапи за 2007" имаше едно другарче и ги фалеше. ама, за македонија било тиња, пошто само главни патишта имало, не било ептен у детаљи остатокот.

читам ривјус за н82, и брз бил џипиесот, што е добро, едина лоша страна била краткото траење на батеријата. ама, се средува тоа со полњач за во кола. така да, од ривјусот, испаѓа бест бај.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Што телефон е ова ?
никако не можев да го најдам во ниеден од водафон моделите.


 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Ќе земев денес Samsung D900i но бидејки во германос имаше само со розева маска :pos: ќе чекам до четврток , искуства? добар тел. е? а да и баш ме интересира , до колко gb microSD картичка може да се стави? имаше на една страна 4 гб , па во коментари дека само 2 гб и така..
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
ок тој е телефонот.
Ме интересира зошто не работи со други картички освен ВИП ?
ми пишува SIM LOCKED и одбројува некој тајмер и треба да внесам некој 10 цифрен број шо неам појма кој е
Кодиран е на мрежа за тоа ... треба да се декодира ... отиди по сервисиве

Ќе земев денес Samsung D900i но бидејки во германос имаше само со розева маска :pos: ќе чекам до четврток , искуства? добар тел. е? а да и баш ме интересира , до колко gb microSD картичка може да се стави? имаше на една страна 4 гб , па во коментари дека само 2 гб и така..
Зашто самсунг :tapp: ... земи нокиа нешто друго сони ериксон :helou: ако толку ти е мерак па на него земи го ... до 1-2 гига фаќа зависи од картичката брзината на податоци и квалитетот т.е. марката
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.032
Поени од реакции
1.143
Имам Сони ериксон к750 и ми е пукнато пластичето на екранчето. Еден другар ми кажа дека маската можи да се најди за 150 ден ама мислам дека не е заедно со екранчето.
Можи да се најди такво екранче (заштитната пластика на екранчето) и колку пари е тоа?
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Едно прашање. Гледам во каталогот на VIP и даваат Motorola W175 за 999 денари во кои е вклучено 200 денари разговор. Добро телефонче за втор телефон. Е сега дали е кодиран само за на VIP мрежата? Ако е кодиран колку пари е да се декодира?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
ок тој е телефонот.
Ме интересира зошто не работи со други картички освен ВИП ?
ми пишува SIM LOCKED и одбројува некој тајмер и треба да внесам некој 10 цифрен број шо неам појма кој е
на Јтаг иде со логови, 900 денари кај мене во рок од 2 до 6 часа е процедурата.
Found Phone, Phone Info:
- Phone Type :VF533
- Phone FW :EVN,ZI: 151008 1722
- Phone HT :74 27 07
- Phone IMEI :3..................
- Phone Code :0000 (inactive)
- Prod. Code :254069619
- Board Type :m63

- NOR Flash ID :0001 317E 3141 3100
- Chip [0] :Spansion S29NS256P 256Mbit

Get Code from server ...Success!

- Net Lo code :04787055-65
- Net Hi code :39397210-01

- Connect phone ...Ok!
- Clear Net Code...Success!
- Clear Code Counter...Success!
- Clear User Code...Success!
Едно прашање. Гледам во каталогот на VIP и даваат Motorola W175 за 999 денари во кои е вклучено 200 денари разговор. Добро телефонче за втор телефон. Е сега дали е кодиран само за на VIP мрежата? Ако е кодиран колку пари е да се декодира?
само сажемите т.е. телефоните брендирани на водафон ги кодираат од вип.

во секој случај прашај си пред да го купиш, ама знам долго време соработувам со виповци, само сажеми кодираат, иако и блекбериата им се брендирани од водафон - мисалм дека незнаат да ги кодираат :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.512
Поени од реакции
82.058
Имам NEC е313 телефон (со 3G способност), веќе користен во 3G мод пред 5 години, во Англија.
Тука сум припејд на Cosmofon. За да се користи нивната нова 3G услуга , ми бараат некаков модем да им купам за едно 3-4илјади денари. WTF? У Англија ни модем ни ништо, само телефонот треба да ти е 3G. Па прашувам ако има некој поопитен да објасни, да не сакаат овие леб преку погача? Т.е. да не ме тераат да купам нешто што не ми треба?
(они нормално, во продавницата, тврдат дека мораш да имаш таков модем, а искуството ми кажува обратно)

Благодарам однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom