Последиците од коронавирусот (COVID-19) врз економијата

Член од
19 март 2011
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.965
@Bafra
Многу ме интересира дали имаш сменето мислење за коронава посебно сега кога Британија (безгрешните според тебе) оди во lockdown. Уште ли е вирусче и нема потреба од паника? :icon_mrgr:
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Темава подобро би била како „Последиците од неолиберализмот и либертаријанизмот врз коронавирусот“.
Цел Запад тргува масовно со една Кина, која е во суштина еден капиталистички СССР и сето тоа е денес нормално. Корумпираната Кина, на која единствен гол и е раст на БДП а другите работи како хигиена, здравство, стандарди за храна, чист воздух тоа не е толку битно чисто колку да не им се наруши угледот.
Западот пак, со нивното лицемерие, трубеа демократија и либерализам околу светот додека тие самите си ги уништија истите во име на глобализација и слободен пазар. Целата индустрија си ја преместија во Кина, нееднаквоста им руши рекорди, во Америка најбрз пат до банкрупција е универзитет или здравство. Но чекај ќе го мењале здравството по модел на англичаниве со нивниот комунистички ен ејч ес, во кое докторите стареат четири пати побрзо од нормално, каде за специјалист се чека со години, ако воопшто поминеш низ бирократијата де. Ама не, гордоста на островариве е ЕН-ЕЈЧ-ЕС.
Европјаниве пак им дозволија на меркелите да им стаат каиш околу вратот и да треба да им се молат да им фрлат некој залак преку алпите.
За саудите и русите што да кажам, мали деца со нафта.
Изгледа на светот и елитите не им беше доволна кризата од 2008, требаше нешто што ќе осетат на своја и под своја кожа.
Бејби боомери, ова ви е наградата за лакомоста, конзумеризмот, неодговорноста и неморалот што го правевте со децении и што ја злоубопотребивте слободата за која толку многу се жртвуваа вашите татковци и дедовци. The wages of sin is death.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
@Bafra
Многу ме интересира дали имаш сменето мислење за коронава посебно сега кога Британија (безгрешните според тебе) оди во lockdown. Уште ли е вирусче и нема потреба од паника? :icon_mrgr:
Имаш некои бројки да споредиме што како или како те водат медиумите така си тераш...

Имаш искуство со Кина, дека демек се работело за многу смртоносен вирус и се ширел со брзина на светлината. Е сега, доколку е таква работата, секој нормален би донел заклучок уште во декември да си направи целосно затварање на границите и контрола/ тестирање на секој што влегува во државата. Значи не карантин, туку контрола на границите
Арно ама на тој начин нема да имаш можност да сееш паника кај населението и да ја злоупотребиш моќта.
На претходната страна сигурно си го прочитал постот, ама за тебе сигурно е небитно тоа. Исто како што се небитни ефектите од негативните или на 0 каматни стапки.

Доколку претходно би читал некои информации врска економијата кои ги нема на обичните медиуми, сигурен сум дека бар тебе ќе ти беше појасна позадината на сите овие неосновани мерки, базирани само на страв.

Franklin-Liberty.jpg

Многумина заборавивте како системот не лаже, а за ова безрезервно му дадовте целосна поддршка, затоа наредни години ќе си платиме.

Ти беше паметно т.е. разумно човече, па сигурен сум дека ќе одговориш дали имаат изолирано целосен примерок од вирусче, како што на пример имаат од бактерија. Многумина ги прашав, бидејќи сум си глуп и наивен, па сакам да научам. Еве во тебе имам верба дека нема да те снема на неколку дена.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.965
Имаш некои бројки да споредиме што како или како те водат медиумите така си тераш...

Имаш искуство со Кина, дека демек се работело за многу смртоносен вирус и се ширел со брзина на светлината. Е сега, доколку е таква работата, секој нормален би донел заклучок уште во декември да си направи целосно затварање на границите и контрола/ тестирање на секој што влегува во државата. Значи не карантин, туку контрола на границите
Арно ама на тој начин нема да имаш можност да сееш паника кај населението и да ја злоупотребиш моќта.
На претходната страна сигурно си го прочитал постот, ама за тебе сигурно е небитно тоа. Исто како што се небитни ефектите од негативните или на 0 каматни стапки.

Доколку претходно би читал некои информации врска економијата кои ги нема на обичните медиуми, сигурен сум дека бар тебе ќе ти беше појасна позадината на сите овие неосновани мерки, базирани само на страв.

Прегледај го приврзокот 240071

Многумина заборавивте како системот не лаже, а за ова безрезервно му дадовте целосна поддршка, затоа наредни години ќе си платиме.

Ти беше паметно т.е. разумно човече, па сигурен сум дека ќе одговориш дали имаат изолирано целосен примерок од вирусче, како што на пример имаат од бактерија. Многумина ги прашав, бидејќи сум си глуп и наивен, па сакам да научам. Еве во тебе имам верба дека нема да те снема на неколку дена.
Од старт да ти кажам само дека не сум дојден да те провоцирам или да се расправам. Само ме интересираше дали смени мислење бидејќи Британциве се придружија на останатите во светот со карантинот и нема да одат со 'herd immunity'. За тебе најголем доказ дека вирусот е заебанција беше дека Британците не го сфаќаат сериозно, барем од тоа што те читав по темите. Што ги натера нив да сменат пристап?

Иначе доктори во Кина уште во декември и почетокот на јануари предупредуваа дека не е обично вирусче ама беа замолчени од КПК. Па тек месец дена после тоа увидоа дека направија грешка и ја ставија пола кина во lockdown. Ене дури и му се "извинија" на првиот доктор што проба да апелира за ситуацијата, ама џабе кога тој не е повеќе меѓу живите.

Дали имаат или немаат примерок од вирусот не знам.
Мое лично видување е дека вирусот постои, е опасен и треба да се справи со него. А тоа дали бил подметнат од некои организации или настанал сам по природен пат на некој кинески пазар, сега засега не навлегувам во тие води. Ќе видиме на крај кој ќе искочи со најголем профит од ситуацијава доколку е стварно man-made, па и да не е.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Од старт да ти кажам само дека не сум дојден да те провоцирам или да се расправам. Само ме интересираше дали смени мислење бидејќи Британциве се придружија на останатите во светот со карантинот и нема да одат со 'herd immunity'. За тебе најголем доказ дека вирусот е заебанција беше дека Британците не го сфаќаат сериозно, барем од тоа што те читав по темите. Што ги натера нив да сменат пристап?

Иначе доктори во Кина уште во декември и почетокот на јануари предупредуваа дека не е обично вирусче ама беа замолчени од КПК. Па тек месец дена после тоа увидоа дека направија грешка и ја ставија пола кина во lockdown. Ене дури и му се "извинија" на првиот доктор што проба да апелира за ситуацијата, ама џабе кога тој не е повеќе меѓу живите.

Дали имаат или немаат примерок од вирусот не знам.
Мое лично видување е дека вирусот постои, е опасен и треба да се справи со него. А тоа дали бил подметнат од некои организации или настанал сам по природен пат на некој кинески пазар, сега засега не навлегувам во тие води. Ќе видиме на крај кој ќе искочи со најголем профит од ситуацијава доколку е стварно man-made, па и да не е.
Не знам како си сфатил дека за мене најголем доказ дека ситуацијава со вирусот е заебанција поради УК, ама нејсе.
Што ги натера УК да излезат од ЕУ ... најверојатно се многу глупи, а исто и многу глупи, што и покрај сите "опасности" од другите земји, тие излегува несериозно се однесувале (правиме муабет за држави од самиот врв). Замисли УК и САД немале информации врска вирусов и колку лесно се шири и е опасен, па дозволуваат слободен влез кај нив од Кина. Мора службите да заспале.
Исто како што сите светски разузнувачки служби не можеа да го најдат Осама,а СНН успеа со цела ТВ екипа да направи интервју :cool:

Како ли успеаа во Кина да спречат ширење на вирус кои сите трубат дека се шири со брзина на светлината и е со голема смртност (иако овој нешто друго објаснува и укажува https://www.youtube.com/watch?v=AT8Xf2jK4js&t=20s )... Имаш регион кој е доста развиен, со милиони жители, значи дојди ми, ојди ми, опфаќа огромна бројка на популација која патува. Кај нив летањето со авион од еден град до друг им е како нас со автобус.
Имаш вирус кој нели многу лесно се шири, голем број на население се движи, додека да откријат и воведат строг карантин, кој знае колку луѓе од Вухан заминале низ Кина, која има преку милијарда жители, а имаш 120.000 заболени.

А зашто ти е битно да видиш кој ќе излезе најголем победник ... нешто ќе смени во твоето досегашно живеење и размислување ? А и од каде ќе видиш (а и јас) кој е победник... по што ќе донесеш заклучок ?

Сме имало исти ситуации со AIDS, SARS, H5N1 истите приказни биле, истите стравови на сеење, ниту милиони умреле, ниту лек/заштита нашле.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.965
Не знам како си сфатил дека за мене најголем доказ дека ситуацијава со вирусот е заебанција поради УК, ама нејсе.
Што ги натера УК да излезат од ЕУ ... најверојатно се многу глупи, а исто и многу глупи, што и покрај сите "опасности" од другите земји, тие излегува несериозно се однесувале (правиме муабет за држави од самиот врв). Замисли УК и САД немале информации врска вирусов и колку лесно се шири и е опасен, па дозволуваат слободен влез кај нив од Кина. Мора службите да заспале.
Исто како што сите светски разузнувачки служби не можеа да го најдат Осама,а СНН успеа со цела ТВ екипа да направи интервју :cool:

Како ли успеаа во Кина да спречат ширење на вирус кои сите трубат дека се шири со брзина на светлината и е со голема смртност (иако овој нешто друго објаснува и укажува https://www.youtube.com/watch?v=AT8Xf2jK4js&t=20s )... Имаш регион кој е доста развиен, со милиони жители, значи дојди ми, ојди ми, опфаќа огромна бројка на популација која патува. Кај нив летањето со авион од еден град до друг им е како нас со автобус.
Имаш вирус кој нели многу лесно се шири, голем број на население се движи, додека да откријат и воведат строг карантин, кој знае колку луѓе од Вухан заминале низ Кина, која има преку милијарда жители, а имаш 120.000 заболени.

А зашто ти е битно да видиш кој ќе излезе најголем победник ... нешто ќе смени во твоето досегашно живеење и размислување ? А и од каде ќе видиш (а и јас) кој е победник... по што ќе донесеш заклучок ?

Сме имало исти ситуации со AIDS, SARS, H5N1 истите приказни биле, истите стравови на сеење, ниту милиони умреле, ниту лек/заштита нашле.
Таков впечаток ми имаше оставено за енглезите дека се знаат па затоа иделе на 'herd immunity' (и според тоа мачкина кашлица бил вирусов). Еве те прашувам зошто не продолжија со тој план него се повлекоа како сите држави и воведоа lockdown ако вирусов не бил опасен и не се ширел лесно? Намерно ли сакаат да си ја крахираат економијата?

Кина има неколку месеци комплетен карантин и луѓето не смеат да мрднат. Пред 3-4 дена имаше видео од Кина како полицајци апсат една кинескиња што џогира надвор на улица. Таа од Австралија се вратила дома и се прави дека не знае па џандариве ја испратија до кај што живее. Не е завршена ситуацијата таму. И ситуацијава немаше толку да ескалира ако Кинезиве ја кажеа вистината на време. Само 120.000 заболено во Кина воопшто не ми е верно.
И што не постираш видео од д-р Драган Даниловски? Уште пред недела-две беше на Алфа и имаше одлична емисија.

Иначе никој не труби дека вирусот е со голема смртност, туку дека лесно се пренесува од човек на човек. Еден заболен го пренесува на уште тројца во просек. Фората е да не се премине капацитетот што можат болницте да го издржат. Пример во Италија најголем број од починатите се од неколку места, а не од цела држава. Во Бергамо на пример болниците се пополнети со пациенти далеку над нивниот капацитет, па затоа и толку луѓе испоумреа таму. Едноставно не можат да им помогнат и да сакаат.
Кај свински грип, ебола, сарс ако не се лажам тој процент на пренесување зараза (R0 ) е испод 1 до 1,5 максимум. MERS на пример има R0 value 0.29–0.80, затоа и немаше глобална пандемија. Сидата не е лесно пренослива за разлика од короната. Плус за многу од овие заболувања постојат вакцини и останати лекарства.

Карантинот е воведен за да се спречи брзото ширење на вирусот и да се намали R0 вредноста на испод 1. Да, со herd immunity можеш да ја намалиш заразата да биде под 1 (дури и да го уништиш вирусот комплетно) ама во тој случај милиони луѓе ќе умрат.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Таков впечаток ми имаше оставено за енглезите дека се знаат па затоа иделе на 'herd immunity' (и според тоа мачкина кашлица бил вирусов). Еве те прашувам зошто не продолжија со тој план него се повлекоа како сите држави и воведоа lockdown ако вирусов не бил опасен и не се ширел лесно? Намерно ли сакаат да си ја крахираат економијата?
Кога ќе го најдеш одговорот на тоа зашто повеќе од 30 CEO на светски фирми, кои супер им идело, си дале отказ ноември-фебруари и продале акции и удели што имале, кога ќе го најдеш одговорот зашто политичари од врвот во јануари 2020 продале се што имаат од акции и обврзници, тогаш ќе го имаш и одговорот на твоето прашање.
Доколку го најдеш одговорот за причината и последиците од репо кризата, проблемите со ниските и негативните каматни стапки, државните долгови, ќе го имаш одговорот на твоето прашање.
Доколку знаеш поради која причина Германија и некои други држави, уште од сам почеток на креирање на ЕУ биле против една заедничка државна обврзница, сега прифаќа и се согласува на заедничка државна обврзница, ќе го имаш одговорот на твоето прашање.

Има нешто што се вика- колатерална штета.

И што не постираш видео од д-р Драган Даниловски? Уште пред недела-две беше на Алфа и имаше одлична емисија.
Се извинувам, ТВ не гледам, ова видео со Вело, други ми го препорачаа, за кои знам дека разумот им преовладува, па затоа и го гледав, дека на македонски и доста логични работи кажа, па затоа по постирав. А Даниловски што кажал ...

Иначе никој не труби дека вирусот е со голема смртност, туку дека лесно се пренесува од човек на човек. Еден заболен го пренесува на уште тројца во просек. Фората е да не се премине капацитетот што можат болницте да го издржат. Пример во Италија најголем број од починатите се од неколку места, а не од цела држава. Во Бергамо на пример болниците се пополнети со пациенти далеку над нивниот капацитет, па затоа и толку луѓе испоумреа таму. Едноставно не можат да им помогнат и да сакаат.
Како тоа никој не труби, кога само бројки од починати насекаде има ... а починати секогаш имало, посебно во држава со старо население како Италија, во која проекциите за идни години се, дека уште поголем ќе е бројот.
во Италија доколку го слушаше Вело, а и други, ќе видеше секакви случаеви примиле и што требало и што не требало, т.е. во нормални ситуации немало да ги примат, туку по дома да си седат. Просечна возраст на починатите во Италија била 81 год.

Еве, ти некако избегнуваш со бројки и статистики па јас за последен пат ќе се повторам со истиве бројки и статистики од кои се гледа дека нема некое големо отстапување за да се сопре светската економија:




Кај свински грип, ебола, сарс ако не се лажам тој процент на пренесување зараза (R0 ) е испод 1 до 1,5 максимум. MERS на пример има R0 value 0.29–0.80, затоа и немаше глобална пандемија. Сидата не е лесно пренослива за разлика од короната. Плус за многу од овие заболувања постојат вакцини и останати лекарства.

Карантинот е воведен за да се спречи брзото ширење на вирусот и да се намали R0 вредноста на испод 1.
Напишав дека прогнозите во нивно време беа исти како сегашните, па испаднаа погрешни, а сега пак веруваме на истите. Ти сега кажуваш дека АИДС не била, а пред ц.ц.40г на големо се трубело дека 1/3 од населението ќе се разболи од тоа, паника на максимум.
За карантинот и проширувањето ако не ти беше јасно со објаснувањето мое за Кина, тогаш верувај дека лесно се шири.
Имаш земја густо населена, со голема динамика на движење (земјен, воден и воздушен сообраќај), поминало повеќе од месец дена од откривање и не знам колку од воведување на карантин, а имаш бројка од ц.ц. 120.000 заразени, некако не одговараат бројките со тврдењето. :toe:
А тоа дека има вакцини и лекарства, дај те молам сподели која вакцина или лек е за нив...

Светот во повеќе наврати бил во поголема опасност, па НИКОГАШ не била сопрена светската економија. За да заштитиме 80годишни и луѓе со тешки дијагнози, милијарди осудивте на пропаст, на неоснован страв. Нема што, поефикасно решение немаше.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Ред се реди Маро мори Маро, Канада и Германија си прогласуваат вонредна состојба во рок од 1 година.
Значи тотална контрола на се, каква демократија какви бакрачи.
Го натераа народот без испукан куршум сам да бара целосна контрола, сами да бараат да бидат затворени. :cuc::cuc:

Честитки фабиан социјалисти, се надевам ќе имате доволно сила и машинки, зашто волна за стрижење има на претек.

Колку само вистина има во она "знаењето е моќ"
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Читам коментирате за вирусот. Изолиран е вирусот, во многу земји научниците го направија тоа:
Полска:
Канада:
Словачка:
Унгарија:
Австралија:
... и да не редам линкови.

За Ебола има вакцина, за СИДА има лекови кои ја успоруваат болеста до тој степен што човекот може нормално да живее...
Автоматски споено мислење:

Мене ме интересира како им ги најдоа податоците за потрошени пари на министерствата и други институции во рок од 4 дена на вонредна состојба, во период од 17 до 20 март. Ако е така лесно да се најде ова, тогаш излегува дека министрите кои знаат дека може да бидат објавени податоциве, не ги боли уво да припазат како трошат. Истовремено се предлага од народот да се крати од плати, а по ФБ некои предлагаат Владата да си ги троши нашите заштеди во периодов ако им требаат пари ... И тоа прочитав, се надевам дека нема да се употреби.

Економски ќе биде катастрофа барем во МК, некои ќе го осетиме тоа уште наредниот или понаредниот месец, а некои од нас ќе го осетиме до крајот на годинава. Од друга страна, не ми е оправдување за не-преземањето мерки фактот дека ковид-19 удира само на стари, хронично болни и пензионери, и дека треба да ги оставиме да изумрат без да преземеме мерки. Цела категорија на луѓе е тоа.. Наши луѓе... Тоа би изгледало исто како што Хитлер ги убиваше ментално болните, на пример, цела категорија на луѓе, за заштеда на пари во државната каса.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
тогаш излегува дека министрите кои знаат дека може да бидат објавени податоциве, не ги боли уво да припазат како трошат. Истовремено се предлага од народот да се крати од плати, а по ФБ некои предлагаат Владата да си ги троши нашите заштеди во периодов ако им требаат пари ... И тоа прочитав, с
А како беше до сега, врска трошењето на министрите/политичарите/администрацијата....
И покрај сето тоа народ сеуште си ги бира, сеуште си гласа и што е најжално, (пардон ретардирано) се надева дека следните нема да се такви. А уште поретардирано е и покрај сите пиздарии што ги направиле, покрај тоа што самите ги пцујат, пак им веруваат дури и кога се работи за сопственото здравје.

Дај сподели кои фејсбук групи го предлагаат тоа за заштедите... Ме интересира профилот на луѓе во тие групи, сигурно Бранимирката Ј. е таму
Бидејќи како што спомнав, некои најавуваат целосна дигитализација на валутите. Со тоа ќе и се овозможи на власта колку сакаат да ти земат од депозитот/ заштедата. Не знам зашто тоа би ви сметало, кога безрезервно им верувате :toe:

Германија веќе тоа го има направено пред ц.ц. 100години, а поучени од последиците, сега имаат нова финта. :D
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Не знам зашто тоа би ви сметало, кога безрезервно им верувате
Јас не верувам на политичари. Уште помалку безрезервно. :D
Пред 2 дена беше предлогот, кај машко прочитав, ама тешко да го најдам тоа сега (1.026 пријатели имам на ФБ, многу за разбарување).
Не знам која е Бранимирката Ј. ?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Јас не верувам на политичари. Уште помалку безрезервно. :D
Пред 2 дена беше предлогот, кај машко прочитав, ама тешко да го најдам тоа сега (1.026 пријатели имам на ФБ, многу за разбарување).
Не знам која е Бранимирката Ј. ?
Ако не веруваше, немаше толку да паничиш за короната
Штета, баш ме интересираше дали се луѓе со некакво политичко влијание или некој кој се радува што на комшијата ќе му умре козата.

Бранимирка не ја знаеш ... познат по менување ставови како чорапи, познат по изреката богатите возат автомобили и дека со зголемување на акцизата на гориво од 3.5 денари ќе се намали загадувањето, а парите што ќе се влеат во буџетот ќе се потрошат на проекти за намалување на загадувањето. Во реалност нормално се обратно направија. Цела негова фамилја на буџетска цицка со години се.
1585122416707.png

Од друга страна, не ми е оправдување за не-преземањето мерки фактот дека ковид-19 удира само на стари, хронично болни и пензионери, и дека треба да ги оставиме да изумрат без да преземеме мерки. Цела категорија на луѓе е тоа.. Наши луѓе... Тоа би изгледало исто како што Хитлер ги убиваше ментално болните, на пример, цела категорија на луѓе, за заштеда на пари во државната каса.
Не се цела категорија на луѓе, туку луѓе на кои им се одбројани деновите, а како што кажа и Вело М. дел умираат и поради агресивна терапија (со други зборови би било-докторска грешка убиени).
А тоа што со мерките преземени, ги уништувате сите други категории на луѓе, го одбравте патот кон тоталитаризам, автоматски и на идните генерации им пресудивме.

Ништо страшно де и да ни земат по 10-20% од се што имаме на сметка, сепак администрацијата заслужила. За толку вредни, чесни и морални луѓе јас би се согласил и 50-50%. Има уште предлози, ама си знаат они, искусни се, ене кај беше 45та.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Ако не веруваше, немаше толку да паничиш за короната
Штета, баш ме интересираше дали се луѓе со некакво политичко влијание или некој кој се радува што на комшијата ќе му умре козата.

Бранимирка не ја знаеш ... познат по менување ставови како чорапи, познат по изреката богатите возат автомобили и дека со зголемување на акцизата на гориво од 3.5 денари ќе се намали загадувањето, а парите што ќе се влеат во буџетот ќе се потрошат на проекти за намалување на загадувањето. Во реалност нормално се обратно направија. Цела негова фамилја на буџетска цицка со години се.
Прегледај го приврзокот 240348



Не се цела категорија на луѓе, туку луѓе на кои им се одбројани деновите, а како што кажа и Вело М. дел умираат и поради агресивна терапија (со други зборови би било-докторска грешка убиени).
А тоа што со мерките преземени, ги уништувате сите други категории на луѓе, го одбравте патот кон тоталитаризам, автоматски и на идните генерации им пресудивме.

Ништо страшно де и да ни земат по 10-20% од се што имаме на сметка, сепак администрацијата заслужила. За толку вредни, чесни и морални луѓе јас би се согласил и 50-50%. Има уште предлози, ама си знаат они, искусни се, ене кај беше 45та.
Бранимирка, бе! Хахахаха! Го најдов на ФБ, не ми е во пријатели, ама отворен му е профилот, секој може да чита, ете последната објава му е „хвалоспев“ за Борисовите зборови: богатите да си ги продадат мерцедесите. Некоја од пријателите негови коментирала: Елисавета Пецева Sopstvenicite na firmi, se neka si prodadat i zivealistata kade ziveat,.....najvazno od se e administracijata da ne bide doprena.

Помислив дека е иронија, ама таа стварно така мисли! :D

Инаку за короната паничам дека ми е страв од последиците од болеста и после болеста, а не дека им верувам на политичарите. Не знам како го спои ова? :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Бранимирка, бе! Хахахаха! Го најдов на ФБ, не ми е во пријатели, ама отворен му е профилот, секој може да чита, ете последната објава му е „хвалоспев“ за Борисовите зборови: богатите да си ги продадат мерцедесите. Некоја од пријателите негови коментирала: Елисавета Пецева Sopstvenicite na firmi, se neka si prodadat i zivealistata kade ziveat,.....najvazno od se e administracijata da ne bide doprena.

Помислив дека е иронија, ама таа стварно така мисли! :D

Инаку за короната паничам дека ми е страв од последиците од болеста и после болеста, а не дека им верувам на политичарите. Не знам како го спои ова? :)
Кои последици ... ако ти е за од самата болест, ја знаеш темата, па одтаму ваљда е јасно- смрт. Нема други последици, ако го фатиш невидливиот вирус автоматски се умирало, 1000% била поголема смртноста, од годините наназад.
Затоа толкава е паниката и затоа се потребни вакви мерки, првпат во познатата историја на човештвото.
А за економските последици од мерките, не од невидливиот вирус, тие не се битни, како што можеш да видиш. Јас стварно и искрено се надевам дека ќе се оствари таа прогноза, дигитализација на валутите и минимум 1/3 од се што имаме во банка државата да си земе или колку смета дека и се потребни. Во СФРЈ нели поубаво се живеело, ама западот не сјебал, па време е да се вратиме во тоа хармонично општество.
Уствари сега ми текна беее, да си жива и здрава со муабетов, да пробам да купам некоја акција од Бутел А.Д. :popce:

Ти пробај најди таа групата за државата да земе од заштедите, ако ти текнува дали била група воопшто. Ако бил само поединец, небитно.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Кои последици ... ако ти е за од самата болест, ја знаеш темата, па одтаму ваљда е јасно- смрт. Нема други последици, ако го фатиш невидливиот вирус автоматски се умирало, 1000% била поголема смртноста, од годините наназад.
Затоа толкава е паниката и затоа се потребни вакви мерки, првпат во познатата историја на човештвото.
А за економските последици од мерките, не од невидливиот вирус, тие не се битни, како што можеш да видиш. Јас стварно и искрено се надевам дека ќе се оствари таа прогноза, дигитализација на валутите и минимум 1/3 од се што имаме во банка државата да си земе или колку смета дека и се потребни. Во СФРЈ нели поубаво се живеело, ама западот не сјебал, па време е да се вратиме во тоа хармонично општество.
Уствари сега ми текна беее, да си жива и здрава со муабетов, да пробам да купам некоја акција од Бутел А.Д. :popce:

Ти пробај најди таа групата за државата да земе од заштедите, ако ти текнува дали била група воопшто. Ако бил само поединец, небитно.
Се плашам од последиците од болеста (30% нефункционални бели дробови, и/или смрт - за мене или за тие околу мене), и после болеста - економските последици. Ама ти го знаеш тоа, а ми пишуваш претерани, карикирани работи. Но добро. Јас се надевам дека лудилово ќе заврши до мај, па ќе се оправиме сите од сè. Ако потрае до средина на септември, многу полошо ќе е.

п.с. Драго ми е дека ти дадов идеја за акции :D
Ако ја најдам објавата, ќе ја ставам овде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom