Попис 2021

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.454
Поени од реакции
1.994
Македонците стојат како Македонци или како граџани на северна или како ///?

Има ли начин тој извештај да се добие во форма на .pdf или слично?
Има графа за државјанство со две опции:

- Само на РСМ
- На РСМ и друга држава

И во етничка припадност има опција македонец.

Нема како да се генерира извештај во пдф.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

SkimSkam

Орце Сељак
Член од
26 август 2021
Мислења
1.029
Поени од реакции
2.862
А што па ако се попишеш?
Па ако искочат вистински бројки, тоа е најбитна референца за државна стратегија. До сеа оди све на ѓутуре. Фирми неможат да анализа на пазар да направат пошто незнаат со кој капацитет располага истиот. Не викам дека ќе бидат 100% точни податоците али мора од негде да се почне.

А тоа дека ако се попишеш незнам шо ќе се десело со шиптаpите, забораи тоа. Попишал непопишал нивното е главно и со СДС и со ДПМНЕ и со Левица и со секој еден друг. Баш ради тие бојкоти, ескиважи, праење паметни, немаш маса што ќе натежне во реална ситуација.

И што дека се бојкотираше референдумот јака муда, глеаш дека го протуркаа тоа. А можеме само да претпоставуваме што ќе беше ако референдумот искочеа сите, па како ќе се одвиваше ситуацијата ако пробаа да излажираат резултати. Можда ништо немаше да биде, ама вака никад нема да знаеме нели.

Ако си незадоволен од системот бојкотирај го него, не плаќај даноци напрај се што треба за да станеш релевантен. А ова другово е глупост жива, неможе по магарето удри по самарот ај ќе бојкотираме. Од друга страна никогаш не сме виделе што ќе биде ако не бојкотираме. Ние сме незадоволни од све и на избори искачаат 35% да гласаат и се вадиме дека понудата била лоша. Па лоша е ако гледаш само у двете умрени криминлани партии.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.122
Поени од реакции
5.868
Ако не си дома во моментот кога ќе ѕвонат на врата ќе дојдат друг ден?

Читав ќе имало казни за тие што немало да се попишат.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.454
Поени од реакции
1.994
Ако не си дома во моментот кога ќе ѕвонат на врата ќе дојдат друг ден?

Читав ќе имало казни за тие што немало да се попишат.
Да, се остава ливче со известување, јас оставам и мој телефонски број. Се поминува повеќе пати додека не се затекне некој.

Е сега ако се гледа од надвор дека во објектот не живее никој, се попишува како празен објект. Во друг случај се пријавува кај инструкторот дека не сака да се попише па што се случува потака незнам.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
471
Поени од реакции
1.999
Ваљда не научивте ништо од референдумот, замисли наместо бојкотирање на истиот да излезеа сите и да гласаа НЕ, можеби тогаш на Заев немаше да му дадете изговор да го протне сето тоа низ собрание уз изговор дека мнозинството гласачи гласале за ЕУ и НАТО преку промена на државното име.

Сега пак Левица (не)намерно ја прави истата грешка што ДПМНЕ ја направи повикувајќи го народот на бојкот. Само што проблемот е у тоа што Левица главно функционира преку социјални медиуми, па нема директно влијание кај мнозинството македонци кои што сум поприлично сигурен дека ќе се попишат, а уз бојкотирање од страна на симпатизерите на Левица и останатите со гаранција албанците ќе бидат 30%, ако не и повеќе.

Ваше си е, ама ја ви гарантирам дека пописов ќе пројде, а масовно попишување на македонското население и те како е подобра опција од бојкот.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.715
Поени од реакции
58.244
Ако не си дома во моментот кога ќе ѕвонат на врата ќе дојдат друг ден?

Читав ќе имало казни за тие што немало да се попишат.
Aко отвориш врата и ги пуштиш, а одбиеш да се попишеш, може да ти пишат казна, т.е. на суд да те дадат.
Ако не отвориш, не може никако да ти пишат казна, т.е. на суд да те дадат.
Автоматски споено мислење:

Ваљда не научивте ништо од референдумот, замисли наместо бојкотирање на истиот да излезеа сите и да гласаа НЕ, можеби тогаш на Заев немаше да му дадете изговор да го протне сето тоа низ собрание уз изговор дека мнозинството гласачи гласале за ЕУ и НАТО преку промена на државното име.

Сега пак Левица (не)намерно ја прави истата грешка што ДПМНЕ ја направи повикувајќи го народот на бојкот. Само што проблемот е у тоа што Левица главно функционира преку социјални медиуми, па нема директно влијание кај мнозинството македонци кои што сум поприлично сигурен дека ќе се попишат, а уз бојкотирање од страна на симпатизерите на Левица и останатите со гаранција албанците ќе бидат 30%, ако не и повеќе.


Ваше си е, ама ја ви гарантирам дека пописов ќе пројде, а масовно попишување на македонското население и те како е подобра опција од бојкот.
Пописот е наместен.
Не сакам да учествувам во него.
Како што на пример, со децении, ме боли кур за вентилаторот што сите го викате знаме, така и ќе ме боли кур за нивните измислени бројки.
Државава е у курац, нека пишат 80% Албанци, ме боли кур. Не сакам да давам валидност на тие креирани бројки, платени од албанска дијаспора во џеповите на СДСМ (а како што гледаме и на ВМРО).

2011 сите Албанци бојкотираа, никој не беше казнет. Верувам дека затоа сега Албанците имаат разбирање за бојкотов.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
6.807
Поени од реакции
11.216
Ваљда не научивте ништо од референдумот, замисли наместо бојкотирање на истиот да излезеа сите и да гласаа НЕ, можеби тогаш на Заев немаше да му дадете изговор да го протне сето тоа низ собрание уз изговор дека мнозинството гласачи гласале за ЕУ и НАТО преку промена на државното име.

Сега пак Левица (не)намерно ја прави истата грешка што ДПМНЕ ја направи повикувајќи го народот на бојкот.
1. Ако излезеа луѓе наместо да бојкотираа, мнозинството граѓани пак ќе беа пак за промена на име. Заев ќе имаше и цензус, и мнозинство.
2. Вмро не го повика народот на бојкот. Калкулираше до сам крај, нешто слично како сега.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
833
Поени од реакции
3.268
Ова нихилизмов ќе ве утепа.
Ал нашиот нихилизам ал вашата ботовштина ќе видиме. Некако се накотивте од никаде многу да ни кажувате како пописот иде супер и да си се попишеме дека што има везе.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.719
Поени од реакции
13.291
Стара гарда се овие од Грујово време, со нови профили сега. Општо по сите социјални мрежи се пуштени во погон.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
471
Поени од реакции
1.999
Пописот е наместен.
Не сакам да учествувам во него.
Како што на пример, со децении, ме боли кур за вентилаторот што сите го викате знаме, така и ќе ме боли кур за нивните измислени бројки.
Државава е у курац, нека пишат 80% Албанци, ме боли кур. Не сакам да давам валидност на тие креирани бројки, платени од албанска дијаспора во џеповите на СДСМ (а како што гледаме и на ВМРО).

2011 сите Албанци бојкотираа, никој не беше казнет. Верувам дека затоа сега Албанците имаат разбирање за бојкотов.
Tвое е дал ќе учествуваш или не, Берик.

Малку е контрадикторно да се расфрлаш со аргументи за бојкотирање, а од друга страна да викаш дека те боли кур дал ќе бидат 40% или 80% албанци.

1. Ако излезеа луѓе наместо да бојкотираа, мнозинството граѓани пак ќе беа пак за промена на име. Заев ќе имаше и цензус, и мнозинство.
2. Вмро не го повика народот на бојкот. Калкулираше до сам крај, нешто слично како сега.
Нема да се сложиме. Мнозинството народ е и беше против промена на името, само што слепо веруваше на неколку движења и партии дека бојкотирање, наместо излегување на референдум е правиот избор.

ДПМНЕ месец и некоја недела пред референдумот излезе со став за бојкот на референдумот. Факт е дека ДПМНЕ имаше најголемо влијание за бојкотот на референдумот.

Ал нашиот нихилизам ал вашата ботовштина ќе видиме. Некако се накотивте од никаде многу да ни кажувате како пописот иде супер и да си се попишеме дека што има везе.
Боро, ботовштина е уствари слепо слушање на лик кој што моментално има само два пратеници, а повикува на бојкот.

Левица како партија со два пратеници, премалку финансии и чии што маркетинг е стриктно оној на социјални мрежи нема способност да го спречи народот да се попише.

Па сите што ги имам прашано не ни знаат дека Левица или било која партија планира бојкот на пописот, скоро сите ќе се попишат, освен гласачкото тело, симпатизерите на Левица и уште неколку маргинални групи кои што ќе го бојкотираат.

Интересно е што се лажете дека пописот ќе пропадне, тоа мало сутра.

Кога ќе почне ДПМНЕ и СДС да го активираат гласачкото тело, симпатизерите за масовен попис, проследено со скапо платени реклами и енормни казни за непопишување од страна на владата, како и активација на албанското население од страна на албанските партии, со гаранција пописот ќе пројде.

Што мислиш, дека целиот народ ќе гледа низ шпијунка кога некој ќе му заѕвони, само за да не отвори на попишувачите?

Стара гарда се овие од Грујово време, со нови профили сега. Општо по сите социјални мрежи се пуштени во погон.
Ye, ye, секој кој што ќе изнесе аргумент што се коси од оној на симпатизерите и гласачите на Левица е автоматски Груевист, партиски бот и слично.

Иначе. чекај! Зарем не беше Грујо тој кој што ЈАВНО на митинг кажа за се што ќе се случува унапред (промена на име, двојазичност, федерализација, итн), а вие ко кремци пак го гласавте Заев?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.959
Поени од реакции
12.029
Ваљда не научивте ништо од референдумот, замисли наместо бојкотирање на истиот да излезеа сите и да гласаа НЕ, можеби тогаш на Заев немаше да му дадете изговор да го протне сето тоа низ собрание уз изговор дека мнозинството гласачи гласале за ЕУ и НАТО преку промена на државното име.

Сега пак Левица (не)намерно ја прави истата грешка што ДПМНЕ ја направи повикувајќи го народот на бојкот. Само што проблемот е у тоа што Левица главно функционира преку социјални медиуми, па нема директно влијание кај мнозинството македонци кои што сум поприлично сигурен дека ќе се попишат, а уз бојкотирање од страна на симпатизерите на Левица и останатите со гаранција албанците ќе бидат 30%, ако не и повеќе.

Ваше си е, ама ја ви гарантирам дека пописов ќе пројде, а масовно попишување на македонското население и те како е подобра опција од бојкот.
На референдумот имаше гласање на секој 20 секунди последните саат-два (полнење кутии) во одредени места колку да истераат над 30% и да не се обрукаат тоталка. Реалната излезеност беше сигурно <30%. Зошто си убеден дека се работеше за легитемен референдум? И 80% да имаа заокружено НЕ исти кур ќе беше.

Да искочеа повеќе луѓе само полесно ќе го променеа името и промената ќе беше легитимна, "одобрена" од народот. Вака требаше да се помачат малце да обезбедат уште 8 куртони или колку и да им фалеа. На крај името се смени на најпедерски начин во парламент.

Никој никогаш нема да ме убеди дека бојкот беше погрешна одлука тогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom