Попис 2021

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Прегледај го приврзокот 306066

Дај договорете се у партија што како, не иде вака на 3 месеца мењање став. Ваљда постојат и други начини да му угодите на Села?
Неам ништо со ниедна партија. Напротив гласам за граѓански иницијативи. Ти си тој што паѓа на партиски фолови со бојкоти и срања, а немаш еден реален аргумент против ниту па можеш да кажеш што ќар од неуспешен референдум.
 
J

joli1

Гостин
Знаеш дека цело време трубеа дека референдумот е консултативен?
Кој гарантира дека и да беше успешен немаше пак да гледаме исто сценарио.
Нема гаранција комшо, исто како што нема гаранција дека од бојкотот ќе се види некој бенефит. Ако нешто научивме у 2018, тоа е дека со бојкотот нема ништо да се постигне кога некој сака нешто да истурка.

@joli1 Мнозинството македонски граѓани беа против. Меѓутоа тоа е небитно, бидејки 99 од останатите етнички групи беа за. Додади на тоа едно 200 000 комуњари. Од друга страна имаш огромен број на луѓе кој ќе беа индиферентни, стари луѓе,немаше да излезат, наспроти високо мотивираните партиски гласачи потпомогнати од власта. Тоа е окулу математиката.
Цензусот беше најсигурна опција.
Тоа што заев си го избриша газот со процентот е друг муабет, исто моеше да направи и ако мнозинството беше против. Ќе речеше тесно мнозинство или некоја друга ментална гимнастика, и ќе си ја изгласаа во собрание работата.

И на крај, улогата на вмро беше минорна. Они влегоа кон самиот крај, практично приклештени од вољата на членството.(кое веќе беше одлучено) Дури и партиски дудлач од вмро, има граница до која ќе пуши во партија.
Нема да се сложам.

Колку и да се комуњарите, колку и да се останатите етнички групи, сепак имаше и има повеќе луѓе кои што беа и се против промена на името. Лично познавам и албанци и роми кои што беа екстремно против мењавање на името.

Само за разлика од оние кои што сакаа да го сменат името, другава група беше изманипулирана од неколку партии и движења кои што ги снема одма после референдумот за да не излезат да гласаат.

Нема да се сложам ни со последново, далеку од минорна беше улогата на ДПМНЕ. Според тоа што можев да најдам, ДПМНЕ јавно има излезено со став за бојкотирање околу месец и недела дена пред референдумот. ДПМНЕ имаше најголемо влијание врз народот за да се бојкотираат изборите и тоа е факт. Еве, ако не биле ДПМНЕ тие кои што имале најголемо влијание за бојкотирање на референдумот, тогаш кој имал? Левица можда?

Секогаш сте ми смешни зошто мислите дека и другите функционираат на оформување на нивните ставови според тоа што ќе им го кажат во партија, бардовите и "интелектуалните папи". Моите ставови беа оформени и исти долго пред Апасиев и Левица и ќе бидат истите долго после него и Левица. Нивната бројност, политичка сила и финансиски можности не се од никакво значење при моите одлуки.

Често сум го приметил кај многу партиски ботови зошто веднаш прибегуваат кон тоа. "А тебе Заев ти кажа, а тебе Мицко ти кажа, а тебе Апасиев ти кажа".

EDIT: Еве одма доказ за примерот. Луѓе кои чекаат од други луѓе какви треба да им бидат ставовите на теми, мислат дека сите функционираат така.





Повторно на кој му е гајле што ќе прави добитокот на СДС и ДПНЕ и тоа кој ќе го подржи бојкотот и колкави се шансите да успее или не. Се бориш најдобро што можеш да ја направиш правилната работа и тоа е тоа. Што треба сега да паднам во депресија зошто ете нема да успеам :pos: . Или пак да паднам во депресија дека ете постои СДС и ДПНЕ добитокот :pos:.
Прво почнуваш со навреди и генерализирање, па се љутиш кога друг ти генерализира, хаха.

Прочитај го постот пак, ја никаде не реков дека нивната бројност, политичка сила и финансиски можности имаат влијание врз твоите одлуки, туку реков Левица дека немаат ниту бројност, ниту политичка сила, ниту пак финансиски можности да промовираат или рекламираат бојкот на попис.

Не знам што ми се обраќаш со вие, ниту сум партиски определен ниту планирам да бидам во блиска иднина, а уште помалку да работам за партија како форумски бот или бот на социјални мрежи.

Нормално дека ќе биде спомнат Апасиев кога он е моментално главниот покренувач на ова бојкотирачко движење. Пола форумаши со симпатии кон Левица кењавте по сите што одбиваа да гласаат на парламентарни избори кои што беа ептен видливо наместени, за сега да кењате по сите што ќе се попишат.

Поентата ми е дека голем дел од тие хипотетички 80% НЕ, ќе беа трансформирани во ДА исто како што излезеноста рипна скоро 10% во последните саат и пол. Што, да не беа договорени граѓаните во одредени општини заедно да гласаат во 18:00 часот па затоа имаше гласање на секој 20 секунди?

Вака само ќе си искочеше Зајко на прес и ќе соопштеше дека мнозинството граѓани одлучи да се промени името. Крај на приказната, цела вина паѓа на народот. Затоа не ми продавај филмови.

Не може да имаш мнозинство НЕ гласови на наместен референдум. Викаш дека знаеш дека не бил легитимен ама сме требале да искочиме и да гласаме, ајде бе.
Или намерно не сакаш да воочиш некои работи, или толку ти фаќа црпката. Повеќе накај првото ме влече.
Зависи.

Полнење на кутии имаше во тек на референдумот, тука нема што да се дебатира.

Еве, мене лично познаници и ред други луѓе ми ѕвонеа на телефон со прича дека цензусот на референдумот е постигнат и сите да излеземе да гласаме НЕ додека не завршело гласањето.

Нормално, не ми вртеа само мене, но можеби ова е една од причините покрај тоа што полнеа кутии зашто за 10% рипна излезеноста у последните саат ипол.

Мислим дека е залудно уште да го правиме моабетов у врска со референдумот, треба ептен да сте у заблуда да мислите дека доколку имаше огромна излезеност на референдумот дека ќе имаше повеќе гласови за промена на името, отколку спротивно.

Легитимен референдум или легитимни избори нема никогаш да има тука. Секогаш ќе има полнење на кутии, пропусти и слично, само у овој случај ваше е дал процентот на албанско населние ќе биде за едноцифрен и мал број поголем од последниот попис, или ќе биде за двоцифрен поголем и ќе предизвика федерализација.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Ти би излегол да играш на фудбалска утакмица кај што правилата се наместени во корист на Противникот и кај што утакмицата е наместена?
Зашто уопште живееш у тој случај? Се е наместено, се е фингирано. Која ти е поентата на постоењето ако за кај што треба напор да дадеш, си викаш дека е наместено. Еве не пуштам CV нигде пошто сегде се наместени огласи, ќе седам дома, ќе бојкотирам интервју за работа!

Кој ви ја напунил глаата дека учествувате у некаков злочин ако направите нешто од типот се попишам или гласам.

Од хистерични жени имам слушнато по кохезивни ставови и аргументација.

Од една страна се лутиш зошто бојкотираме.
Од друга страна се лутиш зошто не идеме по домови и убиваме северџани со чекани.

Еве по тебе сега што треба да направиме. Да се попишеме, да бојкотираме или да почнеме уште вечерва со палење на државни институции и јавно линчување на северџани/шиптaри?
Не бе срце, еве ти го редоследот на настаните.

1. Искачаш да гласаш на референдум / се попишеш на попис.
2. Исходот гледаш дека е наместен.
3. Се ствара гнев у тебе и мораш да искочиш на улица.

Е ама срце копец, фотељата дома е поудобна од пендракот. Netflix and chill повеќе од искажување свој став на улица. Бојкот повеќе од акција.

Знам дека е тешко сам со себе да се справиш.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.653
Поени од реакции
7.549
Не бе срце, еве ти го редоследот на настаните.

1. Искачаш да гласаш на референдум / се попишеш на попис.
2. Исходот гледаш дека е наместен.
3. Се ствара гнев у тебе и мораш да искочиш на улица.

Е ама срце копец, фотељата дома е поудобна од пендракот. Netflix and chill повеќе од искажување свој став на улица. Бојкот повеќе од акција.

Знам дека е тешко сам со себе да се справиш.
Ова не е одговор ова е отварање на нова тема.

Гледам дека си доста лут ( како и доста други тука) и искрено тоа доста ме вознемирува, не можам да се сконцетрирам на работата. Еве кажете ми сега што можам да направам за да се искупам за моето досегашно однесување.

  1. Кога ќе дојдат да отворам врата да се попишам и да убедам колку е можно повеќе од луѓето на кои им викав да бојкотираат да го направат истото?
  2. Да бојкотирам како што планирав до сега?
  3. Или да пратам некој од попишувачите во болница и малку конечно да се ескалира ситуацијата, да не остане се само на зборење?
Јас друга опција не гледам ако имаш наведи. Али одговори ми барем на тоа што треба да направам во врска со пописов зошто ете јас погрешно сум размислувал до сега.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.197
Поени од реакции
35.747
Зашто уопште живееш у тој случај? Се е наместено, се е фингирано. Која ти е поентата на постоењето ако за кај што треба напор да дадеш, си викаш дека е наместено. Еве не пуштам CV нигде пошто сегде се наместени огласи, ќе седам дома, ќе бојкотирам интервју за работа!

Кој ви ја напунил глаата дека учествувате у некаков злочин ако направите нешто од типот се попишам или гласам.
Види работата е проста. Дали сметаш дека Заев и Груби спроведуваат реален попис со ок методологија и дека истиот нема да биде наместен?
Ако сметаш дека е све ок реално и фер, ондак логично и нормално е да си се потпишеш. Ама ако го мислиш спротивното, ондак треба да си скаран со логиката да сметаш дека пак треба да се попишеш.

И нема потреба од таков “ондак зашо живееш” фатализам. Факинг Зоран Заев со Артан Груби ти организираат попис преку бугарски софтвер кои они од некоја причина го дале бесплатно за оваа намена. Треба да си удрен у тимбата ако сметаш дека све е ок и по пропис тука.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.163
Поени од реакции
15.953
Нема гаранција комшо, исто како што нема гаранција дека од бојкотот ќе се види некој бенефит. Ако нешто научивме у 2018, тоа е дека со бојкотот нема ништо да се постигне кога некој сака нешто да истурка.
Ја научив дека без разлика на желбата на народот властите ќе си ја изгураат својата агенда. Да не се повтарам, али бујрум без мој амин.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.653
Поени од реакции
7.549
Не знам што ми се обраќаш со вие, ниту сум партиски определен ниту планирам да бидам во блиска иднина, а уште помалку да работам за партија како форумски бот или бот на социјални мрежи.
Зошто сум културен и сакамо учтиво да се обраќам на луѓе кои не ги познавам. Не сте ми другар од пред зграда па со ти да си се обраќаме.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Од хистерични жени имам слушнато по кохезивни ставови и аргументација.

Од една страна се лутиш зошто бојкотираме.
Од друга страна се лутиш зошто не идеме по домови и убиваме северџани со чекани.

Еве по тебе сега што треба да направиме. Да се попишеме, да бојкотираме или да почнеме уште вечерва со палење на државни институции и јавно линчување на северџани/шиптaри?
Не можеш ова ти да го направиш, само на форум кајгана се курчиш. Ха ха.
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Што не можам да направам? Во право си навистина не би можел да се попишам.
Со чекан да тепаш по улици луѓе како што ги викаш севеџани и оние другине. Едноставно си импотентен. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Не планирам да јадам пендрек или затвор за ова безнадежно парче земја. Така да пасивен бојкот е best i can do. Не ме кошта ништо.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.653
Поени од реакции
7.549
Со чекан да тепаш по улици луѓе како што ги викаш севеџани и оние другине. Едноставно си импотентен. :)
Значи ти викаш дека треба да идеме со опцијата чекан, али не би можеле зошто немаме храброст?
 
Член од
22 јули 2021
Мислења
241
Поени од реакции
132
Значи ти викаш дека треба да идеме со опцијата чекан?
Не ја знам твојата фантазија, си напишал самиот што сакаш, бездруго, таа фантазија е фантазија на форумџии малокуревци. Ќе напишеш нешто тука на форум, сам немаш мадиња да го оствариш тоа и после чекаш некоја маргинална будала да почне да реализира такви проекти за да имаш за што да пишуваш и да труеш на форум после. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.799
Еве попросто за тие кои не сфаќаат:

Нека бидат 100% Албанци. Нека пропадне оваа Албанска држава и нека не освои Бугарија, или Србија и сите да бидете Бугари или Срби. Сеедно ми е.

Јас не учествувам у кражбава. Ме боли кур за нивните бројки што си ги измислуваат, исто и за сите изговори кои си ги измислувате за да дадете легитимитет на овој грабеж.
 
J

joli1

Гостин
Ја научив дека без разлика на желбата на народот властите ќе си ја изгураат својата агенда. Да не се повтарам, али бујрум без мој амин.
Ќе ја изгураат сопствената агенда уште полесно поради пасивноста на македонското население.

Еве ќе ти објаснам и како.

ДПМНЕ, СДС ќе ги повикаат симпатизерите и гласачите да се попишат што и ќе го направат, вклучувајќи и добар процент на неопределени, уплашени од казни, неинформирани и слични кои што ќе се попишат.

Албанските партии ќе го мобилизираат албанското население и дијаспората која што масовно ќе се попишува.

На крај ќе останат само тие 10%-20% (од кои 95% македонци) кои што ќе се обидат да го бојкотираат пописот и ќе дозволат тој процент да се префрли кај албанците. На крај уз подршка на бојкотирачите албанците ќе пораснат за двоцифрен број проценти у популација у споредба со последниот попис.

Ете, тоа е моја предикција за што ќе се случи.

Зошто сум културен и сакамо учтиво да се обраќам на луѓе кои не ги познавам. Не сте ми другар од пред зграда па со ти да си се обраќаме.
Далеку од тоа дека твоето "вие" е поради персирање. Лепо фино признај дека одма ме класифицираше како партиски бот само поради тоа што имам различно мислење од тебе, Апасиев и Левица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom