Постои ли љубов?

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Ноу дефинишн

точкест напиша:
А добро некој да дефинира што е тоа љубов може ли?
Не се дефинира.Љубовта е чувство,а чувствата немаат дефиниција-барем не комплетна.Секоја дефиниција ако не е погрешна тогаш со сигурност не е комплетна.
Секој нормален човек што израснал во нормално семејство осетил што е тоа љубов.
Е,сеа темата може да земе и друг правец ама постојат повеќе типови на љубов (кон родителите,кон брат/сестра,кон девојка/дечко,баба/дедо...).
 

Zup

Член од
14 февруари 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
jas mislam deka ljubovta postoi samo koj kolku ja doziveal ama isto taka mislam deka covekot ima eden zivot i moze da ima edna ljubov poveke ne covekot moze da saka vistinski nekoj/a ednas u zivotot.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Da zboruvam na site covecki jazici, pa duri i na angelskite, stom ljubov nemam, ke bidam bakar sto zvoni ili kimval sto zveci.
Da imam prorocki dar i da gi znam site tajni, da gi imam site znaenja za site raboti, a i taka silna vera sto i planini da premestuvam, ako ljubov nemam nisto ne sum.
I da go razdelam celiot svoj imot,da dozvolam teloto da mi bide izogereno stom ljubov nemam, nisto ne mi koristi.
Ljubovta e dolgotrpeliva, polna so dobrina, ljubovta ne zaviduva, ljubovta ne se prevoznesuva, ne se gordee.
Ne pravi sto e nepristojno, ne bara svoe,ne se srdi,ne misli zlo.
Na nepravda ne se raduva, a na vistina se raduva.Se izvinuva, vo se veruva, na se se nadeva, se pretpuva.
Ostanuvaat ovie tri raboti : verata, nadezta i ljubovta; najgolema megu niv e ljubovta.
Ljubov e toa sto mu fali na svetot denes.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Љубов е да љубиш,лавиринт во кој се губиш,облаче во кој се губиш и со мисли шеташ.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
ljubovta e droga.. Od koja sum zavisen i moram da ja konzumiram od site sto me opkrozuvaat mene.. ilegalno go pravam toa za dobroto na site :)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Тешко денес да постои .. Ими само у џебот 1 милјон кола Бмв до тебе и те боле ку*от сите се твои .. Биди сигурен у тоа .. такви се денешниве и машки и женски
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Vo dlabocinite na moite misli go baram odgovorot na vecnoto prasajne:Zosto postoi ljubovta?-za da ni dade nadez i da ne ostavi na pola pat i nie kako slepci da go pomineme patot na nasiot surov zivot.Svonata na crkvite go oznacuvaat krajot na mojata sreka i pocetokot na mojata iluzija vo koja go ziveam sekoj den kako posleden.I na krajot koga ke stanam pogrbavena starica ke se zaprasam:Dali vredese sekoe moe zrtvuvajne?Dali vredese svetot na iluzijata vo koj sum ziveela cel zivot i dali vredele site tie pateticni potezi i seto toa dali vredese za da ja naucam bolkata na zivotot i ironijata na bozenstvenata senzualnost koja site nie ja narekuvame LJUBOV!!!​

 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Постои во секој случај зашто таа претставува едно ОПШТО чувство!Постои љубов кон се што постои па и кон самите себе!!:zver:
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Има љубов , таа постоела и ќе постои. Но како што се ближи времето , гледам дека се повеќе и повеќе ја губиме таа свест за љубовта , оти во последно време во љубовта ретко кој добива онолку колку што дава. Гледан од мој аспект јас мислам дека во овие времиња сега не постои љубов , оти секој гледа само за него , гледа да земи што повеќе , да зграби колку е можно повеќе , то е факт ! Можи за вас другите ова не значи ништо и ова не е вака како што јас го кажвам , ама ова за мене е така , ова што јас го зборувам е доживеано , видено , поминато .... Искуството ми дава за право да го зборам ова, реков за некој ова не е вака , како јас што мислам , но за мене е и така ќе биди. И во наредни врски што ќе ги имам , како што ги имав досега , нема да го сменам мислењето за љубовта , се додека не се женам. Макар што и некогаш и во тие води можиш да се удавиш , но не се толку ретки случаите како што се со она предходно што го кажав. То е то , ако некој мисли поинаку нека кажи. Зато е форумот за да се споредват разми мислења од сите што се членови. Поздрав.

Дали постои љувов ? Епа ... љубовта секогаш постоела и ќе постои. Но како што се наближува времето , јас приметувам дека се помалце и помалце се сака , се помалце се покажува онаа вистинска љубов и како што можам да заклучам скоро во никој од врските едниот не го добива за возврат она што тој го дава и сака врската да успеј. Се гледа што повеќе да се земи , што повеќе да се грабни , а ништо да не се остави , едниот сака , дава , а другиот користи , зема.... Јас мислам дека љубов не постои денес , љубов постои во приказните , во филмојте , лимонадите .... гледајќи ја моменталната состојба , јас мислам дека ова е вака. И во наредните понатамошни врски што јас ќе ги имам и како и во предходните нема да го сменам мислењето за оваа работа ! Макар што во предходните ова не го мислев , но откако доживеав многу , видов многу , претрпив многу , знам дека ова е вака и искуството ми дава за право да го пишам ова што го пишам. Ова ќе го мислам се дури не ја најдам вистинската т.е. дури не се
женам ( макар што и тогаш врските можат да пропаднат и по кузнај колку години не успеваат паровите да се научат еден со друг ) но то го оставам на страна. Значи со еден збор јас мислам дека во ова време , сега на моја возраст 16 години љубов не постои. Секој гледа за него и што повеќе женски/дечковци да фати да се напрај мангуп/мангупка пред другарките и другите итн. то е то. Мое мислење е то , ако некој мисли поинаку нека си кажи слободно, зато е и форумот за различни мислења теми итн. Поздрав.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
dokolku ja barate ljubovta nikogas nema da ja najdete
dokolku ja cekate ljubovta nikogas nema da ja docekate
dokolku se svrtite nasekade okolu sebe ke vidite ljubov ljubov i samo ljubov..
dokolku sfatite vie ste stvoreni od edna ljubov..za da se rodi nova ljubov..
dokolku sakate i ljubite ke ve sakaat i ljubat.
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
SCORPIO__20 напиша:
dokolku ja barate ljubovta nikogas nema da ja najdete
dokolku ja cekate ljubovta nikogas nema da ja docekate
dokolku se svrtite nasekade okolu sebe ke vidite ljubov ljubov i samo ljubov..
dokolku sfatite vie ste stvoreni od edna ljubov..za da se rodi nova ljubov..
dokolku sakate i ljubite ke ve sakaat i ljubat.
Многу добро кажано , а и јас го потенцирав то во мојот текст , дека не постои љубов се додека не дојдиш то таја фаза што ти тука ја наведе. Дека си створен од љубов за да создадеш нова љубов и сакајте за да ве сакаат и љубете за да ве љубат ! То е така ...
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
KaPsa напиша:
Значи со еден збор јас мислам дека во ова време , сега на моја возраст 16 години љубов не постои. \.

KaPsa колку само истото размислување го имав на твоите години..сега не сум многу постар но сепак размислувам многу поинаку..
и јас мислев дека сум видел многу и сум претрпел многу..напротив колку што поминав во овие 3 години (патем сега сум 19) немав ни сонувано..затоа ти препорачувам ако си имал некое лошо искуство (претпоставувам според содржината на твојот пост) не се замарај пушти нека тече понатаму животот..а тоа нека биде само уште еден мост..мост кој ке те потсека некогаш што си доживеал и кој во некој момент од животот ке ти даде сила или пак ке те поучи да не направиш повторно иста грешка..
туку да се вратам на темата..
љубов дали постои?
Постојат многу тези за тоа прашање..
вистината се состои најмногу во самите нас..колку сме отворени за да примиме и да дадеме љубов..колку се трудиме во врска или многу разни мали нешта со кои ја изразуваме љубовта..
Љубов ...ох просто најубавото чувство..движечка сила на едно битие..
само кога е возвратена..
кога не е..ух станува омраза..станува опсесија..љубомора..депресија..апсурдни болести..
но сепак..тоа е Љубов..само таа е посилна од се..
 
Член од
12 март 2007
Мислења
140
Поени од реакции
1
Porano postojala e lubov,a vo denesno vreme cisto sumjam bidejki site prvo sto te pitat majkati i tatkoti sto rabotat ili kakva kola vozes.Taka e barem vo mojot grad za kaj drugite ne znam. postoe ama materijalna lubov definitivno.:toe: :3:
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
97
Поени од реакции
0
pa mislam deka postoi ljubov i ke postoi.sekoj covek sakal,saka i ke saka.sekoj covek ljubel,ljubi i ke ljubi.zatoa sto ljubovta go odrzuva covekot,mu dava sila da prodolzi i da cekori kon idninata,da bide posilen i koga mu e najtesko.sekoj saka da bide sakan i sekoj saka(koga togas ke zasaka nekogao).:back:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom