Портокалова револуција, дестабилизација и распад на Македонија

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Бачето, 21 април 2016.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.760
  Допаѓања:
  6.716
  не сум слушнал било кој да нуди федерализација. Можеш ли да постираш каде тоа е кажано. Не збори за албанскиот јазик оти има многу погрди работи кои вмло ги направи од албанскиот.
  неточно. Знам оти околу мене има само уште една македонска фамилија. Другите или продадоа или ги продаваат куќите. Во 80тите и почетокот на 90тите такво нешто немаше. Овде од 1991 владе вмло, колку за информација (оние кои "ќе се тепаа" за крстот), а на ниво на држава владеат наизменично македонски власти.
  прво, ако имало криминал, а не е казнет за овие 10 години, тоа ги прави властите соучесници. Дури повеќе што истите се имаа и здружено со одредени партии кои во 90тите учествуваа во приватизацијата и со олигарсите, директни учесници во приватизацијата. Второ, ако сите се криминалци, тогаш не знам што ќе ти смени ако овие сега малку се променат, да се симнат од власт.
   
 2. Darko_ufo

  Darko_ufo Гостин

  Добро бе слепци ни едни нели гледате дека Европската Заедница сака со убаво да помогне, не сака оштро да влезе со санкции, свесни ли сте дека ќе немате за леб да јадете сите пари што сте ги заработиле преку ноќ ќе ви пропаднат само за Груевски да не оди во затвор. Освестете се, не зборам за партиските полтрони на нив им нема спас...
   
  На staycalm и Cthulhu^ им се допаѓа ова.
 3. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.250
  Да ставам во loop некој gif од тоа што сум кажал претходно? Зошто изгледа сте слепи и ти и другарчињата. ГДОМ се создаде и излезе ради едни причини. Вие, друштвото, ради други. Вашите, влегуваат во домен на тоа да се позанимавате со овие, не ГДОМ.

  За двоглавиот орел ќе чекам да видам дали ќе се покрене иницијатива од владата (која рече дека е нелегална градба, и ќе ја третира како таква после избори како официјална влада), или од страна на народот. Ако има штама, ќе ти се приклучам и тебе во јадењето гомна за власта и како се бескичмењаци по ова прашање. Тоа ти гарантирам.

  Што се однесува до мене и пар души од форумов - Сами да идеме да кршиме е самоубиство. Али за разлика од нас вие не сте сами, имате голема бројка. Да не бевте хипокрити околу вредностите и целите на кои вашето движење е формирано и сака да ги оствари, немаше ни да се води овој разговор, немаше да има споменик двоглав орел повеќе, и многу повеќе луѓе ќе ви се приклучеа кон движењето како резултат на тој акт, ако биле во дилема дали навистина го мислите тоа што го тврдите дека се ваши причини за хаосов.

  Одма игла во грб од каде доаѓа човекот, обвинување дека брани криминалци (али само власта), серење за само еден вид пропагандни портали, оградување од србизми подеднакво жустро како оградување од срби како колеги протестирачи.

  Не треба да ти пишува на чело за да заклучи човек дека си плава гарда. Од племенитиот тип.

  Чудно како за ова сега хаосов не ја обвини исто така владата. Таман се си навела уште фали она "владата сама се прислушкувала" како зачин.

  И наведените санкции ги заборави. Кој знае и дали се само увертира.

  Свесен сум колку извоз имаме со ЕУ. Не ми фигурира во ставот ама ич. Обврска на владата е да има планови Б, Ц ... Ш кога се работи за економија, а не мнозинството јајца (pun is a pun) да ги опне во една кошница. Алтернативи има, зошто понапорно не работеле на тоа треба сами да одговорат. На референдум јас знам како ќе гласам. Ако испадне негатива како заклучок, тогаш Грујо ќе поти задник, никој друг.

  Шетањето беше одговор на цитираниот член, пошто он не образложи повеќе од една причина како тебе зошто треба да сме во ЕУ, а како таква една единствена причина наведе олеснето шетање. Ко турист.

  Ги заборави Спомен куќата на Мајка Тереза, спомениците за децата беглаци, АСНОМ, Православната Црква итн.

  За тебе еве (и други истмисленици) не се. Ама за други се. Зошто тие имаат право да ги уриваат или сквернават? Немаме ние што ги сакаме право да останат читави?

  Затоа го спомнав Биг Бен и ред други. Ако е во ред да се прави тоа со едниве, зошто не и таму, ете во знак на солидарност и подршка. Британија е друго, таму има кичмата да им ја скршат за такво дело (едно, да не збориме па во множина). Ама Британија не е Македонија. Најлесно се мава по своето.

  Ако мислиш на туристички мислења - Како некој кој има доста пријатели во странство и редовно прави друштво на туристи кои го посетуваат градов, критиките се за збиеноста, не за изгледот на спомениците или градбите. Повеќе критики имаат кон јавниот превоз (таксистите и автобусите).

  Не ме читаш убаво, или лошо сум се изразил. Зборам за овие ослободениве и од криминал, и од осомниченост. Не за осудени лица. За осудени јас немам што да се мешам. Зборам за криминалци кои ќе добијат слобода преку СЈО, и други специјални во најава структури.

  Се согласувам дека останавме транизиција. Не ми е јасно, што имаат врска фондовите, или желбата за евроатлантски интеграции, со тоа НАТО, на нас како земја која не е во ЕУ нит е НАТО членка, земе да земе да дели правда и демократија како таа во Србија, на наше копно. Јас за ова зборувам, ти некако заобиколуваш, или па не ме разбра за што зборев..

  Договорете се со Лурц, дали се 70% посто или 90%, зошто вака е збунувачки. Што се однесува до ЕУ, ставот, како што му пишав и нему, ми е непроменет. Не знам јас за овие, еве нека се и 90%, што си спремен како македонски граѓанин да жртвуваш?

  Сакаат ветерански третмани наводно. Како борци/херои/бранители.
   
  На Ska Maniac, VOLK2234 и Vanlok им се допаѓа ова.
 4. Rigil

  Rigil Tu te reconnaîtras

  Член од:
  14 јуни 2015
  Мислења:
  3.714
  Допаѓања:
  2.611
  Ти не си способен да дебатираш , што си подготвен за жртвуваш кои се твоите алтернативи за македонскиот извоз , која е твојата алтернатива на ЕУ и што очекуваш од Македонија ако би се раскинале сите договори со ЕУ за сите повластени услови при извоз кој ни ги овозможуваат .
   
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.282
  да не мислиш ЕУ ќе им забрани на странските фирми од зоните да извезуваат во ЕУ ? А башка опозицијата тврди дека од тие фирми нема никаков ќар ? Другиот извоз, јагнјиња, домати и слично оди и во Србија, Црна Гора... А ако и остане домашен домат не мора да увезуваме грчки и турски, ќе си јадеме домашен тука...
   
  На Шкорпион му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Rigil

  Rigil Tu te reconnaîtras

  Член од:
  14 јуни 2015
  Мислења:
  3.714
  Допаѓања:
  2.611
  Странските инвестиции покрај тоа што ДПМНЕ им дава субвенции од буџет и ги ослободува од даноци , ги користат и поволностите што Македонија е кандидат за членство во ЕУ и низата повластици кои ги добиваме со тој статус .
  И покрај субвенциите , увозот на земјоделски производи се зголемува ,

  [​IMG]
   
 7. joe.b

  joe.b

  Член од:
  8 април 2016
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  306
  Aбе види, на арно не иде работава тоа е сигурно. Ама како да помогнеме ние обичните смртници? Зарем мислиш дека македончето има доволно муда да искочи и да ги дигне на клоци политичарите на улица ко што беше примерот во Либија со Гадафи? Глеаш и сам што се дешава, ќе искочат на протест, цајканиве ќе им фукнат по еден пендрак, од 10 000 ``протестанти`` 9900 ќе му ја дувнат , 100те најхрабри ќе испаднат најглупи и ќе го изедат по бубрези за сите.
  Во светот постоеле примери, Чаушеску, Садам Хусеин, Гадафи кога војската и полицијата ќе се сврти против власта, и ќе се приклучи на демонстрантите. Ама овде тоа нема да се случи не во наредни 100, во наредни милион години. мрсулковци сме сите, јаки на зборови, на тастатура највише.
  2001 ме мобилизираа, сакал-нејкел варијанта мораш да идеш , пушка немав држено во рака од 1995 кога служев војска. Сум заборавил да ја држам камо ли да пукам со неа. Отидов во СВР Скопје да се јавам на повикот. (2ри по ред) цајкани активни, редовни што ги познавам доаѓаа бараа боловање, кичмата ги болело, се заврши циркусот едвај извадив жива глава у тој усран леонидас низ кумановскине села, нагазувајќи на пешадијска (фала му на господа) не на против тенковска мина. диверзија да не видат кај сме па фино лепо лично да ни ја ебат мамата, не со мина, пошто не е интересно, командирот на четата кутриот вика пукајте колку можете чувајте метак за себе, тешко дека ќе искочиме од овде живи. Па ај некако и престанаа да пукаат па дојдоа по нас 3 БТР, не извадија. Е откога се заврши тој циркус истите тие гореспоменати бескичмењаци се вратија на работа кичмата им помина, не ги боли више, и сеа ме стопираат и ми пишуваат казна зашто не сум врзал појас или немам светла упалено преку ден.
  Малце отидов предалеку, сакам да кажам, што очекуваш од ваков народ? Кризата е голема, искушенијата уште поголеми, партиските полтрони за ефтини пари утре ден се спремни мене да ми рокнат метак у чело буквално. ни крив ни должен, полека излегуваат од шини работиве, само што лошото нема да им се деси на грујо и заев, туку на нас, ќе не насамарат ко магариња, ке се испотепаме за џабе... господ нека не гледа само..
   
 8. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.760
  Допаѓања:
  6.716
  не знам за кои туристи збориш. Во авион најголем број се доктори по симпозиуми и други службени патувања. Туристи скоро и да не гледам кога патувам со авион. Е сега, нешто споменуваат од Киргистан...тие ќе се воодушевени, со оглед на нивниот државен систем.
  проблемот е што нема ниту ја интересира. Во време кога може да заглават и затвор, државата, институциите и економијата воошто не ги интересираат.
   
 9. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.250
  Зошто не сум способен да дебатирам? Дека ставот за членство во ЕУ ми е непроменет? Па твоите ставови за било што да не се промениле во престојниов период? Ако не е така, тогаш ич не го прај тој муабет со мене. Јас убаво нагласив дека сум спремен да трпи економијата (од која и јас сум дел), ме интересира ти што ќе жртвуваш па за влез во ЕУ?

  Ти стана навика да ескивираш на прашања. Значи не знам колку ти имам поставено, топката само кај мене ја префрлаш, иако сум се изјаснил (најчесто баш недвосмислено изјаснување каде стојам на дадено прашање). Да не треба да ти купиме 'рбет за роденден? Дај покажи малце цврстина и одговорност.
   
  На Vanlok му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Darko_ufo

  Darko_ufo Гостин

  Мора да се свести обичниот народ и да му стане јасно дека преку ноќ се ќе му пропадне дали некој заработил 10 000е ги чува за нешто или му се во банка, дали некој има кредити, па стан купил со кредит се ќе им пропадне... Сите што нема да платат кредит на време а нема да платат нека размислат два пати дали станот ќе остане во нивна сопственост. Само нека се смешкаат и нека бидат индифернетни на кризава, само нека го бранат Груевски...
   
 11. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.282
  така е, тие си играат покер меѓу себе и го заебаваат народот. Но прашањето е дали самите го прават тоа или има некој диктат, во игра се покрупни работи ( проблемот со името е сега на маргините), тука е мигрантската криза и судирот нато-еу -русија-кина...
   
 12. Rigil

  Rigil Tu te reconnaîtras

  Член од:
  14 јуни 2015
  Мислења:
  3.714
  Допаѓања:
  2.611
  Јас членството во ЕУ го доживувам како придобивка а не како жртвување , со тоа сме на дијаметрално различни позиции , а ако си подготвен да трпи економијата или не размислуваш трезвено или пак инаетот ти е голем .
   
 13. joe.b

  joe.b

  Член од:
  8 април 2016
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  306
  Вадење парите од банка, ставање под перница до нив тетеецот, и цепај. :LOL:
   
 14. Darko_ufo

  Darko_ufo Гостин

  A тие што имаат кредити? :) Тие што нема да земат плата една година? Ужасната инфлација што ќе се случи? И парите под перница нема да ти вредат еве ако ти се евра кај ќе ги менуваш за да купиш леб? Кој ќе ти ги смени и по која цена?

  Луѓево си мислат ова е заебанција...
   
 15. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.250
  Доктори? По уметност да не се? Архтектура нешто да не имаат познавање?

  Ако не, тогаш нивното мислење е исто како и секој друг турист кој не е доктор/научник/whatever.

  Туристите за кои зборев се од Америка, Канада, Австралија, Обединето Кралство, Италија, Шпанија, Бразил, Словенија и Чешка. Нормално дека сега не ги има во хаосов, но спомениците и градбите не никнаа 5 минути пред Хаосов.

  Не беше само грујо желен за Виена. Кај си да ги обвиниш другите партии? Тие се согласиле дека барањата на Заев се ретардирани. Зошо си Заевски апологет?

  Не, работата е што сметам дека за влез таму треба многу работи да се сменат, работи што не и идат во прилог на државата и државните интереси. Не зборам Влада или опозиција. Тие имаат свои, и додека да дојдеме до европските порти, може и ќе се сменат политичките партии во однос на поизиција-опозиција.

  Еве го гледаш како придобивка, во ред. Според тебе, ништо не губиме? Ако не пред, тогаш после влегувањето?
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: