Постење?

Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Нит сум постел, нит постам нит ќе постам.
Џабе постат некои луѓе и јадат граФ секој петок кога устата им е полна со гомна.
Ти другар си многу љут човек, али толку си се наљутил шо не си свесен дека си станал ко нив. А можеби сите околу тебе ти кењаат оти ти си станал таков. Инаку со појак пост мозокот поубаво работи и се ова шо ти пишав сам ќе го видиш. Пробај те молам.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...постењето не е состојба на желудникот @Thundercloud,ти тоа го знаеш нали?;)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.638
Поени од реакции
38.821
Ти другар си многу љут човек, али толку си се наљутил шо не си свесен дека си станал ко нив. А можеби сите околу тебе ти кењаат оти ти си станал таков. Инаку со појак пост мозокот поубаво работи и се ова шо ти пишав сам ќе го видиш. Пробај те молам.
Со појак пост мозокот полошо ќе работи. Ти фактички кога постиш не му ги даваш потребните нутриенти.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Ти другар си многу љут човек, али толку си се наљутил шо не си свесен дека си станал ко нив. А можеби сите околу тебе ти кењаат оти ти си станал таков. Инаку со појак пост мозокот поубаво работи и се ова шо ти пишав сам ќе го видиш. Пробај те молам.
А ти другар очигледно си од онаа сектата што пишува на постови amin+++ и споделува постови од типот семе синапово а уствари си обратнопропорционален од тоа што го споделуваш.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Со појак пост мозокот полошо ќе работи. Ти фактички кога постиш не му ги даваш потребните нутриенти.
На темава со тебе Рон ќе правам муабет за 3,76 години, сега би ти кажал - да, така е.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
А ти другар очигледно си од онаа сектата што пишува на постови amin+++ и споделува постови од типот семе синапово а уствари си обратнопропорционален од тоа што го споделуваш.
Обратнопропорционален сум се слагам, за разлика од сликичката ја сум млад, убаф, енергичен....
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.332
Постот е добра работа ако се прави не само за докажување кој е поголем верник а истовремено душата ти е расипана како секогаш. Како кажал некој мудрец, побитно е што излага него што влага вуста.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.648
Поени од реакции
3.762
Постот е добра работа ако се прави не само за докажување кој е поголем верник а истовремено душата ти е расипана како секогаш. Како кажал некој мудрец, побитно е што излага него што влага вуста.
Тој „мудрец„ кого го наведуваш е сам Господ Исус Христос, а не било кој, Кој ни укажува на предимстовото од духовниот над телесниот пост. Значи, постот не се сведува само на нејадење храна од животинско потекло, туку ако пости телото, треба да пости и духот човеков, односно да пости целото човеково битие (дух+душа+тело), со сите негови органи.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.685
"Yama, Niyama, Âsana, Prânâyâma, Pratyâhâra, Dhârâna, Dhyâna, and Samâdhi are the steps in Raja-Yoga ....

The following are helps to success in Yoga and are called Niyama or regular habits and observances; Tapas, austerity; Svâdhyâya, study; Santosha, contentment; Shaucha, purity; Ishvara-pranidhâna, worshipping God.
Fasting, or in other ways controlling the body, is called physical Tapas."
- The Complete Works of Vivekananda

„Then comes a very important question. Sometimes people fast for days. ...
When the worst man has fasted for twenty days, he becomes quite gentle.
Fasting and torturing themselves have been practiced by people all over the world.
Krishna's idea is that this is all nonsense. He says that the senses will for the moment recede from the man who tortures himself, but will emerge again with twenty times more [power]. ... What should you do? The idea is to be natural — no asceticism.
Go on, work, only mind that you are not attached. The will can never be fixed strongly in the man who has not learnt and practiced the secret of non-attachment.“
- Vivekananda

Ако се пости само колку да се избројат деновите, а потоа се врати човек на старите пракси - бесцелно е постењето и обожувањето на највисокото.
Тогаш човекот е како пружина, додека дејствува сила тој се собира, се контролира - но со одстранување на силата која го притиска - тој не само што се враќа во првобитната состојба, туку се враќа во многу полоша состојба.

Ова не значи да не постат луѓето, но кога веќе го прават тоа, треба да знаат дека „Исус Христос оваа пракса ја дал многу одамна на истокот“ (ако веруваме како христијаните) и тие (луѓето од истокот) ја развиле до таа мера што секој што правилно практикува станува бог на Земјата - не треба да е насила сето ова, не треба да е гладување или само ограничување бидејќи така се рекло од тој до тој ден, туку сето тоа да поттикне едно длабоко внатрешно менување во однос на она што го опкружува човекот и тоа да го промени човекот кон подобро, бидејќи вистинското обожување на највисокото го вади најдоброто, најбожественото од поединецот - а тоа не може да е лошо, ниту пак човекот ќе може да се врати „по старите патеки“.
Бидејќи кој бил на местото на сонцето и го согледал универзумот преку таа перспектива, Земјата му е само обична прашина во сета таа бесконечнот.

Тоа што читам дека на човекот умот нема да му работи добро бидејќи нема да изеде 500 грама свинско на скара со 7-8 пива, секој ден - не држи вода. :coffee:
 
Член од
27 јануари 2019
Мислења
18
Поени од реакции
3
Дали може прво да се причестиме па да се исповедаме, или мора прво да се исповедаме па причестиме?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.648
Поени од реакции
3.762
Дали може прво да се причестиме па да се исповедаме, или мора прво да се исповедаме па причестиме?
Редот е едноставен; прво пост (да се запази барем минимумот денови за пост, не помалку од една недела), потоа исповест па на крајот причест.

Самиот пост се држи до крај од деновите за пост, и после причеста.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom