Потеклото на Албанците

Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.166
Поени од реакции
2.919
@puno, што е ова? Зошто не кажувате дека и вие сте дошле од зад Карпатите? Вие бре, Словени да не сте?

Аlbanians

The lack of close linguistic relationship of Albanian with Illyrian, the lack of Proto-Albanian toponymy in Illyria, and the absence of indigenous sea-faring terminology in the reconstructed language (borrowing corresponding words from Romance or Greek) make it likely that Albanians were unrelated to the ancient Illyrians. It has been proposed that they came from further north, with the settling of Proto-Albanians believed to be in Dacia Ripensis and farther north, in the foothills of the Carpathian Mountains and the Beskidy/Bieszczady (possibly a toponym of Albanian origin), with the migration to Illyria via the eastern slopes of the Balkans taking place before (but not much earlier than) their contact with Romance speakers and the end of the Proto-Albanian period (Orel 1998).

The diversity of haplogroups among modern Albanians reflect their complex ethnogenesis (Peričić et al. 2005; Battaglia et al. 2008): An origin of the Albanoid homeland close to the north-west Pontic region during the Iron Age, before their expansion and subsequent Y-DNA bottlenecks, is supported by the prevalent E1b1b1a1b1-L618 lineages (ca. 24–44%)—mainly V13+ (formed ca. 6100 BC, TMRCA ca. 2800 BC)—a haplogroup found previously in Neolithic Hungary and among Scythians of the north-west Pontic area, with a likely origin in early European farmers; and by hg. R1b1a1b2-M269 (ca. 18–20%), mainly R1b1a1b1b3a1a1c-Y10789 with Z2705+ (formed ca. 700 BC, TMRCA ca. AD 550), a subclade of R1b1a1b1b-Z2103. Their close contact with other Palaeo-Balkan groups, probably through mixture with local peoples of the Balkan and Adriatic regions after their migration from the Carpathians, possibly as early as the 7th century BC (Witczak 2016), is to be inferred from the presence (ca. 15–17%) of J2b2a1-L283 lineages (formed ca. 7700 BC, TMRCA ca. 3400 BC), proper of Balkan populations; but also possibly from hg. R1b1a1b2-PF7562 (ca. 5%)[31], an early offshoot of R1b1a1b2-M269, associated directly or indirectly to the Yamna expansion to the west.

https://indo-european.info/indo-europeans-uralians/index.htm#t=VIII_11_Balkan_province-.htm#viii_11_Thracians_andbc-5&rhtocid=_11_10_4
Боде во очи ова фармери, а они во 14 век биле сеуште номади и не живееле во градови.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
278
Поени од реакции
405
Шиптаритe можно е да потекнуваат од некое племе кое во минатото приносувало човечки жртви со палење на жртвите,тоа го прават и денес но не во форма на ритуал туку во јавноста се информира дека официјално се работи за несрекни случки но дали се несрекни?,има пример со тетовската модуларна болница која изгоре а има и друг пример со автобусот во бугарија што изгоре и во двете случки изгореа живи луге.Имаше и трет случај кога ја запалија главна пошта но тогаш ритуалот не им беше успешен по што навреме им избегаа таргетираните жртви.
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Hека не те чуди. Пред недела дена во Македонија на трибина беа двајца Грци едниот историчар дугиот новинар. Луѓето беа неоптвораени и си кажаа се како што е. Дека Грците се инструирани да ги мразат Македонците поради тоа што беа протерани од Егејска Македонија за да не се вратат пак назад. Едноставно.
Koj istoricari
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.452
Поени од реакции
19.671
An African-Albanian posing in the traditional Balkan dress. 1868.
The African Albanians were part of the Albanian-speaking community of Ulcinj, Montenegro, descendants of Ottoman slaves. Over time, they integrated into local society, speaking Albanian and practising their traditions.
Photograph taken in 1868. in Bucharest, Romania, by Hungarian photographer Carol Szathmari
Можно е да е слика од 1 лице

 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.442
Поени од реакции
75.959
Да. Така е. Црнците во Улцињ збореа албански.

Општо познато беше у СФРЈ дека има црнци во Улцињ, уште многу одамна. Они збореа албански.
Но, не беа Албанци, туку се албанизирале.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.452
Поени од реакции
19.671
Да. Така е. Црнците во Улцињ збореа албански.

Општо познато беше у СФРЈ дека има црнци во Улцињ, уште многу одамна. Они збореа албански.
Но, не беа Албанци, туку се албанизирале.
Што отвара и едно друго прашање, колку други кавказо-блискоисточњаци се албанизирале.

Иначе прв пат за ова дознав пред некој година кога во Музеј на Македонија имаше изложба на традиционални и историски предмети од Африка. Во склоп на изложбата имаше едно прекрасно предавање од историчарот, археолог и професор Никос Чаушидис на тема конекцијата на Балканот и Африка, каде што покрај вадење на некои историски настани и слики од археолошки артефакти со негроидни мотиви спомна и за црнците од Црна Гора и дека се претопиле со локалното население ама не кажа конкретно дека се албанизирале. Вчера на интернет ми се појави овој податок дека тие црнци уствари се албанизирале.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.212
Поени од реакции
4.551
Што отвара и едно друго прашање, колку други кавказо-блискоисточњаци се албанизирале.

Иначе прв пат за ова дознав пред некој година кога во Музеј на Македонија имаше изложба на традиционални и историски предмети од Африка. Во склоп на изложбата имаше едно прекрасно предавање од историчарот, археолог и професор Никос Чаушидис на тема конекцијата на Балканот и Африка, каде што покрај вадење на некои историски настани и слики од археолошки артефакти со негроидни мотиви спомна и за црнците од Црна Гора и дека се претопиле со локалното население ама не кажа конкретно дека се албанизирале. Вчера на интернет ми се појави овој податок дека тие црнци уствари се албанизирале.
За да се албанизирало некој требало да се има албанци тука?
Или решиле неколку црнци и кавкасци ајде да се албанизираме, побарале помош од Толкиен да им измислува јазик и оп нова нација алатка за суперсилите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom