Постење?

Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
TOCNO....BASKA I AKO JA CITAME BIBLIJATA KE VIDIME DEKA POVEKETO OD BOZJITE IZBRANICI ZIVEEJA VO ROPSTVO, PROGONSTVO, BEA TEPANI, MACENI, PLUKANI, GLADNI ITN...A I MNOGU OD NIV UMREA SO MACENICKA SMRT....TAKA DA NE ZNACI DEKA AKO ZIVEEME TEZOK ZIVOT SME DALEKU OD BOG....BAS NAPROTIV (AMA NE I SEKOGAS).
VERATA E BAS VO TAKVITE TESKOTII DA NE FRLAS KAMENJA PO BOG!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А дали знаете како ПОСТЕШЕ Исус во пустината
Ете тоа се вика ПОСТ а не воа ноа.
Најдете Библиски докази за ПОСТОТ во Православието и за ПРАЗНИЦИТЕ.
Посочи ми, плс, КАКО Исус постеше во пустината и зашто токму така а не поинаку?
 

KST

Член од
8 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
3
postenje znaci nejadenje.Starozavetnoto postenje bilo bez nikakva hrana.
Biblijata ne kazuva za nikakva posna ili mrsna hrana za vreme na postot.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
И постот сам по себе, само како апстинирање од храна не е ништо друго туку диета....значи постот и молитвата се неразделни! Само постот придружен со молитва е ПОСТ.
И нормално без никаква храна, и нормално со причина.....дали заради некоја потреба, дали заради благодарност, дали заради духовно зајакнување.......ама се ова го имам кажано:helou:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Постот, како израз, не е ограничен само на нејадење како старозаветен принцип. За среќа, Христос ни го донесе Новиот Завет па сега според него и треба да живееме, оти „..старото помина...„ Постот не е апсолутно нејадење, туку воздржување/стражарење/самоконтрола на вкупното наше битие (дух, душа и тело) во одредени делови од годината, во кои треба повеќе да се занимаваме со своите духовни а не само материјални потреби.

ПАтем кажано, во пустината, Христос постеше 40 дена БЕЗ храна и БЕЗ вода, не затоа што сите треба така да постат, туку од проста причина што за Христа Богочовекот тоа било лесно изведливо! На Синот Божји ионака не Му е потребна ни храна ни вода, а Христос, синот човечки, кој едноставно, се „прилагодил„ на волјата од Синот Божји, не Му било проблем да преживее 40 дена без јадење и пиење.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Постот, како израз, не е ограничен само на нејадење како старозаветен принцип. За среќа, Христо ни го донесе Новиот Завет па сега според него и треба да живееме, оти „..старото помина...„ Постот не е апсолутно нејадење, туку воздржување/стражарење/самоконтрола на вкупното наше битие (дух, душа и тело) во одредени делови од годината, во кои треба повеќе да се занимаваме со своите духовни а не само материјални потреби.

ПАтем кажано, во пустината, Христос постеше 40 дена БЕЗ храна и БЕЗ вода, не затоа што сите треба така да постат, туку од проста причина што за Христа Богочовекот тоа било лесно изведливо! На Синот Божји ионака не Му е потребна ни храна ни вода, а Христос, синот човечки, кој едноставно, се „прилагодил„ на волјата од Синот Божји, не Му било проблем да преживее 40 дена без јадење и пиење.
Ако е така зашто тогаш и Мојсеј постеше така???
И те молам каде во Библијата пишува кога да се пости? Во кој дел од годината ? Пишува само дека постот и молитвата се наше оружје!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хммммм..ајде вака.

Би те потсетил на онаа пофалба од фарисејот, кој, удирајќи се во гради и посочувајќи го митарот, вели дека постел „..два пати неделно...„. Имено, два пати неделно постат и православните, во среда и петок: во среда, оти Христос е продаден од Јуда во тој ден, а во петок, оти Христос е распнат во петок.

А одговори ми: каде е посочено дека Мојсеј треба да пости 40 дена (ИСТО како и Христос во пустината!) пред да ги добие Божјите заповеди на двте камени плочи?

Мојсеј постеше така, за да може ОЧИСТЕН да ги прими Заповедите, оти и земјата околу капинатакоја гореше и не согоруваше, беше СВЕТА земја.

Мора ли нешто за биде запишано за да биде практикувано? А каде е ЗАБРАНЕТО да се пости? ПА и Адам и Ева требаше да постат во Рајот, НЕЈАДЕЈЌИ од ТОЧНО псочената храна ( а не било која!) ама ја оплескаа работата...
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Хммммм..ајде вака.

Би те потсетил на онаа пофалба од фарисејот, кој, удирајќи се во гради и посочувајќи го митарот, вели дека постел „..два пати неделно...„. Имено, два пати неделно постат и православните, во среда и петок: во среда, оти Христос е продаден од Јуда во тој ден, а во петок, оти Христос е распнат во петок.

А одговори ми: каде е посочено дека Мојсеј треба да пости 40 дена (ИСТО како и Христос во пустината!) пред да ги добие Божјите заповеди на двте камени плочи?

Мојсеј постеше така, за да може ОЧИСТЕН да ги прими Заповедите, оти и земјата околу капинатакоја гореше и не согоруваше, беше СВЕТА земја.

Мора ли нешто за биде запишано за да биде практикувано? А каде е ЗАБРАНЕТО да се пости? ПА и Адам и Ева требаше да постат во Рајот, НЕЈАДЕЈЌИ од ТОЧНО псочената храна ( а не било која!) ама ја оплескаа работата...
Епа токму така де! Два пати неделно постеа фарисеите-симбол за лицемерство во Библијата! Значи само лицемерите постат во одредени денови за да сите знаат дека постат, а Бог наредува да постиме тајно за да не награди јавно...така да ете ти.
А за Мојсеј нема што да пишува кога Бог тогаш лично им се обраќаше на своите избраници......и за вакви битни работи како постењето ДА мора да биде напишано, како и што ти реков погоре, напишано е не треба да се пости во одредени денови кога сите ќе знаат дека постиш.
И не реков дека негде е забрането да се пости, само многу луѓе не го знаат вистинското значење на постот, тоа е утната работа од почеток. Ништожно во Божјите очи!:wink:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хммммм....фарисејско постење (два пати неделно) = православно постење (два пати неделно) ?????

Am I right?
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Да не речете пак дека оцрнувам, ама да...лицемерно е сите да знаат дека постиш, лицемерно е да постиш зашто баба ти така правела во среда и петок....лицемерно е да не си ја чепнал Библијата и да не знаеш ништо за Бог, а да постиш......значи ако постите вака лицемерно е. Во спротивно не е!
 

KST

Член од
8 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
3
" Ovoj,pak rod se isteruva samo so molitva i post"
Matej 17;21


"Ovoj, pak rod" se misli na [demonite] i jasno Hristos ni objavuva za silata na postot vo kombinacija so molitvata.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
" Ovoj,pak rod se isteruva samo so molitva i post"
Matej 17;21


"Ovoj, pak rod" se misli na [demonite] i jasno Hristos ni objavuva za silata na postot vo kombinacija so molitvata.
Па, мислам и дека напоменав, дека ние на овој свет не се бориме против крв и месо, па за да ни треба ладно оружје, бомби, пиштоли итн, туку се бориме против сатанските упоришта, па баш затоа и нашето оружје е духовно!
Значи крајно време е да сфатат сите оние кои се пуцаат у груди дека постат за Велигден, што е постот и да го користат за тоа, а не за фалење колку се религиозни.
Иначе КСТ одлично исконзумиран стих!
 

KST

Член од
8 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
3
Зашто нашата борба не е против крвта и телото, туку против началствата, против властите, против светските владетели на темнината на овој век: против духовните сили на злото во небесните места.

Ef-6:12

So ovoj bibliski stih sakam da se nadovrzam na posledniot post.
Bas mi e milo sto Marina 21 se soglasuva so mene.
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
27
Поени од реакции
0
a sto vikate da postite kao muslimanite? 30 dena godisno od izgrejsonce do zajdisonce????

cisto ljubopitno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom