Постење?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А каде е запишано дека верникот треба токму така да пости-со завет пред Бога, два дена (???), за одредена работа (која)? Камо библиски цитат за таков начин на постење?
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
јас постев на последниот празник и цел ден ништо скоро не јадев и вечерта:nesvest: организмот ми се одвикнал од посна храна:toe:
 

KST

Член од
8 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
3
А каде е запишано дека верникот треба токму така да пости-со завет пред Бога, два дена (???), за одредена работа (која)? Камо библиски цитат за таков начин на постење?
"postea cel den do vecerta"
Sudii 20:26

"I postea vo onoj den i priznavaa: "Mu sogresivme na Gospoda"

1 Samuil 7:6

Gi pogrebaa nivnite koski pod dabot na Javis, i postea sedum dena.
1Letopisi 10:12

Vo tretiot den otkako prekrati da posti gi soblece molitvenite obleki.
Estir 5:1

"Postete za mene ne jadete nitu pijte tridena itri noki.I jas ke postam taka so svoite devojki."
Estir 4:16

Spored ova mozes da zaklucis deka vremetraenjeto na postot sami go odreduvale:do zajdisonce; tri dena; sedum dena; cel den.


"I taka postevme i Go molevme svojot Bog za toa i Toj ne poslusa"
Ezra 8:23

Postenje za nekoja rabota pokazuva ovoj stih.

Mislam deka e ova dovolno objasnuvanje od Biblijata se razbira.
 
Член од
4 август 2011
Мислења
35
Поени од реакции
14
Дечки денес прв пат во животот решив да постам.Сабајле доручав како што треба една кифла и кисела вода,но за ручек ја оплескав каснав јајце :( Се зареков сабајле дека ке постам и сега ми е неубо..Постев затоа што навистина сакам а не заради "модa" како што прават некои..И сега да продолжам да постам или ...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Мој совет е да си прочиташ на нет се што е поврзано со постење, пример зошто се пости, како се пости, кога се пости, што се јаде а што не и после кога ќе ги имаш сите информации да си почнеш.
Мислам инаку дека Велигденските пости завршуваат утре, јез да не знам како планираш да постиш....
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
:(
Па како да ти кажам.. што си посеал тоа ќе жнееш. Мора да испостиш до крај иначе дедо боже ќе ти се лути
 
Член од
4 август 2011
Мислења
35
Поени од реакции
14
Што има врска поговорката со мојот пост?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
А може некој да ми каже зошто се пости ? сите што ги прашав,никој незнае...добивам одговори,таков е обичајот,голем празник е...? нема иронично ништо во постов,стварно сакам да знам..?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
А може некој да ми каже зошто се пости ? сите што ги прашав,никој незнае...добивам одговори,таков е обичајот,голем празник е...? нема иронично ништо во постов,стварно сакам да знам..?
Postish za da se iscistish od grevovi......duhovno
aj sega razmisli malce.....znaci ne jadish :meso, jajca sirenje ..itn itn..
so samoto toa si ja procistuvash krfta od holestorolot.....znaci i cistenje na teloto
zajaknuvanje na voljata i svesta.....so pazenje shto ke stavish vo usta
dovolno e ili...
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Postish za da se iscistish od grevovi......duhovno
aj sega razmisli malce.....znaci ne jadish :meso, jajca sirenje ..itn itn..
so samoto toa si ja procistuvash krfta od holestorolot.....znaci i cistenje na teloto
zajaknuvanje na voljata i svesta.....so pazenje shto ke stavish vo usta
dovolno e ili...
Кажав дека не ми е цел да испровоцирам.

само болдираното го сфаќам како добро.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Кажав дека не ми е цел да испровоцирам.

само болдираното го сфаќам како добро.
Ne ti ni dadov odgovor kako nekoj shto e isprovociran.....go procitav tvoeto prashanje i ti dadov odgovor kako shto jas mislam....
duhot,teloto i svesta....elementi na koi covekot trebe da "raboti" sekoj den....pa i za vreme na posti
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Е ова сега е период на постење како никогаш досега... Се постит од финансиски а не од верски причини.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Нит сум постел, нит постам нит ќе постам.
Џабе постат некои луѓе и јадат граФ секој петок кога устата им е полна со гомна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom