Последиците од коронавирусот (COVID-19) врз економијата

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Како што стопати имам кажано, а фане голема криза, сите стануваат соцјалисти, сите чекаат социјалистички мерки, сите молат пари од државата, сите плачат за мерки за помош.

Фоксњуз не можеш да ги познаеш деновиве, ќе помисли човек сите работат у на Берни кампањата од работите што ги кажуваат.

Така ли е @Bafra
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Државите ги воведоа овие забрани, логично е од нив да бараат помош.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Како што стопати имам кажано, а фане голема криза, сите стануваат соцјалисти, сите чекаат социјалистички мерки, сите молат пари од државата, сите плачат за мерки за помош.

Фоксњуз не можеш да ги познаеш деновиве, ќе помисли човек сите работат у на Берни кампањата од работите што ги кажуваат.

Така ли е @Bafra
Само уште да кажеше ПОРАДИ ШТО/КОГО е кризата ... поради понуда / побарувачка сигурно не е...

Нема гајле, се што кажаа аналитичарите се се остварува, морам да признаам малку порано од предвиденото, ама јбг што е тука е.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
ЦЕЛ ЈАВЕН СЕКТОР НА МИНИМАЛНА ПЛАТА ВО НАРЕДНИТЕ ДВА МЕСЕЦА, ОСВЕН ЗДРАВСТВО, ПОЛИЦИЈА И ВОЈСКА, ПРЕДЛОЖИ ВЛАДЕЈАЧКАТА СДСМ






2.075




22 март 2020
Скопје, (САКАМДАКАЖАМ.МК)


ЦЕЛ ЈАВЕН СЕКТОР НА МИНИМАЛНА ПЛАТА ВО НАРЕДНИТЕ ДВА МЕСЕЦА, ОСВЕН ЗДРАВСТВО, ПОЛИЦИЈА И ВОЈСКА, ПРЕДЛОЖИ ВЛАДЕЈАЧКАТА СДСМ
Државата ќе обезбеди минимална плата од 14.500 денари за април и мај за секој вработен за приватните фирми погодени од кризата. (Фото: СДК.МК)




Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција денеска предложи мерки за справување со економската криза предизвикана од епидемијата на КОВИД-19, кои вклучуваат државата да обезбеди минимална плата за секој вработен во приватните фирми погодени од кризата, како и минимална плата за сите вработени во јавниот сектор. Од предложените мерки се изземени медицинскиот персонал, полицајците и војниците.



„Државата ќе обезбеди минимална плата од 14.500 денари за април и мај за секој вработен за приватните фирми погодени од кризата. Фирмите сами ќе си платат придонеси и персонален данок. Фирмите кои ќе аплицираат не смеат да делат дивиденди и да отпуштаат работници. За оваа мерка државата ќе одвои околу 120 милиони евра. Сите функционери и раководители одат на минимална плата, сите избрани и именувани функционери, пратеници, премиер, вицепремиери, министри, градоначалници, директори судии и обвинители ќе земаат минимална плата од 14.500 денари во месеците април и мај. Сите вработени во јавниот сектор одат на минимална плата. Оваа мерка не се однесува на медицински персонал, полицајци и војници и оние кои работат со нив во справување со коронавирусот“, кажа Заев, презентирајќи ги мерките кои владејачката СДСМ ќе ѝ ги предложи на Владата.
Тој најави и 7 илјади денари месечно по домаќинство за невработени или вработени во неформална економија.



Одлично што ќе скратат за пратеници, обвинители , директори, ама има луѓе во администрација на кои секој денар им е важен, дискутабилно е ова. А нигде не спомнаа дека ќе ги намалат на рамковните што и така цело време седат дома :rolleyes:
Значи ова е предлог на СДСМ, а не одлука на Влада, убаво изгледа сфатив, ама ме збунија некои коментари ...
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Како што стопати имам кажано, а фане голема криза, сите стануваат соцјалисти, сите чекаат социјалистички мерки, сите молат пари од државата, сите плачат за мерки за помош.

Фоксњуз не можеш да ги познаеш деновиве, ќе помисли човек сите работат у на Берни кампањата од работите што ги кажуваат.

Така ли е @Bafra
Fox се моментално влезени во целосен damage control mode, за да му ја исперат одговорноста на Трамп за тоа што Њујорк и Калифорнија му експлодираа како Ломбардија. Сега е фокусот на комунистите од Кина што 20 дена прикривале дека им се шири епидемија, а не што неспособниов кловн три месеци тврдеше дека коронавирусот е фејк њус хајка на демократите, со цел да му ги турнат надоле берзите.

Како тргнало, Трамп ќе ја води кампањата на ветување за universal health care. :LOL:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Србија добива помош од Кина. Ние дали ќе добиеме помош од нато и еу?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.958
Економисти, што бива со денарот и еврото периодов?
Мене ме фаќа шубе и за едното и за другото, едново е по автоматизам нестабилно, ама како се погодени Германија, Италија, Франција, Шпанија, Холандија да не падне и второво :unsure:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Економисти, што бива со денарот и еврото периодов?
Мене ме фаќа шубе и за едното и за другото, едново е по автоматизам нестабилно, ама како се погодени Германија, Италија, Франција, Шпанија, Холандија да не падне и второво :unsure:
Јас не сум економист, ама сепак мислам дека овој удар ќе биде општ и релациите на валутите ќе останат исти или во најмала мерка слични. Друго ќе беше САД да ја избегнеа кризата со вирусот. Вака сите се во иста каша! Мене повеќе ми е прашалник играта со нафтата, ако потрае!
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.128
Поени од реакции
8.944
dali nekoj ima nekoja relevantna analiza, koga bi mozelo da se otcekuva, svetot da se vrati vo nekoj funkcionalen rezim?

kolku so pratam novini po svedska, nekoi kulturni i politicki nastani od april/maj, se premesteni za oktomvri/noemvri, sto e skoro pola godina,
a barem za planiranje izmisleni se svedite.

nekoi drugi predviduvanja?
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
dali nekoj ima nekoja relevantna analiza, koga bi mozelo da se otcekuva, svetot da se vrati vo nekoj funkcionalen rezim?

kolku so pratam novini po svedska, nekoi kulturni i politicki nastani od april/maj, se premesteni za oktomvri/noemvri, sto e skoro pola godina,
a barem za planiranje izmisleni se svedite.

nekoi drugi predviduvanja?
Poentata i smislata na virosot e da sopreme so nacinot na ziveenje i site planovi i da se prepustime na prirodniot nacin na zivot.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Економисти, што бива со денарот и еврото периодов?
Мене ме фаќа шубе и за едното и за другото, едново е по автоматизам нестабилно, ама како се погодени Германија, Италија, Франција, Шпанија, Холандија да не падне и второво :unsure:
Па ние имаме фиксен курс со еврото, НБРМ се труди да го одржава во одредено ниво.
Економистиве и правнициве сметаат дека живееме во капиталистичко уредување (без да објаснат зашто), твоето мислење какво е за системов сегашен :unsure:

Прочитај си го постот, самиот си го имаш дадено одговорот :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Еве го едниот зајак, најпосле ја натераа Германија да прифати, една заедничка обврзница

Сега малку ќе пркнат, ама 1-2 г ако потрае добро ќе е.

Да видиме како ќе го изиграат и тоа со зголемување на каматните стапки и ќе ја снема паниката од короната.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
261
Србија добива помош од Кина. Ние дали ќе добиеме помош од нато и еу?
Помош нема да добиеме, но затоа на цела оваа криза ќе си плаќаме и чланарина на НАТО од 2% од БДПто секоја година.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Помош нема да добиеме, но затоа на цела оваа криза ќе си плаќаме и чланарина на НАТО од 2% од БДПто секоја година.
И плус базите гратис ќе им ги дадеме, како што е и во Бугарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom