Постои ли љубов?

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
SRCE I DUSA напиша:
Porano postojala e lubov,a vo denesno vreme cisto sumjam bidejki site prvo sto te pitat majkati i tatkoti sto rabotat ili kakva kola vozes.Taka e barem vo mojot grad za kaj drugite ne znam. postoe ama materijalna lubov definitivno.:toe: :3:
Ај за момент батали го муабетот што го напиша.
Сите се фаќаме дека во денешно немало љубов бла бла.
Нема љубов за оној кој моментално е разочаран, повреден и несреќен поради љубовта. Оној кој сака и кој чувствува дека барем малку му е возвратено, секако ќе рече дека има љубов. За луѓето љубовта (не) постои во зависност од моменталното (не)задоволство од нејзе.
И кога нема да ти е возвратена љубовта (ја исклучувам болката при ваков случај), таа сепак постои барем како дел од тебе, доволно е да знаеш дека си способен да сакаш.
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
[MkD]Scout напиша:
KaPsa колку само истото размислување го имав на твоите години..сега не сум многу постар но сепак размислувам многу поинаку..
и јас мислев дека сум видел многу и сум претрпел многу..напротив колку што поминав во овие 3 години (патем сега сум 19) немав ни сонувано..затоа ти препорачувам ако си имал некое лошо искуство (претпоставувам според содржината на твојот пост) не се замарај пушти нека тече понатаму животот..а тоа нека биде само уште еден мост..мост кој ке те потсека некогаш што си доживеал и кој во некој момент од животот ке ти даде сила или пак ке те поучи да не направиш повторно иста грешка..
туку да се вратам на темата..
љубов дали постои?
Постојат многу тези за тоа прашање..
вистината се состои најмногу во самите нас..колку сме отворени за да примиме и да дадеме љубов..колку се трудиме во врска или многу разни мали нешта со кои ја изразуваме љубовта..
Љубов ...ох просто најубавото чувство..движечка сила на едно битие..
само кога е возвратена..
кога не е..ух станува омраза..станува опсесија..љубомора..депресија..апсурдни болести..
но сепак..тоа е Љубов..само таа е посилна од се..
Знам шо сакаш да кажиш и шо всушност мислиш. Не велам дека имам поминато премногу или имам видено премногу но она што го поминав, видов, доживеав беше доволно да прераснам во личност која што сум онаа правата , која има свое јас , свој став , своја визиjа за работите ! Да брат тие се оние работи кои понатаму во животот секогаш ќе ги паметам и секогаш ќе се учам од нив , патем од грешките се учи :) како што јас досега сватив :wink: ... Нормално дека ќе имам уште врски и дека ќе биди супер , ама јас мслењето за то нема да го сменам дека сега на овие години нема љубов се дури не ја најдеш вистинската и таа во исто време да е возвратена ( колку што даваш , толку и да добиеш за возврат ) како што ти самиот кажа во постот. Потполно се согласувам со тебе ама само за тоа за вистинската љубов :) ... супер пост брат и фала што подели некој совет :zver: ...
 
Член од
12 март 2007
Мислења
140
Поени од реакции
1
Fortune напиша:
Ај за момент батали го муабетот што го напиша.
Сите се фаќаме дека во денешно немало љубов бла бла.
Нема љубов за оној кој моментално е разочаран, повреден и несреќен поради љубовта. Оној кој сака и кој чувствува дека барем малку му е возвратено, секако ќе рече дека има љубов. За луѓето љубовта (не) постои во зависност од моменталното (не)задоволство од нејзе.
И кога нема да ти е возвратена љубовта (ја исклучувам болката при ваков случај), таа сепак постои барем како дел од тебе, доволно е да знаеш дека си способен да сакаш.
tvoet mislene e tocno no vodi smetka deka ako ednas se izgores posle ke duvas i na ladnoto.mozebi ako sakas nekoj nema da ti bide bitno sto ima a sto nema, no vo denesno vreme i vo ovoj mizeren zivot sto golem del od populacijata vo Makedonija e siromasna lubovta se zanemaruva a se gleda materijalnata strana i so toa i se gubi sansata da sakas i se unistuva cuvstvoto deka postoi lubov.preoritet na denesnata mladina e da ima kola( zboruvam za zenskio pol) da rabote ne zna kada i t.n. Postoe lubov no onaa vistinskata lubov vo koja se vnesuvas so dusa i telo od koja misles deka i planina mozes da pomrdnes ,vo denesno vreme mislam deka e retka.:toe:
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.624
Поени од реакции
22.438
jas mislam deka e tocno toa deka prvo gledat so kola vozis kade zivees kolko pari imas i sl. mnogu retko denes mozes da najdes zenska so vistinski ke te saka
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
faraon напиша:
jas mislam deka e tocno toa deka prvo gledat so kola vozis kade zivees kolko pari imas i sl. mnogu retko denes mozes da najdes zenska so vistinski ke te saka
Твојата трагедија (такво гледиште на љубовта) не е моја трагедија. Си се запрашал ли некогаш дека можеби проблемот е кај тебе?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Ако сакаш да си среќен еден ден измувај се,ако сакаш да си среќен еден месец ожени се а ако сакаш да си среќен цел живот не заљубувај се !
Постои љубов ама лошо е ако не е обострана :)
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Љубовта е болка кога ја немаш покрај себе
Љубовта е болка кога ја имаш покрај себе а се плашиш да не ја изгубиш...
Љубовта е слатка мала болка која те тера да Сакаш и Мразиш
Љубовта е задоволство кое се плака со страдање..
Ако научиш ДА страдаш КЕ научиш Да сакаш...
Ако знаеш Да сакаш...ке знаеш и ДА љубиш..:smir:
 
Член од
1 април 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ljuboooov... pa sekako deka postoi da ne postoeshe ljubovta nemase nie da postoime ljubovta e nesto naj naj naj zakon nesto sto moze da mu se sluci na covek nesto sto nemozis da go zamislis nesto sto go ima nasekade i kaj sekogo
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
53
Поени од реакции
0
Ljubovta ja izmislile partizanite za da Sexaat bez pari :)
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
ма каква љубов, а уствари што е тоа љубов, знае некој
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.960
Поени од реакции
24.162
Убаво некој пиша горе-Дефинирајте што е љубов? Ама за де не останам без коментар ќе се обидам да одговорам со тоа што терминот љубов ќе го земам како средна вредност од општите сфаќања. Постои навика, потреба, интерес. Ако под ова подразбирате љубов тогаш постои. Генерално мислам дека луѓето се себични суштества на овој или оној начин. Кога некој што условно кажано го сакате заминува на пример во странство вас ви се пореметува цел систем на навики, финансии, секс, излегување на прошетка, заеднички одмор, разговори итн. Пак ќе речам вашиот систем. Вас ќе ви биде жал до оној момент додека овие работи не се нормализираат, а кога тој систем ќе се обнови се заборава на човекот што заминал. Што ќе правам ЈАС без неа/него? е најчестиот коментар при вакви случуваља што само потврдува дека се жалите себеси не другата личност бидејќи останувате без некои работи што сте ВИЕ сте ги имале како сопственост. Целиот случај пак се врти околу вас и вашите потреби, навики и интереси.
 
Член од
10 април 2007
Мислења
166
Поени од реакции
0
Ljubovta postoela, postoi i ke postoi! Jas sum ziv primer za toa!
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
TeDDy BeaR напиша:
Ljubovta postoela, postoi i ke postoi! Jas sum ziv primer za toa!
Како тоа си ти жив пример? :raz:
Демек, како плод на љубов си родена?
Или, заљубена си, па знаеш дека постои љубов?
Или, некој тебе те сака, па така си заклучила дека постои?
Или си прочитала негде дека постои?

Стварно не ми е јасно како тоа некој може да биде жив пример за постоењето на љубовта. retarda:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Таа е одечко, зборечко, форумџичко кадифено мече. Ако тоа не ти кажува доволно за моќта на љубовта не знам што друго!


Отвори ги очите... и види ја розовоста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom