Портокалова револуција, дестабилизација и распад на Македонија

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Бачето, 21 април 2016.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. joe.b

  joe.b

  Член од:
  8 април 2016
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  306
  Друже, не е заебанција го знам тоа, го знаат сите. Но што можеш да направиш? Имаш ли некој предлог? решение? Ако имаш сподели го, да прочитаме, видиме..
   
 2. Rigil

  Rigil Tu te reconnaîtras

  Член од:
  14 јуни 2015
  Мислења:
  3.714
  Допаѓања:
  2.611
  Што е тоа што треба да смениш , името ?
   
 3. blackadder

  blackadder

  Член од:
  6 август 2011
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  294
  Ништо лошо кога некој е хомосексуалец, негова работа.
  Ама бог да чува од педер.
   
 4. Darko_ufo

  Darko_ufo Гостин

  Па од таа работа најмногу ќе страда обичниот народ, овие сите веќе имаат по 4 стана и пари на странски сметки. Овие што го бранат Груевски исто ќе страдаат.

  Мора да се радикализираат протестите и сите да откажат послушност на ДПМНЕ, мора да им се даде до знаење дека мора да се повлечат, да се повлече аболицијата да има техничка влада која ке го прочисти списокот и тогаш да се оди на избори.
   
 5. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.250
  Да не дале знак дека не сакаат под сегашното уставно име?
   
 6. Rigil

  Rigil Tu te reconnaîtras

  Член од:
  14 јуни 2015
  Мислења:
  3.714
  Допаѓања:
  2.611
  И со несменето име имаме пристап до сите пристапни фондови на ЕУ , повластен трговски договор . Ти сакаш сето тоа да го отфрлиш , што полза од тоа ?
   
 7. Бачето

  Бачето

  Член од:
  1 февруари 2005
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  343
  Мислам дека доста луѓе не ја гледаат вистинската причина за се тоа што се случува кај нас и во светот. Проблемот е рушењето на стариот систем во 90-е години, банкрот и губење на суверенитет. Не само Македонија а цела источна Европа и Русија, после тоа сите станаа заложници на МВФ и таа група што стои позади нив. На практика секоја реформа во секоја област е диктирана од нив, уствари тие ни ги напишаа сите закони. Не случајно во САД има толку затвореници, дрога и криминал, конструкторите на тој систем со точно таква цел и го направиле, мислите ли дека ако не сакаат децата да им се дрогират, неможе да направат такво законодавството и да го сопрат тоа. За дваесет и пет години повеќето држави ги разградија, обеднаа, финансово и економско ропство, на практика повеќето се колонизирани. После тоа можеш многу лесно да ги убедиш да воведат бракови на педери или да им направиш војна или обоена револуција. Тоа што имаат некој грешки сите политичари е јасно, но некој имаат поголеми а други помали. Доколку таа структура за пучеви сака да го смени раководството во твојата држава, значи не се најголемите марионетки и не се на 100% послушни, после секој успешен пуч на власт идат нај послушните и на практика многу брзо ликвидираат тоа што останало.
  Ако треба да излезам на плоштад ќе биде да ја заштитам власта од пуч, или за притисок над власта да ја промени Евроатлантската ориентација, затвори десетина амбасади вклучително и американската.
  Може да се вратиш сто години назад во историјата и помислиш за педесетте милиона индијанци којшто се доверија на американците, нивните соросоиди Бикот што седи, Заев и останатите потпишуваа разни документи за доброволно одење во логори. После тоа буквално со глад убија 50 милиона индијанци во логорите.
   
  Последно уредено: 22 април 2016
  На Ska Maniac и Vanlok им се допаѓа ова.
 8. аллександар

  аллександар Вечно ненаспан

  Член од:
  5 мај 2006
  Мислења:
  7.155
  Допаѓања:
  2.267
  предлози може да има милион ... има и решениа милион само зависи на кој како му одговара...

  еве од мене еден личен предлог - ако сакаме да ни опстои државата и ако сакаме да опстоиме ние како народот треба под хитно ЦЕЛИОТ народ да се крене против политичарите кои ни се на власт и против тие кои уназад биле на власт (дел од нив и сеуште активни)... наместо да ги уценуваат со сендвичи и пораки за закана од бркање на работно место.... треба секој што има 2 грама памет да рече дека така НЕ ЈА БИВА !!! - па добро бре мајку му толку ли ефтини ли сме? или толку сме плашливи? ако не одам ан митинг ке ми го земе некој работното место.. ај ке ќутам и ке одам... па додека вака се размислува само ке си тупкаме у место и ке имаме една прикриена „демократија“


  тие што го бранат грујо или вмро или хорхе веќе стратаат и дел од нив се свесни верувај ми ама го дале гзот под кирија па сега кога ке има некоја ваква активност едноставно МОРА да свиткаат кичма... болдот за радикализирање на протестите ти е апсолутно на место! исто така и за аболицијата од хорхе... ама истово важи и за подржувачите на заев или на рада или на цел сдсм... треба да се свесни дека утре ден и тие кога би дошле на власт за едно мочано работно место од 12 000 ке го дадат газот под кирија па кога ке им требаат партиски послушници токму тие ке бидат во први редови (милом или силом) - исто како што се случлува сега со актуелнава власт...
   
 9. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.467
  Допаѓања:
  760
  Не си прави бајрам со умот, која ти е таа споредба со Либија, Египет, Сирија итн итн, тоа таму се режирани дестабилизации од УСА заради базични потреби, односно нафта...
  УСА би имала интерес од нас едино во светот ако снема домати и краставици па ради тоа да направи дестабилицазија.
  Тоа на нас Македонците да си придаваме значење ни е у генот. :D
  Не дека Македонија сега не се дестабилизира, но тоа поради внатрешни причини, а не надворешни.
  Едните по секоја цена сакаат да останат на власт што подолго, а другите по секоја цена сакаат да дојдат на власт, заеднички мотив и на едните и на другите е личниот интерес за богатење, односно крадењето народни пари и ништо друго.
   
 10. joe.b

  joe.b

  Член од:
  8 април 2016
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  306
  Eпа прочитај го мојот пост, или веќе го прочита, мојот прв на оваа тема, една страна уназад. Таму ти реков све. А највеќе ти одговорив на твојов предлог.
   
  На аллександар му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.250
  И ова твоево изгледа е генетско.
   
 12. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.467
  Допаѓања:
  760
  Кое мое?
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: