Попис 2021

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
464
Поени од реакции
1.973
На референдумот имаше гласање на секој 20 секунди последните саат-два (полнење кутии) во одредени места колку да истераат над 30% и да не се обрукаат тоталка. Реалната излезеност беше сигурно <30%. Зошто си убеден дека се работеше за легитемен референдум? И 80% да имаа заокружено НЕ исти кур ќе беше.

Да искочеа повеќе луѓе само полесно ќе го променеа името и промената ќе беше легитимна, "одобрена" од народот. Вака требаше да се помачат малце да обезбедат уште 8 куртони или колку и да им фалеа. На крај името се смени на најпедерски начин во парламент.

Никој никогаш нема да ме убеди дека бојкот беше погрешна одлука тогаш.
Никаде не нагласив дека референдумот беше легитимен.

Немаше да биде исто ако 80% гласаа НЕ, затоа што тогаш Заев немаше да има изговор да го протне сето тоа низ собрание и да се вади на тоа дека иако РЕФЕРЕНДУМОТ не бил успешно спроведен, сепак МНОЗИНСТВОТО гласачи на референдумот имале заокружено ДА.

Чуј легитимна, баш тогаш немаше да биде легитимна. Вие сте ептен луди ако мислите дека повеќе од 15%-20% од народот сакаше промена на име. Буквално ќе го затворевме тоа прашање за промена на името инстантно, со едно излагање и заокружување НЕ, а не со хаштази дека правите ајвар.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.713
Со оглед на тоа како се одвиваа настаните после референдумот и притоа има некој сличности и со сега можам да кажам дека ќе сме ебаната страна кога на 1 февруари треба најдоцна да бидат објавени резултатите. Бојкот или не секако ќе сме губитниците.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.030
Поени од реакции
13.264
Никаде не нагласив дека референдумот беше легитимен.

Немаше да биде исто ако 80% гласаа НЕ, затоа што тогаш Заев немаше да има изговор да го протне сето тоа низ собрание и да се вади на тоа дека иако РЕФЕРЕНДУМОТ не бил успешно спроведен, сепак МНОЗИНСТВОТО гласачи на референдумот имале заокружено ДА.

Чуј легитимна, баш тогаш немаше да биде легитимна. Вие сте ептен луди ако мислите дека повеќе од 15%-20% од народот сакаше промена на име. Буквално ќе го затворевме тоа прашање за промена на името инстантно, со едно излагање и заокружување НЕ, а не со хаштази дека правите ајвар.
Знаеш дека цело време трубеа дека референдумот е консултативен?
Кој гарантира дека и да беше успешен немаше пак да гледаме исто сценарио.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.780
Поени од реакции
11.166
@joli1 Мнозинството македонски граѓани беа против. Меѓутоа тоа е небитно, бидејки 99 од останатите етнички групи беа за. Додади на тоа едно 200 000 комуњари. Од друга страна имаш огромен број на луѓе кој ќе беа индиферентни, стари луѓе,немаше да излезат, наспроти високо мотивираните партиски гласачи потпомогнати од власта. Тоа е окулу математиката.
Цензусот беше најсигурна опција.
Тоа што заев си го избриша газот со процентот е друг муабет, исто моеше да направи и ако мнозинството беше против. Ќе речеше тесно мнозинство или некоја друга ментална гимнастика, и ќе си ја изгласаа во собрание работата.

И на крај, улогата на вмро беше минорна. Они влегоа кон самиот крај, практично приклештени од вољата на членството.(кое веќе беше одлучено) Дури и партиски дудлач од вмро, има граница до која ќе пуши во партија.
 
Член од
26 август 2021
Мислења
1.000
Поени од реакции
2.753
Ал нашиот нихилизам ал вашата ботовштина ќе видиме. Некако се накотивте од никаде многу да ни кажувате како пописот иде супер и да си се попишеме дека што има везе.
Така де, цел свет ботови само вие освестени. Тие 10ина луѓе што шераат завери ви одредуваат што ќе праите у животот.

Стара гарда се овие од Грујово време, со нови профили сега. Општо по сите социјални мрежи се пуштени во погон.
Така е брату. Само бојкот! Ќе го заебете Заев многу ако му бојкотирате попис.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
825
Поени од реакции
3.242
Боро, ботовштина е уствари слепо слушање на лик кој што моментално има само два пратеници, а повикува на бојкот.

Левица како партија со два пратеници, премалку финансии и чии што маркетинг е стриктно оној на социјални мрежи нема способност да го спречи народот да се попише.

Па сите што ги имам прашано не ни знаат дека Левица или било која партија планира бојкот на пописот, скоро сите ќе се попишат, освен гласачкото тело, симпатизерите на Левица и уште неколку маргинални групи кои што ќе го бојкотираат.
Секогаш сте ми смешни зошто мислите дека и другите функционираат на оформување на нивните ставови според тоа што ќе им го кажат во партија, бардовите и "интелектуалните папи". Моите ставови беа оформени и исти долго пред Апасиев и Левица и ќе бидат истите долго после него и Левица. Нивната бројност, политичка сила и финансиски можности не се од никакво значење при моите одлуки.

Често сум го приметил кај многу партиски ботови зошто веднаш прибегуваат кон тоа. "А тебе Заев ти кажа, а тебе Мицко ти кажа, а тебе Апасиев ти кажа".

EDIT: Еве одма доказ за примерот. Луѓе кои чекаат од други луѓе какви треба да им бидат ставовите на теми, мислат дека сите функционираат така.

Така де, цел свет ботови само вие освестени. Тие 10ина луѓе што шераат завери ви одредуваат што ќе праите у животот.
Интересно е што се лажете дека пописот ќе пропадне, тоа мало сутра.

Кога ќе почне ДПМНЕ и СДС да го активираат гласачкото тело, симпатизерите за масовен попис, проследено со скапо платени реклами и енормни казни за непопишување од страна на владата, како и активација на албанското население од страна на албанските партии, со гаранција пописот ќе пројде.

Што мислиш, дека целиот народ ќе гледа низ шпијунка кога некој ќе му заѕвони, само за да не отвори на попишувачите?
Повторно на кој му е гајле што ќе прави добитокот на СДС и ДПНЕ и тоа кој ќе го подржи бојкотот и колкави се шансите да успее или не. Се бориш најдобро што можеш да ја направиш правилната работа и тоа е тоа. Што треба сега да паднам во депресија зошто ете нема да успеам :pos: . Или пак да паднам во депресија дека ете постои СДС и ДПНЕ добитокот :pos:.
 
Член од
26 август 2021
Мислења
1.000
Поени од реакции
2.753
Најдобро што можеш е да бојкотираш референдум и попис? Сериозно? Тоа е најдоброто што можеш?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
825
Поени од реакции
3.242
@joli1 Мнозинството македонски граѓани беа против. Меѓутоа тоа е небитно, бидејки 99 од останатите етнички групи беа за. Додади на тоа едно 200 000 комуњари. Од друга страна имаш огромен број на луѓе кој ќе беа индиферентни, стари луѓе,немаше да излезат, наспроти високо мотивираните партиски гласачи потпомогнати од власта. Тоа е окулу математиката.
Цензусот беше најсигурна опција.
Тоа што заев си го избриша газот со процентот е друг муабет, исто моеше да направи и ако мнозинството беше против. Ќе речеше тесно мнозинство или некоја друга ментална гимнастика, и ќе си ја изгласаа во собрание работата.

И на крај, улогата на вмро беше минорна. Они влегоа кон самиот крај, практично приклештени од вољата на членството.(кое веќе беше одлучено) Дури и партиски дудлач од вмро, има граница до која ќе пуши во партија.
99% од останатите етнички групи беа За зошто СДС имаа неограничени средства за поткуп и принуда, додека ДПНЕ се криеја под ќебе до последен ден. Да ги видам СДС од опозиција колку ќе успееја да извадат на тој референдум и без полнење кутии. Немаше 350 000 гласа да има.

Пак со оглед дека немаше набљудувачи и они правеа масовен фалсификат последните неколку саати прашање е и од тие 600 000 колку се вистински гласови. Да се отворат кутиите и записниците кој знае што се нема да најдат.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.713
Тоа што заев си го избриша газот со процентот е друг муабет, исто моеше да направи и ако мнозинството беше против. Ќе речеше тесно мнозинство или некоја друга ментална гимнастика, и ќе си ја изгласаа во собрание работата.
Сето ова беше одобрено од мнозинството народ на следните парламентарни избори каде си ја доби најголемата подршка. Некогаш мислам дека и мкд владе што вика дека само гласање ДУИ е спасот е тотално во право. Штом народ одобри шиптаризација тогаш ко демократи би требало да почитуваме волјата на мнозинството и да го забрзаме процесот да биде што побрз.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.943
Поени од реакции
11.975
Никаде не нагласив дека референдумот беше легитимен.

Немаше да биде исто ако 80% гласаа НЕ, затоа што тогаш Заев немаше да има изговор да го протне сето тоа низ собрание и да се вади на тоа дека иако РЕФЕРЕНДУМОТ не бил успешно спроведен, сепак МНОЗИНСТВОТО гласачи на референдумот имале заокружено ДА.

Чуј легитимна, баш тогаш немаше да биде легитимна. Вие сте ептен луди ако мислите дека повеќе од 15%-20% од народот сакаше промена на име. Буквално ќе го затворевме тоа прашање за промена на името инстантно, со едно излагање и заокружување НЕ, а не со хаштази дека правите ајвар.
Поентата ми е дека голем дел од тие хипотетички 80% НЕ, ќе беа трансформирани во ДА исто како што излезеноста рипна скоро 10% во последните саат и пол. Што, да не беа договорени граѓаните во одредени општини заедно да гласаат во 18:00 часот па затоа имаше гласање на секој 20 секунди?

Вака само ќе си искочеше Зајко на прес и ќе соопштеше дека мнозинството граѓани одлучи да се промени името. Крај на приказната, цела вина паѓа на народот. Затоа не ми продавај филмови.

Не може да имаш мнозинство НЕ гласови на наместен референдум. Викаш дека знаеш дека не бил легитимен ама сме требале да искочиме и да гласаме, ајде бе.
Или намерно не сакаш да воочиш некои работи, или толку ти фаќа црпката. Повеќе накај првото ме влече.
 
Член од
26 август 2021
Мислења
1.000
Поени од реакции
2.753
Многу поголеми пиздарии носите на душа у овие 30 години независност со пичкарлукот и немање муда еден камен да фрлите отколку да се пувате дека не учествувате во наместени референдуми и пописи.

Впрочем тоа што на Заев влакно не му фали а се колневте сегде жими најдраго жими најмило жими крст и кандило...Тоа ви е поголем грев него ли ова другово. Али ок, јасно е, линија на помал отпор.

И пописов ќе пројде, успешен неуспешен, за вас секако е неуспешен. Исто како и референдумот. Администрацијата ќе си ја лапаат ДУИ, даноци нема да плаќаат, прописи нема да поштуваат, а на вас упорно криви ќе ви бидат тие по кои мислите дека можете да удрите. Нешто ко Бафра моронот што убива кучиња пошто нема муда на човек рука да крене.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.710
Поени од реакции
13.268
Така де, цел свет ботови само вие освестени. Тие 10ина луѓе што шераат завери ви одредуваат што ќе праите у животот.Така е брату. Само бојкот! Ќе го заебете Заев многу ако му бојкотирате попис.
1630925159358.png

Дај договорете се у партија што како, не иде вака на 3 месеца мењање став. Ваљда постојат и други начини да му угодите на Села?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.713
Многу поголеми пиздарии носите на душа у овие 30 години независност со пичкарлукот и немање муда еден камен да фрлите отколку да се пувате дека не учествувате во наместени референдуми и пописи.

Впрочем тоа што на Заев влакно не му фали а се колневте сегде жими најдраго жими најмило жими крст и кандило...Тоа ви е поголем грев него ли ова другово. Али ок, јасно е, линија на помал отпор.

И пописов ќе пројде, успешен неуспешен, за вас секако е неуспешен. Исто како и референдумот. Администрацијата ќе си ја лапаат ДУИ, даноци нема да плаќаат, прописи нема да поштуваат, а на вас упорно криви ќе ви бидат тие по кои мислите дека можете да удрите. Нешто ко Бафра моронот што убива кучиња пошто нема муда на човек рука да крене.
Нека си ја лапаат ДУИ администрацијата слободно. Партиските ботови што се тешки неработници нека му ја мислат. За данокот ќе најдеме начин и тоа да не се плати. Барем тие што можат фриленс да работат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.883
Поени од реакции
25.592
Најдобро што можеш е да бојкотираш референдум и попис? Сериозно? Тоа е најдоброто што можеш?
Ти би излегол да играш на фудбалска утакмица кај што правилата се наместени во корист на Противникот и кај што утакмицата е наместена?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
825
Поени од реакции
3.242
Многу поголеми пиздарии носите на душа у овие 30 години независност со пичкарлукот и немање муда еден камен да фрлите отколку да се пувате дека не учествувате во наместени референдуми и пописи.

Впрочем тоа што на Заев влакно не му фали а се колневте сегде жими најдраго жими најмило жими крст и кандило...Тоа ви е поголем грев него ли ова другово. Али ок, јасно е, линија на помал отпор.

И пописов ќе пројде, успешен неуспешен, за вас секако е неуспешен. Исто како и референдумот. Администрацијата ќе си ја лапаат ДУИ, даноци нема да плаќаат, прописи нема да поштуваат, а на вас упорно криви ќе ви бидат тие по кои мислите дека можете да удрите. Нешто ко Бафра моронот што убива кучиња пошто нема муда на човек рука да крене.
Од хистерични жени имам слушнато по кохезивни ставови и аргументација.

Од една страна се лутиш зошто бојкотираме.
Од друга страна се лутиш зошто не идеме по домови и убиваме северџани со чекани.

Еве по тебе сега што треба да направиме. Да се попишеме, да бојкотираме или да почнеме уште вечерва со палење на државни институции и јавно линчување на северџани/шиптaри?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom