Постење?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Денес започнува велигденскиот пост кој трае 6 недели. Мене лани ми беше сефте да постам за Велигден и ми беше голем предизвик да успеам да издржам. Оваа година повторно постам.

Дали постите, дали сте постеле, дали би постеле?

Како го толкувате постењето и што мислите за него?
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Pa ne sum postel ne postam more aj ke pocnam da vidam kolku ke izdrzam :):):)
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
ne postam be. epten e dolgo i mnogu e strog postot.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
sakam da postam em ke oslabam em ke se otstranat manotiite od teloto ali 40 dena bez testenini so sos i piza
NEMA SANSA-nema da im odoleam
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Пред 3-4 години успеав да издржам сите шест недели да ги постам без масло, па наредните години постев само по една недела (или првата или последната).

Еве денес почнав со постот, супер ми е, ќе терам додека можам (не сакам да се заречам).
Убаво е за прочистување на организмот.

Лесно нека им е на сите кои постат!
 

BraT

Весели Ѓевреци
Член од
5 февруари 2006
Мислења
457
Поени од реакции
11
ја денеска постив ама само денеска. Воа едвај сум го издржал еден ден а не па 6 недели. До сеа само постечка храна јаде ама не може да издржам па окулу 6 саато коа фана да јадам мрсно,млечно,чоколадно и тн...
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Постам скоро секоја година, некогаш строго, некогаш само без месо...Оваа година ке постам само од месо, и тоа само среда и петок.Во секој случај,убаво е да се пости,и од религиска гледна точка и од здравствена гледна точка.

П.С Ги почитувам тие што постат, особено машкиот пол.:)
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Не постам, а и немам намера. Па после да бидам како оние Евреите у на Хитлер времето... :pos:
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
BabyGirl^^^ напиша:
sakam da postam em ke oslabam em ke se otstranat manotiite od teloto ali 40 dena bez testenini so sos i piza
NEMA SANSA-nema da im odoleam
Има тестенини и без јајца, исто и пица можеш да јадеш со туна,печурки,пиперки...Има многу јадења кои се посни а убави.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.321
Поени од реакции
7.372
vodkamixx напиша:
Не постам, а и немам намера. Па после да бидам како оние Евреите у на Хитлер времето... :pos:
Се придружувам кон желбите и честитките. ШТО ЌЕ ОСТАНЕ ОД МЕНЕ АКО ПОСТАМ :lud:
Иако сум атеист позитивно гледам кон постот. Кој сака нека пости, имаф желба да напишам нешто теолошко ама ме фати мрза... касно навечер не се филозофира :blabla:
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Секоја година постам, некогаш една некогаш сите 6 недели. Оваа година изгледа само задната ќе ја постам.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Pred 2godini go drzev postot 6nedeli bez zejtin, kako izdrzav veze nemam, ovaa godina najverovatno samo poslednata nedela ke postam,poveke tesko da izdrzam:)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Постам и јас. А тоа дека „ќе станете костури” од постење - нема врска и воопшто не ви држи.

Ваш во моментов и јадам крем банани, лешници, си пијам кока-кола. Сабајле јадев симитки, вчера ајвар. Мераци! Значи немора да јадам хамбургери (дебилска храна и онака...) и да пијам млеко барем овие 6 недели за да се чувствувам најаден. Можам и без тоа. :wink:
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
probav eden den ...i odma se omrsiv so gumeno bonbonce...ne mozam...eden den...a kamoli 6 nedeli...a mislam deka e ekstra rabota postenjeto, ali za onie so mozet da izdrzet
 

SpaceMan

Dead Like Me
Член од
8 декември 2005
Мислења
102
Поени од реакции
1
:smeshko:Е жифти све кажи од што беше гомненото овај гуменото бомбонче?Ја колку што знам гумените бонбони не содржат ни зејтин(масло),маст,млеко, ниту пак некакви други животински состојки? Баш ме збуни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom