Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
се јавив, ми рекоа мора лично да поднесам барање... а јас не сум во македонија. се понудив и преку скајп или видео или скен од лична карта, но морало лично
Од искуство со Телеком мислев дека и со ВИП/А1 ќе биде исто, Телеком одма одговараат и без проблем добиваш код.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Здраво дечки, се надевам дека пишувам во правата тема.
Сакам да купам мобилен, но бидејќи не се разбирам, гледам што е најдоброто во моментов да го купам.
Со моето НЕпознавање, се одлучив помеѓу iPhone 12 или Samsung Galaxy S21.

Што од ова е подобро да се купи?
Не ми е битна цената, исто така немам навика да ги продавам телефоните и да ги менувам од година за година, што значи не ми е битно колку цена ќе држи за продавање следната година.
Планирам да го користам 4-5 години.
Дали можеби има нешто подобро од овие два на пазарот, во рангот на нивната цена?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.334
Здраво дечки, се надевам дека пишувам во правата тема.
Сакам да купам мобилен, но бидејќи не се разбирам, гледам што е најдоброто во моментов да го купам.
Со моето НЕпознавање, се одлучив помеѓу iPhone 12 или Samsung Galaxy S21.

Што од ова е подобро да се купи?
Не ми е битна цената, исто така немам навика да ги продавам телефоните и да ги менувам од година за година, што значи не ми е битно колку цена ќе држи за продавање следната година.
Планирам да го користам 4-5 години.
Дали можеби има нешто подобро од овие два на пазарот, во рангот на нивната цена?
Јас имав иста дилема и се одлучив за S21. Прво и основно ми сметаше што 12ка нема телефото камера.
Би го споредил со 12 про, кој е 25 000 денари поскап, ама сигурно не вреди да им се доплати пошто ништо повеќе нема да добиеш (цела кај официјални дистрибутери). Во споредба со обичната 12ка, секогаш би Ѕ21.


Што да ти кажам за S21? Максимално респонсив, дисплеј, камера одлични, батеријата на 24 часа ја полнам (повеќе од 6 часа некаде активно користење) со супер фаст се полни за 1 час. *ствари што ми беа најважни мене
Во наредниов период ќе следи уште некој апдејт со што уште ќе се подобрат перформансите, камерата.
Ако те интересира нешто конкретно за 21 пиши :)
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Јас имав иста дилема и се одлучив за S21. Прво и основно ми сметаше што 12ка нема телефото камера.
Би го споредил со 12 про, кој е 25 000 денари поскап, ама сигурно не вреди да им се доплати пошто ништо повеќе нема да добиеш (цела кај официјални дистрибутери). Во споредба со обичната 12ка, секогаш би Ѕ21.


Што да ти кажам за S21? Максимално респонсив, дисплеј, камера одлични, батеријата на 24 часа ја полнам (повеќе од 6 часа некаде активно користење) со супер фаст се полни за 1 час. *ствари што ми беа најважни мене
Во наредниов период ќе следи уште некој апдејт со што уште ќе се подобрат перформансите, камерата.
Ако те интересира нешто конкретно за 21 пиши :)
За S21 знаев дека ќе добијам квалитет за цената што ќе ја платам.
Претходно користев S4, сега користам S8 и мислам дека е време да преминам на нешто поново.
Мислев да сменам на iPhone, али чим S21 е подобро од 12 (овие два ги споредувам, а не PRO-то, зашто се блиску со цената), но ваљда ќе си останам повторно на Samsung.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
За S21 знаев дека ќе добијам квалитет за цената што ќе ја платам.
Претходно користев S4, сега користам S8 и мислам дека е време да преминам на нешто поново.
Мислев да сменам на iPhone, али чим S21 е подобро од 12 (овие два ги споредувам, а не PRO-то, зашто се блиску со цената), но ваљда ќе си останам повторно на Samsung.
Оби бураз просто е, порано беше ајфон демек лидер за иновации ама одамна не е.
Искрено (иако користам ајфон и немам намера да преминам на андроид) кога бараат луѓето иновативност редовно одбегнувам да ги препорачам.
Главната разлика би рекол е што повеќе сакаш, софтвер кој е речиси пре едноставен и премногу оптимизиран или бараш да имаш понов екран незнам некоја нова јака камера и слично

Да не се лажеме не дека с21 ќе лагува или дека е лош телефон ама реално андроид уред со тек на време станува полош и полош и преминувањето од една верзија на друга пример од андроид 10 на 11 е поизразена за разлика од ајфон. Чим сакаш да го користиш 4-5 години барем од гледна точка на софтверот би ти рекол ајфон, ама имај предвид дека за тоа ќе ја платиш цената да имаш помалку функции на камерата и реално полош екран па би рекол и полоша батерија

Што и да одбереш нема да згрешиш :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
За S21 знаев дека ќе добијам квалитет за цената што ќе ја платам.
Претходно користев S4, сега користам S8 и мислам дека е време да преминам на нешто поново.
Мислев да сменам на iPhone, али чим S21 е подобро од 12 (овие два ги споредувам, а не PRO-то, зашто се блиску со цената), но ваљда ќе си останам повторно на Samsung.
друже само Шаоми слушај ме, батали самсунг, 2021ва сме
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
друже само Шаоми слушај ме, батали самсунг, 2021ва сме
Друже едини андроид телефон што сум го користел бил шаоми и бев презадоволен од него, ама да не се лажеме има фурни леб да јаде за да ги стигне Самсунг и Епл најмногу на делот од стабилност на софтверот
Да беше оби технички спремен лик што ќе прави лудории и експерименти со ромови инсталација на посебни апликации за да има боље камера и слично ајде да те разберам
Ама он бе РОМ ќе иде у Шутка кај виганите да бара не јеби, си сака да стави сим картичка и телефонот да спие наредни неколку години само пунач да му покажува, а не како возач на алфа од тркач механичар да стане

Да пишеше ограничен сум на кило сончоглед или нешто да му даваш прајс/перформанс калкулации, ама он убаво ти кажа не ми спомнувај кое колку губи или колку ќе платам за тие перформанси дај ми што нема да ме умара да го удрам у ѕид следни 4-5 години
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Друже едини андроид телефон што сум го користел бил шаоми и бев презадоволен од него, ама да не се лажеме има фурни леб да јаде за да ги стигне Самсунг и Епл најмногу на делот од стабилност на софтверот
Да беше оби технички спремен лик што ќе прави лудории и експерименти со ромови инсталација на посебни апликации за да има боље камера и слично ајде да те разберам
Ама он бе РОМ ќе иде у Шутка кај виганите да бара не јеби, си сака да стави сим картичка и телефонот да спие наредни неколку години само пунач да му покажува, а не како возач на алфа од тркач механичар да стане

Да пишеше ограничен сум на кило сончоглед или нешто да му даваш прајс/перформанс калкулации, ама он убаво ти кажа не ми спомнувај кое колку губи или колку ќе платам за тие перформанси дај ми што нема да ме умара да го удрам у ѕид следни 4-5 години
па и ја исто бе друже само на пунач, ни ромови сум барал ни ништо. X3 моментално имам, презадоволен сум. Шаоми последниве 2 години многу напредна и софтверот е мазен како путер, не ми залагирал телефонов ниеднаш буквално. 120 херци екранот, лизга.
 
  • Хаха
Reactions: wot

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Туку коа сте кј пуњачиве, ајфонов не иде комплет со пуњач?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.334
ќе го пуни преку ноќ со стариот полнач
При телефон од 50к вреди да инвестираш во полнач уште ~1000.
За полнење преку ден super fast е права ствар (за ургентни случаеви :D)
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
Јас имав иста дилема и се одлучив за S21. Прво и основно ми сметаше што 12ка нема телефото камера.
Би го споредил со 12 про, кој е 25 000 денари поскап, ама сигурно не вреди да им се доплати пошто ништо повеќе нема да добиеш (цела кај официјални дистрибутери). Во споредба со обичната 12ка, секогаш би Ѕ21.


Што да ти кажам за S21? Максимално респонсив, дисплеј, камера одлични, батеријата на 24 часа ја полнам (повеќе од 6 часа некаде активно користење) со супер фаст се полни за 1 час. *ствари што ми беа најважни мене
Во наредниов период ќе следи уште некој апдејт со што уште ќе се подобрат перформансите, камерата.
Ако те интересира нешто конкретно за 21 пиши :)
е с21 ама многу јака телефото камера што има :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom